Rada

Popis odrody ruží Chippendale, výsadba a starostlivosť, kontrola chorôb

Popis odrody ruží Chippendale, výsadba a starostlivosť, kontrola chorôb


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Ruža Chippendale kombinuje krásu a ladnosť v jasne oranžových tónoch. Jeho púčik doslova priťahuje oči amatérskych aj profesionálnych záhradníkov. Takéto kvety určite vyzdobia akýkoľvek záhon osobného sprisahania, spoznajú novú odrodu, ktorá si vo svete rýchlo získava popularitu a uznanie.

Opis a vlastnosti odrody

Ruže Chippendale patria do skupiny krovinatých rastlín, ktoré kombinujú vzpriamené vysoké kry, ale aj pololisté rastliny. Táto odroda má nasledujúce vlastnosti:

 • rastlina má rýchlu rýchlosť rastu, má značný počet froté lístkov;
 • zrelé kvety majú bohatú farbu, ktorá je kombináciou oranžovej a ružovej;
 • priemer zrelého kvetu môže dosiahnuť od 10 do 12 centimetrov;
 • aróma je dosť jemná, ale veľmi atraktívna a zvýraznená;
 • ružové vetvy, keď sú umiestnené vo vode, si zachovávajú svoju prezentáciu dlho;
 • kvety nemenia odtieň, ak sú vystavené dažďu alebo intenzívnym slnečným lúčom;
 • výhonky rastliny sú viac ako meter dlhé.

História tvorby a mená

Rose Chippendale je mladá odroda. Vytvorili ju nemeckí chovatelia zhruba pred desiatimi rokmi. Táto odroda dostala svoje meno na počesť slávneho anglického výrobcu nábytku Chippendale, aj keď je možné, že ju ovplyvnili aj populárni chipmunkovia Chip a Dale, ich mená boli tiež slovnou hračkou, ktorá sa na toto meno odvolávala.

Klady a zápory kultúry

Medzi výhody tejto odrody patrí príjemná aróma a tiež jej vysoká predajnosť. Neboli nájdené žiadne výrazné mínusy, okrem toho, že ak ruža rastie v tieni, potom sú kvety malé.

Pestovanie ruže Chippendale

Pri pestovaní ruže Chippendale Floribunda sa pri výbere miesta na výsadbu rastlín musíte riadiť nasledujúcimi podmienkami:

 • slnečná aktivita by mala byť hojná, tieň cez deň je prípustný, ale iba ak je krátkodobý;
 • je žiaduce, aby počas obdobia kvitnutia rastliny teplota neklesla pod +15oa vlhkosť nepresiahla 60%;
 • je žiaduce, aby pôda mala neutrálny index kyslosti, ani príliš kyslý, ani príliš zásaditý;
 • je potrebné zvoliť miesto s ľahkým pôdnym substrátom, ktorý by dobre viedol vlhkosť a vzduch, zatiaľ čo obsah živín v substráte nehrá významnú úlohu;
 • podzemná voda by mala byť umiestnená v určitej vzdialenosti od povrchu, pretože dostatok vlhkosti v pôde spôsobí hnitie koreňov rastlín.

Príprava na pristátie

Sadenice ruží sa odporúčajú zakúpiť na špecializovaných miestach. Pred zasadením sadenice je potrebné ju presne na jeden deň vložiť do vody. Potom sa výhonok odreže tak, aby dĺžka materiálu bola 30 centimetrov. Pred výsadbou sú korene sadenice chránené pred rozpadom posypaním popolom.

Je tiež potrebné pripraviť otvory pre rastliny, musí sa to urobiť týždeň predtým, ako sa sadenice Chippendale umiestnia do zeme. Veľkosť každého z týchto otvorov by mala byť 40 centimetrov. Je potrebné z nich vykopať zem a zmiešať s humusom.

Výsadba ruže

Rastliny tejto odrody sa vysádzajú priamo v polovici mája, alternatívny čas je koniec októbra. Najskôr je potrebné na spodok otvoru vysypať malé množstvo pôdy, aby sa vytvorila kopa. Ďalej je sadenica umiestnená vertikálne do otvoru, jej korene musia byť narovnané.

Po vysadení ruží Chippendale je potrebné pôdu zmulčovať a rastliny zaliať.

Ďalšia starostlivosť o kvety

Je potrebné starať sa o ruže v súlade s pravidlami, ktoré sú uvedené nižšie..

Polievanie, vytrhávanie buriny a kyprenie

Zalievanie rastlín tejto odrody by sa malo rozlišovať. Ak bol Bush vysadený nedávno, potom potrebuje dostatok vlhkosti. Ak rastlina na tomto mieste rástla už dlhší čas, potom sa polievanie robí raz týždenne. Jeden kríček potrebuje desať litrov ohriatej, ale nie horúcej vody.

Optimálny čas dňa pre tento postup je večer, pretože odparovanie je v tomto období menej intenzívne. Ak hovoríme o ročných obdobiach, potom najmenší objem kvapaliny, ktorú si Chippendale vyžaduje, vyžaduje na jeseň. Súčasne, tesne pred príchodom chladného počasia, musíte vykonať hojné zavlažovanie, aby ste kríky uskladnili s vlhkosťou.

Rovnako je potrebné pravidelne uvoľňovať kríky a burinu rastúcu vedľa nich.

Horná schéma obliekania

V prvom roku sa odporúča kŕmiť jednou z dvoch formulácií. Zavádza sa buď divina, ktorá sa riedi v pomere jednej časti na šesť dielov vody, alebo trus vtákov, napríklad kurací trus, v takom prípade sa jeho časť rozpustí už v 15 dieloch vody.

Po prvom roku sa kŕmenie vykonáva s prihliadnutím na stav pôdy. Na jar sa odporúča aplikovať dusík, na jeseň fosfor a draslík..

Prerezávanie

Orez ruží sa vykonáva na jeseň, v októbri až novembri, aby sa pripravila na zimovanie, alebo na jar, predtým, ako napučia púčiky. Táto operácia sa vykonáva, keď je jasná obloha a nie sú zrážky.

Je potrebné vziať záhradnícke nožnice a dezinfikovať ich manganistanom draselným. Ďalej sú procesy orezané, čo je päť milimetrov nad vyvinutou obličkou. Samotný rez by mal byť pod uhlom 45o do smeru rastu stonky. Prerezávanie vyžaduje odstránenie konárov, ktoré sú poškodené alebo zle rastú, vytvárajú tieň a bránia rastu ostatných.

Výhonky vo veku roka sa skrátia o tretinu a o dva roky - o tri alebo štyri púčiky.

Príprava na zimovanie

Pred zimovaním musia byť mladé rastliny pokryté smrekovými vetvami. Pre staršie kríky Chippendale je toto opatrenie potrebné, ak má oblasť silné zimy. Ďalším prvkom prípravy je hnojenie fosforom a draslíkom pomocou monofosfátu alebo superfosfátu.

Bojujte proti chorobám a hmyzu

Rastliny odrody Chippendale trpia patológiou hrdze a plesňovými chorobami. V rámci boja proti chorobám musí byť rastlina postriekaná kvapalinou Bordeaux alebo síranom meďnatým.

Medzi hmyz, ktorým táto odroda ruží trpí, sú roztoče, píla ružová a vošky. Palica ružová by mala byť nastriekaná insekticídom Iskra a proti voškám pomôže ako štandardné mydlo na pranie, tak aj výrobky ako Aktellik a Aktar.

Chov ruže

Samokultivácia ruže sa neodporúča pre amatérov, ktorí nie sú pripravení stráviť veľa času kultiváciou, pretože je oveľa jednoduchšie kúpiť sadenice na špecializovaných miestach.

Problémy, ktoré môžu vzniknúť pri pestovaní

Problémy, ktorým môže kvetinárka čeliť, sú opísané vyššie. Keď ich vysadíte na tienisté miesto, kvety vyrastú malé. Tiež rastlina trpí niektorými chorobami a hmyzom.

Dekoratívne vlastnosti

Ruža má vynikajúce dekoratívne vlastnosti vďaka svojej príjemnej rozpoznateľnej oranžovo-ružovej farbe a krásnej štruktúre okvetných lístkov. Tiež jeho rezané vetvy sú perzistentné a pretrvávajú dlho vo vázach.


Pozri si video: Vyroba medveda z ruzi (Smieť 2022).