Tajnosť

Zemiaková „Elizabeth“: osvedčená odroda

Zemiaková „Elizabeth“: osvedčená odroda


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Zemiaková "Elizabeth" je jednou z najstarších odrôd ruského výberu. Táto odroda stolových odchovov stredného začiatku pestovaná chovateľskou stanicou Vsevolozhsk získava trhovú hodnotu tri mesiace po výsadbe.

História šľachtenia odrody

Tento hybrid siedmich druhov pochádza z použitia génového materiálu zo zemiakových foriem, ako sú S.vernei, S.phureja, S.acaule, S.demissum, S. stoloniferum, S.andigenum, ako aj S. tuberosum. Odroda bola vyšľachtená Osipovou E.A., Zuevou O.I., Tsarkov N.I., Evdokimova Z.Z. Pelly A.A. a Bryantseva E.V. a zapísali sa do štátneho registra presne pred dvadsiatimi rokmi. Odroda je schválená na pestovanie v severozápadných, stredných, severných, Volžských Vyatkach, severnom Kaukaze a na Ďalekom východe našej krajiny.

Vlastnosti triedy

Zemiaková „Elizabeth“ tvorí vzpriamené, kompaktné, stredne vysoké kríky, ktoré sa vyznačujú stredne rozvetveným a silným listovým porastom. Listy môžu byť stredne veľké a dosť veľké, so stredným stupňom pitvy, zelené sfarbenie, mierne dospievajúce. Metla kvetov je natretá bielou farbou. Obdobie od sadeníc do technickej zrelosti je asi 90 dní.

Koreňové plodiny sú oválne, s hladkou šupkou svetlo béžovej farby, na ktorých sú malé oči. Dužina je biela, počas čistenia a tepelného spracovania nestmavne. Obsah škrobu v koreňoch sa môže meniť od 13% do 18%. Priemerná hmotnosť jednej koreňovej plodiny dosahuje 142 g. Hodnota tejto populárnej odrody je vysoký výnos a priateľská tvorba koreňových plodín s dobrou chuťou.

Odroda je zriedkavo ovplyvnená vírusovými chorobami a chrastou, a tiež má strednú odolnosť proti suchej hnilobe Fusarium. Opis odrody, ako aj jej charakteristika daná pôvodcom naznačujú vysokú náchylnosť na poškodenie spôsobenú alterariózou. Obchodovateľnosť s koreňovými plodinami je 79 - 96%. Udržiavanie kvality dosahuje 93%. Celkový výnos je 290 až 400 kg / ha.

Zemiaková "Elizabeth": zber

Pristátie

Zemiaková „Elizabeth“ nie je príliš náladová na podmienky výsadby, ale najlepší výsledok a najvyšší výnos sa pozorujú pri výsadbe do ľahkého, podzolového piesočnatohlinitého piesku, dobre kultivovanej pôdy. Vzhľadom na regionálne charakteristiky podnebia, počasia a zloženia pôdy by sa však mali dodržať dátumy výsadby:

 • pri výbere termínu je dôležité pamätať na to, že zníženie výnosu je často spôsobené nielen príliš skoro, ale aj neskorým vysadením zemiakov;
 • optimálne dátumy výsadby sa vždy zhodujú s otepľovaním pôdy do hĺbky 10 až 8 - 9 ° C;
 • Pred výsadbou by sa mala vykonať príprava pred výsevom, ktorá spočíva v klíčení hľúz pred vytvorením klíčkov do 3-4 cm;
 • dobrým výsledkom je vernalizácia alebo zohrievanie zemiakových hľúz vzduchom;
 • fyzikálne ukazovatele pripravenosti pôdy na výsadbu sú tieto: pôda sa pri vykopávaní nelepí na lopatu, ale po ručnom stlačení sa nerozpadne;
 • ťažká a ílovitá pôda sa musí počas jesennej a jarnej prípravy zlepšiť použitím takých dezintegrátorov, ako je piesok, rašelina, kompost-OZhZ, ako aj pridaním pôdy s organickým hnojivom Bionex.

Na zvýšenie výnosu a urýchlenie dozrievania hľúz sa odporúča spracovať sadivový materiál prípravkom Gumi.

Funkcie starostlivosti

Zemiaková „Elizabeth“ je populárna čiastočne kvôli jej nenáročnosti. Stačí vykonať základné opatrovateľské činnosti, získať plný a vysoký výnos vysoko kvalitných koreňových plodín:

 • vykonávanie skorého uvoľnenia výsadieb pomocou záhradného hrable do hĺbky najviac 3,5 - 4,0 cm;
 • predpokladom na dosiahnutie vysokého výnosu je uvoľnenie pôdy po dažďoch a zavlažovanie na odstránenie pôdnej kôry;
 • niekoľkokrát v sezóne hilling sa stáva dôležitým nielen pre mrazy pri spätnom chode, ale aj s cieľom zlepšiť tuberizáciu;
 • je veľmi dôležité vykonať najmenej tri vrchné obväzy pomocou hnojív, ako je Effekton, superfosfát a síran draselný;
 • vo fáze pučania poskytuje dobrý účinok dôkladné odburinenie s následným zalievaním roztokom hnojiva Semitsvetik.

Pravidelne je potrebné kontrolovať výsadbu zemiakov av prípade potreby postrekovať rastliny špeciálnymi chemickými prostriedkami na ochranu proti chorobám a škodcom.

Recenzie pestovateľov zeleniny

Zemiaková „Elizabeth“ je obzvlášť obľúbená u pestovateľov zemiakov v severných a stredných oblastiach Ruska. Táto rozmanitosť v priebehu rokov neustále dostáva kladné hodnotenie a vysoké hodnotenie vďaka vynikajúcim vlastnostiam, medzi ktoré patrí - vysoký výnos bez ohľadu na poveternostné podmienky, ako aj vynikajúca chuť a kvalita koreňových plodín.

Výsadba zemiakov: Croplessova metóda

Nevýhodou tohto druhu zemiakov je však zvýšená citlivosť na makroskopickú chorobu. Bakteriálna hniloba a makrosporióza sú veľmi slabými miestami tejto odrody. Relatívne nedávno bola získaná nová odroda pod názvom "Elizabeth Plus", čo je zemiak odolný voči útokom zemiakového chrobáka Colorado.