Rastliny

Jedľa: Klasický ihličnan pre každú záhradu

Jedľa: Klasický ihličnan pre každú záhradu


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Monochromatická jedľa (Ábies cóncolor) sa používa všade v krajinnom dizajne. Táto rastlina je obzvlášť oceňovaná pre svoju vysokú odolnosť voči nepriaznivým podmienkam, trvanlivosť a nie príliš rýchly rast. Existuje mnoho druhov jedľa obyčajnej, ktoré sa líšia veľkosťou a vzhľadom na ihly, konáre a kmeň.

Jedľa sa okrem vysokých dekoratívnych vlastností používa na výrobu stavebného dreva, ako aj na balzamy, živice a oleje (bežné a esenciálne), ako aj na kŕmenie vitamínmi pre zvieratá.

Opis zariadenia

V prírodných podmienkach rastie jedľa jednofarebná alebo kvetina až do výšky 60 metrov. Jeho charakteristickou črtou sú ihly natreté v hornej a dolnej časti v rovnakej farbe. V skutočnosti je preto tomuto názvu dané meno. Táto rastlina je považovaná za jeden z najviac fotofilných druhov svojho druhu. Jeho charakteristickou vlastnosťou je zvýšená odolnosť voči nepriaznivým rastovým podmienkam. Jedinokvetá jedľa ľahko odoláva mrazom a úspešne sa rozvíja na piesočnatých pôdach.

Koruna jednofarebnej jedle je kónická, hladká a hustá. Vetvy sú väčšinou horizontálne, rovnomerne pokryté ihlami druhov liehu: špicaté na reprodukčných výhonkoch a zaoblené na vegetatívnych. U mnohých predstaviteľov tohto druhu sa ihličky nachádzajú na špirálovitých vetvách. Jednofarebná jedľa sa líši od vôní svojich príbuzných: jej ihly vonia ako citrón.

Šišky na jednofarebnej jedle sa objavujú v 60-65 roku života stromu, u niektorých odrôd, najmä trpaslíkov, o niečo skôr. Forma ovocných formácií je oválna alebo valcovitá, samce sa nachádzajú na konci minuloročných výhonkov a sú maľované v matných farbách. Konce minuloročného rastu sa v hornom segmente koruny nachádzajú v ženskej kužele fialovo-červenej farby. Rozpadajú sa v prvom roku a prúty zostávajú dlho na vetvách.

Koreňový systém monochromatickej jedle leží veľmi hlboko v zemi. Vďaka tejto vlastnosti stromy vydržia vysoké zaťaženie vetrom a môžu vydržať dlhodobé sucho.

Jedľa: rôzne odrody

Populárne odrody monochromatické jedľa

Na navrhovanie krajiny sa používajú jedle rôznych odrôd. Trpaslík a vysoký, líšia sa tvarom korún a farbou ihiel. Nasledujúce odrody jedľa sa považujú za najobľúbenejšie.

Názov triedypopisPožiadavky na pôdu a svetlo
violaceaPomaly rastúca odroda s mäkkými ihličkami modrasto-modrej farby. Dĺžka ihiel dosahuje 6 mm. Šišky sú veľké, do 10 cm dlhé, maximálna výška je 9 - 11 m. Priemer koruny je od 2 do 6 m.Miluje slnko, ale toleruje tieňovanie svetla. Pestuje dobre na ílovitej a piesočnatej hline bez stagnácie vody.
CompactaTrpasličí odroda s nepravidelnou, ale kompaktnou korunou. Ihly sú strieborne modré, tvrdé, kosákovité, dlhé až 2 cm, maximálna výška koruny je 80 cm.Otužilosť v zime je vysoká, preferuje jasné miesta, ale kvôli vysokej pravdepodobnosti popálenia si vyžaduje zatienenie do príliš intenzívneho svetla. Netoleruje pôdy s vysokou hustotou a zamokrenie.
AureaRýchlo rastúca odroda so strieborno-bielymi ihličkami (bledožltá v mladých rastlinách). Koruna je kónická, veľmi hustá.Má rád dobre osvetlené miesta s malým tieňovaním, najlepšie rastie na hlinených pôdach. Znáša chlad, ale v mladom veku môže zamrznúť a čiastočne stratiť ihly.
WinterGoldNajrýchlejšie rastúca odroda, ktorej výška môže dosiahnuť 15 - 18 metrov. Koruna je symetrická, pravidelného kužeľového tvaru. Ihly sú husté a veľmi dlhé (do 6 cm), nasýtené zelené.Cítime sa dobre na svetlých miestach s ílovitou pôdou bohatou na humus. Netoleruje zamokrenie a stagnáciu vody v koreňoch.
conicaKompaktná trpasličia rastlina s korunou v tvare úzkeho kužeľa. Pobočky sú horizontálne, husto pokryté zelenými ihlami, ktorých dĺžka nepresahuje 4 cm.Rastie v čiastočnom tieni a na slnku. Vyžaduje sa výsadba úrodnej, dobre odvodnenej ílovitej alebo piesočnatej hliny.
extraVeľkoformátový ihličnan s úzkou pyramidálnou korunou. Ihly sú dlhé, dosahujúce 9 cm, u mladých rastlín svetlo krémové, u dospelých - jasne modré. Maximálna výška stromu je 15 m, priemer koruny je 4-5 m.Zasaďte rastlinu na dobre osvetlené miesto. Pôda je výhodne hlinitá alebo piesčitá ílová s veľkým prísunom živín. Netoleruje zamokrenie a stagnáciu vody.

Výsadba a starostlivosť o pevné jedľa

Pevné jedle sú dobré na osvetlenie, mnoho odrôd však vydrží svetlé zatienenie. Po výbere najvhodnejšieho miesta je dôležité pripraviť hlbokú pristávaciu jamu, pretože korene rastliny sú veľmi dlhé. Drenáž sa môže ukladať do jamy až do hrúbky 20 cm, na ktorú by sa mala umiestniť živinová zmes hliny, humusu, rašeliny, piesku, s prídavkom pilín a nitroamofosy. Pri výsadbe je dôležité neprehlbovať koreňové hrdlo sadenice. Malo by byť v jednej rovine s pôdou.

Zavlažovanie jednofarebnej jedle sa vyžaduje iba prvýkrát po výsadbe, ako aj v suchých rokoch, keď nedochádza k zrážkam po dobu dvoch týždňov alebo dlhšie. Odporúča sa tiež navlhčiť korunu rastlín nie viac ako raz za dva týždne. Mladé sadenice vyžadujú veľa vlhkosti, Preto pod každý strom v suchom období musíte naliať najmenej 10 litrov vody raz týždenne.

Tri roky po výsadbe môžete kŕmiť dekoratívne odrody jednofarebnej jedle. Je lepšie kombinovať tento postup s odstránením buriny a uvoľnením kmeňa kmeňa do hĺbky asi 20 cm. Na kopanie sa odporúča pripraviť hnojivo pre ihličnany alebo univerzálnu zmes. Potom môžete pôdu pod rastlinami zamoriť rašelinovým kompostom alebo štiepkami.

Monochromatické jedľa nevyžaduje formovanie. Na jar, predtým ako sa prebudia korene stromov, môžete zastrihnuté (hnedé) vetvy orezať. Na zimu nevyžadujú prístrešie. Dokonca aj mladí predstavitelia monochromatických jedál vydržia zimy v strednom pruhu.

Možno vás bude zaujímať aj článok, v ktorom hovoríme o odrodových vlastnostiach a pravidlách poľnohospodárskej technológie jedľa kórejskej.

Krajinná architektúra

Veľkí predstavitelia druhov monochromatických jedlí sú ideálni na navrhovanie uličiek a pri samostatných pristátiach na trávniku. Sú vhodné na zdobenie hlavných vstupov a peších zón. V dôsledku vysokého odporu voči plynom rastú jedle tohto druhu na námestiach, na záhradách av mestských oblastiach. Na ich použitie sú ideálne rozsiahle krajinné kompozície s mohutnými kameňmi a sochami.

Trpaslicové odrody masovej jedle sú vhodné na ozdobu vresových a orientálnych záhrad, vysokohorských kopcov a malých krajinných kompozícií. Krásne sa miešajú s mnohými kvetinami. Sú nenahraditeľné tak pri usporiadaní kamenitých záhrad, ako aj ako rám v pešej zóne záhrady.

Ako pestovať a starať sa o jedľa

Vďaka svojej vytrvalosti a nenáročnosti na teploty a slnko sa tuhé jedle stali modlami mnohých krajinárov. Vzhľadom na to, že tento druh má obrovskú odrodovú rozmanitosť, ktorá vám umožňuje zvoliť si strom do výšky na výšku, tvar koruny a farbu ihličiek, prakticky neexistuje jednobarevná jedľa. Efedra, ktorá patrí k monochromatickým jedľám, vyzerá krásne po celý rok.