Inštrukcia

Drvič hrozna: pravidlá výberu a vlastnej výroby

Drvič hrozna: pravidlá výberu a vlastnej výroby


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Po zbere hrozna začne veľa domácich záhradníkov, najmä tých, ktorí pestujú technické odrody, vyrábať domáce víno. V prvej fáze budete samozrejme musieť nasekať bobule a rozdrviť ich na buničinu.

Ak skôr bolo obvyklé drviť bobúľ priamo rukami alebo nohami, v súčasnosti bola táto príliš hygienická metóda nahradená modernými agregátmi - drvičmi. Umožnili automatizovať prácu a ušetriť čas a energiu pri výrobe veľkého počtu milovaných alkoholických nápojov.

Účel a princíp činnosti drviča

Takmer všetky drviče na drvenie bobúľ majú veľmi jednoduchý, ale zároveň efektívny dizajn. Jednotky pozostávajú z násypky na nakladanie, dvojice paralelne umiestnených drviacich valcov a kontajnera na zber buničiny.

Objem hrozna potrebný na spracovanie sa naloží do špeciálnej zbernej nádoby. Potom sa drviace valce uvedú do prevádzky mechanickými prostriedkami alebo pomocou elektriny, ktorá rozdrví hrozno a prenesie ho do zberača buničiny.

Hlavnými znakmi tejto jednotky sú prítomnosť medzery medzi zubami drviacich valcov a ich rotácia v rôznych smeroch. Medzera vám umožní nechať hroznové semená celé, čo je veľmi dôležité pre získanie kvalitného vína. Poškodené kosti dodávajú hotovému nápoju nadmernú horkosť, čo je dôsledkom príliš veľkého množstva trieslovín v nich.

Druhy drvičov

Dnes je možné kúpiť drviče dreva, plastu alebo nehrdzavejúcej ocele na hrozno. Hlavnou podmienkou jednotky kvality je výroba častí, ktoré sa podieľajú na procese drvenia bobúľ z materiálov, ktoré nie sú citlivé na oxidáciu.

Najjednoduchšou možnosťou je drevený drvič. Výhodnejšou a modernejšou možnosťou je ručný alebo elektrický drvič vybavený oddeľovačom hrebeňov. Vysoká kvalita vyznačujúca sa drvičmi z nehrdzavejúcej ocele, ktoré sa veľmi ľahko čistia a umývajú.

Drvič hrozna

Drviče s oddeľovačom a bez neho

Hroznový hrebeň môže dať vínu charakteristickú adstringenciu a saturáciu kvalitných nápojov. Ich nadmerné množstvo však veľmi často spôsobuje horkú alebo nepríjemnú chuť nápoja a tiež negatívne ovplyvňuje jeho farbu a priehľadnosť. Ak sa pri výrobe červených vín hroznové plátky nesmú odstraňovať, potom je tento postup pre biele vína povinný.

Kombinované drviče používané na spracovanie hrozna predstavujú dva hlavné typy.

Valcové drviče

Takýto agregát najlepšie spĺňa požiadavky technológie na prípravu surovín pre vína a umožňuje vám získať vysoko kvalitnú mladinu. V našej krajine bola zavedená výroba takýchto drvičov. Princíp činnosti spočíva v práci oddeľovačov kotúčov a hrebeňov. Pár alebo viac vodorovných valcov je valcových a otáčajú sa v opačných smeroch. Veľkosť medzery medzi valcami je regulovaná špeciálnym zariadením. Valce majú zvlnený, hladký alebo lalokovitý povrch a môžu byť štvor-, šesť- a osemvalcové. Používajú sa hlavne profilové rolky.

Odstredivé nárazové drviče

Odstredivé drviče alebo CDG môžu byť vertikálne aj horizontálne. Proces drvenia hrozna nastáva v dôsledku nárazu rotora rotora rýchlosťou až 500 ot / min. Použitie tohto variantu drvičov na oddeľovanie hrebeňov sa vyznačuje najúplnejším výťažkom sladiny so zvýšeným množstvom farbiacich a fenolických látok. CDG sa spravidla používa pri výrobe červeného hroznového vína.

Mechanické a elektrické drvičky

Princíp činnosti štandardného elektrického drviča sa mierne odlišuje od činnosti mechanického zariadenia. Zvláštnosťou je prítomnosť špeciálneho oddeľovača hrebeňa, čo je vodorovný valec s hriadeľom a špirálovými čepeľami. Takéto prvky umožňujú rýchle a efektívne oddelenie hrozna od hrebeňov. V dôsledku postupného pohybu špirálových lopatiek sú hrebene vytlačené von. Do drviacej nádrže vstupuje iba šťava a čisté hrozno.

Výhody používania drvičov

Drvič na hrozno je užitočná a praktická jednotka pre vinárov. Použitie takého zariadenia pri výrobe vína má niekoľko výhod:

 • niekoľkonásobné zníženie technologických strát buničiny;
 • nedostatok nasýtenia buničiny zložkami, ktoré sú nežiaduce pre konečný produkt;
 • šetrí čas a námahu;
 • získanie buničiny vyššej kvality;
 • konštrukcia jednotky je jednoduchá, spoľahlivá a veľmi trvanlivá;
 • ak nie je k dispozícii elektrina, je možné použiť ručný alebo mechanický drvič;
 • vysokokvalitný drvič z nehrdzavejúcej ocele je spoľahlivo chránený pred koróziou a nezaručuje hroznovú šťavu.

Malo by sa pamätať na to, že drviče vybavené oddeľovačmi hrebeňov sa nepoužívajú na spracovanie hroznového muštu.

Odporúčame tiež prečítať si článok o hroznových lisoch.

Výroba drvičov pre domácich majstrov

Jednoduchý, ale technologicky vyspelý drvič hrozna sa dá ľahko vyrobiť vlastnými rukami. Pri malých objemoch domáceho vína nemá zmysel kupovať dizajn továrne, ktorý je mimochodom pomerne drahý. Nezávislá výroba takéhoto kameniva bude chvíľu trvať a z hľadiska efektívnosti bude sotva horšia ako zariadenia predávané v obchodoch.

Výrobné pokyny drviča:

 1. Pri výrobe tela z akéhokoľvek materiálu je najvýhodnejšou voľbou vysoko kvalitné dubové dosky.
 2. Vytvorte bubon alebo šľahačku z rúry a vybavte ju čepeľami z nehrdzavejúcej ocele s hrúbkou 1,5 mm
 3. Výroba ložísk vo forme plastových puzdier s pozdĺžnymi štrbinami, ktoré vám umožnia zmeniť veľkosť medzery medzi bubnom a palubou.
 4. Inštalácia bubna s kovovou tyčou s priemerom 1,4 cm na ložiská vo forme plastových puzdier na kĺzanie.
 5. Inštalácia pod tlmičom šachty konkávne alebo paluby, ktorej rozmery závisia od veľkosti bobúľ. Najbežnejšie používaným roštom je paluba s bunkou 7,5 x 14 mm pre malé bobule a 12,5 x 25 mm pre veľké bobule hrozna.
 6. Inštalácia rukoväte, pomocou ktorej bude poháňaný tlmič na ložiskách.

Vyrobený ručný drvič je namontovaný na nádobe na zber buničiny. Ako mezanín sa dá použiť takmer akákoľvek kapacita, mali by sa však uprednostňovať hlavne sudy alebo nádrže vyrobené z potravinárskeho plastu alebo nehrdzavejúcej ocele.

Drvič hrozna pre domácich majstrov

Zakúpená aj vyrobená jednotka na drvenie hrozna sa stane nevyhnutným nástrojom pre vinárov. Nielenže zrýchľuje a uľahčuje prípravu buničiny, ale tiež pomáha získať transparentnejšie, chutnejšie a aromatickejšie domáce víno.