Tipy

Zemiakové "želé": opis a technológia pestovania

Zemiakové "želé": opis a technológia pestovania


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Zemiakové „želé“ sa týkajú odrôd v polovici sezóny, ktoré sa v priemyselnom meradle bežne používajú pri pestovaní. Pôvodcom tejto odrody je známa spoločnosť Europlant známa mnohým pestovateľom zemiakov u nás iv zahraničí.

Vlastnosti triedy

Spotrebiteľská odroda stredného veku „želé“ má veľmi vysoký výnosový potenciál a je tiež vhodná ako surovina na výrobu hranoliek. Držiteľom patentu na túto odrodu je Europlant Pflanzenzucht GMBH.

Koreňové plodiny majú oválny tvar s prevažne hladkou, ale niekedy mierne drsnou žltou pokožkou. Oči sú relatívne malé. Buničina je tmavožltá. Obsah škrobu je 13,4 až 17,8%. Hmotnosť jednej koreňovej plodiny sa pohybuje od 84 g do 135 g. Produktivita je 160 - 330 kg / ha.

Patrí do skupiny odrôd stredne skorého dozrievania a stolovania. Obdobie od sadeníc po technickú zrelosť nepresahuje 90 dní. Okrem vysokej chuti a predajnosti sa odroda vyznačuje rezistenciou voči patogénu rakoviny zemiakov a háďatkami cystami zlatými zemiakmi, miernou citlivosťou na vrcholy a hľuzy voči pôvodcovi plesne.

Najlepšie odrody zemiakov

Výsadba zemiakov

Najčastejšie sa zemiaky vysádzajú do predtým pripravených brázd, zatiaľ čo sa do pôdy oria kvalitné minerálne alebo organické hnojivá. Malo by sa pamätať na to, že pri výsadbe zemiakov v optimálnom skorom období, keď je dobre pripravená a dobre zahriata pôda, sa výnos zvyšuje približne o 25 - 30% v porovnaní s objemom plodiny získanou v dôsledku neskorého výsadby.

Pri výsadbe zemiakov je okrem toho veľmi dôležité brať do úvahy klimatickú zónu pestovania a typ pôdy, ako aj dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 • výsadbové obdobie má výrazný vplyv na výnos a kvalitu hľúz a výsadbový materiál sa vysadí, keď sa pôda v hĺbke 10 cm zahreje na 8 až 10oS teplom;
 • na výsadbu skorých zemiakov sa používajú najotvorenejšie oblasti, v ktorých sa snehová hmota topí v najskoršom možnom termíne;

 • pristávacia plocha by mala obsahovať kultivovanú pôdu s ľahkým alebo stredným mechanickým zložením;
 • sideráty, repa, akákoľvek kapusta, uhorka a zelenina môžu byť vynikajúcimi prekurzormi zemiakov;
 • Zemiaky sa takmer vždy vysádzajú obvyklým spôsobom, mení sa iba rozmiestnenie riadkov a vzdialenosť medzi položenými hľúzami: výsadbový vzor je 60 x 35 cm a hĺbka výsadby je 8 až 10 cm.

V posledných rokoch bola výsadba zemiakov v poľnohospodárskom vlákne obzvlášť populárna. Táto metóda má mnoho výhod a umožňuje vám chrániť rastliny pred neskorými mrazmi na začiatku jari.

Funkcie starostlivosti

Ak sa výsadba uskutočnila čo najskôr a objavili sa sadenice zemiakov, ale očakávali sa spätné mrazy, potom sa výsadba prikryje plastovým obalom, použije sa dostatočne efektívny dym alebo sa rastliny prevrátia vrcholom.

Ďalšia starostlivosť o zemiaky opísanej odrody zahŕňa tieto činnosti:

 • na každý štvorcový meter sadeníc zemiakov sa odporúča vyrobiť asi 5 až 10 kg vysoko kvalitnej organickej hmoty;
 • prvé uzemnenie zemiakov by sa malo vykonať vo výške sadenice 20 cm a pri procese uzemnenia je potrebné posypať pôdou spodnú časť rastliny až po listy;
 • druhá akcia zameraná na zemnenie zemiakov by sa mala vykonať na úplnom začiatku pučania;
 • riadna starostlivosť o zemiaky si vyžaduje pravidelné pestovanie plodín, ako aj včasné burenie;
 • Hĺbkové pestovanie zemiakov v radoch aj v uličkách je dôležité vykonávať od okamihu, keď sa objavia prvé sadenice. Predčasné uvoľnenie sa vykoná pomocou zhŕňača alebo motyky;
 • Zalievanie zemiakov je obzvlášť dôležité v štádiu pučania a kvitnutia rastliny. Zalievanie sa odporúča kombinovať s vrchným obväzom.

Pri prvých príznakoch skorého poškodenia zemiakov škodcami alebo chorobami sa rastliny ošetria chemickými látkami.

Ponúkame vám tiež informácie o moderných metódach pestovania zemiakov.

Recenzie pestovateľov zeleniny

Charakteristiky odrodových vlastností Jelly zemiakov, ako aj opis odrody daný pôvodcom, sa potvrdzujú v preskúmaniach pestovateľov zeleniny. Pestovatelia zemiakov najčastejšie zanechávajú pozitívne hodnotenie tejto odrody. Podľa ich názoru zemiaky tvoria veľmi vysoké kríky, rozľahlé, s bielymi kvetmi.

Ako zasadiť zemiaky pod slamu

Hľuzy sú dosť veľké, so žltou šupkou a tmavožltou dužinou, ktorá sa netrávi, má tiež vynikajúcu krémovú chuť a výraznú zemiakovú arómu. Odroda je vysoko oceňovaná skúsenými pestovateľmi zemiakov a v poslednom čase sa čoraz viac požaduje v záhradníctve.