Návrh

Orezávanie všetkých pravidiel a starostlivosť o hrozno v lete

Orezávanie všetkých pravidiel a starostlivosť o hrozno v lete


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Orezávanie hrozna v lete patrí do kategórie povinných ekologických operácií vykonávaných na vinici. Zanedbanie tohto postupu môže zmeniť rastliny na divoké huby, čo negatívne ovplyvní plodnosť rastlín a kvalitatívne vlastnosti bobúľ. Čiastočne kompenzovať relatívne krátke leto v niektorých regiónoch našej krajiny, ako aj vytvárať optimálne podmienky pre tvorbu najkvalitnejších plodín umožňuje letné prerezávanie hrozna.

Prečo a kedy orezávať

V podmienkach úkrytu vinohradníctva je lepšie pestovať hroznové kríky na jeseň. Je veľmi dôležité rozlišovať medzi cieľmi prerezávania hrozna:

 • pred zimou je taký postup potrebný na tvorbu viniča;
 • v lete je prerezávanie zamerané na štípanie a štípanie.

Orezávanie hrozna v lete sa najčastejšie vykonáva za účelom zníženia odpadu rastlinných síl na vytváranie čerstvých vetiev.

Orezávanie vinice v lete vám tiež umožňuje upraviť rast kríkov a vyrovnať objem plodných a prázdnych vínnych révy. Veľké množstvo plodných šípok je vždy zárukou bohatej úrody, ale bobule v tomto prípade môžu byť často malé a s nízkym príznakom chuti, kvôli nedostatku živín.

Inými slovami, letné prerezávanie má v prírode preventívny charakter a pomáha hroznu ľahšie prežiť obdobie aktívnej vegetácie. Okrem toho je dobre udržiavaná rastlina menej postihnutá chorobami a rôznymi škodcami.

Súbor opatrení zameraných na zvýšenie plodnosti hrozna je nasledujúci:

 • zovretie alebo odstránenie vrcholovej časti výhonku na urýchlenie vývoja zostávajúcej časti vetvy;
 • prenasledovanie alebo odstránenie významnej dĺžky výhonku po zastavení jeho aktívneho rastu s cieľom presmerovať výživné látky do vnútorných stien a kefiek na hrozno;
 • štípanie alebo odstraňovanie výhonkov druhého rádu na zlepšenie výživy plodníc;
 • riedenie alebo odstránenie sušených listov a ďalších výhonkov, čo umožňuje zväčšiť plochu vetrania rastlín a osvetlenia strapcov.

Potreba letného prerezávania veľmi často vzniká, ak bola vinica poškodená prírodným fenoménom, napríklad krupobitím.

Načasovanie letného prerezávania hrozna závisí od klimatických podmienok v pestovateľskej oblasti, od prevládajúcich poveternostných podmienok a podmienok rastlín. Presné termíny zelených prác sa určujú vždy individuálne.

Ako pestovať hrozno v lete

Ako znížiť nežiaduce výhonky v auguste

Všetky plodiny sa musia vykonávať v ranných alebo večerných hodinách. Odporúča sa orezávať v zamračených dňoch. Schéma prerezávania hrozna v lete je pomerne jednoduchá a zahŕňa tieto činnosti:

 • v prvej dekáde júna sa odstránia mladé výhonky a uskutoční sa aj podväzok ovocnej révy a tvorba náhradných uzlov s prerezávaním na 2-3 púčiky;
 • v poslednej dekáde júna alebo začiatkom júla sa viničná krovina znásilňuje a nasleduje hnojenie rastliny;
 • v prvých dňoch augusta je naháňaných 20% mladých hroznových výhonkov, keď dosiahnu dĺžku 1 m alebo viac;
 • v polovici augusta sa lístie nariedi, odstráni sa tieňovanie hrozna, odstránia sa staré listy a vyčistí sa spodná časť viniča.

Ak sa hrozno pestuje v oblastiach s rizikovým hospodárením, orezávanie sa vykonáva začiatkom júna po výskyte mladých výhonkov. Ich dĺžka by mala byť asi päť centimetrov. Okrem toho je v posledných dňoch júna a augusta veľmi dôležité prerezávať povrchové korene v podzemnej časti kmeňa viniča. Po prvom prerezávaní sa vykoná poprašovanie, až kým výhonky nezačnú zelene, a po druhom postupe by sa mala nechať diera s hĺbkou asi 10 cm.

Ak sú hroznové kríky poškodené krupobitím pred kvitnutím, uskutočňuje sa prerezávanie primárnych výhonkov priamo na základni, čo prispieva k vytváraniu sekundárneho rastu z nerozvinutých ocelí v počiatočnej fáze vegetácie. V prípade poškodenia hroznových kríkov po vytvorení strapcov by sa malo vykonať orezanie všetkých poškodených častí a potom dvojnásobné ošetrenie fungicídmi.

Starostlivosť o hrozno po prerezávaní

V lete možno orezávanie považovať za celkom svojvoľné a takáto udalosť nie je pre vegetatívnu rastlinu významnou záťažou. Preto by starostlivosť o hrozno po prerezávaní mala byť štandardná:

 • zalievanie sa uskutočňuje v množstve 10 litrov vody pre každý hroznový krík;
 • ako hlavné hnojivo sa odporúča používať dusičnan amónny, superfosfát, síran amónny;
 • pôda okolo kríkov musí byť uvoľnená po zavlažovaní alebo obaľovaní tekutinou;
 • mulčovanie pôdy znižuje potrebu častého burín a zvyšuje vlhkosť pôdy;
 • by sa nemal zanedbávať viazaním hrozna, pretože zelené výhonky na trelízach rastú.

Akékoľvek prerezávanie môže spôsobiť oslabenie rastliny a poškodenie jej hubových infekcií. Na ochranu pred chorobami je potrebné vykonať ošetrenie fungicídnymi prípravkami. Pri prvých známkach poškodenia rastliny šedou hnilobou je potrebné postrekovať roztokom mangánu a ošetriť strapce roztokom bežnej jedlej sódy.

 • Po prečítaní príslušného článku o našom zdroji môžete zistiť, kedy hrozno otvoriť po zime.

Tipy a triky

Je potrebné dodržiavať technológiu rezania, ktorá vyžaduje vykonanie postupu iba pomocou čistého a mimoriadne ostrého nástroja. Plátky by mali byť hladké a pokiaľ možno umiestnené na vnútornej strane výhonku. Takéto úseky sa hoja rýchlejšie a sú menej traumatické pre hroznové kríky.

Letné naháňanie hroznových výhonkov

Malo by sa pamätať na to, že prítomnosť plátkov z rôznych strán prispieva k ťažkostiam pri pohybe šťavy s výživnými látkami, čo spôsobuje výrazné zníženie výťažku. Na ochranu pred predčasným vyčerpaním rastlín na veľmi zrelých kríkoch sa odporúča vykonávať bežné prerezávanie plodín.Komentáre:

 1. Arashinris

  Magnificent phrase and it is duly

 2. Athangelos

  Váš nápad je užitočný

 3. Bakus

  Blahoželám, aké potrebné slová ..., vynikajúci nápadNapíšte správu