Rada

Výsadba, pestovanie a starostlivosť o weigelu vonku

Výsadba, pestovanie a starostlivosť o weigelu vonku


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Zvážte rastliny na zdobenie súkromného pozemku, odporúča sa venovať pozornosť weigele, pretože aj začínajúci záhradníci zvládnu výsadbu a starostlivosť na otvorenom teréne. Kultúra sa vyznačuje dlhým a bohatým kvitnutím. Existuje 10 odrôd weigely vhodných na pestovanie na súkromných pozemkoch. A každý rastlinný druh môže rásť v rôznych klimatických podmienkach.

Opis a vlastnosti

Tento okrasný ker z čeľade zimolez, s bielymi, červenými, ružovými a inými kvetmi, sa pôvodne pestoval na pestovanie na Ďalekom východe. Ale zároveň je schopný rásť v regiónoch s rôznymi klimatickými podmienkami.

Kultúra má nasledujúce charakteristiky:

 • maximálna výška - až 4 metre;
 • veľkosť kvetu - až 5 centimetrov;
 • tvar kvetu - lieviky, zvonček;
 • dobrá mrazuvzdornosť (v závislosti od odrody).

Weigela neznáša suché obdobia a silný vietor. Preto je rastlina vysadená v oblastiach chránených pred prievanom a hojne zalievaných.

Podľa pravidiel starostlivosti krík kvitne dvakrát za sezónu. Okrem toho púčiky pri otvorení postupne menia farbu.

Druhy a odrody

Chovatelia dokázali chovať pomerne veľa druhov weigela, z ktorých každý má svoje vlastné vlastnosti.

Kvitnúce

Ker dosahuje výšku troch metrov. Prvé kvety so sýto ružovým odtieňom sa objavujú začiatkom júna a ustupujú pred júlom. Kvitnutie Weigela neznáša mrazy, preto musí byť rastlina na zimu zatvorená.

Variegata alebo Nana Variegata

Trpasličí druh weigely, ktorý sa vyznačuje pomalým vývojom výhonkov a kvetov, ktoré sú 3 - 4 kusmi zhromaždenými v kvetenstvách, s bledoružovými alebo karmínovými lístkami. Variegata vyžaduje pristátie na slnečnej strane.

Hybrid

1,5-metrové puzdro s roztiahnutou korunou. Farba lievikovitých kvetov sa líši v závislosti od odrody hybridnej weigely.

Bristol Ruby

Ker s roztiahnutou korunou, dorastá až do výšky štyroch metrov. Kvôli tejto vlastnosti, ako aj dlhému obdobiu kvitnutia od júna do júla, odroda Bristol Ruby priťahuje pozornosť záhradníkov.

Alexandra

Líši sa pomalým rastom (do 10 centimetrov ročne). Alexandrinine listy sú tmavozelené alebo takmer čierne a kvety sú sýto ružové. Napriek svojej mrazuvzdornosti si táto odroda vyžaduje na zimu úkryt.

Nana purpurea

Fialová odroda weigely, dosahujúca výšku jedného metra. Kultúra bohato kvitne od mája do júna. Listy Nana purpurea sú tmavozelenej farby.

Pestré

Táto odroda weigely vyniká pestrými listami. Na začiatku leta sa na kríkoch vytvárajú rúrkovité kvety, ktorých farba sa mení od bledoružovej až po tmavú.

Middendorf

1,5-metrový ker dáva veľké (až 5 centimetrov) žlté kvety s jasne oranžovými škvrnami. Bohaté zelené listy sú oválne a po vegetačnom období opadávajú.

Skoro

Variety Early dorastá až do dvoch metrov a má roztiahnutú korunu s ružovými kvetenstvami, ktoré padajú dole na tyčinky. Táto vlastnosť je pre weigelu prirodzená. Prvé kvety sa objavujú v máji.

Sadovaya

Odroda Garden dosahuje nie viac ako meter výšky. Na kríkoch sa vytvárajú ružovokarmínové súkvetia, ktoré majú tvar zvona. Prvé kvety sa objavujú v polovici mája a opadávajú s príchodom leta.

Kórejský

Na 1,5-metrovom kríku sa vytvárajú veľké listy a svetloružové súkvetia, ktorých priemer dosahuje 3,5 centimetra. Rastlina vyžaduje na zimu úkryt. Ak sa tak nestane, kvitnutie sa začne bližšie k jeseni.

Červený princ

Trpasličia rozmanitosť kultúry, dosahujúca výšku 50 centimetrov. Koruna Červeného princa sa rozširuje a má jasne červené kvetenstvo.

Mince

Ďalšia trpasličia odroda weigely, s ružovými kvetmi zvončeka a lístím s bledým okrajom, ktorá získava bordový odtieň bližšie k jari. Ker kvitne od júna do júla.

Malá čierna

Minor Black má kompaktnú, ale hustú a bujnú korunu. Výška kríkov nepresahuje jeden meter. Hlavným rysom tejto odrody sú špicaté listy, ktorých farba sa mení od červenej po tmavo fialovú. Minor Black kvitne dvakrát za sezónu a vytvára kompaktné zvonové kvety jasne ružového odtieňa.

Magická dúha

Magická dúha sa líši špicatými listami, ktorých hranica mení v sezóne farbu - od žltozelenej po červenú. Kvitnutie začína v júni, za predpokladu, že rastie na slnečnej strane.

Eva Rathke

Eva Rathke je poľská odroda weigela, ktorá dorastá až do výšky troch metrov. Kultúra sa vyznačuje kompaktnou korunou a rúrkovitými, červeno-ružovými púčikmi. Kvitnutie sa začína v júni a končí sa začiatkom augusta.

Victoria

Na kríkoch Viktórie, ktorých výška dosahuje jeden meter, sa vytvárajú karmínovo červené púčiky a zelené listy s hnedým odtieňom.

Karneval

Ker odrody Carnival dosahuje výšku tri metre a koruna rastie 3,5 metra. Púčiky sa líšia rôznymi farbami: na tej istej rastline sa objavujú červené aj ružové. Kultúra kvitne dvakrát za sezónu.

Rosea

Rosea je hybridná odroda s fialovo-ružovými kvetmi a jemne zakrivenými konármi. Maximálna výška kríka nepresahuje 1,5 metra. Rastlinu sa odporúča zakryť na obdobie chladného počasia, aj keď Rosea dobre toleruje teploty pod nulou.

Brighella

Brighella je stredne veľká odroda weigely s kvetmi rubínového zvončeka. Maximálna výška kríka nepresahuje 2,5 metra a šírka koruny je 2 metre. Listy sa vyznačujú prítomnosťou žltého okraja po okrajoch.

Candida

Hybridná odroda weigely, ktorá sa vyznačuje 2,5-metrovými kríkmi a 3-metrovou korunou. Kvety Candidy sú biele, zvoncovité, veľké až štyri centimetre.

Naomi Campbell

Odroda Naomi Campbell sa vyznačuje pomalým vývojom kríka, ktorého výška dosahuje 80 centimetrov, koruna je 1,2 metra. Odliatky tejto odrody sú najtmavšie spomedzi všetkých hmotností. Naomi Campbell má fialovočervené kvety.

Lucifer

Tento 1,5-metrový ker kvitne začiatkom júna veľkými jasne červenými zvonmi. Púčiky opäť kvitnú s nástupom jesene.

Slnečné princezné

1,5-metrová odroda weigely kvitne dvakrát - neskoro na jar a v lete. Na vetvách rastliny sa objavujú veľké bledoružové púčiky.

Všetko zhrnuté

Kompaktná odroda kultúry s kríkom, ktorého výška nepresahuje 1,5 metra, koruna - 1,8 metra. Hlavným rysom All Summe Red je nepretržité kvitnutie od mája do septembra.

Červenolistý

Červenolistá vyniká vďaka pôvodnej farbe listov. Výška kríkov nepresahuje 1,5 metra.

Pristátie

Napriek nenáročnosti rastliny je pri výsadbe weigely potrebné dodržiavať množstvo pravidiel, ktoré zabezpečia každoročné kvitnutie kríka.

Výber sedadla

Na výsadbu weigels odporúča zvoliť si dobre osvetlené oblasti chránené pred silným vetrom. Záhradkári neodporúčajú pestovať rastlinu na severnej strane. V takom prípade kvety skoro spadnú.

Ako pripraviť pôdu?

Odporúča sa vysádzať kríky do neutrálnej alebo mierne zásaditej pôdy bohatej na humus. Ak pôda nespĺňa stanovenú podmienku, odporúča sa pôdu oplodniť:

 • rašelina a piesok (pre hlinitú pôdu);
 • hlina a piesok (na rašelinu);
 • rašelina a hlina (pre piesčitú hlinu);
 • vápno (pre pôdu s vysokou kyslosťou).

Pripravené komponenty musia byť rozptýlené po mieste a potom vykopané po zemi.

Ako sadiť?

Weigela je zasadená podľa nasledujúceho algoritmu:

 1. V pripravenej oblasti je vykopaná jamka hlboká 40 centimetrov.
 2. Na dno jamy je položená 15-centimetrová drenážna vrstva pozostávajúca z piesku alebo úlomkov tehál (štrk).
 3. Spolu s drenážou sa na dno umiestni zmes 100 gramov nitrofosky a 1,5 vedra kompostu.
 4. Sadenica je pokrytá zeminou, miesto je vrazené a poliate. Koreňový krčok sa nechá zakopať o 20 milimetrov.

Pred vysadením sa odporúča koreňový systém ošetriť stimulátorom rastu. Minimálna vzdialenosť medzi otvormi sa určuje v závislosti od vybranej odrody. Odporúča sa vysádzať trpasličí kríky vo vzdialenosti 0,8 metra, plodiny s veľkou korunou - 2 metre.

Načasovanie

Weigelu sa odporúča vysádzať na jar, do teplej pôdy, ale predtým, ako púčiky nafúknu. Počas letného obdobia sa rastline darí dostatočne zakoreniť a získať živiny potrebné na zimovanie. Pri výsadbe na jeseň rastlina po nástupe chladného počasia hynie.

Rozmnožovanie

Reprodukcia weigely je možná tromi spôsobmi: semenami, odrezkami a vrstvením. Prvá možnosť je najnáročnejšia a nie je vhodná pre všetky odrody kríkov. Bez ohľadu na zvolenú možnosť chovu musí byť materiál po nástupe jari presadený do otvoreného terénu.

Odrezky

Rozmnožovanie pomocou odrezkov je najlepší spôsob chovu plodiny. Ak chcete získať nový ker, budete musieť postupovať podľa týchto krokov:

 1. V máji odrežte vlaňajší 10-15 centimetrov dlhý konár a odstráňte spodné listy.
 2. Stopku namočte na 5 minút do Kornevinovho roztoku a potom ju zasaďte do nádoby so zmesou piesku a rašeliny, ktorá sa prehĺbi o 2 centimetre.
 3. Stopku zakryte pohárom alebo fľašou.

Po rastline koreňov je potrebné weigelu presadiť na trvalé miesto.

Semená

Semená sa musia zbierať s nástupom októbra - novembra, keď steny začnú praskať. Potom sa sadivový materiál umiestni do tmavej miestnosti až do jari. Po zahriatí pôdy musíte zasadiť semená.

Táto metóda šírenia má dve dôležité nevýhody: sadivový materiál klíči zriedka a budúci ker nie vždy zdedí vlastnosti „rodiča“.

Vrstvy

Na rozmnoženie vrstvením stačí stlačiť spodný výhonok na zem, mierne odrezať kôru a počkať, kým sa konár zakorení. Potom môže byť rastlina odrezaná od rodičovského kríka a transplantovaná na nové miesto.

Pravidlá starostlivosti

Počas vegetačného obdobia je potrebné sa o weigelu starať, zvláštnu pozornosť venovať kríku v prvom roku po výsadbe.

Polievanie

Frekvencia a množstvo polievania závisí od počasia. V suchom období sa odporúča pod rastlinu naliať až 10 - 15 litrov vody. Po ukončení procedúry je potrebné uvoľniť pôdu, aby sa vylúčila tvorba veľkých hrudiek pôdy, ktoré narúšajú tok kyslíka do koreňového systému. Listy tiež pravidelne postriekajte, aby ste odstránili prach a iné nečistoty.

Vrchný obväz

Prvé dva roky po výsadbe nie je weigela oplodnená. V nasledujúcich sezónach sa odporúča vykonať:

 • potaš, fosfor a dusíkaté hnojivá (na jar);
 • fosforečno-draselné hnojivá (počas obdobia tvorby púčikov);
 • drevený popol, Fertik alebo Kemir (začiatkom jesene).

Okrem pravidelného nanášania vrchného obväzu je potrebné odstrániť okolo kríkov drobné buriny.

Príprava na zimu

Weigela dobre znáša chlad. Ak je ker vysadený v južných oblastiach Ruska, potom pred začiatkom zimy stačí mulčovať pôdu okolo rastliny. Pri pestovaní v severných šírkach musia byť spodné konáre ohnuté k zemi. Ak je v zime málo snehu, potom musí kultúra poskytnúť ďalší prístrešok.

Prerezávanie

Weigels sú rezané v rôznych časoch. Na prevenciu chorôb je potrebné na začiatku obdobia opuchu púčikov a mesiac pred nástupom chladného počasia odstrániť poškodené konáre, ako aj výhonky, ktoré sa ohýbajú k zemi alebo rastú vo vnútri kríka.

S tvorbou koruny by sa malo začať v druhom alebo treťom roku po výsadbe. V takom prípade môžete odrezať akékoľvek časti rastliny, v závislosti od toho, aký druh kríka chce záhradník dať. Ak chcete omladiť weigelu, musíte odstrániť konáre staršie ako tri roky.

Mulčovanie

Mulčovanie sa vykonáva dvakrát na jeseň a na jar a raz v lete. Na to sa používa rašelina alebo piliny. Pri dostatočnom použití mulča nie je potrebné vytrhávanie buriny a príprava na zimu.

Premiestnite na iné miesto

Transplantácia rastliny na nové miesto sa neodporúča. Ak sa tomu však nedá vyhnúť, postup by sa mal vykonať na jar, pred začiatkom vegetačného obdobia. Na transplantáciu kríka je potrebné vykopať v rastline so zameraním na dĺžku koruny a spolu so zemou ju preniesť na nové miesto. Potom budete musieť do pripraveného otvoru pridať 30 gramov komplexného hnojiva a prehĺbiť krík. Na konci postupu musí byť koreňový systém posypaný zeminou, napojený a mulčovaný.

Choroby a škodcovia

Na weigeli sú častejšie:

 • húsenice;
 • vošky;
 • strapky;
 • spider roztoče.

Posledné dva druhy hmyzu sa po kríkoch usadia na kríkoch. Na ničenie škodcov používajú záhradníci pesticídy alebo insekticídne roztoky získané nalievaním cesnaku, paliny alebo feferónky do vody. Ak listy predčasne žltnú, znamená to porážku koreňového systému medveďom alebo chrobákom. Roztoky Karbofosu alebo Aktary, ktoré je potrebné aplikovať pri koreni, pomáhajú ničiť škodcov.

Z chorôb je weigela častejšie postihnutá špinením, hrdzou a sivou hnilobou. Kvapalina Bordeaux pomáha obnoviť rastlinu, s ktorou je potrebné spracovať krík, kým príznaky infekcie úplne nezmiznú.

Bežné chyby

Častejšie záhradníci robia pri pestovaní okrasného kríka nasledujúce chyby:

 1. Vysadené v tienistých oblastiach. Kvôli nedostatku slnečného žiarenia kvety padajú skoro.
 2. Vysadené v podmáčaných pôdach. Množstvo vlhkosti prispieva k hnilobe koreňov.
 3. Odmietnuť mulčovanie. Bez tohto postupu sa vlhkosť odparuje rýchlejšie a rastlina po nástupe chladného počasia hynie.
 4. Odmietnuť preventívne ošetrenie škodcov. Hmyz môže zničiť kultúru, preto sa odporúča pravidelne krík postriekať insekticídmi.

Na zimu je potrebné zakryť kríky, ak v chladnej sezóne nie je dostatok snehu. Pri výsadbe sadeníc do nádob sa odporúča zvoliť hlboké nádoby, pretože niektoré odrody weigely sa vyznačujú aktívnym vývojom. Tiež musíte správne a včas aplikovať hnojenie a odrezať krík.

Použitie v dizajne krajiny

Vďaka svojej veľkej veľkosti a jasným, bohatým kvetom, ktoré sa sprchujú na konároch, sa weigela môže stať centrálnym kríkom alebo rozdeliť záhradnú plochu na niekoľko zón. Táto kultúra sa často používa na komunikáciu medzi vysokými a nízko rastúcimi rastlinami. Weigela sa môže pestovať ako samostatný prvok krajinného dizajnu a ako rám pozadia pre ďalšie výsadby.

Živé ploty

Táto možnosť výsadby kríkov sa považuje za najpopulárnejšiu. Weigela chráni susedné plodiny pred silným vetrom a vďaka svojej hustej korune zabraňuje vstupu psov, mačiek a iných zvierat do oblasti. Vysoké kríky je možné strihať, čím vytvárajú originálne tvary alebo obrubník, ktorý môže nahradiť plnohodnotný plot. Pomocou živého plotu záhradníci zónujú miesto alebo rozbúria vchod do domu.

Pásomnica

Rastlina je nenáročná. Preto sa weigela často pestuje oddelene od iných výsadieb, na pozadí zeleného trávnika.Ker sa hodí na modelovanie, vďaka čomu môžete dať kultúre originálny tvar a zamerať sa na konkrétnu oblasť miestnej oblasti. Bush vyzerá obzvlášť jasne počas obdobia kvitnutia. Z tohto dôvodu záhradníci často vysádzajú aleje weigela.

Alpské šmykľavky

Na vytvorenie alpskej kôry sa odporúča vysádzať nízko rastúce odrody (do výšky jedného metra). Takéto kríky dobre zapadajú do vytvoreného súboru záhradných výsadieb. Zvyčajne sa trpasličí kríky pestujú na úpätí alpského vrchu. Jasné kvety, ktoré charakterizujú túto kultúru, sa dobre hodia k veľkým šedým kameňom.

Na pozadí ihličnatých stromov

Weigela, vysadená na pozadí ihličnatých stromov, bude v harmónii s viacročnými rastlinami. Tento ker bude pôsobiť ako druh jasného dotyku, ktorý vyplní dutiny tvorené monotónnymi zelenými plochami.

Mixborders

Mixborder je druh hranice (alebo čiary), ktorá je vytvorená zo zelených plôch. Prostredníctvom takejto výsadby môžete miesto rozdeliť do niekoľkých zón, vybrať jednotlivé rastliny alebo aleje z určitých plodín. A túto úlohu môže hrať dlhodobá weigela, ktorá harmonicky vyzdobí dizajn krajiny a dodá punc vážnosti.

Ohlasy

Anatoly, Moskovská oblasť

"Krík rastie na dači v moskovskom regióne už viac ako 10 rokov." V prvých rokoch sa na konároch zriedka objavovali kvety, ktoré rýchlo opadali, a preto bolo treba rastlinu viackrát presádzať, kým nebolo možné nájsť optimálne miesto. Weigela je náročná kultúra. Bush pestovaný v strednom Rusku musí byť neustále kŕmený, napájaný a mulčovaný. Bez týchto postupov sa na jar vetvy ohýbajú nadol a na listoch sa objavujú škvrny. Zároveň je potrebné po zahriatí pôdy odstrániť poškodené výhonky a aplikovať organické hnojivá. ““

Elena, Tula

"Weigela bola zasadená na jar." Už v lete bolo zrejmé, že sa steblo dobre zakorenilo na novom mieste. V nasledujúcom roku ker nekvitol, ale súčasne tvoril bujnú a zelenú korunu. Po konzultácii v obchode, kde sa sadenica zakúpila, bolo zrejmé, že bez hnojív rastlina vynakladá všetku svoju silu na tvorbu listov. A teraz ker kvitne každý rok. ““


Pozri si video: Ako sa správne starať o figu NOVÁ ZÁHRADA (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Janie

  hitler super

 2. Cermak

  Domnievam sa, že sa mýlite. Poďme diskutovať. Napíšte mi na PM, porozprávame sa.

 3. Townsend

  Vaša webová stránka sa v opere nezobrazuje veľmi dobre, ale všetko je v poriadku! Ďakujem za vaše múdre myšlienky!

 4. Van Eych

  Presnejšie to nie je

 5. Faekora

  S hlasnými titulkami a humbukom môžete dosiahnuť ešte menší pokrok.

 6. Tor

  Rather amusing opinionNapíšte správu