Dom a záhrada

Zemiaková „balada“: stredná sezóna a veľmi produktívna odroda

Zemiaková „balada“: stredná sezóna a veľmi produktívna odroda


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Zemiaková „balada“ označuje odrody riadu v sezóne. Odroda je schopná preukázať vysokú produktivitu a vytvárať vysoko kvalitné hľuzy aj za nepriaznivých poveternostných a klimatických podmienok.

Opis stupňa

Záhradníci sa spravidla zaujímajú predovšetkým o opis odrody, pretože umožňujú vyhodnotiť vyhliadky na pestovanie rastlín na osobnom pozemku.

Zemiaky s balzamovými zemiakmi sú veľmi silné a vyznačujú sa silným rastom a dobrým listom. Priemerná výška jedného kríka je asi 0,8 m. Hľuzy sú rovnomerného tvaru, oválne, stredne veľké alebo dosť veľké, pokryté hladkou, ľahkou belavou pokožkou. Oči sú povrchné. Hľuzy zemiakov majú svetlo žltú krémovú farbu, dužinu.

Výhody a nevýhody

Zemiaky nazývané „balada“ sú jedným z veľmi produktívnych a tvoria v zemi silné hniezdo, plné veľkého množstva veľkých jednorozmerných hľúz. Odroda má ďalšie výhody:

 • vynikajúca chuť: zemiaky sú vynikajúce na varenie mnohými spôsobmi vrátane vyprážania;
 • komplexná odolnosť proti plesniám a mnohým vírusovým chorobám;
 • vysoká produktivita na štvorcový meter osiatej plochy;
 • vynikajúca udržiavacia kvalita zberanej plodiny bez zníženia chuti a predajnosti.

V priemere je možné z každej kríky s náležitou starostlivosťou zhromaždiť 8 až 20 veľkých hľúz, ktorých hmotnosť najčastejšie presahuje 115 gramov.

Zemiaková "balada": zber

Dátumy a vlastnosti vykládky

Pri výsadbe odrodových zemiakov Ballada v máji alebo prvej dekáde júna bude hlavná úroda v auguste alebo začiatkom septembra. Rozmnožovanie rastlín je prospešné na prepravu pravého alebo botanického osiva, čo znižuje náklady na uchovávanie sadivového materiálu.

Výsadba rastlinného materiálu vo forme semien hľúz umožňuje získať zemiaky, ktoré sú úplne bez rôznych chorôb. Hľuzy takto získané v budúcom roku poskytujú výnosy rádovo 250 kg na sto metrov štvorcových, ak sa ako sadivo použije 12 kg zemiakov. Hľuzy by mali byť vysadené vo vzdialenosti 25 - 45 cm a prehlbovať ich asi o 5 - 6 cm.

V jesennom období, keď sa vykopáva pozemok na pestovanie zemiakov, je potrebné do pôdy zaviesť zhnitý hnoj. Na jar je veľmi dôležité pripraviť zmes rašeliny a piesku na výsadbu v množstve 10 kg na meter štvorcový plochy. Odrody zemiakov "Ballad" sa môžu pestovať takým spôsobom, ako je ryha, hladká a hrebeňová.

Včasné a správne opatrenia na starostlivosť o zemiaky po výsadbe sú predpokladom na získanie veľkej a kvalitnej plodiny. Starostlivosť o výsadbu zemiakov nie je absolútne náročná, ale existuje niekoľko pravidiel, ktoré sú povinné, aby vám pomohli dosiahnuť vysoký výnos.

 1. Na veľkých vykladacích plochách je najlepšie vyťažiť pôdu jeden týždeň po výsadbe hľúz zemiakov.
 2. Polievanie je jedným z dôležitých faktorov, ktoré majú významný vplyv na výnos a kvalitu zemiakov. Vo vyprahnutom lete stačí iba tri zavlažovanie.
 3. Zemiaky veľmi dobre reagujú na zmiešané dresingy s organickými aj rôznymi minerálnymi hnojivami. Pre sezónu je vhodné vykonať tri obväzy.
 4. Pri opeľovaní zemiakových listov obyčajným drevným popolom majú záhradníci veľkú príležitosť znížiť riziko poškodenia kríkov zemiakovým chrobákom Colorado a zabrániť hnilobe rastlín v podmienkach vysokej vlhkosti.

Je veľmi dôležité udržiavať výsadbu zemiakov v čistote a pravidelne vykonávať burinu, po ktorej nasleduje plytké uvoľnenie. Ak je správne a aktuálne pestovať zemiaky, je možné zvýšiť produktivitu takmer o 30%. V oblasti, ktorá nie je čiernou zemou, je najvýhodnejšie zobrať túto odrodu zemiakov najneskôr v prvej dekáde augusta, čo vám umožní získať vysokú a najdôležitejšiu kvalitnú úrodu.

Po prečítaní príslušného článku na našej webovej stránke sa môžete dozvedieť, ako pestovať na vašom webe fialové zemiaky.

Recenzie záhradníkov

Je veľmi ťažké zvoliť tú najvhodnejšiu odrodu zemiakov, ktorú by ste chceli podľa všetkých ukazovateľov. Recenzie záhradníkov, ktorí pestujú niekoľko odrôd na osobných pozemkoch, charakterizujú odrodu Ballad veľmi pozitívne. Letní obyvatelia tejto odrody sú spokojní s produktivitou tejto odrody a tiež s chuťovými vlastnosťami zozbieranej plodiny.

Výber odrody zemiakov

Na základe preskúmania pestovateľov zeleniny, ktorí pestovali zemiaky tejto odrody z osivového materiálu poľnohospodárskej spoločnosti SeDeK, v druhom roku pestovania každé vedro sadivových zemiakov mohlo prijať štyri vedrá plodiny. Hľuzy zemiakov príjemne prekvapia svojím vzhľadom aj chuťou. Všetky zemiaky rastú dostatočne a dostatočne veľké. Nerastú, v konečnej podobe sú veľmi voňavé a chutné.Komentáre:

 1. Sakr

  She can and is right.

 2. Yozshugis

  Mozno suhlasim s tvojim nazorom

 3. Ysbaddaden

  Only today I thought, but it's true, if you don't think about it, then you may not understand the essence and not get the desired result.Napíšte správu