Tipy

Hruška: najlepšie odrody, najmä výsadba a starostlivosť

Hruška: najlepšie odrody, najmä výsadba a starostlivosť


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Hruška spolu s jabloňom sa právom zaraďuje medzi najobľúbenejší ovocný strom medzi záhradníkmi. Pestuje sa v celej Európe, ako aj na Sibíri, na Ďalekom východe av Uralu. Voňavé a šťavnaté plody majú priaznivý vplyv na trávenie a metabolizmus a prípravky z nich môžu prekvapiť svojou chuťou gurmánov.

Biologické vlastnosti rastliny

Hruška patrí do čeľade Rosaceae a líši sa od jablone vo výraznejšom kufri a prítomnosti veľkého počtu rukavíc. Koruna hrušiek je vysoká a konáre sú pokryté hustejšou kôrou ako ostatní členovia rodiny. Čepele listov sú mierne dospievajúce, majú mierne vrúbkovanú alebo dokonca rovnú hranu a výrazný obraz krvných ciev.

Obzvlášť krásne kvetenstvo kvitne v smere zdola nahor: biele okvetné lístky, z ktorých v každej kvetine je 5, majú zaoblený tvar, v strede sú umiestnené ružovo ružové prašníky. Hrušky Kvetiny, to znamená, že pre úspešné plodenie potrebujú opeľovače.

Hruška začína rodiť ovocie vo veku 6 rokov. Maximálny výnos stromu dosahuje 20 rokov. Prvé plody majú vždy nižšiu kvalitu, ale s vekom sa stáva zreteľným zlepšením chuti, konzistencie a hebkosti. Farba ovocia sa pohybuje od tmavozelenej po žltú so začervenaním (v závislosti od odrody).

Hruška odoláva mrazom horšie ako iné rastliny z čeľade Rosaceae. Je to náročnejšie na úrodnosť pôdy. Zrejme sa preto mnohí neodvažujú začať túto kultúru na svojom mieste. Existuje však veľa odrôd, ktoré môžu úspešne rásť a prinášať ovocie v prostrednom pruhu a v oblasti inej než čiernej Zeme.

Ako pestovať hrušku

Populárne odrody kultúry

Odrody hrušiek sú rozdelené do troch veľkých skupín: skoré, stredne dozrievajúce a neskoro. Prvá kategória je vhodná pre záhradkárov, ktorí chcú žať od polovice júla alebo začiatkom augusta, v závislosti od pestovateľskej oblasti.

Rané odrody

Nasledujúce odrody skorých hrušiek sa považujú za najobľúbenejšie a najrozšírenejšie medzi záhradníkmi amatérov:

 • Začiatkom leta - stredne veľká kultúra odolná proti mrazu s malými sladkými plodmi v tvare sudu;
 • Moldavian skoro - vysoká odroda, ktorá dodáva šťavnaté veľké ovocie, mrazuvzdorná, sa objavuje veľmi skoro;
 • Mliyevskaja skoro - malá a kompaktná rastlina so stredne sladkým ovocím; odroda odolná voči rakovine a chrastavitosti;
 • Začiatkom júla - stredne veľká rastlina s veľkým ovocím a vysokým stupňom mrazuvzdornosti;
 • Predčasné zrenie - vysoko šíriaci sa strom s vysokou mierou zimy, dáva stredne veľké plody s vynikajúcou chuťou;
 • lada - stredne veľká kultúra s vynikajúcou zimnou otužilosťou a malým ovocím sa považuje za klasickú odrodu pre záhrady stredného pruhu;
 • Chizhovski - stredne veľký strom s veľkým ovocím, skoré rodenie a toleruje chlad.

Odrody v polovici sezóny

Nemenej populárny u záhradníkov a hrušiek so stredným dozrievaním. Ich plody sa skladujú o niečo dlhšie ako tie skoré a dozrievanie sa objavuje začiatkom jesene a niekedy pokračuje až do polovice októbra.

Medzi najobľúbenejšie odrody v polovici sezóny patria:

 • Kolektívny poľnohospodár - silne rastúci zimný mrazuvzdorný strom s veľkým ovocím skladovaným mesiac;
 • Kordonovka - výkonná zimná mrazuvzdorná rastlina s malými, ale veľmi sladkými plodmi;
 • Leningradka - veľký strom so zaoblenými plodmi, dobrou zimnou otužilosťou a zlou odolnosťou proti chrastavitosti;
 • Lesná krása - klasická veľkoplodá odroda s vynikajúcou zimnou odolnosťou;
 • moskovský - stredne veľký strom s vysokou zimnou otužilosťou a stredne veľkým ovocím.

Odrody neskorého dozrievania

Neskoršie odrody sú majstrami v skladovaní ovocia (skladované v pivniciach a chladničkách až do nového roka!). Spravidla nie sú tieto odrody určené na pestovanie v zóne bez chernozemu, pretože obdobie dozrievania plodov sa zhoduje s príchodom prvých mrazov. Ale v regiónoch s miernejším podnebím nie sú rovnaké.

Za najobľúbenejšie sa považujú tieto neskoré odrody hrušiek:

 • Bere zima Michurina - stredne veľká veľkoplodá rastlina s veľmi skorým plodením a vysokou odolnosťou proti mrazu;
 • október - malý strom, ktorý dodáva malé chutné plody a ktoré sa skladujú do polovice zimy;
 • Bieloruské neskoro - stredne veľký strom s veľmi krásnym ovocím, vynikajúcou odolnosťou proti mrazu a odolnosťou voči chrastavitosti;
 • Dekanka zima - strom strednej veľkosti a mrazu odolný s veľmi veľkým ovocím uloženým do jari.

Metódy množenia rastlín

Množenie hrušiek sa uskutočňuje dvoma spôsobmi:

 1. Vegetatívny - obličkami a časťami výhonkov (metóda vakcinácie), zakorenenie odrezkov a koreňových výhonkov.
 2. Semená pestujúce mladé rastliny zo semien.

Prvá možnosť je vhodná pre pučiace púčiky a výhonky v korunách iných odrôd hrušiek alebo druhov kompatibilných s ňou, aby sa dosiahlo lepšie opelenie alebo zvýšila zimná odolnosť. Semená rastlín sa množia s cieľom získať nové, produktívnejšie odrody alebo odrody s vyššou odolnosťou voči chorobám a nepriaznivým podmienkam.

Ako zasadiť hrušky

Vlastnosti sadení hrušiek

Hruška je dosť náročná na pôdu, vlhkosť v nej a na všeobecné podmienky pestovania. Pre úspešnú kultiváciu hrušiek na vašom pozemku je dôležité začať s prípravou zvoleného výsadbového miesta vopred. Najlepším riešením pre túto kultúru je dobre osvetlené a vyčistené miesto s hlbokou podzemnou vodou. Je dôležité si uvedomiť, že nie všetky odrody dokážu odolať zaťaženiu vetrom a nepriaznivo ovplyvniť tieňovanie.

Pôda na mieste by nemala byť kyslá. Na obohatenie živinami sa odporúča používať na jeseň hnojivá podľa typu pôdy:

 • ťažké hlinité budú vyžadovať 50 g superfosfátu, 15 g chloridu draselného, ​​500 g vápna (na odstránenie oxidácie) a až 7 kg organických látok na meter štvorcový;
 • na sodno-podzolických bude potrebné doplniť dolomit (do 600 g na "štvorec"), chlorid vápenatý (10 až 15 g) a superfosfát (do 80 g).

Je lepšie zasadiť hrušku na jar podľa nasledujúceho vzoru: vzdialenosť medzi sadenicami v rade je od 5 do 6 metrov (v závislosti od sily rastu budúcich stromov) a medzi radmi - 2 až 3 metre. Táto oblasť bude stačiť na normálny vývoj a výživu rastlín už v dospelosti.

Mladé rastliny sa musia vysádzať do jamiek vopred pripravených tak, aby strany boli široké asi meter a hlboké najmenej 60 cm. Nádrž je vyplnená vrchnou pôdou zmiešanou s humusom, listovou pôdou a minerálnymi hnojivami (1 kg superfosfátu, 100 g potašových hnojív a 600 g dolomitov na jamku). ). Ak pôda obsahuje veľa piesku, stojí za to pridať trochu hliny do zmesi, ktorá vedie k spodnej časti jamy. Pri výsadbe by mal koreňový krk stúpať o 3 až 5 cm na úroveň pôdy.

Funkcie starostlivosti

Nielen produktivita stromov, ale aj kvalita ovocia priamo závisia od správnosti starostlivosti. Najdôležitejšiu úlohu tu zohráva včasné nanášanie hnojív, dostatočné zalievanie, správne prerezávanie koruny, ako aj prideľovanie množstva ovocia na strome.

Vrchný obväz

Po výsadbe a prvom prezimovaní je dôležité vybaviť hrušku dusíkom pre rast a tvorbu kostry stromu. Na jar sa na kopanie dodáva dusičnan amónny. Aj v tomto okamihu môžete strom kŕmiť hnilobou alebo kompostom, ale objem dusíkatých hnojív sa zníži o tretinu. Je dôležité zastaviť takéto operácie do polovice leta, inak hrozí strata hrušky v dôsledku zmrazenia v dôsledku nezrenia výhonkov.

Hnojivá potaš a fosfor sa aplikujú od 5 rokov po výsadbe. Na ich dodanie priamo ku koreňom je lepšie stavať po obvode koruny studne alebo priekopy. Množstvo hnojiva sa počíta s rezervou 4 roky (pre fosfor) alebo 2 roky (pre potaš). Dospelé stromy v nich každé 3 roky hnojia medzi riadkami, ukladajú humus alebo kompost (do 2 vedier na „štvorec“). Všetky vrchné obväzy sa najlepšie kombinujú so zavlažovaním, ktoré sa vykonáva trikrát v lete. Množstvo vody závisí od veku a rastovej sily stromu a predstavuje asi 40 - 60 litrov na rastlinu.

Formovanie rezu

Tvorba koruny sa začína v roku výsadby. Za týmto účelom je centrálny výhonok skrátený o štvrtinu svojej dĺžky, to isté sa robí so slabými a rastúcimi vetvami vnútri koruny. Tvorba koruny v nasledujúcich rokoch spočíva v skrátení rastu, orezávaní nepohodlne rastúcich výhonkov na bočných vetvách a odstránení výkrmu a oslabených vetiev.

Koruna dospelých stromov (od 18 rokov) sa postupne omladzuje skracovaním prerezávania na dvojročné vetvy a redukciou koruny bočným vetvením.

Ovocie

Dôležité pri pestovaní hrušiek a normalizácii ovocia. Vyžaduje sa pre mladé stromy, pretože pri preťažení nemusia výhonky dozrieť. Aby sa tomu zabránilo, je dôležité nechať na jednej vetve najviac tri hrušky - pre maloplodé odrody a viac - pre veľkoplodé. Dospelé stromy sa nezávisle zbavia nadbytočných vaječníkov, ktoré prestanú rásť a postupne sa rozpadajú zo stromu.

Pestovateľské pravidlá

Pri pestovaní hrušiek na osobnom pozemku je dôležité dbať na ich ochranu pred mrazom, popáleninami. Je dôležité pamätať na to, že bielenie na rozdiel od predsudkov začínajúcich záhradníkov chráni kabínu pred prehriatím a popraskaním, ale je zbytočné pred mrazovými jamami. Na tento účel je lepšie použiť listy kartónu alebo strešného papiera, handry alebo smrekové vetvy. Takéto páskovanie môže tiež zabrániť poškodeniu kôry hlodavcami.

Nemenej účinnou ochrannou operáciou proti zamrznutiu je zaspávanie kmeňa a časti koruny mladých sadeníc so snehom. Chráni pred nadmerným slnečným žiarením a chráni pred spálením.

Preventívna liečba chorôb a škodcov tiež pomôže zvýšiť odolnosť stromov voči nepriaznivým podmienkam. Najlepšou metódou je striekanie vetiev koruny, kmeňa a kostry pomocou Bordeauxovej tekutiny a oxidu meďnatého.

Choroby hrušiek a škodcovia

Aby sa hruška potešila stabilnými plodinami a samotná rastlina nebola oslabená, je dôležité včas zistiť choroby a škodcov, ktoré môžu oslabiť rastlinu a dokonca spôsobiť jej smrť. Najbežnejšie z nich sú uvedené v nasledujúcej tabuľke:

Názov choroby a škodcovZnámky poškodenia rastlínMetódy boja
chrastaVyskytuje sa na všetkých častiach rastliny, vrátane stonky a plodov vo forme suchých škvŕn tmavej farby, ktoré korok a prasklina.Celá rastlina bola spracovaná s DNOC, močovinou alebo Nitrafenom skoro na jar, Bordeauxskou tekutinou po ovocnej sade a roztokom močoviny na jar.
Ovocná hnilobaOvplyvňuje ovocie, prejavuje sa vo forme hnedých škvŕn s následným formovaním zaoblených hríbov v tvare vankúša. Hrušky mumifikujú v priebehu času.Spracovanie rastlín chloridom medi alebo kvapalinou Bordeaux, zber a ničenie ovocia ovplyvneného hnilobou.
škvrnaOvplyvňuje čepele listov, prejavuje sa vo forme hnedých škvŕn s tmavými bodkami mycélia, v dôsledku čoho listy spadnú.Ošetrenie koruny pomocou DNOC alebo Nitrafen.
Gall tickVyskytuje sa vo forme pľuzgierov na listoch.Spracovanie koruny koloidnou sírou.
Prsteň priadky morušovejZničí listy, ktoré sú najprv nahlodané a potom spadnú. Koruna môže úplne vyľudniť.Spracovanie koruny Chlorophosom alebo Rogorom, pravidelné zhromažďovanie muriva z vetiev rastlín a ich ničenie.

Včasné odhalenie akýchkoľvek chorôb a škodcov je kľúčom k získaniu vynikajúcich zberov hrušiek a pohody stromov. Je dôležité venovať tomuto procesu niekoľko hodín týždenne.

Hrušky: choroby a ich liečba