Rada

Opis cibule, výsadba, pestovanie a starostlivosť na otvorenom poli

Opis cibule, výsadba, pestovanie a starostlivosť na otvorenom poli


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Cibuľa žiarovka je bežná rastlina, ktorú pestuje veľa obyvateľov leta na svojich pozemkoch. Obľúbenosť tejto zeleniny je spôsobená tým, že sa pridáva do mnohých kulinárskych jedál. Bez nej sa niektoré jedlá zdajú jednoducho bez chuti a nevýrazné.

Získanie dobrej úrody cibule je dosť ľahké. Aby ste to dosiahli, stačí sa oboznámiť s vlastnosťami zeleniny a nuansami jej kultivácie.

Rastlinná cibuľa: popis

Ľudia poznali takúto rastlinu ako cibuľu už v dobách starovekého Egypta. Prvé obrázky tejto zeleninovej plodiny sa našli v hrobkách z roku 2800 pred naším letopočtom. V tých časoch sa cibuľové hlavice aktívne používali v ľudovom liečiteľstve na liečbu moru a iných bežných chorôb. Teraz sa najčastejšie používajú na prípravu chutných jedál.

Pred začatím pestovania žiaroviek sa odporúča, aby ste sa oboznámili so základným popisom rastliny. Cibuľa je trváca rastlina, z ktorej semien sa v prvom roku pestovania získajú malé hlávky veľké 1 - 3 cm. Nasledujúci rok sa výsledná plodina použije ako semeno na získanie normálnych plodov cibule. Ako vyzerá cibuľa, zistíte pomocou fotografie zobrazujúcej rastlinu.

Odrody a veľkosť žiarovky

U veľkých žiaroviek sa odporúča oboznámiť sa s odrodami cibule. Faktom je, že táto zelenina má rôzne odrodové požiadavky na dobu denného svetla a podmienky pestovania.

Južan

Medzi pestovateľmi zeleniny sú populárne odrody rastlín, ktoré sa pestujú v južných oblastiach. Ich zvláštnosť spočíva v tom, že normálna tvorba žiarovky bude s denným svetlom trvajúcim 15-16 hodín. V takom prípade si rastlina rýchlo vybuduje svoju vegetatívnu hmotu a začne dozrievať.

V severných regiónoch sa neodporúča vysádzať takéto odrody z dôvodu nevhodných klimatických podmienok. V severnom podnebí v lete denné hodiny rýchlo dosahujú maximum, a preto cibuľoviny nemajú čas na úplné vytvorenie a dozretie.

Severná

Severné odrody predĺženej a predĺženej cibule by sa nemali vysádzať v južných oblastiach. V severných oblastiach cibuľovité kríky neustále tvoria listovú hmotu. Ani v priebehu času sa tvorba žiarovky nezačne, pretože rastlina nemá dostatok svetla na to, aby postúpila do ďalších fáz rastu.

Výber a skladovanie osiva

Na získanie veľkého množstva vysoko kvalitnej plodiny je potrebné vopred pripraviť semená okrúhlice. Môžete si ich kúpiť v špecializovaných predajniach alebo si ich vypestovať sami. Posledná možnosť je komplikovaná skutočnosťou, že sa budete musieť oboznámiť so zvláštnosťami skladovania osiva.

Pri príprave semien na vlastnú výsadbu ich budete musieť vopred rozdeliť do troch skupín:

 • Skupina 1 - priemer 0,4-0,6 cm.
 • Skupina 2 - priemer 0,7 - 1,4 cm.
 • Skupina 3 - priemer 1,5–2,4 cm.

Na dosiahnutie maximálneho výnosu sa semená vyberajú z druhej a tretej skupiny. Vybrané semená odrody cibule sa skladujú v miestnosti s teplotou asi 2 - 3 stupne Celzia. Môžu byť tiež skladované v bytoch, ak teplota nepresahuje 20 stupňov. Porušenie teplotného režimu negatívne ovplyvňuje úrodu. Preto, ak boli semená skladované v príliš studenej alebo teplej miestnosti, je lepšie ich nevysádzať.

Technológia pestovania cibule

Predtým, ako začnete s výsadbou, musíte sa oboznámiť s technológiou pestovania cibule.

Prekurzory cibule

Pri výbere miesta na pestovanie kríkov cibule je nevyhnutné zistiť, aké rastliny tam rástli skôr. Niektoré druhy zeleniny sú nekompatibilné s cibuľou, a preto po nich sadeniciam rastie oveľa horšie zelená hmota.

Zemiaky, paradajky, repa a uhorky sa považujú za vynikajúcich predchodcov. Cibuľoviny sa dobre rozvíjajú aj v oblastiach, kde sa pestovala mrkva, reďkovka a strukoviny.

Výsadbové obdobie sevka

Ak chcete zistiť, ako pestovať veľkú cibuľu zo sady, musíte určiť optimálne obdobie výsadby pre rastlinu. Cibuľoviny sa vysádzajú začiatkom apríla alebo koncom novembra na zimné pestovanie zeleniny. Väčšina pestovateľov zeleniny však dáva prednosť jarnej výsadbe, pretože zimné podmienky sú pre pestovanie nepriaznivé, kvôli čomu sa vytvoria malé hlávky cibule.

Pri výbere obdobia výsadby sa berie do úvahy región, kde sa pestujú cibuľové kríky. Záhradníci z južných oblastí krajiny sadia rastlinu na konci marca alebo v prvej polovici apríla. Obyvatelia severných oblastí si budú musieť počkať na koniec nočných mrazov, pretože teploty pod -3 ... 5 stupňov úplne zastavia vývoj a rast kríkov.

Potreba cibuľovej pôdy

Pred začatím výsadby by ste si mali preštudovať základné požiadavky rastliny na pôdu, v ktorej bude rásť.

Mnoho odrôd cibule sa zle vyrovná s čerstvou organickou hmotou a pôdou so zvýšenou úrovňou kyslosti. Preto sa odporúča pripraviť miesto na výsadbu zeleniny za 2 - 3 mesiace. Za týmto účelom sa do zeme pridá vápno, aby sa znížila kyslosť a zhnitý humus. Namiesto vápna sa niekedy používa popol v množstve 200 - 300 gramov na meter štvorcový zeleninovej záhrady.

Po pridaní vápna alebo popola sa zmeria hladina kyseliny v pôde. Indikátory by mali byť v rozmedzí 6-7 pH.

Hnojenie

Na pestovanie cibule sú potrebné hnojivá, ktoré sa pridávajú do pôdy pred výsadbou zeleniny. Nie je potrebné kŕmiť rastlinu, pretože to negatívne ovplyvňuje vývoj kríkov. Preto sa do pôdy pridáva malé množstvo obväzov, ktoré pomôžu vybudovať vegetatívnu hmotu.

Pred pridaním hnojív do pôdy sa vykoná predbežné vykopanie miesta pomocou pol bajonetu lopaty. Potom sa na zem pridá zhnitý humus. Na meter štvorcový záhrady sa nespotrebujú viac ako 3 - 4 kg hnojiva. K zemi sa pridávajú aj sideráty, ktoré ju urobia voľnejšou a vzdušnejšou.

Ako sadiť cibuľu vonku?

Predtým, ako začnete pestovať cibuľu, mali by ste sa oboznámiť so zvláštnosťami jej výsadby.

Jarná výsadba

Na jarnú výsadbu sa často používa jednoradová metóda. V tomto prípade je vzdialenosť medzi každou žiarovkou minimálne 10 - 15 cm, niekedy sa však počas procesu rastu mení. Ak je rastlina vysadená plece na pleci, hustota medzi každou rastlinou nepresahuje 2-3 cm. 10 dní po výsadbe sa sadenice zriedia a ich vzdialenosť sa zvýši na 5 cm. O mesiac neskôr sa vykoná opakované zriedenie , v ktorom sa vzdialenosť zväčšuje na 15 cm v každom kríku.

Výsadba cibule pred zimou

Výsadba odrôd cibule pred zimou sa vykonáva v druhej polovici septembra alebo začiatkom októbra.

Počas výsadby je povrch zeme zhutnený a vyrovnaný hrabľami, po ktorých sa na mieste vytvoria otvory hlboké 5–8 cm. Po vytvorení otvorov je ich dno posypané organickými a minerálnymi hnojivami. Ak je zem suchá, je navlhčená ohrievanou vodou.

Po výsadbe je celá plocha s vysadenými cibuľkami mulčovaná borovicovými ihličkami alebo preschnutými listami. V noci sú rady cibule pokryté filmom, ktorý ochráni sadenice pred mrazom.

Starostlivosť o cibuľu

Technológia pestovania cibule zahŕňa aj náležitú starostlivosť o vysadené rastliny. Správna starostlivosť je najlepší spôsob, ako získať kvalitnú úrodu.

Vrchný obväz

Pri pestovaní je potrebné kŕmiť cibuľu na otvorenom poli. Prvýkrát sa hnojivá pridávajú 15 dní po zasadení semena do pôdy. Na tento účel sa k zemi pridá zmes vyrobená z 10 litrov vody a 30 gramov močoviny. Niektorí záhradníci používajú namiesto tohto hnojiva nitroammofosku alebo nitrofosku.

Ďalšie hnojenie sa uskutoční 20 dní po predchádzajúcom hnojení. V takom prípade sa do pôdy pridá zmes vytvorená z 15 gramov draselnej soli a 25 gramov superfosfátu.

Polievanie

Pred polievaním cibule sa musíte oboznámiť s vlastnosťami polievania tejto rastliny. V prvom mesiaci pestovania sa rastlina zalieva dvakrát týždenne. Ak je príliš suché počasie, môžete pôdu navlhčiť 2-3 krát týždenne. Mesiac pred zberom sa žiarovky prenesú na suché zavlažovanie, počas ktorého nie je pôda vôbec navlhčená a iba sa uvoľní.

Ochrana pred chorobami a škodcami

Na získanie zdravej úrody je potrebné chrániť rastliny pred škodcami a chorobami, ktoré často vedú k odumretiu cibule. Na zistenie prítomnosti choroby na kríkoch stačí starostlivo preskúmať ich stav. U chorých rastlín sa pozoruje krútenie listov a zmena farby. Keď sa objavia takéto príznaky, mali by byť všetky kry cibule postriekané bioinsekticídmi. Tieto zmesi sa dajú bezpečne použiť, pretože sú bezpečné pre rastliny a ľudí.

Zber cibule

Ak chcete zbierať cibuľu na uskladnenie, musíte sa ubezpečiť, že je úplne zrelá. Na určenie zrelosti žiaroviek sa ich listy starostlivo preskúmajú. Ak kríky žltnú a začnú chradnúť, je čas začať so zberom. Robí sa to za slnečných a suchých dní, aby pôda nebola príliš vlhká. Pri vykopávaní dlho skladovaných odrôd cibule sa všetky žiarovky očistia od zeme a vysušia. Potom sa celá pozberaná plodina umiestni do pivnice na zimné uskladnenie.

Záver

Všetci záhradníci, ktorí radi pestujú zeleninu, sa zaoberajú pestovaním cibule. Ak chcete túto zeleninu pestovať správne, musíte sa oboznámiť s vlastnosťami výsadby cibuľových hláv a starostlivosti o vysadené rastliny.


Pozri si video: Jak sázet brambory (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Bradyn

  super) smiled))

 2. Luiginw

  Pripúšťaš chybu. Ponúkam sa na diskusiu.

 3. Northrup

  Excuse me for what I'm here to interfere… recently. But they are very close to the theme. Write to the PM.

 4. Ardal

  Verím, že robíte chybu. Navrhujem o tom diskutovať.Napíšte správu