Inštrukcia

Funkcie pestovania sibírskej jedle v poli

Funkcie pestovania sibírskej jedle v poliWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Jedľa sibírska (Ábies sibírica) patrí k najbežnejším stromom na území našej krajiny a patrí do čeľade borovíc, alebo Pinaceae. Rodiskom sibírskej jedle je západná a východná Sibír. Priemerná dĺžka života stromu môže dosiahnuť 200 rokov.

Opis zariadenia

Jedľa sibírska je stálezelená veľká. Výška dospelého stromu môže dosiahnuť 25-30 m. Crohn je veľmi krásny, úzky, kužeľovitý, takmer stĺpcový. Kmeň stromu je v hornej časti valcový a v spodnej časti je pozorované rebrovanie. Priemer kmeňa dosahuje 55 cm, konáre sú dosť tenké a keď sa pestujú voľne, jednotlivé výsadby sa ohýbajú takmer k povrchu zeme.

Kôra na trupe je hladká a tenká, má tmavošedú farbu. Vyznačuje sa prítomnosťou zahusťovadiel alebo uzlov, ktoré sú naplnené voňavou a priehľadnou živicou alebo jedľovým balzamom.

Obličky sú úplne pokryté šupinami, ktoré tesne priliehajú k sebe a sú potiahnuté vrstvou ochrannej živice. Ihly sú tmavo zelené, nie pichľavé, s charakteristickou arómou, ploché. Jeho štandardná dĺžka nepresahuje 3 cm. Na spodnej strane je pár belavých pásov s voskovým povlakom. Zomierajúce ihly zanechávajú na konáre ploché jazvy.

Kvitnúce jednodomé, na jar, v máji. Vo fáze dozrievania semien získajú kužele svetlo hnedú farbu a dosahujú dĺžku 9 cm. Po preliatí v jesennom období stonky kužele charakteristické iba pre túto rastlinu zostávajú na konáre.

Jedľa sibírska v medicíne

Pravidlá vykládky

Jedľa sibírska sa najčastejšie šíri sadivom. V nepriaznivých podmienkach je možné vegetatívne rozmnožovanie, pri ktorom z koreňov dolnej vrstvy rastie nová rastlina. Transplantácia jedle sibírskej sa neodporúča.

Vykládka by sa mala uskutočniť v apríli alebo septembri. Najlepšiu mieru prežitia vykazujú sadenice, ktorých vek sa pohybuje od 5 do 10 rokov. Pri výsadbe na ťažkých pôdach je nevyhnutné používať drenáž vo forme 20 cm štrku a minerálnych hnojív. Hĺbka výsadby môže byť 60 - 80 cm. Štandardné rozmery výsadbovej jamy sú 0,5 x 0,5 m alebo 0,6 x 0,6 m. Koreňový krk sadenice by mal byť umiestnený na úrovni zeme.

Funkcie starostlivosti

Jedľa sibírska patrí k úplne nenápadným kultúram. Takéto stromy nevyžadujú prerezávanie a tvorbu korún. Niekoľko rokov po výsadbe na jar je potrebné hnojiť univerzálnym hnojivom. Pri použití Kemira-Universal sa pozoruje dobrý účinok.

Jedľa sibírska reaguje slabo na nadmerné zamokrenie pôdy, ale reaguje na časté uvoľňovanie a mulčovanie. Okrem toho by sa malo vykonávať dôkladné a včasné odstránenie buriny. Suché konáre sa musia odrezať av prípade potreby sa môže vytvoriť koruna (pred začiatkom toku miazgy).

Užitočné vlastnosti

Jedľa sibírska, alebo skôr látky z nej získané, našli široké uplatnenie v medicíne a úspešne sa používajú v mnohých liekoch.

Výťažok

Extrakt z jedle sibírskej je veľmi populárny pri liečbe gynekologických a urologických chorôb. Jeho použitie vám umožní zbaviť sa chorôb, ako sú impotencia, cystitída, kolpitída, vaginitída, prostatitída a adenóm. Extrakt je dobre zavedený pri liečbe kožných abscesov a psoriázy. Okrem toho, extrakty na báze extraktu sa odporúčajú všetkým, ktorých práca je spojená s vysokou rádioaktivitou.

Bunková šťava

Fir Cellular Juice obsahuje komplex živín, vrátane kyseliny askorbovej, karoténu, flavonoidov a fenolových kyselín, ako aj významné množstvo makronutrientov a stopových prvkov vrátane železa, zinku, horčíka, mangánu a medi. Má celkový posilňujúci a tonizujúci účinok na organizmus, pomáha posilňovať imunitný systém a znižuje negatívne účinky pitia alkoholu.

Éterický olej

Jedlový éterický olej sa široko používa pri liečbe angíny pektoris, reumatoidnej artritídy, pneumónie, bronchitídy, chronickej enteritídy, enterokolitídy, kolitídy, chorôb periférneho nervového systému, myozitídy, plexitídy, radikulitídy, plačových ekzémov, bolestí zubov, prechladnutí, prechladnutí, prechladnutí choroby, neskrotný kašeľ, mastitída, vyrážky a plienky. Esenciálny olej z jedle je súčasťou takých prípravkov, ako sú Nikopin, Urolesan, Fitolizin a "Abisib".

Jedľa sibírska v krajinnom dizajne

V posledných niekoľkých rokoch bola jedľa sibírska obzvlášť populárna v krajinnom dizajne, ktorý sa dá použiť na jednotlivé výsadby aj v malých skupinách. Rastlina je žiadaná pri vytváraní alejí a krásnych živých plotov.

Jedľa patrí k tmavým ihličnatým drevinám a má vynikajúcu odtieňovú toleranciu, preto je optimálne vhodná pre výsadbu na tienistých miestach. Jedľa sibírska rastie dobre a je vystavená plnému osvetleniu a má tiež odolnosť proti vetru.

Pri dekorácii krajiny sú veľmi žiadané tieto dekoratívne formy:

  • «Araucarioides»;
  • «Candelabrum»;
  • «Columnaris»;
  • «Pendula»;
  • «Monstrosa»;
  • «Nana»;
  • «Variegata»;
  • «Glauca»;
  • «Viridis»;
  • Sibírska dlhá ihličnatá jedľa "Longifolia".

Pri výsadbe sibírskej jedle na výsadbách uličiek je potrebné dodržať vzdialenosť medzi rastlinami až päť metrov. Stromy čistia vzduch a vyzerajú úplne harmonicky na pozadí fasád budov aj pri vode.

Najobľúbenejšie záhradné formy sú Alba, Elegans so striebornými ihlami, Glauca s intenzívnym modrým odtieňom a Variegata.

Ako rozlíšiť jedľa od smreka

Jedľa, veľký ihličnatý strom s korunou v tvare pyramídového kužeľa, vyzerá skvele na osobných pozemkoch. Rastlina je veľmi nenáročná a vykazuje vynikajúcu mieru prežitia na takmer všetkých druhoch pôdy, čo ju robí veľmi populárnou medzi letnými obyvateľmi, ktorí sa rozhodli urobiť svoj osobný pozemok krásnym a originálnym.