Rada

Ako urobiť mulčovanie vlastnými rukami, varenie z 8 druhov komponentov

Ako urobiť mulčovanie vlastnými rukami, varenie z 8 druhov komponentovWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Mulčovanie, populárna a efektívna poľnohospodárska technika, má veľa výhod. V domácnosti nie je ťažké pripraviť mulčovanie vlastnými rukami. Zvážte, na čo je mulčovací materiál a ako sa vyrába z ihiel, lístia, slamy alebo sena, suchých burín, pilín, drevnej štiepky, papiera a rašeliny. A tiež, aké sú vlastnosti mulčovania pôdy doma.

Mulčovacie funkcie

Mulč, položený na lôžkach, zadržiava pôdnu vlhkosť odparujúcu sa z ich povrchu, znižuje rýchlosť sušenia a zabraňuje tvorbe kôry. To vám umožní znížiť množstvo zálievky a kyprenia. Táto vlastnosť mulča sa stáva obzvlášť užitočnou v južných oblastiach, kde môžu byť letá často horúce a suché. Vrstva mulča chráni pôdu a rastliny nielen pred horúčavou, ale aj pred chladom, mrazom, dlhodobým chladným počasím alebo teplotnými extrémami.

Vďaka hustej vrstve, pod ktorú slnečné lúče neprenikajú, nie je potrebné odstraňovať burinu, pretože rast buriny sa zastaví. Mulčovanie neprepúšťa svetlo, ale umožňuje dobre prechádzať vzduch, ktorý vstupuje do koreňov rastlín. Vďaka použitiu mulča je teda oveľa jednoduchšie pestovať rastliny doma. Po asi šiestich mesiacoch pobytu v posteliach sa mulč zahníva a stáva sa vynikajúcim prírodným hnojivom.

Ako urobiť mulčovanie vlastnými rukami

Vo väčšine prípadov sa mulčovanie pripravuje ľahko. Rastlinný materiál, z ktorého je možné ho vyrobiť, sa nachádza takmer na každom mieste.

Ihličie

Padlé ihly je možné zbierať v lese a urobiť z nich vynikajúci mulč, ktorý sa ukáže ako voľný, dlho nehnije. Má výhodu oproti ostatným rastlinným materiálom: kvôli fytoncídom obsiahnutým v ihličiach mulč neumožňuje vývoj patogénov a škodcov a zastavuje pohyb slimákov. Ihly je možné nalievať do postelí na jar aj na jeseň, mali by ste ich však meniť každý rok. Hrúbka vrstvy je v priemere 5 cm.

Padnuté lístie

Olistenie sa dá ľahko zbierať spod záhradných stromov a kríkov na jeseň, pokiaľ sú suché. Môžu sa ale použiť ako krycí materiál, iba ak stromy netrpia žiadnymi infekčnými chorobami, nie sú na nich škodcovia. Ak ste v súčasnej sezóne museli bojovať proti chorobám alebo škodcom, je lepšie listy spáliť. Zeleň položte na postele vrstvou 10 cm, najskôr sa musíte ubezpečiť, že ju vietor neodfúkne zo zeme. Ak sú listy položené na zimu, musia sa na jar odstrániť a nahradiť novým materiálom, to isté sa musí urobiť na jeseň.

Seno a slama

Slama alebo seno sa tiež považuje za vynikajúci organický materiál na zakrytie vašich záhradných záhonov. Použitie slamy má zvláštnosť: absorbuje dusík, preto počas kŕmenia musíte mierne zvýšiť dávkovanie dusíkatých hnojív. Slamu nájdete na poliach po kosení plodín alebo zakúpenú.

Existujú tiež požiadavky na kvalitu sena: ak je vyrobené z trávy, ktorá už odkvitla a vytvorila semená, nemôže sa použiť, existuje riziko, že semená vypučia a na záhonoch vyrastie burina. potom sa musia riešiť. Ak je seno vyrobené z mladej trávy, také nebezpečenstvo nehrozí.

Pri použití takého mulča sa musíte ubezpečiť, že v ňom nezačínajú škodcovia a hlodavce, ktoré sa radi usadzujú v slame alebo sene.

Buriny

Trávu zbavenú buriny a vrcholy záhradných plodín je možné sušiť a suché seno použiť ako mulčovací materiál. Rovnako ako v predchádzajúcom prípade sú povolené iba mladé rastliny, ktoré nemajú zrelé semená.

Piliny

Môžete použiť piliny, ktoré zostali po spracovaní dreva všetkých druhov stromov, okrem ihličnanov. Rovnako ako v prípade slamy, ani tu nie sú žiaduce čerstvé piliny, ktoré pri rozklade odoberajú z pôdy aj dusík. Pri kŕmení rastlín sa odporúča používať čiastočne zhnité alebo aplikovať zvýšenú dávku dusíkatých hnojív.

Štiepka

Malé štiepky a podobne rozdrvená kôra sa používajú aj ako krycia a ozdobná hmota. Posýpky sú posypané kmeňmi stromov, kríkmi, najmä ihličnanmi, lemujú zem v blízkosti chodníkov, kvetinových záhonov.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Drevnú štiepku si môžete kúpiť v obchodoch s potravinami. Je tiež dovolené štiepku variť sami, pretože ako surovina sú vhodné ovocné alebo listnaté stromy, nie je vhodné používať ihličnany.

Papier a lepenka

Na mulčovanie zeleninových záhonov možno použiť malé kúsky papiera alebo tenkú lepenku. Papier je potrebné nastrúhať, navlhčiť a položiť do vrstvy na pôdu. Aby ste zabránili jeho odfúknutiu vetrom, posypte ho navrchu humusom alebo pieskom.

Ak použijete nie svetlý, ale tmavo sfarbený baliaci papier, môžete získať nielen poťah, ale aj materiál, ktorý zahreje zem. Na jar sa pod takýmto mulčom pôda zahreje rýchlejšie, v teplej pôde môžete vysadiť sadenice alebo zasiať semená skôr, ako je obvyklé.

Rašelina

Na mulčovanie záhradných záhonov môžete použiť nízko položenú rašelinu. Materiál je vhodný na ochranu postelí pred zimou a na začiatku záhradnej sezóny. Okrem toho je rašelina tiež hnojivom, uvoľňuje pôdu a robí ju mäkšou, priedušnou a priepustnou pre vlhkosť. Ako mulčovanie môžete použiť nielen čerstvú mokrú, ale aj starú suchú rašelinu.

Vlastnosti mulčovania pôdy

Prírodné organické suroviny na mulčovanie nájdete na každom mieste. Je k dispozícii, lacno a vždy po ruke. Existujú však niektoré nuansy, ktorým musíte venovať pozornosť pri používaní prírodného mulča.

Takže sa neodporúča používať čerstvé ihly - predpokladá sa, že okysľuje pôdu. Nepoužívajte lístie zhromaždené v lese alebo spod stromov, ak existuje riziko, že na nich zostanú patogény alebo škodcovia.

Neodporúča sa používať vysoko rašelinovú rašelinu, tiež prekysľuje pôdu. Novinový papier nie je vhodný na mulčovanie kvôli atramentu, ktorý obsahuje toxické látky. Otrávia pôdu a rastliny. Môžete použiť iba čistý papier, bez potlače alebo dizajnu.

Vrstva mulča z akéhokoľvek materiálu by nemala byť na jar menšia ako 5 cm a na jeseň 10 - 15 cm. Čím je surovina ľahšia, tým musí byť vrstva hrubšia. Jesenný mulč by mal v zime dobre zahriať zem a zakoreniť korene, preto je potrebné vrstvu hrubnúť. Na jar sa tento mulč zvyčajne vymieňa a spaľuje. Popol sa môže použiť ako hnojivo.

Na mulčovanie domácich záhonov je perfektný rastlinný materiál, ktorý je možné zbierať na vlastnom webe. Jedná sa o seno, burinu a opadané lístie. Dokonale padnú na zem, slúžia nielen ako krytina, ale aj ako izolačný materiál a potom ako organické hnojivo. Dajú sa kúpiť piliny, drevná štiepka a v lese sa dá zbierať ihličie. Všetky druhy organického mulča sú lacné, cenovo dostupné a nie sú škodlivé pre rastliny a pôdu. Použitie mulča v záhrade môže výrazne uľahčiť prácu záhradníka, minimalizovať údržbu rastlín a zvýšiť výnosy.


Pozri si video: Mulčovanie - Zetor 7341 Antonio Carraro TTR 9400 (August 2022).