Rada

Vlastnosti pestovania zemiakov odrody Breeze, popis a vlastnosti

Vlastnosti pestovania zemiakov odrody Breeze, popis a vlastnosti


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Zemiakový vánok patrí do stredne skorej kategórie plodín nočných listov. Vyšľachtené bieloruskými chovateľmi z vedeckého centra v Republikánskej akadémii vied. Je zahrnutá v bieloruskom registri odrôd a o niečo neskôr bola vzorka zahrnutá do ruského registra. Vybrať správnu odrodu pre vašu záhradu nie je také ľahké. Okrem chuti je dôležité vedieť, na aký typ pôdy je vhodná, ako rýchlo dozrievajú okopaniny, ako dobre sa skladujú.

Opis odrody

Začnime uvádzať vlastnosti zemiakov Breeze s tým, že dozrieva za 2–2,5 mesiaca od dátumu výsadby. Okrem toho:

 1. Má solídny výnos (viac ako 500 centov na hektár).
 2. Dosahuje strednú výšku.
 3. Hľuzy sú oválne, s hladkou šupkou a malými očami.
 4. V priemere je hmotnosť ovocia asi 120 gramov.
 5. Žltá farba surovej buničiny zostáva aj po tepelnom spracovaní - obsah škrobu je 13-15%.
 6. Odroda zemiakov Breeze je obzvlášť dobrá na vyprážanie.

Výhody odrody:

 • vysoký stupeň konzervácie;
 • skvelá chuť;
 • atraktívny vzhľad hľúz;
 • odolnosť voči väčšine chorôb.

Medzi nevýhody odrody patria:

 • náchylnosť k útoku zlatého háďatka;
 • slabá odolnosť proti neskorej plesni a chrastavitosti;
 • pri varení hľuzy dlho varia.

Fázy pestovania a skladovania

Výsadba zemiakov sa začína, keď sa pôda zahreje na plus 7 stupňov Celzia. Otvory sú vykopané až do hĺbky 10–12 centimetrov. Zvyčajne sa sejacie práce vykonávajú koncom apríla - začiatkom mája.

Vánok nie je príliš náročný na kvalitu pôdy, ktorá umožňuje pestovať odrodu takmer vo všetkých regiónoch Ruskej federácie.

Aby ste dosiahli slušnú úrodu, musíte zemiaky výdatne zalievať. Frekvencia výsadby sa pohybuje od 500 hľúz na sto metrov štvorcových pre piesočnaté pôdy a až 400 hľúz na sto metrov štvorcových pre hlinité pôdy.

Aby sa zemiak rozrástol, je potrebné do pôdy aplikovať minerálne hnojivá - superfosfát alebo síran amónny.

Pri popise odrody zemiakov s názvom Breeze si všimneme, že z hľadiska reprodukcie sa nelíši od ostatných vzoriek zemiakov. Môže sa chovať semenami, ako aj vegetatívne: rezané hľuzy s očami, vetvami a delením kríkov.

Vegetatívna metóda vám umožňuje dosiahnuť bohaté výhonky, avšak po piatich rokoch sa výnos zníži a chuť zemiakov sa zhorší. Preto sa musí semenný materiál pravidelne obnovovať.

Prvá výsadba vánku sa môže uskutočniť pomocou malých zemiakov, z ktorých následne vyrastú hľuzy normálnej a dokonca veľkej veľkosti.

Charakteristika odrody sa neobmedzuje iba na toto: nebojí sa mechanického poškodenia, nevyžaduje špecifické podmienky skladovania - na to postačí suchý suterén s teplotou 2 až 5 stupňov Celzia.

O chorobách a škodcoch

Napriek tomu, že sa ukázalo, že Breeze je odolný voči rôznym chorobám a plesniam, stále potrebuje určité preventívne opatrenia. Niektoré choroby napádajú mladé zemiaky v dôsledku nadmerného kŕmenia pôdy hnojom, v ktorom môžu žiť spóry a larvy škodcov. Pri aplikácii organických hnojív je preto potrebné postupovať opatrne! Popis chorôb:

 1. Najzákernejšou chorobou zemiakov je neskorá pleseň. Aby sa tomu bezpečne zabránilo, mala by sa kultúra ošetriť fungicídmi. Hľuzy so známkami choroby navyše nemožno použiť na výsadbu. Ako preventívne opatrenie nebude periodické odburiňovanie rastlín nadbytočné.
 2. Zvláštnosťou chrastavitosti zemiakov je, že môže poškodiť viac ako polovicu úrody. Zároveň dochádza k úbytku semenného materiálu, pretože hľuzy, ktoré prežili, zostávajú bez očí. Aby chrastava nechala zemiaky samé, je potrebné naočkovať semenný fond fungasilom alebo inou podobnou chemikáliou. Podporuje sa aj zavedenie hnojív, pomocou ktorých sa udržuje mierne kyslý stav pôdy. No a po zbere zemiakov je vhodné v tejto oblasti zasiať vlčí bôb, fazuľu alebo raž.
 3. V procese dozrievania si korene vánku môže zvoliť zlatá hlísta. Kvôli tomuto škodlivému červu sa hľuzy vôbec neviažu, alebo sa znova narodia do neuveriteľne malých. Nematoda kladie takzvané cysty do zeme, kde vajíčka lariev zostávajú asi desať rokov.

Len čo sa zistí choroba zemiakov, infikované hľuzy sa vykopú a vrcholy sa nemilosrdne spália. Ako radikálne metódy stojí za to podstúpiť riziko použitia chémie - heterofosu alebo močoviny.

Odrodové recenzie

Vyššie uvedený vysoký výnos, úžasná chuť, jednoduchosť pestovania a skladovania plodiny robia z Breeze žiadaný produkt pre akýkoľvek typ záhradníka. Prečítajte si komentáre na internete, o odrode Breeze prevládajú pozitívne recenzie. V tomto duchu hovoria poľnohospodári, pestovatelia zemiakov a záhradníci. Všetci jednomyseľne zaznamenávajú vynikajúce chuťové vlastnosti zemiakov, odolnosť proti chorobám a primeranú veľkosť koreňovej plodiny. Je potrebné poznamenať, že pri dodržaní základných pravidiel skladovania (teplota, úroveň vlhkosti) sa zemiaky konzervujú bez hmatateľných strát až do jari alebo dokonca dlhšie.

Spotrebitelia píšu, že v budúcnosti budú sadiť Breeze - odroda je tak dobrá! Zemiaky dozrievajú rýchlo, už koncom júla, začiatkom augusta sa môžete pokúsiť vykopať pár kríkov.

Mnoho komentátorov pripúšťa, že semená si kúpili po prečítaní recenzií z internetu, a všetko sa potvrdilo - rozmanitosť je vynikajúca!


Pozri si video: Ako vypestovať zemiaky vo vreci alebo v kvetináči na balkóne Zuzana Machová (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Jozy

  lesk

 2. Icelos

  wonderfully, this message of value

 3. Terrys

  The information was selected very successfully, when will the update be?Napíšte správu