Tipy

Použitie metódy I. M. Maslova na zvýšenie produktivity paradajok

Použitie metódy I. M. Maslova na zvýšenie produktivity paradajok


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Pred viac ako 30 rokmi demonštroval inžinier v Moskovskom regióne I. M. Maslov v televíznom vysielaní „You can Do It“ a „Housekeeping“ inovatívny spôsob pestovania paradajok. Mnoho pestovateľov zeleniny úspešne testovalo túto metódu vo svojich záhradách a je stále žiadaná kvôli jej spoľahlivosti a účinnosti.

Princíp metódy

Metóda čo najrozumnejšieho využívania výsadbovej plochy a úspory množstva pestovaných sadeníc nie je nová, ale vždy medzi záhradníkmi vyvoláva skutočný záujem. Tento spôsob pestovania paradajok milujúcich teplo je obzvlášť dôležitý v severných regiónoch, kde je veľmi dôležité efektívne využívať každý meter obmedzenej vyhrievanej plochy na pestovanie zeleniny.

Princíp je založený na racionálnom využívaní potenciálu v rastlinách, ktorý sa v štandardných kultivačných metódach používa menej ako na polovicu. Paradajky majú vynikajúcu prirodzenú schopnosť uvoľňovať ďalšie korene pozdĺž takmer celej dĺžky stonky. V počiatkoch je taký koreňový systém zrejmý vo forme malých tuberkulóz na výhonku.

Ak použijete tieto korene, sú veľmi rýchlo obsiahnuté v celkovom výživovom systéme kríkov rajčiakov, čo má priaznivý vplyv na plodenie, čím sa zvyšuje výnos. Zvýšenie úrody nízko rastúcich odrôd môže byť 300% a na vysokých rastlinách sa zvyšuje desaťkrát.

Ako pestovať paradajky podľa metódy I.M. Maslow

Správne sadenie sadeníc

Sadenice rajčiakov zo skleníka by sa mali potápať raz. Pri pestovaní sadeníc v izbových podmienkach sa odporúča potápať sa s prehĺbením trikrát. Táto príležitosť sa objaví pri siatí pripravených semien v poslednej dekáde februára. Pri každom zbere by sa spodné listy mali odstrániť. a prehĺbiť sadbu v čo najväčšej miere, čo umožní rastline vyvinúť silný koreňový systém.

Pestovanie paradajok podľa metódy I. M. Maslova začína metódou výsadby sadeníc, ktorá nie je pre pestovateľov zeleniny celkom obvyklá. Pristátie na trvalom mieste sa nevykonáva vo vertikálnom smere, ale „v ľahu“. Závod by sa mal nachádzať od severu k juhu. Naskladané vodorovne na stonku by sa mali zbaviť lístia. Je dôležité medzi rastlinami, ktoré sa majú vysadiť, urobiť pomerne veľkú vzdialenosť.

Dôležité vlastnosti metódy

Použitie malých maloletých ako ďalšieho zdroja živín je veľmi dôležité. Takéto nevlastné synovia by sa nemali odstraňovať a keď dosiahnu dostatočnú dĺžku, musia sa ohnúť k zemi a posypať vrstvou pôdy s hrúbkou 10 cm.

Práškové pôdy, nevlastné deti zakorenia veľmi rýchlo, získajú silu a stanú sa takmer autonómnymi kríkmi paradajok, na ktorých sa v bezprostrednej blízkosti pôdy vyskytuje hojné ovocie. Takto je možné znížiť potrebu štiepacích a viazacích zariadení, ako aj zvýšiť produktivitu.

Zásady starostlivosti

Hlavné opatrenia týkajúce sa starostlivosti o paradajky sú štandardné a nemajú výrazné rozdiely od bežných spôsobov pestovania kríkov rajčiakov:

  • hnojivá vo forme superfosfátov a nitroamofosského by sa mali používať ako rast a vývoj kríkov rajčiakov;
  • na zvýšenie produktivity sa odporúča kŕmiť rastliny roztokom tekutého mulleínu alebo žihľavy;
  • zalievanie by sa malo vykonávať pomocou koreňového alebo kanárskeho spôsobu, pri ktorom voda vstupuje do koreňového systému rastlín cez drážky vykopané pozdĺž kríkov rajčiaka;
  • prítomnosť silného koreňového systému vylučuje potrebu vykonávať pasenie paradajkových kríkov;
  • vypuknutie by sa malo týkať iba poškodených, zvädnutých alebo chorých listov, ktoré sú nadbytočné pre paradajkovú ker;
  • na zastavenie stoniek a veľkého ovocia, ktoré môžu zlomiť stonku, sa odporúča používať elastické pásy zo starej komory na bicykle širokej 3 mm.

Podľa týchto základných pravidiel bude výsledok zreteľný veľmi rýchlo a produktivita sa niekoľkokrát zvýši. Igor Mikhailovič Maslov podrobne opísal svoju metódu pestovania a starostlivosti o paradajky v knihe „Vynájsť pre radosť ľudí“.

Recenzie pestovateľov zeleniny

Aby sa metóda mohla efektívne používať, mala by sa zohľadniť povaha rajčiaka. Je dôležité uprednostniť vysoké odrody, ktoré sú o 70 až 80% produktívnejšie ako ich poddimenzované druhy. Metóda Maslov podľa väčšiny pestovateľov zeleniny si skutočne zaslúži pozornosť, a preto je široko praktizovaná. Hlavnou chybou pri výsadbe rastlín pomocou tejto metódy je príliš blízko, štandard, vzdialenosť medzi rastlinami, ktorá výrazne zahusťuje výsadbu a znižuje výnos. Na dosiahnutie optimálneho výsledku by ste mali nechať vzdialenosť medzi rastlinami najmenej 0,9 - 1 m.

Technológia pestovania paradajok

V oblastiach s nestabilnou klímou a krátkymi letami je nepravdepodobné, že by sa dosiahol dobrý výnos na hrebeňoch v otvorenom teréne bez ďalšieho otepľovania. Pre rastliny je potrebné použiť aspoň elementárny filmový kryt. Takto bude možné výrazne zvýšiť produktivitu na obmedzenom pozemku a uvoľniť významnú plochu na pestovanie iných plodín. Pestovanie paradajok podľa metódy I. M. Maslova na osobnom pozemku je navyše sľubné a nebude si vyžadovať ďalšie materiálne náklady.