Rada

Pestovanie datľovej palmy z kameňa doma a starostlivosť, prevencia chorôb

Pestovanie datľovej palmy z kameňa doma a starostlivosť, prevencia chorôb


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Milovníci izbových rastlín počas kultivácie sa aspoň raz zaujímajú o datľovník. Zrelý strom fascinuje svojou krásou a jedinečnosťou. Nie každý človek môže pestovať datľovú palmu. Aby ste to dosiahli, musíte poznať všetky pravidlá a samozrejme ich dodržiavať.

Biologický popis a odrody datľových paliem

Najčastejšie sú to rastliny strom alebo drep. Listy sú perovité a tmavozelenej farby. Líšia sa dĺžkou, ktorá sa zvyšuje s rastom dlane. Na konci majú veľké a ostré tŕne. Spravidla má strom jeden kmeň, ale existujú zástupcovia s niekoľkými kmeňmi. Keď palma dorastie dostatočne veľká, objavia sa kvety. Sú malé a žltej farby. Niektorí záhradníci nemusia byť schopní vidieť, ako vyzerá palma počas obdobia kvitnutia.

Ľudstvo pozná iba 17 druhov datľovníka, ktoré rastú v horúcich krajinách. Najbežnejšie sú iba 3:

  1. Kanárske dátum. Pri základni stromu je pernatý kmeň. Listy sú tvrdé na dotyk a rovné. Okraje sú také ostré, že si môžete ublížiť. Maximálna výška sú 2 m.
  2. Dátum Robeleny. Koruna dospelej rastliny je hustá, čo vyzerá veľmi krásne. Prenáša tieň a dosahuje ľudskú výšku.
  3. Prstové rande. Tvar a vzhľad dlane nie je taký exotický ako ostatní zástupcovia. Majú ale jednu vlastnosť - pomerne rýchly rast.

V druhom prípade má strom aj nevýhody. Ako palma rastie, jej kmeň sa stáva holým. Ovocie rande s prstom pozná každý. Sú lahodné, sladké a vysoko výživné.

Je možné vypučať zo semena?

Pestovanie paliem je drahé, takže záhradkári sa ich snažia pestovať svojpomocne. Aby ste to dosiahli, stačí kúpiť datle z trhu a umiestniť semená do zeme. Navyše sú to rovnaké sladké datle.

Príprava semien a klíčenie

Semená sa získavajú z datlí zakúpených na trhu. Vhodné bude čerstvé, na slnku sušené a dokonca aj cukrom obalené ovocie. Plody nemusia byť vopred tepelne ošetrené.

Kosť sa vloží do pohára s vodou a nechá sa niekoľko dní.

V takom prípade musíte pravidelne vypúšťať vodu a dopĺňať čerstvú. Obarenie vriacou vodou urýchli klíčenie datle. Aby ste zaručili výhonok, je potrebné namočiť niekoľko semien naraz.

Pravidlá pristátia

Pri výsadbe semien datlí v zemi hrajú všetky nuansy dôležitú úlohu. Jedná sa o pôdu, veľkosť nádoby a oveľa viac. Ak zanedbáte pravidlá pristátia, pozitívny výsledok nemusí fungovať. Pre rýchle klíčenie semien je horná šupka poškodená.

Požadované zloženie pôdy na výsadbu

Pôdu je možné kúpiť v špecializovanom kiosku. Spravidla ide o hotové hlinené zmesi, ktoré sú určené na pestovanie paliem. Ak existuje príležitosť a túžba, podklad sa pripraví nezávisle. Bude to vyžadovať kompost, trávnatú pôdu, humus a piesok. Všetky komponenty musia byť v rôznych častiach.

Semená môžete tiež vysadiť do pôdy, ktorá obsahuje rašelinu, hnilé lístie a hlinu. Kosť je uviaznutá vertikálne. Horná časť semena by mala byť prehĺbená do zeme nie viac ako 1 cm, čo vám umožní sledovať, ako palma vychádza a pomaly sa mení na dospelú rastlinu.

Objem a optimálna veľkosť hrnca

Správne vybraná nádoba na dlaň prispieva k normálnemu a pohodlnému vývoju koreňového systému. Kvetináč by nemal byť široký. Je lepšie uprednostniť veľkú kapacitu.

Klíček sa objaví nad povrchom do 3 mesiacov. Môže však trvať šesť mesiacov, kým sa objavia výhonky.

V takom prípade musíte byť trpezliví. Akonáhle palma vyrastie, musí byť umiestnená na svetlom mieste.

Starostlivosť o palmu doma

Rastlina sa vyznačuje pomalým rastom a vývojom. Starostlivosť o palmu je veľmi jednoduchá. Osoba je povinná dodržiavať štandardné pravidlá, aby mladý strom potešil oči a vyzdobil miestnosť.

Svetelné a teplotné podmienky

Vnútorná datľová palma potrebuje jasné osvetlenie. V lete ho možno vziať von a nechať ho tam až do nástupu chladného počasia. Ale neznáša horúce počasie, preto je lepšie ho počas dopravných špičiek tieniť. Teplotný režim až do zimy postupne klesá. V lete je to 20 - 25 ° C, na jar a na jeseň - 15 - 20 ° C, v zime je to iba 9 - 11 ° C. Dlaň sa odporúča chrániť pred prievanom. Strom má citlivý koreňový systém, preto sa črepníky neumiestňujú na studené parapety a kamenné podlahy.

Polievanie a zavlažovanie

Ako často by sa mala pôda zvlhčovať? V lete dbajte na to, aby pôda nevyschla a nebola pokrytá hrubou kôrkou. Zamokrenie je tiež neprijateľné. Zalievanie je postup, ktorý úplne závisí od teploty vzduchu. Datľová palma je strom, ktorý má vlastnosti odolné voči teplu aj suchu. Ale aj ona potrebuje zavlažovanie.

To urýchľuje dozrievanie ovocia a zvyšuje úrodu. Zavlažovanie by sa malo robiť počas vegetačného obdobia.

Vrchný obväz a hnojenie

Koľkokrát sa palma kŕmi? V čase rastu, od jari do jesene, sa hnojivo podáva raz za 2 týždne. V zime si v pokoji môžete vystačiť iba s 1 procedúrou mesačne.Dátum reaguje na organické hnojenie pozitívne. Kupujú sa alebo sa pripravujú svojpomocne.

Prenos

Každý nový palmový kvetináč by mal mať priemer o 4 cm väčší. Počas transplantácie nesmiete odlomiť vrchol stromu, pretože by mohol zomrieť. Palma netoleruje „premiestnenie“ do novej nádoby. Ak dátum nie je starší ako 5 rokov, transplantácia sa vykonáva ročne, zrelšie rastliny každé 3 roky. Dno nádoby je vyplnené drenážnou vrstvou. A posypte to na vrchole zemou, odstráňte zastaraný. Transplantácia sa vykoná, ak sú korene v kvetináči stiesnené. Cez drenážne otvory je možné vidieť príliš veľké a dlhé korene.

Kedy a ako kvitne

Vzhľad kvetov padá na jar, keď prechádzajú zimné mrazy. Žlté kvety sa zhromažďujú v halúzkach, ktoré pripomínajú tvar laty. Bohužiaľ, kvitnutie začína po dozretí dlane. Bude to trvať mnoho rokov.

Prinesú domáce palmy ovocie?

V prírodných podmienkach začínajú stromy rodiť vo veku 15 rokov. Plodové obdobie trvá 150 - 200 rokov. Aby strom mohol plodiť, sú potrebné samičie aj samčie kvety. Je nemožné pochopiť podľa kosti, aký bude strom. V dôsledku výsadby môžu mať všetky palmy iba samičie kvety. To vedie k určitým ťažkostiam a znemožňuje získať voňavé datle doma.

Ako stimulovať plodenie

Existuje iba jeden spôsob, ako podporiť aktívne plodenie palmy - zima. Po pokojnom období sa zvyšuje šanca na kvitnutie a tým aj na plodenie. Ak sú datle vysadené v regiónoch s chladnými zimami, človek má zriedka šťastie, že vidí strom s plodmi.

Metódy reprodukcie

Doma je možný iba jeden spôsob chovu. Ide o výsadbu semien do zeme. Jedná sa o rovnaké kosti, ktoré zostanú po zjedení ovocia.

Známky nedostatku mikroživín

Nedostatočné množstvo dusíka má škodlivý vplyv na palmu. Listy sa zosvetlia a rast sa zastaví. Na nedostatok draslíka poukazujú hnedé škvrny. Rastlina môže potrebovať aj horčík. Nedostatok sa prejavuje výskytom žltého lemovania na listoch. Postupom času sa začnú krútiť na konároch a odumierajú.

Výsadba datľovníka do vysoko kyslej pôdy môže viesť k nedostatkom železa a mangánu.

Mladá rastlina sa zase stretáva s mezanínovou chlorózou. Ak osoba neurobí nijaké kroky, tkanivo v mieste škvŕn odumrie.Pri riešení týchto problémov by sa mala predovšetkým udržať úroveň kyslosti pôdy do 7 rokov. Hnojenie hrá dôležitú úlohu. V takom prípade budete musieť dlho čakať, kým uvidíte výsledok svojho úsilia.

Možné rastúce problémy

Datľová palma nie je veľmi rozmarná rastlina. Napriek jednoduchým pravidlám starostlivosti môže človek čeliť mnohým problémom. Mladý strom prestáva rásť, listy vysychajú, menia farbu a po čase palma odumiera.

Sadenice nerastú

Aby sa výška kríka zvýšila, je potrebné venovať pozornosť teplotnému režimu. Rôzne ročné obdobia majú svoj vlastný ukazovateľ. Ak je na jar alebo v lete príliš nízka teplota, korene prestanú rásť a v dôsledku toho aj nadzemná časť. Prečo sa to deje? Pretože koreňový systém drieme pri nízkych teplotách. Prestane vstrebávať živiny.

Palma suší

Vzhľad suchých končekov môže byť indikovaný nízkou úrovňou vlhkosti v miestnosti. Ak je rastlina na priamom slnku, listy nevyschnú. Ak chcete zvýšiť vlhkosť vzduchu, musíte listy zavlažovať a pravidelne umývať.

Listy žltnú alebo tmavnú

Zmena z jasne zelenej farby na žltú naznačuje porušenie vodnej bilancie. Milovníci izbových rastlín často čelia podobnému problému, keď rastlinu zabudnú zaliať. Pozemská guľa často vysychá, objavujú sa veľké trhliny.

Ďalším rovnako dôležitým problémom je nadmerné podmáčanie krajiny, v ktorej palma rastie. Strom miluje vlhkosť, ale v tejto veci musíte poznať mieru. Príliš časté polievanie spôsobí hnedé škvrny na listoch.

Poškodené miesto je príliš mäkké. Časom je cítiť hnilobný zápach. Hnisanie sa vyskytuje nielen na listoch, ale aj v koreňovom systéme. Aby sa dlaň zachránila, skúmajú sa korene. Zhnité sa odstránia, zostanú iba živé. Transplantácia a starostlivá údržba prinesú výsledok a po chvíli bude človek spokojný s novým stromom.

Škodcovia a choroby z datľovníka

V dôsledku nesprávnej starostlivosti alebo jej úplnej absencie je strom napadnutý hmyzom a rôznymi chorobami. Najbežnejším škodcom sú roztoče, červy a vodný hmyz. Napijú šťavu z rastliny a tá zomrie. Medzi chorobami sa rozlišuje ružová hniloba. Ovplyvňuje všetky časti stromu a zakrýva ho škaredými škvrnami. Listová doska stráca svoju niekdajšiu krásu a strom môže vyschnúť.

Ak nebolo možné vyhnúť sa parazitovaniu na hmyze alebo rozvoju chorôb, je nevyhnutné strom zachrániť. Je potrebné liečiť špeciálnymi prípravkami. Pred ošetrením rastliny musíte zistiť príčinu zlého stavu.

Choroby a škodcovia postihujú iba tie rastliny, ktoré sú zbavené náležitej starostlivosti. Preto je riešenie problému zrejmé. Záleží len na človeku, aká bude datľová palma.


Pozri si video: Montáž zimného krytu TUMA pre palmy a exotické rastliny. (Smieť 2022).