Rada

Poškodenie a výhody arašidov pre ľudské telo, vlastnosti a vitamíny v arašidoch

Poškodenie a výhody arašidov pre ľudské telo, vlastnosti a vitamíny v arašidoch


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Arašidy patriace do čeľade bôbovité, alebo inak povedané arašidy, o ktorých výhodách a škodách sa často pochybuje, sú obľúbenou pochúťkou dospelých i detí. Arašidy si vďaka svojej neprekonateľnej chuti a bohatému množstvu výživných látok a vitamínov získali obľubu a uznanie v oblasti varenia, kozmetológie, ako aj v dietetike a ľudovom liečiteľstve. Bohužiaľ, vzhľad týchto orechov nie je užitočný pre každého, a to by malo byť známe a pamätať si.

Zloženie orechov: stopové prvky a vitamíny

Arašidy alebo arašidy sú skutočnou zásobárňou vitamínov, minerálov a ďalších organických zlúčenín. Chemická zložka plodiny arašidov zahŕňa:

 1. Vitamínový komplex skupiny B.
 2. Vitamíny E, A, C, D.
 3. Aminokarboxylové kyseliny, ktoré prispievajú k lepšej absorpcii vápnika a regulujú normalizáciu cholesterolu v krvi.
 4. Kyselina nikotínová, ktorá sa podieľa na boji proti procesu starnutia dermy a pôsobí preventívne proti Alzheimerovej chorobe.
 5. Kyselina listová, ktorá zlepšuje činnosť pečene a regeneráciu tkaniva na intracelulárnej úrovni.
 6. Horčík je prvok, ktorý posilňuje muskuloskeletálny systém a prispieva k vylučovaniu produktov intoxikácie z tela.
 7. Rastlinná vláknina, ktorá normalizuje tráviaci systém ako celok.

Vzhľadom na dostupné zloženie sú arašidy v miernom množstve určené pre dospelých aj pre batoľatá, ako aj pre ženy v pozícii.

V akej forme je lepšie jesť arašidy

V závislosti od individuálnych vlastností človeka a jeho predispozície k určitým chorobám môžu byť arašidy, surové aj vyprážané, kontraindikované na konzumáciu.

Vyprážané

Pečené arašidy majú samozrejme bohatšiu arómu a lepšiu dochuť ako surové. Vyprážané arašidy navyše obsahujú prírodné antioxidanty - polyfenoly, ktoré odolávajú tvorbe zhubných buniek. A šupka sa ľahšie odstráni z tepelne upravených orechov.

Ale na druhej strane zvýšený obsah kalórií vo vyprážaných výrobkoch a v nich obsiahnutá soľ môže mať negatívny vplyv na telo a viesť k hromadeniu nadbytočných kilogramov.

Dôležité! Tento druh orechov má výrazne predĺženú trvanlivosť a nie je náchylný na plesne.

Surový

V surovej forme sú arašidy dodávané s určitými enzýmami, ktoré ovplyvňujú tráviace procesy zlepšením absorpcie živín vstupujúcich do tela.

Surové orechy pomáhajú mozgovej činnosti zlepšením krvného obehu v mozgu a obohacujú telo o celú škálu výživných látok.

Stáva sa, že po konzumácii surových arašidov vo veľkom množstve majú niektorí ľudia alergické reakcie a všetky druhy žalúdočných ťažkostí.

Preto aj tento výrobok, rovnako ako ostatné, sa musí konzumovať s mierou, aby ste počúvali reakcie svojho tela.

Priaznivý účinok na telo ako celok

Pre ľudí boli arašidy vždy zdrojom živín a energie. Orech má antioxidačné a protizápalové vlastnosti.

Pre kardiovaskulárny systém

Fytoalexín prírodného pôvodu nazývaný resveratrol, ktorý je súčasťou arašidov, pri interakcii s hormónmi tonizuje cievy a tým znižuje tlak a stres na srdce.

Kyselina olejová sa podieľa na normalizácii hladiny cholesterolu, podieľa sa na prevencii srdcových infarktov, mŕtvice a aterosklerózy.

Nervózny

Mangán, ktorý je jednou zo zložiek arašidov, sa podieľa na zlepšovaní činnosti nervového systému a na normalizácii mozgovej činnosti.

Doplnenie prostredníctvom absorpcie arašidov, látky nazývanej tryptofán, vedie k produkcii serotonínu v tele. Vďaka tomu sa človeku zlepšuje nálada, normalizuje sa spánok.

Neurózy, depresie, nervové vyčerpanie sa dajú vyliečiť pravidelnou konzumáciou arašidových výrobkov.

Pre gastrointestinálny trakt

Arašidy majú choleretický účinok a vláknina v nich obsiahnutá pracuje na odstránení gastrointestinálnych problémov.

Pre krásu pokožky a vlasov

Arašidové maslo chráni suché a normálne typy dermy pred akné, vyživuje a zvlhčuje vlasy a tým predchádza tvorbe lupín. Vlasy získajú zdravý vzhľad, chránené pred rozštiepenými končekmi.

Pre imunitu

Arašidy tým, že pomáhajú eliminovať voľné radikály, podporujú ľudský imunitný systém a sú zapojené do boja proti rakovine a Alzheimerovej chorobe.

Na normalizáciu hmotnosti

Vzhľadom na to, že orechy majú dostatočný obsah kalórií, je pri chudnutí potrebná určitá opatrnosť v množstve spotrebovaných výrobkov. Varené arašidy však v množstve niekoľkých kusov denne, pri striedaní s nízkokalorickými jedlami, stále prispejú k zníženiu chuti do jedla a chudnutiu.

Odporúčania na použitie

Pre zdravie dospelých a detí sú arašidy jednoducho nevyhnutné, ale pre každého jednotlivca je potrebné brať do úvahy určité normy a údaje o používaní tohto výrobku.

Muži

Najmä arašidové oriešky sa ukazujú silnej polovici ľudstva s rozvojom erektilnej dysfunkcie, poklesom procesov sexuálnej aktivity, apatiou a nespavosťou. Spolu s liečbou drogami je mužom s takýmito problémami predpísaná strava, ktorá obsahuje arašidové výrobky.

Vďaka horčíku obsiahnutému v orechoch je ich použitie veľmi dôležité pre posilnenie nervového systému u mužov, reguláciu procesov stresovej odolnosti.

Preto strava s každodenným zaradením 20 gramov arašidov do stravy nielen zlepší kvalitu sexuálneho života u mužov, ale aj očistí telo od toxínov a posilní ho.

Pre ženy a počas tehotenstva

Zobrazené zemské orechy a ženy:

 1. Na riešenie akýchkoľvek kozmetických problémov spojených napríklad s krehkými vlasmi, nechtami, suchou pokožkou.
 2. S depresiou a úzkosťou.
 3. Na zlepšenie hormonálnych hladín, najmä ak je to spojené s menštruačným cyklom.
 4. Na doplnenie železa zvyšujte hladinu hemoglobínu.
 5. Vzhľadom na prítomnosť kyseliny listovej v arašidoch, ktorá je nevyhnutná pre ženy počas tehotenstva - aby sa zabránilo možným komplikáciám u dieťaťa.

Chutné orechy sú navyše schopné vyživovať telo budúcej matky polyfenolmi - látkami zodpovednými za obnovu buniek epidermy, ako aj za normalizáciu kardiovaskulárneho systému.

Dôležité! Surové arašidy niekedy spôsobujú alergické reakcie, ktoré najnegatívnejšie ovplyvňujú zdravie tehotnej ženy aj jej dieťaťa. Preto je vhodnejšie orechy podrobiť tepelnému spracovaniu, a tým minimalizovať riziká.

Pre deti

Arašidy sú pomerne silný alergén, a preto by ich konzumácia v detstve mala byť obmedzená. Lekári odporúčajú zaviesť arašidové výrobky do stravy od štyroch rokov, nie skôr, a až po konzultácii s lekárom.

Arašidy v ľudovom liečiteľstve

Predtým, ako začnete používať výrobky pripravené na základe arašidovej zložky, musíte zistiť všetko o jej výhodách a škodlivých účinkoch na zdravie. Arašidy v ľudovom liečiteľstve sa používajú ako hlavné zložky aj vo forme doplnkov k liečivému receptu.

Vďaka liečivým vlastnostiam arašidov má človek príležitosť nielen zastaviť chorobu, ale aj uľahčiť priebeh samotnej choroby.

S ochorením pečene

Pri patológiách tohto orgánu v čase remisie môže pomôcť takzvané arašidové mlieko vyrobené z mletých orechov zmiešaných s vodou.

S diabetes mellitus

Diabetici môžu pri správnom dávkovaní arašidov dosiahnuť určitú kontrolu nad cukrom. Pre túto chorobu sú užitočné iba varené arašidy.

Onkológia

Polyfenoly nachádzajúce sa v arašidových orechoch pomáhajú ľudskému telu aktivovať voľné radikály, ktoré bojujú proti rakovinovým bunkám. Pri každodennom používaní varených arašidov sa šance na výhru zvyšujú.

Znížený hemoglobín

Najčastejšie sa nízky hemoglobín určuje u budúcich matiek. Preto sa tehotným ženám s podobným stavom odporúča užívať tieto orechy každý deň, ale iba v smaženej alebo varenej forme.

Pankreatitída druhého typu

Počas obdobia exacerbácie nie je príjem arašidových výrobkov indikovaný. Aj keď v procese chronickej pankreatitídy sú prijateľné iba malé časti arašidov.

Vysoký cholesterol

S takouto patológiou sa odporúča brať mleté ​​orechy v surovej forme, doslova 5-10 zŕn asi trikrát týždenne.

Vedľajšie účinky a kontraindikácie

V dôsledku nesprávneho skladovania arašidov a v prípade nedodržania určitých indikácií a predpísaných noriem na jeho použitie sa u človeka môžu vyskytnúť rôzne druhy vedľajších účinkov.

Pri nadmernom vstrebávaní orechov môže človek vyvinúť podmienky v podobe zvýšenej tvorby plynu, nadúvania, pálenia záhy a čo je najdôležitejšie, alergických reakcií s komplikáciami - to je arašidový výrobok škodlivý a nebezpečný.

Sadzba za deň

Nadmerná konzumácia arašidov môže viesť k nežiaducim následkom a k zhoršeniu pohody. Preto je potrebné dodržiavať určitú mieru jeho použitia - každý deň od 20 do 30 gramov, nie viac.

Je možné použiť šupku

Arašidové šupky môžu viesť nielen k upchatiu žalúdka, ale tiež môžu spôsobiť alergické reakcie, najmä u detí a tehotných žien.

Šupka však môže byť prospešná napríklad aj ako prísada do prípravy liečiva z nej na posilnenie imunitného systému.

Ako si vyberať a skladovať arašidy

Pri výbere čerstvých arašidov je potrebné zamerať sa na jeho arómu. Zatuchnutý zápach vychádzajúci z orechov a vytvorená pleseň na jej povrchu budú hovoriť samy za seba - také výrobky telu len ublížia, nič viac.

Aby sa zachovali výživné látky, musia sa orechy uchovávať v tmavých a chladných miestnostiach. A nepoužívajte arašidové výrobky po dátume exspirácie.


Pozri si video: 11 potravín bohatých na výživu na planéte (Február 2023).