Rada

Opis odrody hrozna Transformácia a vlastnosti podmienok dozrievania

Opis odrody hrozna Transformácia a vlastnosti podmienok dozrievania


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Moderné záhradníctvo sa vyznačuje rôznymi odrodami ovocných a bobuľových plodín. Vybrať jeden z nich na výsadbu na letnej chate je náročná úloha. Ker musí spĺňať uvedené požiadavky, prinášať pravidelný a sladký zber. Vďaka početným výhodám hrozno Transfiguration uspokojí aj tých najnáročnejších záhradníkov. Nenáročná rastlina sa vyznačuje bohatým plodením. Trsy s veľkými bobuľami dozrievajú skoro. Mrazuvzdornosť prispieva k rozšíreniu geografie pestovania populárneho kríka.

História odrôd

Odroda Transfiguration je pomerne nová odroda ovocných a bobuľových plodín. Nie je zahrnutý v štátnom registri, ale je veľmi obľúbený u mnohých záhradkárov. Hrozno bolo výsledkom práce amatérskeho chovateľa Viktora Krainova.

Hybridná forma hrozna sa získala krížením Talismanu a Radiant Kishmish. V priebehu experimentov šľachtil tri navzájom podobné odrody: Výročie Novočerkaska, Viktor, Premena. Ich charakteristické črty môžu identifikovať iba skutoční odborníci v danom odbore. Vďaka svojim zásluhám je transfigurácia dopyt po mnoho rokov v porovnaní s inými záhradníckymi plodinami.

Opis hrozna Premena

Hrozno Transfiguration je hybridná odroda. Jeho poznávacím znakom sú veľké zhluky s veľkými bobuľami.

Vďaka svojim zvláštnym vonkajším vlastnostiam sa ker stal obľúbenou výsadbou v porovnaní s inými záhradníckymi plodinami.

Popis kríkov, výhonkov, plodov je potrebný pre organizáciu kompetentnej starostlivosti:

 1. Kríky hrozna sa vyznačujú rýchlym a rýchlym rastom. Tvoria veľa procesov. Novo vysadené odrezky sa rýchlo zakorenia.
 2. Kvety sú samoopelivé.
 3. Tvar trsov môže byť rôzny - kužeľovitý alebo valcovitý. V niektorých prípadoch sú zhluky beztvaré. Hustota bobúľ je voľná. Hmotnosť jedného zväzku sa pohybuje od 1 kg do 3 kg.
 4. Oválne, podlhovasté bobule sú dostatočne veľké. Hmotnosť hrozna - až 20 gramov. O zrelosti ovocia svedčí ružovkastá farba a svetlo biely kvet.

Tvorba „nevlastných detí“ z materskej rastliny vám umožňuje získať úrodu dvakrát za sezónu. Na procesoch sa tvoria aj sladké zhluky.

Hlavné charakteristiky

Na základe vonkajších vlastností hrozna transfigurácie sa vytvárajú stabilné individuálne vlastnosti odrody:

 1. Odroda má vynikajúcu chuť. Sladké aromatické bobule majú mierne kyslú notu. Dužina nie je šťavnatá, strednej hustoty.
 2. Výnos hrozna je vysoký a bohatý. Jedinou vlastnosťou je dvojité plodenie: na konci augusta a v polovici septembra. Pri správnej starostlivosti a dobrých podmienkach prostredia sa z jedného kríka zozbiera až 20 kg zrelých bobúľ.
 3. Samoopelenie je pre rastlinu užitočnou charakteristikou. To vylučuje potrebu ďalších opeľovačov v okolí.
 4. Vysoká mrazuvzdornosť. Transformácia vydrží poklesy pri nízkych teplotách až do -23 stupňov.
 5. Rýchle prispôsobenie sa podmienkam prostredia. Hrozno sa ľahko prispôsobuje zmenám podnebia.
 6. Pre odrodu je dôležitá prevencia proti plesňovým chorobám. Odolnosť proti chorobám rastlín, vplyv parazitov v hrozne je nízky.

Charakteristiky transformácie určujú pristávací algoritmus, stupne potrebnej starostlivosti, metódy prevencie.

Klady a zápory odrody

Mladá odroda Transfiguration má množstvo nepopierateľných výhod. Rozlišujú ho od ostatných bobuľovitých kríkov. Vďaka svojim výhodným výhodám je veľmi žiadaný medzi mnohými záhradníkmi:

 1. Schopnosť samoopelenia. Podporuje hojné plodenie bez pomoci.
 2. Bohatá dvojitá úroda z veľkých bobúľ.
 3. Odolný voči silnému mrazu. Umožňuje výsadbu kríkov v centrálnej a severnej oblasti krajiny.
 4. Hrozno sa nezmenšuje v prípade nepriaznivých poveternostných podmienok, nekvalitného zloženia pôdy.
 5. Trsy majú vynikajúcu prenosnosť bez straty prezentácie. Skladujú sa dlho bez straty chuti.
 6. Pri výsadbe sa sadenice rýchlo a ľahko zakorenia v nových podmienkach.
 7. Zmena podnebia nemá vplyv na vývoj rastliny.

Špecifickými vlastnosťami odrody sú nízka odolnosť proti plesňovým chorobám. Toto je potrebné vziať do úvahy, aby sa zabránilo výskytu lézií. Napriek pomerne mladému veku je hrozno transfigurácie dôstojnou možnosťou na výsadbu v letnej chate, pri ktorej sa vykonáva komerčné záhradníctvo. Kvôli prevahe pozitívnych vlastností sa často pestuje v rôznych regiónoch krajiny.

Pravidlá pre výber miesta na pristátie

Premenné hrozno je nenáročná odroda. Nie je vyberavý na zloženie pôdy, miesto na výsadbu. Pri organizovaní kompetentnej starostlivosti je potrebné dodržiavať niekoľko základných nuancií:

 1. Rastlina miluje dobré osvetlenie. Pri výbere ideálneho miesta na jeho výsadbu by ste mali venovať pozornosť prítomnosti vysokých stromov s hustou korunou v blízkosti. Vytvoria umelý tieň. To negatívne ovplyvní plodenie hrozna.
 2. Vynikajúcou možnosťou pre odrodu je južná strana letnej chaty, kde nebudú prievany, vetry.
 3. Ovocný a bobuľový ker nemá rád nadmernú vlhkosť. Stupeň pôdnej vlhkosti je stredný. Hladina podzemnej vody nie je vyššia ako 1,5 m od povrchu.

Hrozno sa odporúča sadiť na osvedčené, vopred pripravené miesto. To vám umožní zorganizovať najkvalitnejšie podmienky pre rast a vývoj rastliny.

Funkcie pristátia

Výsadba hrozna Transformácia sa najlepšie uskutoční na jar, s nástupom prvého tepla. Správne zvolená sadenica je základom pre bohatú úrodu odrody v budúcnosti. Mladá rastlina musí spĺňať niekoľko požiadaviek:

 1. Farba koreňového systému je belavá.
 2. Farba prierezu je zelená.
 3. Bez známok sucha, omrzliny.

Pred zasadením do pôdy sa sadenice podrobia primárnemu spracovaniu. Sú namočené do vody na 24 hodín. Koreňový systém sa postrieka roztokom rastového stimulanta.

Proces výsadby sadenice zahŕňa jednoduchú postupnosť:

 1. Príprava jamy. Mali by byť 2-krát väčšie ako korene mladej rastliny. Vzdialenosť medzi otvormi je 1-1,5 m.
 2. Na dne sa rozprestiera zmes pôdy a organických hnojív. Na vrch posypeme obyčajnou zemou.
 3. Sadenica je znížená. Jeho korene by sa mali ľahko dotýkať spodnej časti otvoru. Koreňový krk nie je pod úrovňou pôdy.
 4. Posypte výsadbu zvyšnou zeminou. Mierne stlačte.
 5. Ak je to potrebné, mali by ste zariadiť ďalšiu podporu pre rastlinu - drevený kôl vykopaný vedľa sadenice.
 6. Po výsadbe sa vykoná hojné zavlažovanie. Na jeden kríček sa spotrebujú až 3 vedrá s vodou.

Aj začínajúci záhradník sa dokáže vyrovnať s výsadbou sadenice hrozna. Kvalitne vykonaná výsadba zabezpečí zdravý rast rastlín.

Dozrievajúce podmienky

Odroda Transfiguration sa považuje za skoré dozrievanie. Dozrieva v čo najkratšom čase. Po fáze s otvorením púčikov uplynie v priemere 3 - 3,5 mesiaca pred vytvorením zrelých trsov.

Načasovanie vzhľadu zrelých bobúľ závisí od poveternostných podmienok, od oblasti pestovania hrozna. V priaznivom podnebí môže byť doba dozrievania kratšia. Ak je rastlina zasadená do oblastí s nízkou teplotou vzduchu, potom sa vzhľad prvých hroznových bobúľ objaví o niečo neskôr.

Tipy na starostlivosť

Starostlivosť o hrozno Transformácia je dôležitou súčasťou úplného rozvoja rastliny. Odroda je nenáročná. Správna implementácia štandardných postupov je základom pre pravidelnú a bohatú úrodu:

 1. Zalievanie by malo byť včasné a mierne. Odroda uprednostňuje vlhkú pôdu. Hlavnou vecou je vyhnúť sa nadmernej vlhkosti. Na začiatku a na konci kvitnutia kríka sa odporúča výdatná zálievka. V období sucha je okolo kmeňa vykopaný kruhový otvor na vodu. Mal by sa zabezpečiť dobrý odtok hrozna.
 2. Pravidelné hnojenie posilní imunitu rastliny. Vrchný obväz sa nanáša na začiatku kvitnutia, vo fáze tvorby ovocia, pred prístreškom na zimu. Látky, ktoré obsahujú draslík, horčík, fosfor, budú mať na ker priaznivý vplyv.
 3. Mulčovanie je dôležitý postup starostlivosti. Vďaka nej zostáva v pôde vlhkosť a živiny dlho. Kmeň kríka je pokrytý vrstvou rašeliny alebo humusu v kruhu. Koná sa na jar, na jeseň. Povinné vykonať pred nástupom chladného počasia.
 4. Rastlina sa orezáva pred otvorením viniča. Najlepšie obdobie je jeseň alebo jar. Metóda v tvare vejára je dokonalá. Po jeho aplikácii sa ovocná réva skráti o 6 - 8 očí. Zostáva iba 24 - 28 výhonkov. Premena je vysoko výnosná odroda. Aby sa zabránilo preťaženiu kríka, na jednom výhonku sa ponechá jeden zväzok.
 5. Toto hrozno je odolné voči chladu. Dodatočný prístrešok na zimu minimalizuje škody spôsobené na kríkoch nízkymi teplotami. Pred zahriatím odstráňte vinič z rastliny. Nechajte 25% zo základnej sumy. Ker je ohnutý k zemi, pokrytý zeminou. Na vrch rozložíme seno a bridlicu.

Starostlivosť o hrozno Premena nie je ťažká. Správny prístup k rastline zníži riziko nebezpečných plesňových chorôb, hmyzích škodcov.

Choroby a škodcovia

Odroda Transfigurácia je citlivá na vplyv hmyzu, chorôb rastlín. Hubenie škodcov by sa malo vykonávať včasne s pravidelnou profylaxiou:

 1. Hroznová blcha. Ničí listy, kladie larvy na chrbát. Sú ošetrené insekticídom - otvorené púčiky sú postriekané.
 2. Hroznový vankúš. Prebýva na výhonkoch. Z dôvodu výroby filmu zostáva prakticky neviditeľný Živí sa rastlinnou šťavou. Odolný voči farmaceutickým prípravkom. Zbiera sa ručne.
 3. Hroznová mora Potomstvo z jeho lariev hryzie, kŕmi sa šťavou. Hlavnou metódou kontroly je ošetrenie insekticídmi. Ako preventívne opatrenie je potrebné pravidelne zbierať padlé listy, uvoľňovať pôdu.

Odrodu transfigurácie ovplyvňujú niektoré plesňové choroby:

 1. Múčnatka. Vyjadrené vo forme bieleho kvetu na listoch. Na zničenie použite fungicídy ("Topaz", "Vitaros").
 2. Rakovina je bakteriálna. Vyskytuje sa po spracovaní výhonkov nesterilnými nástrojmi. Nemožno liečiť. Krík je zničený.
 3. Škvrnitá nekróza. Objavuje sa skoro na jar. Spočiatku sa na listoch tvoria škvrny. Potom vinič úplne vyschne. Na kontrolu a prevenciu sa vykonáva postrek prípravkami obsahujúcimi meď.

Včasné a dôkladné vyšetrenie hroznového kríka umožní vyhnúť sa rozvoju mnohých nebezpečných chorôb. Vďaka tomu si môžete všimnúť porážku v počiatočnom štádiu, čo vám umožní vykonať príslušné liečebné opatrenia.

V ktorých regiónoch je lepšie pestovať?

Hrozno transfigurácie má najradšej teplo, svetlo, bezvetrie, úrodnú pôdu. Výraznou črtou je odolnosť voči nízkym teplotám.

Z týchto dôvodov sa dá odroda pestovať v niekoľkých regiónoch krajiny:

 1. Severokaukazský.
 2. Nizhnevolzhsky.
 3. Uralský.
 4. Centrálne.

Odrodu je možné pestovať v rôznych oblastiach. Postačuje vytvorenie správnych potrebných podmienok na výsadbu. Správne vykonanie postupov starostlivosti udrží krík zdravý a plodný po mnoho rokov.

Odroda Transfiguration sa už dlho stala obľúbenou výsadbou v letných chatkách. Nenáročný ker nevyžaduje starostlivú údržbu. Medzi jeho mnohé výhody patrí bohatá úroda, skoré plodenie, veľké a sladké bobule. Teplý a slnečný región bude vynikajúcim miestom na pestovanie rastlín. Kvôli svojej mrazuvzdornosti je možné hrozno vysádzať na miesta s kolísajúcimi nízkymi teplotami. Vďaka vynikajúcej chuti ovocia bol ker obľúbený u mnohých záhradníkov a komerčnej výroby.


Pozri si video: Stříhání vinné révy (Smieť 2022).