Rada

Ako skladovať násadové vajcia pred vložením do inkubátora, požiadavky na miestnosť a načasovanie

Ako skladovať násadové vajcia pred vložením do inkubátora, požiadavky na miestnosť a načasovanie


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Pre začiatočníkov bude užitočná poznámka o pravidlách skladovania násadových vajec pred ich umiestnením do inkubátora. V krátkom podvodnom liste sú zohľadnené všetky vlastnosti výberu vajec a ich skladovania. Domáce chované kurčatá sú lacnejšie. Cena inkubátora sa rýchlo vypláca. Aby sa dosiahla 100% liahnivosť, musia sa vajcia pred inkubáciou správne zhromaždiť a uskladniť.

Ako vybrať vajcia na inkubáciu?

Absolútne zdravé vrstvy sa prenášajú do samostatného krytu. Ich vajcia sa uložia do inkubátora. Na reprodukciu sú vhodné sexuálne zrelé sliepky vo veku 7 - 9 mesiacov až 2 rokov. Plemená sú mäso a mäsové plemená od 8 do 9 mesiacov, vaječné plemená - od 7 rokov, pretože v prvom prípade nastáva puberta neskôr.

Vybrané samice sú kŕmené správnym spôsobom, ktorý pozostáva iba z prírodných produktov:

 • hlavné kŕmne zrno;
 • prísady - nasekané seno, kapusta, mrkva.

Ak nie je zelenina, do kuracích obilnín sa pridáva Tetravit. Obsahuje všetky vitamíny potrebné pre život nosnice:

 • A;
 • F;
 • E;
 • D3

Doplnky ovplyvňujúce produkciu vajec (intenzita) sú vylúčené zo stravy producentiek. Vajcia sa najskôr vizuálne triedia.

Ich hmotnosť by nemala presiahnuť 65 g. Malé vzorky tiež nie sú vhodné. Kritériá výberu chovného materiálu:

 • čistá, hladká škrupina bez prasklín, vzorov, ochabnutia;
 • priemerná veľkosť a hmotnosť (55-65 g);
 • správny tvar, prítomnosť tupého a ostrého hrotu, plynulý prechod medzi nimi.

Hlavnou podmienkou je, že sú potrebné oplodnené vzorky s jedným žĺtkom. Na to by mal byť v kurníku 1 samec na každých 8 samíc. Kvalita vybraného materiálu sa určuje pomocou ovoskopu. Za dobré exempláre sa považujú tie, ktoré majú:

 • žĺtok v strede;
 • veľkosť vzduchovej komory je 2 mm, je umiestnená na tupom konci priamo v strede.

Dĺžka denného svetla sa nezvyšuje, aby nedošlo k stimulácii vrstiev. Vajcia od intenzívne znášaných sliepok nie sú vhodné na chov. Od veľkosti semien, ktorá je väčšia ako priemer, nízka liahnivosť. Kurčatá, ktoré z nich vychádzajú, sú choré.

Kedy vziať vajíčka z hniezda?

Zber surovín pre inkubátor sa začína v marci. Robia to niekoľkokrát denne, pričom dodržujú určitý interval:

 • po 2-3 hodinách v teplej miestnosti (v lete);
 • po 1 hodine v chladnej miestnosti (chladné obdobie).

S týmto prístupom je počet závažných defektov, prasklín, škrabancov na škrupine minimálny. Kurčatá zvyčajne ležali ráno a ráno.

Ak sú hniezda prehliadnuté len zriedka, sliepka prestane ležať a sedí v hniezde, aby inkubovala mláďatá.

Technológia skladovania vajec pred inkubáciou

Na uskladnenie si vezmite bunky z lepenky alebo plastu. Zhromaždený semenný materiál je v nich umiestnený v jednej vrstve. Umiestnite ostrým koncom nadol. Hroty držte dvoma prstami. Škrupina sa najčastejšie neperie ani neutiera. Je pokrytý tenkým krycím filmom (kutikulou), ktorý chráni oplodnené embryo pred infekciou.

Špinavé vzorky sú vyhodené, na tupom konci kvalitných sú označené dátumom zberu. Urobte to jednoduchou ceruzkou. Pri výbere spôsobu skladovania uprednostňujú skúsení chovatelia hydiny plastové bunky. Kartón absorbuje vlhkosť a spôsobuje na ňom vznik plesní.

Huba uviaznutá v škrupine môže poškodiť embryá.

Požiadavky na úložný priestor

Materiál vybraný pre inkubátor sa skladuje špeciálnym spôsobom. V miestnosti sa udržuje určitá teplota a vlhkosť. Za optimálnych podmienok sa starnutie semena spomalí. Na vytvorenie požadovanej mikroklímy je sklad vybavený spoľahlivým ventilačným systémom.

Vlhkosť

V miestnosti sa udržuje vysoká vlhkosť, na jej kontrolu je zakúpený psychrometer. Rozsah 75-80% sa považuje za normu. Čím je vzduch suchší, tým rýchlejšie vajíčko starne, dochádza k rýchlemu úbytku hmotnosti..

Percento vlhkostiChudnutie (%) po dobu 10 dní skladovania
800,7
602,4

Teplota

Inštalujú 2 teplomery v miestnosti, berú vonkajšie. Veľká chyba v údajoch naznačuje poruchu jedného z nich. Optimálna teplota na skladovanie kuracích vajec pred ich vložením do inkubátora je 8 - 16 ° C. Embryá zomierajú, ak klesnú pod 5 ° C.

Odporúčania týkajúce sa skladovacej teploty vo vzťahu k trvanlivosti sú uvedené v tabuľke.

Čas použiteľnosti v dňochOdporúčaná teplota vzduchu
2-314 až 16 ° C
4-62 dni - 11-13,5 ° C
zvyšné dni - 14-15 ° C

Skladovacie obdobia

Čím dlhšie sa vajíčko skladuje, tým je pravdepodobnejšie, že sa vyliahnu mláďatá. Percentuálna závislosť je uvedená v tabuľke.

Termín v dňochPočet mladých zvierat (%)
590
1080
1570
2024
2515

Zaručene

Za optimálnych podmienok môžu byť vajcia skladované 6 dní bez toho, aby bola znížená kvalita budúcich potomkov. V oplodnených vzorkách žĺtok a bielkoviny každý deň vysychajú. Kvapalina ich opúšťa. Zníženie objemu živného média negatívne ovplyvňuje vývoj embrya.

Čím skôr sa vajíčko dostane do inkubátora, tým vyššie je percento liahnivosti.

Maximálna doba skladovania

Na získanie veľkej dávky kurčiat sa oneskorí zber požadovaného počtu vajec. Chovatelia hydiny používajú určité metódy, ktoré môžu zachrániť život embryí a spomaliť proces starnutia:

 • periodické zahrievanie semenného materiálu;
 • otáčanie vajec o 45 ° každé 3 hodiny pre horizontálne skladovanie, od ostrého konca po tupý koniec pre vertikálne skladovanie.

Rotácia osiva zvyšuje mieru liahnutia kurčiat, čo umožňuje pridať k trvanlivosti 2 - 3 dni. Po prevrátení žĺtok nevyschne, bielkovinové vlákna, ktoré ho držia v strede, sa neodlupujú. Maximálna doba zberu násadových vajec by nemala presiahnuť 12 dní.

Dôsledky nesprávnych podmienok

Prvou chybou, ktorú začínajúci chovatelia hydiny robia, je výber nekvalitného semenného materiálu. Vajcia akejkoľvek veľkosti sa umiestnia do inkubátora. Asi 38% potomkov chovaných z malých jedincov (s hmotnosťou nižšou ako 52 g) uhynie. Kurčatá sa nevyliahnu z veľkých vajec alebo sa neobjavujú, ale majú vážne patológie.

Druhou chybou je nedostatok ovoskopu. Chovateľ hydiny obmedzením kontroly na vizuálnu kontrolu riskuje, že mu budú chýbať vážne chyby:

 • malé praskliny a výrastky na škrupine;
 • odchýlka vo veľkosti vzduchovej komory;
 • posunutie žĺtka, jeho sušenie na škrupinu;
 • nevšimnete si krvné zrazeniny, prítomnosť druhého žĺtka.

Kvalitu inkubácie ovplyvňuje správny výber výrobcov, ich vek a počet. Od nich závisí oplodnenie vajíčok. Dôležitým bodom sú podmienky skladovania a jeho trvanie. Pri nevhodných teplotných a vlhkostných podmienkach a dlhodobom skladovaní vajec je percento liahnivosti nízke, kurčatá sa javia ako oslabené s vývojovými chybami.

Kvalita osiva je ťažko ovplyvnená náhlymi výkyvmi teploty miestnosti. Kvôli nim sa na škrupine vytvára kondenzácia. Častice vlhkosti sú priaznivým prostredím pre vývoj patogénnych mikroorganizmov. Môžu infikovať embryo.

Miera starnutia vajec sa zvyšuje pri zlom vetraní, keď sa izbová teplota a vlhkosť vzduchu riadi otváraním okien alebo dverí. Silný pohyb vzduchu (prievan) urýchľuje odparovanie vlhkosti z vaječného bielka a žĺtka.

Chov kurčiat nie je ľahký. Nákup inkubátora je iba časťou zložitého procesu. Vybrať plemenné sliepky a kohúty, zhromaždiť násadové vajcia a vytvoriť podmienky na ich uskladnenie bude trvať veľa času. Množstvo zdravých kurčiat vám vynahradí stratený čas a energiu.


Pozri si video: Chov prepelíc (Septembra 2022).