Tajnosť

Parthenokarpické uhorky: pravidlá výberu a technológia pestovania

Parthenokarpické uhorky: pravidlá výberu a technológia pestovania


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Parthenokarpické uhorky si získali obľubu a začali sa na osobných pozemkoch dlho pestovať. Najčastejšie sa vysádzajú v skleníkoch.

Čo je to partenokarpický hybrid

Parthenokarpické odrody a hybridy uhoriek sú schopné tvoriť vaječníky bez opeľovania. Na sekcii také zelené väčšinou nemajú semená. Okrem bezsemenných foriem sú celkom bežné parenokarpické uhorky so semenami, ktoré majú hruškovitý alebo háčikovitý tvar so zahustením v mieste koncentrácie semien.

Parthenokarpické uhorky majú v porovnaní s inými odrodami a hybridnými formami množstvo výhod:

  • rastová sila a plodnosť;
  • neprítomnosť geneticky zabudovanej horkosti v skleníkoch
  • kontinuita a trvanie plodenia;
  • odolnosť voči nepriaznivým poveternostným faktorom;
  • odolnosť proti porážke mnohými chorobami charakteristickými pre uhorky.

Výhodou takýchto uhoriek, ktoré sú obzvlášť dôležité pri pestovaní v skleníku, je to, že nie je potrebné priťahovať opeľujúci hmyz pre rastliny. Medzi niekoľko nevýhod partenokarpických hybridov patrí prítomnosť ampelousovej štruktúry vetiev, čo zahŕňa ich viazanie na mreže, ako aj potrebu odstrániť vedľajšie výhonky. Okrem toho je potrebné mať na pamäti, že významná časť partenokarpických hybridov nie je vhodná na konzervovanie a morenie.

Parthenocarpic uhorky: výber odrôd

Populárne parthenokarpické odrody

Dopyt po odrodách parthenokarpov a hybridov rastie každý rok. Takéto uhorky sa spravidla odporúčajú na pestovanie v skleníkových podmienkach.

Názov triedyOpis stupňaDoba zreniaPriemerný výnosOdolnosť voči chorobám
„Hrdinská sila“Dĺžka oválnych valcových greenov je od 8 do 13 cm. Hmotnosť je asi 125 g. Buničina je hustá, chrumkavá, bez horkosti.Skorý hybridAsi 11,5 kg na meter štvorcovýOdolnosť proti poškodeniu olivovými škvrnami, PTO, tolerancia voči falošným a múčnatkám
"Makar"Dĺžka zelenej valcovitej Zeissovej trubice je 14 až 19 cm, povrch je hľúzovitý, bielo-trnitý. Buničina je hustá, svieža, bez horkosti. Priemerná hmotnosť 90 gSkorý hybridAsi 11,5 kg na meter štvorcovýOdolnosť proti poškodeniu VOM, špinenie olív, relatívna odolnosť proti hnilobe koreňov
"Augustine"Dĺžka valcovitej zelenej je od 11 do 15 cm, povrch je hrubo vypuklý. Buničina je chutná, bez horkosti. Priemerná hmotnosť 100 gSkorý zrelý hybridPribližne 260 - 440 kg / haOdolný voči plesniam
"Agnes"Dĺžka valcovitých zelenín je od 11 do 17 cm, povrch je jemne hľúzovitý. Buničina je šťavnatá, chrumkavá, bez horkosti. Hmotnosť je asi 90 gStredne skorý hybridAsi 9 kg na meter štvorcovýOdolný voči plesniam
"Geisha"Dĺžka valcovitého tvaru zelených listov je od 10,5 do 14,5 cm, povrch je krásny a hladký. Buničina je šťavnatá, aromatická, bez horkosti. Priemerná hmotnosť asi 110 gHybrid neskorého zrelého šalátuAsi 6-7 kg na meter štvorcovýOdolný voči plesniam
"Hector"Dĺžka valcového tvaru zelených listov je od 9 do 11 cm, povrch je hrubo kopytitý, s bielymi hrotmi. Priemerná hmotnosť okolo 97 g. Buničina je veľmi chutná, voňavá a chrumkavá.Ultra skorý hybridAsi 4-6 kg na meter štvorcovýOdolné voči peronosporóze
"Noble"Dĺžka valcového tvaru zelených listov je od 10,5 do 12,5 cm, povrch je hľúzovitý. Priemerná hmotnosť 113 g. Dužina je chrumkavá, aromatická a bez horkosti.Stredne skorý šalátový hybridAsi 6-7 kg na meter štvorcovýOdolný voči plesniam
"Xenia"Dĺžka valcovitého tvaru Zelentsy je od 10,5 do 17,5 cm, povrch je hľúzovitý. Priemerná hmotnosť 113 g. Dužina je chrumkavá, aromatická a bez horkosti.Stredne skorý šalátový hybridAsi 12 kg na meter štvorcovýOdolný voči plesniam
"Lapland"Dĺžka valcového tvaru zelených listov je od 9 do 11 cm, povrch je hľúzovitý. Priemerná hmotnosť 65 g. Dužina je sladkastá, aromatická, chrumkavá, bez horkosti.Skorý zrelý šalátový hybridAsi 11,5 kg na meter štvorcovýOdolný voči plesniam
"Ant"Dĺžka oválnych valcovitých zelenín je od 8,5 do 11,5 cm, povrch je hrubo vypuklý. Buničina je sladká, chrumkavá, bez horkosti, s výraznou arómou uhoriekSkorý hybridAsi 11,5 kg na meter štvorcovýOdolný voči olivovým škvrnám, VOM-1, múčnatke, tolerantný voči plesniam.

Pravidlá vykládky

Partenokarpické odrody uhoriek sa môžu pestovať ako v sadeníc, tak aj konvenčným výsevom v predtým pripravenej pôde.

Príprava osiva

Pred výsevom by sa mal pripraviť materiál na osivo. Za týmto účelom by sa semená mali zahrievať najmenej päť dní pri teplote 50 ° C a počas dňa pri teplote 70 ° C. Namáčanie semien v roztoku na báze síranu meďnatého, farmaceutickej kyseliny boritej, síranu mangánu a síranu zinočnatého s prídavkom molybdénanu amónneho je veľmi účinné.

Dobré výsledky sa dosahujú krátkodobým namáčaním semien v 0,5% roztoku KMnO4, Namáčanie trvá asi 11 hodín, potom sa semená musia sušiť.

Ako obväzové činidlo pre osivá uhoriek sa dnes môžu používať bakteriálne prípravky na báze kmeňov Bacillussubtilis, Pseudomonas fluorescens a Ps. aureofaciens.

Príprava pôdy

Na siatie a výsadbu sadeníc ušľachtilých uhoriek by ste mali používať oblasti úrodné, ľahké v mechanickom zložení, uvoľnenú pôdu, ktorá je dobre ochutená organickými hnojivami. Uhorky potrebujú neutrálnu alebo v krajnom prípade mierne kyslú, dobre zahriatu pôdu.

Najvhodnejšími prekurzormi pre tieto uhorky sú zemiaky, cibuľa, kapusta, paradajky a rôzne rastlinné sideráty vrátane lucerny, ďateliny, horčice, raže a ovsa.

Čerstvý hnoj sa najčastejšie zavádza počas jesennej ťažby pôdy, čo vám umožňuje štruktúrovať pôdu. Aplikačné množstvá čerstvého hnoja na jeseň v závislosti od kvality pôdy môžu byť 6–9 kg na meter štvorcový. Minerálne hnojivá sa aplikujú na hrebene uhoriek počas výkopu na jar. Odporúča sa používať dusičnan amónny v množstve 15 g, superfosfáty v množstve 40 g a drevný popol v množstve 25 g na meter štvorcový. Komplexné hnojivá pre zeleninu sa aplikujú podľa priložených pokynov.

Dátumy a harmonogram

Pri pestovaní sadeníc by sa mala venovať osobitná pozornosť dodržiavaniu základných fytosanitárnych noriem. Na pestovanie sadeníc sa používajú nádoby s objemom 0,7 - 0,8 litra. Vek sadeníc v čase výsadby by mal byť 20 - 25 dní. Sadenice by mali mať tri alebo štyri zdravé pravé listy a mali by mať dobre vyvinutý koreňový systém.

Výsev osiva na hrebeňoch otvoreného terénu by sa mal vykonávať v prvej dekáde júna, keď nehrozí nebezpečenstvo mrazu a pôda je dostatočne teplá. Výsev semien na skleníkoch môže byť o dva týždne skôr. Hĺbka položenia materiálu osiva je asi 3 cm. Plodiny by sa mali pokryť filmom, aby sa vytvorili optimálne mikroklimatické podmienky. Sadenice sa vysádzajú podľa schémy 50 - 55 x 35 - 40 cm.

Možno vás bude zaujímať aj článok, v ktorom hovoríme o vlastnostiach pestovania uhoriek v polykarbonátových skleníkoch.

Funkcie starostlivosti

Najčastejšie sa odporúča pestovať parenoskarpické uhorky v skleníkových podmienkach, kde je oveľa jednoduchšie vytvoriť optimálne podmienky pre rast a vývoj rastlín.

Zalievanie

Voda na zavlažovanie by mala byť iba teplá, dobre zohriata na slnku. Pred začiatkom masového plodu by sa uhorky mali napojiť najmenej trikrát týždenne. Po vytvorení vaječníkov na rastlinách by denné zalievanie malo byť asi 6 litrov na meter štvorcový výsadbovej plochy. Polievanie sa vykonáva pod koreňom, po západe slnka.

Vrchný obväz

Dvakrát mesačne by sa mali robiť hnojivé rastliny. Optimálnym riešením je roztok získaný zriedením 12 g močoviny, 25 g superfosfátu a 18 g síranu alebo chloridu draselného v vedre s teplou vodou. Štandardný prietok takéhoto roztoku je asi 10 litrov na 4 štvorcové metre pristávacej plochy.

Kvalitné, systematické listové kŕmenie uhoriek má dobrý účinok, na ktorý sa odporúča používať 4,5 g dusičnanu amónneho, 9 g superfosfátu a 7,5 g síranu draselného v vedre s teplou vodou. Postrek by sa mal vykonávať večer.

Tvorba rastlín

Tvorba kríkov uhoriek je povolená po objavení sa deviatich pravých listov. Základná formačná schéma spočíva v odstránení všetkých primordií konárov a kvetov z hlavnej riasy uhoriek do výšky pol metra.

Ďalej, bočné výhonky, ktoré sa tvoria z dutín ďalších piatich listov, sa pritlačia na prvý leták a odstránia sa všetky samičie kvety. Hore je potrebné nechať na nevlastných synoch asi tri alebo štyri vaječníky a na hlavnom kmeni asi päť vaječníkov. Všetky ďalšie nevlastné deti sú nevyhnutne odstránené.

Preventívne postrekovanie

Na ochranu výsadieb uhoriek pred hlavnými a najnebezpečnejšími chorobami sa odporúčajú tieto preventívne opatrenia:

  • postrekovanie počas vegetačného obdobia 0,1% roztokom Fitolavin-300;
  • zalievanie pod koreňom vo fáze tvorby 2-4. pravého listu roztokom fitolavínu-300;
  • postrek počas vegetačného obdobia s Alirin-B alebo Gamair-SP.

Dobrým výsledkom je použitie dobre známych ľudových liekov, medzi ktorými je obzvlášť účinná infúzia z paradajok alebo zemiakov.

V súčasnosti je výber odrôd a hybridov uhoriek veľmi rozsiahly a uspokojí aj najnáročnejšieho pestovateľa zeleniny. Parthenokarpické hybridy uhoriek sa pestujú veľmi pohodlne. Môžu sa pestovať ako sadenice a priamym výsadbou semien na hrebeňoch.

Ako pestovať uhorky

Takéto hybridy vykazujú vynikajúce výnosy, vynikajúcu adaptabilitu na podmienky pestovania a tvoria Zelentsy s veľmi vysokou chuťou a predajnosťou. Na získanie skutočne hodnej úrody veľmi chutnej a krásnej zelene stačí dodržiavať poľnohospodársku techniku ​​pestovania a nezanedbávať základné pravidlá starostlivosti.