Rada

Ako doma chovať a chovať pekinské kačice

Ako doma chovať a chovať pekinské kačiceWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Pekinská kačica je jedným z najlepších plemien mäsových kačiek. Nielenže sa chová všade, ale používa sa aj pri šľachtiteľských prácach na chov iných odrôd. Zvážte popis a vlastnosti, výhody a nevýhody, ako aj technológiu chovu pekinskej kačice doma, stravovaciu stravu, požiadavky na podmienky držania a starostlivosti o toto plemeno.

História pôvodu a distribúcie

Toto plemeno bolo chované asi pred 3 storočiami v Číne. V 19. storočí bola pekinská kačica uvedená do Ameriky a potom do Európy. Teraz v chove hydiny je toto plemeno rozšírené tak na priemyselných farmách, ako aj v súkromných farmách. Z tohto plemena sa potom vyvinulo veľa kačacích plemien, vrátane plemien brojlerov.

Popis a vlastnosti pekinskej kačice

Kačka má mohutné zloženie, má široký chrbát a hrudník, veľkú hlavu a zakrivený krk. Vyznačuje sa vypuklým čelom a veľkým plochým zobákom jasne oranžovej farby. Veľké krídla a malý chvost so zdvihnutým koncom. Nohy sú krátke, operenie je husté. Jeho farba je prevažne čisto biela, aj keď existujú vtáky so smotanovým operením.

Vo veľkosti sú draky a kačice takmer rovnaké, ale väčšie ako pižmové. Keď sa s nimi skrížia, dajú mulardy, ktoré rastú väčšie ako ich rodičia. Pekinské samice kladú vajcia bielej alebo modrastej farby, bez špecifickej vône a chuti. Produktívna charakteristika:

  • hmotnosť dospelého kačice je 3,5-4 kg, kačice - 3-3,5 kg;
  • hmotnosť 2-mesačných káčat je 2,7 - 3 kg;
  • počet vajec znesených ročne - 150 ks. (každý - 90 g).

Káčatká sa chovajú na zabitie 60 - 70 dní. Do tohto veku intenzívne rastú, potom sa začne s molmi a zvyšuje sa spotreba krmiva. Chovatelia hydiny v tomto období uprednostňujú zabíjanie aj preto, že vták nie je potom dobre vytrhnutý. Smrtiaci výkon - 70%.

Pozitívne a negatívne stránky

veľké telo s veľkým výťažkom mäsa;

možno pestovať nielen na mäso, ale aj na vajcia;

možno použiť páperie a perie vytrhnutých vtákov, suroviny sú teplé a mäkké;

kačice dobre znášajú teplo a chlad;

nerozlišovať na zádi;

sa vyznačujú skorou splatnosťou;

zaobíde sa bez zásobníkov.

nepáči sa im vlhkosť v kačici;

staršie vtáky majú tučné mäso, mladé majú chudšie mäso;

zlé sliepky.

Napriek drobným chybám sú pekinské kačice chovateľmi hydiny z rôznych krajín uctievané a pri výbere plemena na chov ich uprednostňujú pred inými odrodami.

Požiadavky na údržbu a starostlivosť

Vďaka nenáročnosti na udržiavanie podmienok, dobrej znášanlivosti tepla a chladu môžu kačice žiť v jednoduchej hydinárni bez vybavenia. Musíte dávať pozor na vlhkosť, ktorá sa musí udržiavať na úrovni 65-75%.

V lete a v zime môžu vtáky žiť v stodole, mala by byť priestranná (pre dospelé kačice by plocha mala byť 0,5 m2 na 1 kačicu, pre káčatá - 1 m2 pre 12-16 hláv), ľahká, vetraná. Ako už bolo spomenuté, pekinské kačice nemajú radi vlhkosť, takže musíte sledovať čistotu a vlhkosť podstielky. Vták netoleruje prievan, preto je potrebné uzavrieť všetky praskliny v stenách a oknách. Podstielku je možné položiť zo suchej rašeliny, hoblín, slamy. Hrúbka by mala byť 30 cm, ak nalejete na vrch čerstvú vrstvu, môžete ju meniť dvakrát ročne. Alebo ho odstráňte často, akonáhle sa vrstva zašpiní.

V lete by sa kačice mali udržiavať na teplote nie vyššej ako 25 ° C, v zime - nie nižšej ako 10 ° C. Ak sú príliš teplé alebo studené, budú jesť horšie, prírastok hmotnosti sa zníži. Ak je dom v domácnosti, musíte ho každý deň vetrať, aby sa odparil amoniak a ďalšie škodlivé zlúčeniny. Z dôvodu vetrania je potrebné do steny umiestniť okná s rozlohou 100 cm² na m² miestnosti. Osvetlenie v lete je prirodzené, v zime je umelé, až 10 - 12 hodín.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Chov pekinských kačíc v hydinárni nie je vždy žiaduci. Potrebujú chodiť, hýbať sa, plávať. Môžu to robiť na prechádzke alebo v ohrade, ktorej plocha by mala byť minimálne 3 metre štvorcové. m na kačicu. V ohrade je umiestnená nádoba s vodou.

Čo kŕmiť pekinské plemeno

Pri zostavovaní stravy pre pekinské kačice musíte brať do úvahy vlastnosti plemena: majú zrýchlený metabolizmus, jedlo rýchlo prechádza cez črevá. V tomto ohľade musia byť kačice neustále vybavené jedlom. Od toho závisí váhový prírastok vtáka.

V strave pekinských káčat by mali byť obsiahnuté bielkovinové jedlá. Pokiaľ ide o stravu, vtáky sú všežravé, môžu jesť všetko, čo je navrhnuté, rastlinné a živočíšne krmivo. Dostávajú cereálnu kašu, trávu, vodnú vegetáciu. Na doplnenie tela vitamínmi, bielkovinami - rybami, mliečnym odpadom, minerálnymi doplnkami. Kačice veľa jedia a často, ak im chýba jedlo, začnú chudnúť.

Je potrebné poznamenať, že pekinské kačice sú hlasné a ľahko vzrušujúce. Nie každému sa to páči. Aby nebolo počuť kačacie výkriky, je potrebné vtákovi poskytnúť všetko potrebné. Ak kačice žijú v teplej, čistej miestnosti, ďaleko od ostatných živých tvorov, budú kvákať menej. Vtáky sú zabité vo veku 2 mesiacov pred utratením. Káčatká sú už schopné dosiahnuť váhu okolo 3 kg, potom začnú míňať energiu na rast pierok, a preto sa prírastok hmotnosti zníži. Chov káčat sa stáva ekonomicky menej životaschopným so zvyšovaním nákladov na krmivo.

Mäso mladých pekinských dievčat navyše nie je mastné, ale vekom sa stáva tučnejším. Pripravuje sa z neho známe jedlo - pekinská kačica.

Chov doma

Káčatá pekinského plemena sa vyznačujú svojou vitalitou, na rozdiel od kurčiat prežijú po vyliahnutí viac ako 95%. Mláďatá sa vyliahnu v inkubátore, môžete zveriť inkubáciu a sliepku. Pre záložku musíte vybrať iba tie najlepšie vzorky vajec, veľké, čerstvé a s hladkou škrupinou. Ak chcete získať plnokrvného vtáka, musíte vybrať vajcia od pekinských žien a mužov.

Po vyliahnutí sa káčatá chovajú 1 mesiac v chove, pod lampou s miernou vlhkosťou vzduchu. Prvým jedlom pre kurčatá je varené vajce, tvaroh a drvená obilná kaša. Postupne je potrebné káčatá preniesť do jedálnička dospelého vtáka, dať tráve, kačici, obilnej kaši. Rovnako ako malé ryby, zvyšky mliečnych výrobkov, minerálne prísady.

Potom sa mesačné káčatá prenesú do stáda na pestovanie. Ak správne organizujete kŕmenie a údržbu, pekingské kačice môžu byť považované za prospešné pre domáci chov. Malé množstvo si môžete nechať pre seba, alebo usporiadať kačaciu farmu na výrobu mäsa a vajec. Chov pekinských kačíc je výnosný, násadové vajcia, čistokrvné káčatá a dospelí nie sú lacné. Krížence iných plemien a druhov môžu priniesť zisk, napríklad môžete začať chovať mulard.

Časté choroby

Kačice, ktoré žijú vo vlhkej a vyfúknutej miestnosti, sú prechladnuté. Z toho môžu zomrieť malé káčatká. Pre dospelé kačice sú charakteristické choroby a problémy:

  • upchatý pažerák spôsobený drsnou zeleňou;
  • prolaps vajcovodu u žien, dôvodom sú veľké vajcia, liečba je umývaním vajcovodu manganistanom draselným alebo kamencom po dobu 5-7 dní;
  • trhanie peria, dôvodom je nedostatok vitamínov a minerálnych prvkov, liečbou je pridávanie minerálnych a vitamínových doplnkov, drevené uhlie, drvené škrupiny do potravy.

Aby nezmeškali nástup choroby, pozorujú vtáka a častejšie ho skúmajú. Pri prvých príznakoch, ako je znížená chuť do jedla, letargia, depresia alebo tuposť a strata peria, kontaktujte svojho veterinára.

Na prevenciu infekcií sa mladé zvieratá spájkujú vitamínovými prípravkami a vyrábajú sa vakcíny. Vyčistite a vydezinfikujte priestory, vybavenie, sledujte čistotu krmiva. Prejdite sa s vtákom na čerstvom vzduchu, alebo lepšie - po rybníku, kde bude plávať. Chorí jedinci by mali byť po dobu liečby zo zdravých jedincov odstránení a mali by sa vrátiť až po zotavení.

Pekinskú kačicu poznajú chovatelia hydiny, ktorí chovajú kačice na mäso alebo na chov. Toto plemeno má veľa výhod a málo nevýhod, za čo sa oceňuje. Pekinskí ľudia rýchlo rastú, mäso sa kŕmia jednoduchým, štandardným krmivom, ktorého kvalitu uznávajú všetci kulinárski špecialisti.


Pozri si video: Kŕmenie kačíc (August 2022).