Rada

Vlastnosti a tajomstvá pestovania papriky Habanero doma

Vlastnosti a tajomstvá pestovania papriky Habanero doma


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Paprika Habanero - najštipľavejší druh papriky, patrí do rodiny Čile. Tí, ktorí ho po pikantnosti Habanera môžu ochutnať, hovoria, že má náznaky ovocia a citrusov. Paprika má jemnú kvetinovú arómu.

Habanero pochádza z Južnej Ameriky a Mexika. Od 15. storočia sa začal rozširovať do všetkých krajín. V Mexiku sa traduje legenda, že keď si Aztéci vybrali obete, povedali im, že namiesto rituálneho obradu môžu vypiť 2 poháre tinktúry Habanero.

Opis ovocia

Plody vo forme malého srdiečka, ich hmotnosť je 50 g. Z jednej rastliny sa zberajú až 2 - 3 kg. Na jednom kríku môže vyrásť až 90 paprík.

Plody sú rôznofarebné: môžu byť oranžové, žlté, červené, tmavo hnedé. Pri správnom pestovaní rastliny je možné zozbierať niekoľko plodín za sezónu.

Odrody Habanero

Paprika sa obarí kvôli špeciálnej látke - kapsaicínu. Scoville prišiel s gradáciou štipľavosti papriky. Podľa jeho stupnice sú všetky odrody Habanero veľmi horké.

Najmiernejším z nich je White Habanero, ktoré má belavé ovocie. Miesto v strede zaberá zlato-červená paprika. Ďalej nasledujú žltkasté papriky Fatali, domov rastlín - Južná Afrika. Ostrejšia odroda s názvom „Diablov jazyk“. Pomarančové papriky Tigerpaw NR boli chované chovateľmi z Ameriky. Písmená NR znamenajú, že odroda nie je ovplyvnená hlístmi.

Ešte horkejšou paprikou je čokoláda Habanero, ktorá má tmavohnedú papriku. Najhorúcejšie odrody s červeným ovocím sú kalifornská červená Savina a karibské plemeno Habanero.

Užitočné vlastnosti korenia

Paprika Habanero obsahuje veľké množstvo: vitamínov (A, B, C, D) a stopových prvkov (vápnik, jód, fosfor, draslík, železo).

Vzhľadom na zloženie pri použití korenia:

 • trosky a toxíny sa odstránia;
 • metabolizmus sa zrýchľuje;
 • starnutie tela sa spomaľuje;
 • zlepšuje činnosť žalúdka a čriev;
 • človek sa zotavuje z vírusových ochorení a prechladnutia;
 • zvyšuje sa odolnosť proti stresu;
 • depresia prechádza;
 • tlak klesá;
 • bolesť chrbta zmizne;
 • artritída je vyliečená.

Paprika obsahuje kapsaicín, ktorý podporuje rast vlasov. Do masky na vlasy môžete nakvapkať kvapku džúsu. Do jedál ale dali dosť veľa Habanera. Paprika sa pridá na 1 minútu a potom sa odstráni.

Je potrebné pamätať na kontraindikácie: Habanero sa neodporúča používať u detí, vredov a dojčiacich matiek.

Paprika je súčasťou náplasti a dodáva produktu analgetické vlastnosti. Pridajte Habanero do omrzlinovej masti.

Výsev semien

Pestovanie papriky sa začína výsevom semien.

Výsev semien krok za krokom:

  1. Semená vysievajte vo februári. Zabaľte ich do vlhkej handričky. Odložíme na teplé miesto. Kľúčové je teplo, ak tam nie je, potom semená nebudú vôbec klíčiť.
  2. Dajte pozor, aby vlhkosť nevyschla. Počkajte 3 dni.
  3. Na výsadbu semien si pripravte rašelinové črepníky so sterilizovanou zeminou z 1 dielu rašeliny, 2 dielov zeminy, 1 dielu vermikulitu, 1 dielu humusu. Teplota pôdy by mala byť okolo 26 ° C. Pôda by mala byť mierne kyslá s pH 6,5. Prípadne si môžete kúpiť zeminu Morris Green Universal.
  4. Keď po 3 - 4 dňoch semená napučia a začnú klíčiť, potom ich zasaďte a zakopajte 0,7 cm do pôdy. Pred výsadbou pôdu zalejte. Zakryte čírym sklom alebo plastom.
 1. Pôdu neustále navlhčite rozprašovačom, aby ste zabránili vyplaveniu semien.
 2. Po 2 - 4 týždňoch sa objavia prvé výhonky, potom odstráňte sklo alebo film.
 3. Mladé klíčky je možné osvetliť žiarivkami. Umiestnite žiarovky do vzdialenosti 10 cm od sadeníc. Je lepšie, ak majú papriky 16 hodín denného svetla.
 4. Keď vyrastú 2 skutočné listy, potom sa sadenice ponorte. Môžete ju presadiť do plastových pohárov. Ďalšou kultiváciou sadeníc je zníženie denného svetla na 12 hodín, pričom lampa zostane 50 cm od sadeníc.
 5. Nezabudnite sadenice zaliať, ale nepolievajte.
 6. Pri zalievaní môžete do vody pridať koreňový koreň alebo trochu zložitých hnojív: „Ideálne“, „Rast kvetinárstva“.
 7. Sadenice temperujte 2 týždne pred presadením, vytiahnite ich na 1 - 2 hodiny na lodžiu a postupne predlžujte obdobie pobytu rastlín.

8-10 týždňov po zasiatí semien, keď sú sadenice vysoké 15 cm, pokračujte v raste opätovným vysadením každej sadenice do veľkého črepníka. Hrnce položte na parapet. Ak chcete korenie presadiť na pozemok alebo do skleníka, nezabudnite, že teplota vzduchu by mala byť cez deň +21 ° C, v noci od 12 ° C.

Starostlivosť o rastliny

Zvážme, ako vytvoriť optimálne podmienky na zber bohatej a chutnej úrody papriky.

Aké podmienky sa požadujú

Habanero korenie je trváca rastlina. Doma rastie už niekoľko rokov. Pri pestovaní papriky ide hlavne o poskytnutie tepla a jasných lúčov slnka. Paprika neznáša prievan. Uprednostňuje pôdu s mierne kyslými vlastnosťami.

Ak sa rozhodnete pestovať papriku doma, umiestnite ju na južný parapet.

Vrchný obväz

Prvýkrát kŕmte kríky 15 dní po výsadbe sadeníc.

Kŕmte ich minerálnymi komplexnými hnojivami pre paradajky a kompostom. Keď paprika začne kvitnúť, prikrmujte ju rastovými stimulantmi.

Holandské organické hnojivo BioGrow funguje veľmi dobre. Pol litra vrchného obväzu sa rozpustí v 250 litroch vody. To stačí na 10 rokov kŕmenia papriky rastúcej doma.

Polievanie

Mladé kríky zalievajte neustále, ale dbajte na to, aby v kvetináčoch nedochádzalo k stagnácii vody, inak rastlina ochorie.

V zime veľa znížte zálievku. Papriku hojne zalejte začiatkom apríla, pretože počas tejto doby aktívne rastie lístie. Polievajte tie rastliny, ktoré sa doma pestujú na parapete, dvakrát denne.

Prerezávanie

Niektoré listy odrežte. Zovrite hornú časť, potom bude korunka bujná.

Opeľovanie

Ak paprika rastie na vašom parapete alebo v skleníku, potom počas kvitnutia pomocou štetca preneste peľ z kvetu na kvet.

Rozdelenie výnosov

Keď kvitnete, odrežte niektoré z prvých kvetov. To pomôže rastom rastlín a dobrým výnosom.

Choroby a škodcovia

Záhony pred výsadbou ošetrte prípravkami Karbofos, Ultra, Arrow. Akonáhle sú rastliny zasadené, môžu byť postriekané infúziami tabaku alebo cibule.

Ak háďatko zaútočilo na habanerovské korenie, potom vykopajte kríky z pôdy, aby ste nepoškodili korene. Opláchnite a potom ponorte korene do vody s teplotou 50 - 55 ° C. Nematódy zomrú.

Ak sú kríky ovplyvnené voškami, molicami a roztočmi, kríky umyte vytvorením peny čistiacim prostriedkom na riad. Rastliny nechajte hodinu stáť v pene. Potom ho opláchnite pod sprchou teplou vodou.

Ak urobíte nálev z plodov papriky, môžete ním zaliať záhradné plodiny. Tento nálev zachráni rastliny pred plošticami, mravcami a larvami.

Rozmnožovanie semien

Semená horkého citróna a Bengle Naga sa predávajú online. Distribútor zasiela semená do Ruska.

Semená môžete zbierať aj sami:

 1. Zrelé papriky nechajte na kríkoch až 10 dní.
 2. Potom odtrhnite, nasaďte si rukavice a roztiahnite ich tak, aby plody trochu zvädli. Nedotýkajte sa tváre rukavicami, inak by ste mohli popáliť.
 3. Ovocie nakrájajte a zbavte semienok.
 4. Rozložte semená a osušte.
 5. Keď sú semienka suché, vložte ich do papierových vrecúšok a uložte.

Použitie ovocia

Paprika sa ťažko konzumuje, ak je surová. Používajú sa na dochucovanie mäsových a rybích jedál, na polievky, do konzervy a na slávnu omáčku Tabasco.

Papriky by sa nemali vyhadzovať do vriaceho oleja; to spôsobí, že sčernie a stratí chuť.

Paprika v byte môže rásť 7 - 10 rokov a plody môžete zbierať niekoľkokrát do roka. O starostlivosť o Habanero sa jedná ľahko. Rastlina dobre rastie v mierne kyslej pôde, uprednostňuje teplo, jasné osvetlenie, pravidelné, ale mierne zavlažovanie. Neznáša prievan a studený vzduch. Kríky sú odolné voči chorobám. Sú imúnne voči väčšine škodcov.


Pozri si video: Pěstování chilli papriček rok 2020 - Jak zvýšit výnos u rostlin (Február 2023).