Rastliny

Determinant a neurčité odrody paradajok: hlavné rozdiely a pravidlá výberu

Determinant a neurčité odrody paradajok: hlavné rozdiely a pravidlá výberu


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Pred začatím pestovania paradajok na osobnom pozemku by pestovateľ mal určiť nielen odrodu, ale aj odrodu paradajok, od ktorej závisí pestovanie rastliny a jej vlastnosti.

Všeobecná koncepcia a vlastnosti

Odrody a hybridy paradajok podľa charakteru rastu sa delia na neurčité a determinantné. Ak sa chcete správne rozhodnúť v prospech jedného alebo druhého typu, musíte mať aspoň všeobecnú predstavu o rozdieloch, výhodách a nevýhodách týchto odrôd.

Determinant Paradajky

Slovo „determinant“ pochádza z latinského „determinantu“, čo znamená „obmedzenie“. Pokiaľ ide o paradajky, tento pojem znamená obmedzenie rastu apikálneho centra počas tvorby stopky v tejto oblasti. Plody na kefke sa tvoria na konci výhonkov, čo zastavuje ich vývoj. Takéto nízko rastúce odrody patria k skorému dozrievaniu, vyznačujú sa však nízkou produktivitou. Pri pestovaní paradajok na otvorenom poli, ako aj v severných oblastiach by sa mali uprednostňovať determinanty.

Neurčité paradajky

Termín „neurčitý“ sa prekladá z latinčiny ako „neobmedzený“. Neurčité odrody paradajok majú neobmedzený rast, ale v starostlivosti sú vždy veľmi náročné. Vysoké odrody sa vyznačujú skorou zrelosťou, ale ich produktivita je pomerne vysoká. Pri pestovaní paradajok v južných oblastiach alebo v skleníkových podmienkach sa odporúča venovať pozornosť takýmto odrodám. Neurčité paradajky sa vyznačujú tým, že na mieste sa po 6 až 10 listoch vytvorí kvetenstvo.

Determinant Paradajky: Pestovanie a starostlivosť

Druhy determinantových paradajok

Tento druh paradajky kombinuje štyri odrody, ktoré sú dosť obľúbené u väčšiny pestovateľov zeleniny. Majú určité rozdiely, ktoré by sa mali brať do úvahy pri raste.

Poludeterminantnye

Záhradníci túto záhradu často vnímajú ako neurčitú odrodu. Odrody semi-determinanty sa však vyznačujú stredným typom vetvenia, pri ktorom je rast kríkov obmedzený, keď sa tvorí 10 až 12 stopiek. Takéto kefy s vaječníkmi sa ukladajú do 2 alebo 3 z týchto listov. Prvá kefa sa vytvorí po 7 až 8 listoch.

Čisto determinant

Na kríkoch týchto rajčiakov sa pozoruje tvorba kvetinových kefiek na menej ako 3 listoch a po objavení sa 5-6 kefiek na výhonku posledná kvetinová kefa prestane stonať. V tomto prípade prvý stopka sa vytvorí po 6. až 7. liste z rajčiaka. Rast pokračuje z axilárneho puku, ktorý sa nachádza na spodnej časti listu.

Superdeterminantnye

Superdeterminantné odrody paradajok patria medzi najchudobnejšie. Na takýchto kríkoch sa kvetinové kefy ukladajú do 1, menej často do 2 listov. Po vytvorení 4 alebo 5 stopiek na rastline sa objaví výhonok. Rast rastlín je obmedzený kvetinovou kefou.

Supersuperdeterminantnye

Tento typ kombinuje super-trpaslík a veľmi zrelé odrody paradajok. Takéto paradajkové kríky tvoria súčasne 2 alebo 3 kvetinové kefy, ktoré nie sú oddelené prostrednými listami. Rast výhonkov je obmedzený po vytvorení troch alebo štyroch stopiek. Záložka prvého kefy sa pozoruje po piatom skutočnom liste. Nasledujúci stopka sa môže tvoriť listom.

Hlavné rozdiely

Rozdiely medzi determinantnými a neurčenými odrodami sa prejavujú v rôznych štádiách vývoja kríkov paradajok.

Sadenice

Rozdiel medzi semenom druhu nie je viditeľný. Prvé rozdiely sa objavujú vo fáze sadenice a sú zvlášť zreteľne viditeľné na piaty deň po vzídení. Rozhodujúce odrody majú kotyledonárne koleno nie dlhšie ako tri centimetre. Kotyledonárne koleno neurčitých odrôd môže dosahovať dĺžku päť centimetrov.

Sadenice

Základom definície je umiestnenie prvého kvetinového kefy alebo stopky na už pestovaných sadeniciach. Na determinantných kríkoch rajčiakov nie je tvorená stonka kvetov vyššia ako 6-7. List. Pri neurčitých odrodách je vzhľad prvého stopka charakteristický najskôr ako 8. - 9. list.

Kríky pre dospelých

Spravidla už teraz je zrejmé, aké konkrétne druhy rastlín sa pestujú v poli. Na neurčitých rajčiakoch sú medzi stopkami tri listy a na odrodách determinantu menej ako tri listy.

Po prečítaní príslušného článku o našom zdroji sa môžete dozvedieť o technológii pestovania paradajok na parapete.

Najlepšie determinantné a neurčité odrody

Determinantné paradajky sú ideálne vhodné na pestovanie na otvorenom priestranstve, ako aj na pestovanie v skleníkoch. Výber odrody závisí od klimatických podmienok v pestovateľskej oblasti.

Názov triedyOpis a charakteristikaproduktivitarysy
"Dina"Stredne skorá žltá odroda karoténu. Vhodné pre otvorené terény a filmové prístrešky. Výška puzdra až 1,25 mHmotnosť ovocia 100 - 300 g. Výťažok z kríka do 4-4,5 kgOdolné voči chorobám a toleruje sucho.
Býčie čeloOdroda na otvorenom teréne, vytvára mäsité a veľmi chutné ovocie univerzálneho použitiaHmotnosť ovocia 150 - 500 g. Produktivita do 18 kg na meter štvorcovýOdolné voči určitým chorobám.
"Persimmon"Stredne veľké až žlté paradajky do výšky 1,5 m, určené na pestovanie na otvorenom priestranstve a v skleníku. Univerzálne použitieHmotnosť ovocia je asi 350 g. Produktivita je asi 6 kg na meter štvorcovýPredĺžené ovocie, pred mrazom
"Nástěn"Skorý zrelý hybrid až do výšky 1,5 m. Plody sú okrúhle, zarovnané, červené a dlhodobé skladovanieHmotnosť ovocia je asi 300 g. Produktivita je asi 16,5 kg na meter štvorcový.Odolné proti porážke TMV, alterarióze a plesni
„Francúzska parta“V polovici sezóny, až do výšky jedného metra, s plody prstov. Univerzálne použitieHmotnosť ovocia je asi 100 g. Produktivita je asi 19 kg z kríkaMá priemernú odolnosť proti chorobám

Neurčité paradajky sú vysoké rastliny, ktoré tvoria veľké množstvo ovocia, čo ich robí veľmi obľúbenými u pestovateľov zeleniny. Výber takýchto odrôd je optimálny pre pestovanie v skleníkových stavbách.

Názov triedyOpis a charakteristikaproduktivitarysy
Kráľ oranžovejOdroda stredného dozrievania, ktorá vytvára plodinu za 125 až 130 dníHmotnosť plodu je až 0,8 kg. Produktivita je okolo 6 kg z kríkaOdolné voči chorobám vrátane plesni
"Dobruna"Skorý zrelý červenoplodý hybrid s jednoduchými kvetenstvamiHmotnosť ovocia 140 - 160 g. Produktivita do 7 kg na meter štvorcovýOdolné voči bežným chorobám paradajok
"Kozmonaut Volkov"Výška kríkov je asi 2 m, stredne skorá, tvoriaca plodinu za 120 - 125 dníHmotnosť plodu je až 0,6 kg. Produktivita do 6 kg na kríkOdolné voči najbežnejším chorobám a veľmi nenáročné na starostlivosť
„Leningradská jeseň“Odroda stredne neskorého červeného ovocia pre skleníky, ktorá tvorí plodinu za 120 - 130 dníHmotnosť ovocia do 120 g. Produktivita do 6,5 kg na kríkOdolné voči hnedým škvrnám, mrazuvzdorné
"St. Andrewove prekvapenie"Bushová výška asi 2 m, stredne neskoré, malinové ovocieHmotnosť plodu je asi 0,8 kg. Produktivita asi 16,5 kg alebo viac na meter štvorcovýOdolné voči hlavným chorobám paradajok

Výber druhu a odrody paradajok samozrejme nezávisí iba od osobných preferencií pestovateľa zeleniny a mal by sa zakladať na podmienkach pestovania. Mali by sa zohľadniť klimatické a poveternostné podmienky v pestovateľskej oblasti. S výhradou poľnohospodárskej technológie sú dokonca aj odrody s nízkou veľkosťou schopné produkovať plodiny s vysokým obsahom paradajok.

Pestovanie paradajok neurčitých