Návrh

Funkcie pestovania jedle balsamicovej

Funkcie pestovania jedle balsamicovej


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Jedľa Balsam (Abies balsamea) patrí do čeľade borovíc, alebo Pinaceae. Tento obyčajný ihličnatý ihličnan je populárny v mnohých krajinách. V súčasnosti sa chovalo veľké množstvo dekoratívnych foriem jedle balzamovej.

Opis zariadenia

V prirodzených podmienkach rastu výška jedľa tohto druhu často dosahuje 23 - 35 m. Strom má pravidelnú kužeľovú korunu, ktorá klesá k zemi. Kôra je šedohnedá, hladká. Dĺžka ihiel sa pohybuje od 15 do 25 mm. Ihly sú tupé alebo na konci mierne zahnuté. Horná časť je v spodnej časti tmavo zelená, lesklá, belavá. Umiestnenie ihiel je hrebeň.

Šišky majú oválny valcový tvar. Ich dĺžka dosahuje 10 cm a priemer môže byť 20 až 25 mm. V počiatočnej fáze vývoja majú kužele tmavofialovú farbu. Rastlina sa vyznačuje povrchovým koreňovým systémom. Priemerná dĺžka života často presahuje 200 rokov.

Populárne odrody

Jeden z hlavných lesotvorných druhov v Severnej Amerike v súčasnosti - jedľa balzamová v našej krajine získava na popularite. V prírode existuje asi dvadsať odrôd tejto rastliny, vrátane kultivovaných a divých foriem. Obzvlášť populárne sú trpasličí, pomaly rastúce formy jedle balzamu.

Názov formuláraCharakteristika tvaruFunkcie tvaru

Kiwi alebo Abies balsamea Kiwi

Trpasličí ker do výšky 50 cm. Crohn je zaoblený. Rastlina pomaly rastie. Ihly sú tmavozelenej farby, silné, lesklé a pomerne krátke. Mladé výrastky majú modrastý odtieňPoužíva sa v malých záhradách, skalkách, skalnatých alebo vresových výsadbách a je tiež ideálnou formou na pestovanie v nádobách.

„Nana“ alebo Abies balsamea Nana

Trpasličí ker do výšky 0,5 - 1 m. Koruna je zaoblená, s priemerom do 2 m. Vetvy sú rozľahlé, husté, horizontálne umiestnené. Ihly sú krátke, husté, tmavozelenej farby a na spodnej strane sú pár bielo-modrých pruhovPomaly rastúca rastlina odolná voči odtieňom a mrazuvzdorná. Vyzerá dobre v skalnatých záhradách, v kontajneroch, s úpravou terasy a strechy. Môžete pestovať v skupinách alebo osamelý

Hudsonia alebo Hudsonia

Trpaslík, celkom bežná horská jedľa. Vetvy sú veľmi husté, výhonky sú početné a pomerne krátke. Ihly sú krátke, ploché, široké, hore hore čierno-zelené, dole dole modro-zelenéChovaný v štáte New Hampshire, kde rastie pozdĺž hornej hranice lesov. Zriedka sa používa pri jednorazových a skupinových vykládkach
Piccolo alebo PiccoloVýška dospelej vysoko dekoratívnej miniatúrnej rastliny je 30 - 50 cm, koruna je guľatá, sýto tmavo zelenej farby. Mladý rast svetlozeleného odtieňaIdeálne pre alpské sklíčka, ktoré sa často pestujú ako pásomnice a v kontajnerových vykládkach

Green Globe alebo Green Globe

Malý ihličnatý strom s veľmi hustou a mäkkou ihlou tmavozelenej farby. Konce výhonkov na jar získajú zlatú zelenú farbu. Výška rastliny pre dospelých nepresahuje meter. Hladká guľová koruna nevyžaduje orezávanie a pozostáva z mohutných vetievOzdobuje trávniky sám, dopĺňa zloženie vysokohorských a skalnatých záhrad a dá sa použiť aj na pestovanie v kontajneroch

Pravidlá vykládky

Jedľa môžete zasadiť na jar aj na jeseň, ale jarná výsadba v vopred pripravených jamách je stále výhodnejšia:

  • na ťažkých pôdach je potrebné vybaviť drenážnu vrstvu 20 cm malého odpadu sutiny alebo tehly;
  • na drenážnu vrstvu by sa mala naliať zmes minerálnych hnojív a zhnitých pilín;
  • vytvoriť koreňový systém rastliny by mal byť na vrstve pôdnej zmesi, pozostávajúcej z hliny, listovej pôdy, humusu, rašeliny a piesku;
  • minimálna vzdialenosť medzi susednými stromami by mala byť asi 2,5 m, čo je spôsobené charakteristikami koreňového systému rastliny;
  • pristávacia jama by mala mať parametre 50 x 50 cm alebo 50 x 60 cm.

Koreňový krk zasadenej rastliny musí byť umiestnený na rovnakej úrovni so zemou. Najlepšiu mieru prežitia vykazujú sadenice, ktorých vek sa pohybuje od 5 do 10 rokov.

Ako zasadiť jedľu balzamu

Funkcie starostlivosti

Jedľa balsamico sa vyznačuje dostatočnou toleranciou tieňa a mrazuvzdornosťou, čo výrazne uľahčuje starostlivosť o rastlinu. Avšak v príliš drsných klimatických podmienkach, pod vplyvom spätných mrazov, často dochádza k zamrznutiu stonkovej časti jedľa.

Rastlina vôbec nepotrebuje ozdobné prerezávanie a je schopná samostatne tvoriť atraktívnu korunu. Sanitárne prerezávanie, ktoré vám umožní odstrániť staré a poškodené vetvy, sa vykonáva na jar, pred začiatkom aktívneho toku miazgy.

Napriek relatívnej tolerancii sucha je jedľa balzamová veľmi citlivá na pravidelné zavlažovanie. Okrem toho sa v lete odporúča vykonávať týždenné kropenie koruny rastliny. Malo by sa to pamätať aj na to povrchový koreňový systém spôsobuje, že rastlina nie je príliš odolná a môže byť poškodená silnými nárazmi vetra.

Užitočné vlastnosti

Liečebný jedľový olej sa získava takmer z každého druhu jedle, ale najhodnotnejším a najúčinnejším je jedľa z jedle Sibírskej a balsamickej.

V Kanade je jedľa balzamová veľmi populárna a používa sa ako zdroj liečenia kanadského balzamu. Takéto činidlo má protizápalové, baktericídne, dezinfekčné, analgetické, antispasmodické, otepľovacie, antireumatické a antitritické účinky a tiež všeobecné stimulačné vlastnosti.

Možno vás bude zaujímať aj článok o pevnej jedle.

Jedľa Balsam

Balzam jedľa veľmi efektívne a harmonicky vyzerá pri výsadbe uličiek. Rastliny vyzerajú skvele ako klasický živý plot. Takéto dekoratívne vlastnosti balsamicovej jedle, ako sú harmónia a elegancia, umožňujú, aby rastlina vyzerala čo najatraktívnejšie pri samostatných a skupinových výsadbách.

Jedľa tohto druhu v prírodných podmienkach dobre rastie na pobreží, čo umožňuje zasadiť strom v blízkosti prírodných a umelých rybníkov. Pri registrácii osobného pozemku by sa malo pamätať na to, že v krajinnom dizajne sú najviac požadované dve formy balzamovej jedle, ktoré sa nazývajú "Hudson" a "Nana".

Dnes je medzi ruskými spotrebiteľmi obzvlášť obľúbená skutočnosť, že ide o dekoratívne formy jedle balzamovej, pomaly rastúce, s obyčajným tvarom.

Pre fajnšmekrov neobvyklých rastlín z čeľade borovíc odporúčame jedľu balsamicovú alebo jedľu Glauca, ktorá má modrasté ihličky, jedľu striebornú alebo Argentea, s bielymi ihlami na koncoch, pestrú jedľu alebo Variegata, ktorá má ihličky žlto-pestré alebo jedľa obyčajnú. Takéto okrasné a nenáročné rastliny sú dokonale prispôsobené na pestovanie v strednej zóne Ruska a nie sú absolútne náročné na starostlivosť.

Ako sa starať o jedľa


Pozrite si video: Ako zazimovať mrazuvzdorný banánovník? How to protect banana from freezing? Time-lapse + foto (Január 2023).