Rada

Rozdiely medzi poníkmi a bežnými koňmi, ich odrody a pravidlá držania

Rozdiely medzi poníkmi a bežnými koňmi, ich odrody a pravidlá držania


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Kôň pony znamená ozdobné zviera, ktoré slúži na učenie detí jazdiť na cirkusových predstaveniach. Ale to nie je celkom pravda. Miniatúrny poddruh domáceho koňa prežil divoko na ostrove Sable, pri pobreží Nového Škótska. Poníky používajú poľnohospodári na poľnohospodárske práce a predtým, ako pracovali v baniach, bez toho, aby roky stúpali na povrch.

Ako vznikli poníky

Zdieľajte poníky, ktoré sa vyvinuli prirodzene a umelo chované ľuďmi. Prvé sa vytvorili na ostrovných územiach s drsným podnebím a riedkou vegetáciou - v Škandinávii, na britských ostrovoch, Hokkaido na Sicílii. Ošúchané a nenáročné kone sa skôr ako iné objavili na juhu Francúzska, v súčasnej rezerve Camargue, kde žili starí predkovia koní.


Vďaka miniatúrnym parametrom, hustým vlasom s podsadou sa zvieratá ľahšie chránia pred chladným, prenikavým vetrom. Malý vzrast, silné nohy, zjednodušené pasenie, kopanie koreňov s mizivou krmovinovou základňou.

Umelo chované 20 odrôd poníkov. Medzi nimi sú plemená koní, dostihy, ľahké postroje, spoločenské zvieratá.

Aký je rozdiel medzi koňom a poníkom

Vlastnosti poníka sú nízkeho vzrastu (výška v kohútiku 80 - 150 cm), mohutného krku, bujnej hrivy a chvosta, hustej vlny. Napriek svojej zmenšenej veľkosti majú silnú atletickú postavu, svalnaté nohy, silné kopytá. V Rusku sa za ponaidh (malé kone) nepovažujú zvieratá vyššie ako 110 cm a Medzinárodná jazdecká federácia zaraďuje kone vysoké až 1,5 m medzi poníky. Ak domáce kone žijú 25 - 30 rokov, priemerná dĺžka života poníka je pri správnej starostlivosti je 30-50 rokov.

Rozdiely v správaní:

  1. Poníky, rovnako ako psy, sú pripevnené k majiteľovi. Aby zostali pokojní, musia zvieratá komunikovať s osobou niekoľkokrát denne, bývať v blízkosti domu.
  2. Miniatúrne kone sú inteligentné, dôvtipné a ľahko sa trénujú, absorbujú pozitívne aj negatívne schopnosti.
  3. Kôň by nemal byť rozmaznávaný. Aby sa domáce zviera nemohlo zmeniť na nekontrolovateľné zviera schopné odhodiť dieťa z chrbta, je potrebné prísne vzdelanie.
  4. Poddimenzované kone sú priateľské nielen k ľuďom, ale aj k predstaviteľom svojho plemena, domácim miláčikom. Priečky nie sú potrebné na uchovanie, vyjdú v spoločnom stánku.

Poníky, ktoré prežili v nepriaznivých podmienkach prírodného prostredia, sú odolné, pracovité a majú vynikajúce zdravie. Jedinou nepríjemnosťou pri ich udržiavaní je ťažkosti so získaním postroja. Štandardné vybavenie nesedí, musíte si urobiť individuálnu objednávku.

Odrody

Najčastejšie plemená poníkov:

  1. Shetlandy. Rôzne ťažké nákladné vozidlá s výškou 70 - 110 cm s hmotnosťou do 200 kg sú pomenované podľa miesta pôvodu - Shetlandské súostrovie ležiace na križovatke Atlantiku a Severného mora. Spoľahlivé zvieratá striebra, čiernej alebo bobkovej farby sú svalnaté, ak je to potrebné, prejavujú odvahu a vynaliezavosť. Prekvapuje ich vytrvalosť, schopnosť prenášať bremená až na 40% vlastnej hmotnosti. Medzi shetlandskými koňmi je veľa cirkusantov, slepých sprievodcov.
  2. Waleština. Rôzne poníky, pôvodom zo severného Walesu, sa sformovali v 15. storočí pred naším letopočtom. Po krížení s arabskými koňmi sa líši v rôznych farbách a je rozdelený do 4 typov. Na jazdu sú vhodné zástupcovia typu A - do výšky 120 cm. Kone typu B dorastajú až do výšky 137 cm a zúčastňujú sa na pretekoch spolu s inými plemenami. Poník typu C, zmiešaný s arabskou krvou, vysoký 122-137 cm - používaný na jazdenie, v tíme. Typ D, od výšky 137 cm, je všestranný.
  3. Falabella. Umelo chované plemeno si zachovalo proporcie vysokého jazdeckého koňa. Trpasličí zvieratá s výškou 45-75 cm vážia najviac 60 kg, nemajú praktickú hodnotu, používajú sa ako spoločenské zvieratá. Chytrí, rýchlo sa učiaci, priateľskí s deťmi i dospelými.
  4. Islandský. Na Islande prichádzali čierni, čierni poníci z Nórska cez Vikingov. Zvieratá dosahujú výšku 137 cm.Predstavitelia tohto jedinečného druhu, ktorý sa dokáže pohybovať chôdzou, sa vyznačujú širokým krkom a veľkou hlavou. Islanďania, chrániaci čistotu plemena, zakázali dovoz ďalších koní do krajiny.

Hardy škótske poníky vyzerajú ako ázijské divoké kone. Zaujímavá je anglická odroda koní vyvinutá pre výučbu jazdy detí a navonok pripomínajúca arabské miniatúrne kone. Najmenším koňom je Einstein, predstaviteľ plemena Polo. Žriebä sa narodilo s váhou necelé 3 kg a výškou 0,36 m.

Čo je dôležité vedieť pri starostlivosti o poníka

Zachovanie zdravia miniatúrnych koní si vyžaduje pozornosť a starostlivosť. V lete sa zvieratá celý deň pasú na určených pastvinách. V zime sa živia senom, vitamínovými a minerálnymi doplnkami. Malé kone sú náchylné na prejedanie, preto sa krmivo dávkuje, rozdelí sa na 2 časti a škôlka sa plní ráno a večer. Ak chcete svojho maznáčika rozmaznávať, doprajte mu jablká, mrkvu, cviklu. Stajňa sa pravidelne čistí, čerstvá voda sa ponúka najmenej trikrát denne. Ak pastvina nie je kamenistá, kopytá sa podľa potreby upravia, aby sa zabránilo ohnutiu kĺbov nôh.


Pozri si video: Harpo meets Groucho on You Bet Your Life (Smieť 2022).