Tajnosť

Pestovanie melónu: od výberu odrody po zber

Pestovanie melónu: od výberu odrody po zber


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Melón je zdravá a chutná melónová plodina, ktorú môžete pestovať na svojej vlastnej stránke. Všetko, čo je potrebné, je vybrať si odrodu, ktorá je najvhodnejšia pre pestovateľskú oblasť, ako aj zvládnuť základné pravidlá starostlivosti o rastliny.

Biologické vlastnosti kultúry

Vodný melón (Citrúllus lanátus) sa vzťahuje na jednoročné dvojdomé bylinné rastliny so silným koreňovým systémom pokrývajúce asi 7 metrov kubických pôdy a plazivou stopkou, ktorej dĺžka dosahuje 5 metrov. Prierez stoniek je okrúhly alebo päťuholníkový, bočný (druhý a tretí poriadok) sa odchyľuje od centrálneho výhonku. Čepele listov veľké, zbavené šupiek, päťlaločné, silne dospievajúce v mladom veku.

Ovocie melónu je bobule pokryté hustou a veľmi hustou šupkou, vyplnené šťavnatou dužinovou dužinou s mnohými semenami elipsoidného tvaru hnedej alebo čiernej farby. Priemer plodu dosahuje 35 cm alebo viac, hmotnosť pri priaznivých podmienkach rastu môže byť 10 kg.

Odroda odroda

Správny výber odrôd určuje kvalitu budúcej úrody - toto tvrdenie možno správne uplatniť na vodné melóny.

Rané odrody

Medzi prvé odrody patria odrody, ktorých plody dozrievajú 50 až 65 dní po objavení pravých listov. Najpopulárnejšie odrody, ktoré začínajú dozrievať, považujú za nasledujúce:

Názov odrody alebo hybriduOpis ovociaSkladovateľnosť, prepravovateľnosť
Ataman (odrodový)Sférické, maľované v bielo-zelenej farbe. Pruhy sú výrazné, dužina je svetlá, veľmi šťavnatá a sladká.Nie viac ako 30 dní, preprava je dobrá.
Veľká Peking Joy (hybrid)Zaoblené tenkou kožou jasne zelenej farby, pokryté tmavozelenými výraznými pruhmi. Buničina je šťavnatá, drobivá, s výraznou zrnitosťou, červená.Udržiavanie vysokej kvality (až 70 dní). Dobre toleruje prepravu.
Čepeľ (hybridná)Oválne zaoblené, pokryté hustou šupkou strednej hrúbky. Pruhované, zelené, pevné mäso s výraznou chrumkavosťou, červené.Skladovateľnosť je dobrá (do 3 mesiacov), prepravovateľnosť je vynikajúca.
Grail (hybridný)Valcový, typický pre vyfarbenie melónu. Buničina je červená.Zachováva sa obchodná kvalita až 3 mesiace.
VNIIOB 2 (hybridný)Zaoblené, niekedy oválne pruhy, výrazné, tmavo zelené. Buničina je ružovej farby, veľmi jemná. Držiteľ záznamu o obsahu cukru.Skladovateľnosť je vynikajúca (do 4 mesiacov), vysoká prenosnosť.
Bonta (hybrid)Správny okrúhly tvar, ktorého priemer nepresahuje 25 cm. Kôra je pokrytá rovnomernými zelenými pruhmi rôznej intenzity.Skladovateľnosť komerčných vlastností nepresahuje 50 dní. Prenosnosť je vynikajúca.

Odrody v polovici sezóny

V prípade pestovania v strednom pruhu (na otvorenom priestranstve), v severných zemepisných šírkach (v skleníkovej kultúre) av južných regiónoch sa osvedčili vodné melóny so strednou zrelosťou. spravidla Obdobie od objavenia sadeníc nad povrchom pôdy do začiatku dozrievania prvých tekvicových bobúľ je asi 70 až 75 dní.

Nasledujúce odrody a hybridy sa považujú za najobľúbenejšie kvôli tvorbe veľkej plodiny:

Názov odrody alebo hybriduOpis ovociaUdržiavanie a prenosnosť
Warda (hybrid)Pozdĺžne zaoblené, pruhované. Buničina je tmavočervená, veľmi šťavnatá.Skladuje sa až 90 dní, dobre znáša prepravu.
Galaxia (odrodová)Zaoblený alebo oválny, tmavo zelený s jasnými pruhmi. Dužina s vysokým obsahom cukru, červená.Prepravuje sa dokonale, skladuje sa až 4 mesiace.
Kláštorný (odrodový)Pri správnom guľovom tvare sú pruhy zreteľne zreteľné. Dužina je bledá, sladká.Skladované do konca decembra, dobre dopravené.
Vylepšené (odrodové)Na rozdiel od iných odrôd nie sú zaoblené, nie sú pruhované, ale bodkované (sivé škvrny na svetlozelenom poli). Buničina je tmavočervená, sladká.Prepravuje sa dobre, skladuje sa asi 3 mesiace.
Pekný (odrodový)Plne zelená, rovnomerne zaoblená. Buničina je intenzívna červená, sladká a šťavnatá.Skladuje sa na krátku dobu (nie dlhšie ako 3 týždne), netoleruje po preprave.

Odrody neskorého dozrievania

Neskôr odrody a hybridy vyžadujú veľa svetla a tepla. Ich plody dozrievajú po 80 - 90 dňoch od objavenia sa prvých sadeníc. Spravidla rastú na otvorenom priestranstve výlučne v južných zemepisných šírkach a v strednom pruhu potrebujú prístrešok a ďalšie kúrenie a osvetlenie.

Výťažok neskorých vodových melónov je vyšší ako výnos iných odrôd. Skladujú sa na dlhú dobu a počas prepravy zriedka strácajú svoje obchodné kvality. Medzi najobľúbenejšie patria nasledujúce neskoré odrody:

Odrody a hybridyOpis ovociaPrenosnosť a udržanie kvality
AstrachanOválne zaoblené, hladké. Tvar prúžkov je hrotovitý, dužina je natretá intenzívne červenou farbou, veľmi sladká a šťavnatá.Skladovateľnosť je 60-75 dní, dobre znáša prepravu.
VolzhaninEliptický, hladký a hladký. Vzor na šupke pripomína odrodu Astrakhan. Buničina je veľmi jemná, cukorová a sladká.Skladuje sa až 2,5 mesiaca, preprava je vysoká.
pulzKôra je silná, s tmavými a svetlozelenými pruhmi. Buničina je červená, s vysokým obsahom vody a cukrov.Skladujú sa najmenej 1,5 mesiaca, dobre znášajú prepravu.
OsceolaVeľmi veľké guľové plody s hustou pruhovanou zelenou šupkou. Dužina je svetloružová, vynikajúca chuť.Skladované až 90 dní, vysoká úroveň prepravy.
Dar KholodovEliptické, s úzkymi tmavo zelenými, takmer čiernymi pruhmi. Povrch je pokrytý vzácnymi mäkkými hrotmi. Buničina je malina alebo svetloružová, s vysokým obsahom cukru.Skladuje sa až 4 mesiace, dokonale prenáša prepravu.
Crimson WonderSférické, so striedajúcimi sa svetlozelenými a intenzívnymi zelenými pruhmi. Buničina je hustá, červená, malá semená.Dobre sa prepravuje, skladuje sa najviac 70 dní.

Každá z týchto odrôd môže uspokojiť potreby záhradníkov vo vysoko kvalitných vodných melónach. Mnoho odrôd a hybridov je vhodných na pestovanie na účely predaja alebo na znášanie na uskladnenie alebo spotrebu bezprostredne po zbere.

Melón: Odroda odrôd

Výsadba plodín v rôznych regiónoch Ruska

Existujú dva spôsoby pestovania melónov: sadenice a sadenice. V každom prípade však pred výsevom je dôležité semená spracovať na lepšie klíčenie. Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je zahriať semená v teplej (asi 60 stupňov) vode po dobu 2 až 3 hodín. Potom musia byť ošetrené roztokom manganistanu draselného a potom udržiavané v roztoku sódy. Postup prípravy sadivového materiálu sušením a tvrdením je ukončený (8 hodín pri teplote asi 0 stupňov).

Príprava a pestovanie sadeníc

Pre severnú zemepisnú šírku a stredný pás sa považuje za vhodnú metóda sadenice pre pestovanie melónov. Ak chcete získať zdravé sadenice, musíte semená zasiať najskôr 30 dní pred výsadbou do zeme. Na predmestí je to najlepší čas v polovici apríla, na Sibíri a v Urali - posledná dekáda apríla alebo prvá dekáda mája.

Semená zasievajte do hlbokých kvetináčov, pokiaľ možno rašeliny, pretože vodný melón netoleruje traumy koreňového systému. Najvhodnejšou pôdou je zmes rašeliny, trávnika alebo listovej pôdy a mastného humusu. Hĺbka výsadby by mala byť aspoň 3 až 4 cm. Pred vznikom semien je dôležité udržiavať pôdu vlhkú a udržiavať teplotu na 25 stupňov počas dňa a 6-7 stupňov nižšie v noci.

Po klíčení sa denná teplota zníži o 5 až 7 stupňov po dobu 3 dní a potom sa opäť zvýši na 25 stupňov. O týždeň neskôr sa odporúča kŕmiť mladé rastliny melónu infúziou mulleínu s pridaním superfosfátu (nie viac ako 30 g na 10 litrov roztoku).

Dôležité! Vrchný dresing by nemal padať na listy sadeníc. Celá hrudka pôdy musí byť udržiavaná vlhká.

Niekoľko dní pred výsadbou do pôdy sa sadenice pripravujú stvrdnutím. Je umiestnený v blízkosti prírodných podmienok: na dobre osvetlenom a vetranom mieste bez náhlych zmien teploty. Sadenice môžete vysadiť v jamkách 2 až 3 rastlín.

Výsadba v krajine

Semená melónu sa zasievajú do pôdy v okamihu, keď sa pôda v hĺbke 10 až 15 cm zahreje na teplotu 6 až 10 stupňov. V južných regiónoch je to koniec apríla, prvé cesty v júni, v strede cesty - v polovici mája, na Sibíri av Uralu. Výsevná hĺbka - najmenej 3 cm.

V závislosti od odrody môže byť vzor výsadby nasledujúci:

 • pre skoré odrody - 70 cm medzi dierami, 140 cm - medzi radmi;
 • pre odrody stredného a neskorého obdobia - 70 - 100 cm medzi dierami, do 2,5 m - medzi radmi.

Pôda na výsadbu by mala byť dobre korenená humusom a sódou. Najlepšou možnosťou je pridať do pôdy polohnitý hnoj alebo kompost. Zahreje pôdu. Aplikačná dávka je až 100 kg na 10 metrov štvorcových. Do pôdy môžete pridať aj minerálne hnojivá.

Ako pestovať melóny

Možnosti pestovania

Vodové melóny sa môžu pestovať v skleníkoch alebo na otvorenom priestranstve s podväzkovými riasami alebo bez nich. Skleníková kultúra je najvhodnejšia pre oblasti s nestabilnými letnými teplotami, ako aj pri pestovaní odrôd neskorého dozrievania. Otvorená plocha je ideálna pre skoré odrody, ako aj pre pestovanie melónu v južných oblastiach.

Pokiaľ ide o kultiváciu kultúry na mrežích alebo bez mreží, možno uviesť niekoľko bodov:

 1. Pri použití spôsobu viazania na mrežu je dôležité vytvoriť rastlinu na jednom stonku. V tomto prípade sa odstránia bočné výhonky, ktoré neobsahujú kvety a vaječníky, a tie, na ktorých sa vytvára ovocie, sa odštiepia nad 5 až 6 listami.
 2. Keď výhonky rastú, môže sa vyžadovať ďalší podväzok alebo dokonca konštrukcia ďalších podper.
 3. Vzniknuté plody umiestnené nad pôdou musia byť chránené pred odrezkami. Na tento účel sa umiestňujú do sieťových tašiek alebo „hojdacích sietí“ vyrobených z tkaniny (ideálne - staré pančucháče) a priviazané k mrežiam.
 4. Pri pestovaní bez podväzku na vodnom melóne sa ponechajú 2 až 3 riasy, ktoré po vytvorení 2 plodov na každom sa zvierajú vo výške 5 až 6 listov nad nimi.
 5. Pod ovocie ležiace na povrchu pôdy je potrebné položiť izoláciu (preglejkové dosky, polystyrén a podobne).
 6. Keď ovocie rastie a dozrieva počas pestovania bez šparákov, je potrebné otočiť melóny tak, aby ovocie rovnomerne osvetľovalo a ohrievalo slnko.

Zvyšok starostlivosti o rastliny spočíva v včasnom zalievaní, plení a obliekaní organických alebo minerálnych hnojív.

Starostlivosť o vodný melón

Systém klasickej starostlivosti obsahuje tri body:

 • zalievanie;
 • aplikácia hnojív;
 • rozdelenie počtu plodov na každú rastlinu.

Melón sa napriek vysokým požiadavkám na pôdnu vlhkosť polieva najviac dvakrát týždenne. Okrem toho by každá rastlina mala dostať najmenej 10 litrov vody na každé zavlažovanie. Po vytvorení vaječníkov táto norma rastie 2-3 krát a v čase zrenia sa znižuje. To vám umožní získať viac sladkého ovocia.

Vrchný dresing sa vyrába infúziou mulleínu alebo vtáčieho trusu raz mesačne. Hnojivá výsadba sa tiež praktizuje s minerálnymi zmesami, ktoré zahŕňajú síran amónny (35 g), superfosfát (50 g), draselnú soľ (18 g) na 10 litrov vody. Vrchný obväz v kombinácii s polievaním. Na jednu rastlinu je potrebné použiť najviac 2 litre živinovej zmesi.

Uvoľňovanie pôdy a odstraňovanie burín sa uskutočňuje až do uzavretia listov. Je tiež dôležité rovnomerne rozmiestniť výhonky na mrežiach alebo na povrchu pôdy tak, aby boli osvetlené slnkom. Slabé biče, ako aj biče bez vaječníkov sa odstránia. Keď sa na rastline tvoria 4 plody (1 až 2 na výhonok), odstránia sa ďalšie vaječníky a vrcholy biča sa pritlačia o 3-5 listov vyššie ako zostávajúce tekvicové bobule. Zvyšné ženské kvety sa tiež odstránia.

Hlavné choroby a škodcovia

Takmer všetkým záhradným škodcom nevadí jesť melón. Tykvy vošky, drôty, roztoče pavúky a rôzne kopčeky ochotne obývajú plantáže tohto tekvica. Na boj proti nim môžete použiť špeciálne drogy: dusta hexachloran, "Fenyturam", "Fosfamid", "Keltan" a "Malatiónu", Ak rastliny vykazujú známky fusárie, antracnózy a múčnatky, odporúča sa, aby sa výsadba ošetrovala kvapalinou Bordeaux, koloidnou sírou alebo cinebom v súlade s pokynmi.

Ako pestovať melón

Napriek zrejmým ťažkostiam prináša pestovanie melónov aj v strednom pruhu vynikajúce výsledky. Sladké veľké ovocie možno získať, ak budete pri spracovaní a kŕmení dodržiavať základné pravidlá poľnohospodárskej technológie a venovať náležitú pozornosť stavu rastlín.