Inštrukcia

Hrozno "Pleven": opis odrody a jej odrôd

Hrozno "Pleven": opis odrody a jej odrôdWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Hrozno "Pleven" je jednou z najodolnejších odrôd vhodných na pestovanie aj za nepriaznivého počasia a nedostatočne priaznivých klimatických podmienok.

Vlastnosti triedy

Stolová odroda "Pleven" sa vyznačuje veľmi skorým dozrievaním bobúľ, ktoré sa pohybuje od 95 do 100 dní. Odroda bola získaná v inštitúte výberu bulharského mesta Plevna, ktorý určoval názov. Rodičovským párom boli odrody „Taliansko“ a „Amber“.

Biologický opis

Rastová sila kríkov Pleven je pomerne vysoká. Výhonky sa vyznačujú dobrým a priateľským dozrievaním. Bisexuálny typ kvetu. Hroznová kefa strednej veľkosti, kužeľovitého tvaru, môže byť niekedy okrídlená, so sypkou alebo hustou štruktúrou. Priemerná hmotnosť strapca je od 220 g do 310 g.

Technické vlastnosti bobúľ

Plevenské hrozno je podlhovasté, veľké alebo veľmi veľké, s hmotnosťou asi 5 g. Sfarbenie je žlto-zelené s hustým purínovým povlakom. Na slnečnej strane je opálenie. Zahustená šupka pokrýva sviežu, šťavnatú a mäsitú dužinu. Chuť je trochu rustikálna, ale harmonická. Kyslosť je 5 g / dm3 s obsahom cukru 15 g / 100 cm3.

Výhody triedy

Hrozno "Pleven" má nasledujúce výhody a nevýhody, ktoré si pri pestovaní vyžadujú pozornosť:

 • harmonická chuť veľkých a krásnych bobúľ;
 • vyvážené ukazovatele cukrov a kyselín;
 • relatívna odolnosť proti poškodeniu šedou hnilobou;
 • nestabilita voči fyloxere a nízkym teplotám;
 • dobrá prepravovateľnosť;
 • žiadny peeling;
 • vysoká afinita k najbežnejším druhom zásob.

Používa sa ako čerstvé, tak na konzervovanie. Často sa pestuje na zdobenie altánov a plotov. Mnoho záhradníkov nazýva odroda „Augustín“ alebo „Fenomén“. Známy ako synonymum "V25 / 20".

Hrozno "Pleven": vlastnosti odrody

Odrody odrody

Vinice v súčasnosti testujú nové odrody a hybridy.

Plevenský Eurostandard

Formulár z bulharského výberu. Kríky sú energické. Úroda dozrieva v poslednej dekáde augusta. Hmotnosť strapca sa pohybuje od 0,5 kg do 1 kg. Tvar hroznovej kefy je valcový kužeľ s nedostatočne hustou štruktúrou. Okrúhle bobule bielej farby, s hmotnosťou od 7 g do 11 g. Buničina je mäsitá, veľmi harmonická. Charakteristické sú plodnosť a vysoká produktivita.

Odroda musí štandardizovať výnosy. Ochorenie málokedy ovplyvňuje. Je potrebné vykonať dlhé orezanie pre 8-10 očí. Vinič by mal byť zakrytý na zimu.

Pleven Steady

Táto odroda je stolová odroda hrozna so zvýšenou odolnosťou proti chorobám, hroznových škodcov a mrazov. Jedna z najoptimálnejších letných odrôd hrozna. Pôvodcom je Pleven NIIViV v Bulharsku. Populárny vo vinohradníctve usadlostí, odroda so stredným dozrievaním.

Hrozno je možné zbierať už v polovici augusta. Ukazovatele prenosnosti sú dobré. Nenáročné na mieste pristátia a dostatočne ľahké na starostlivosť.

Pleven Muscat

Nová jedálenská uniforma. Doba zrenia nepresahuje 115 dní. Priemerná hmotnosť strapca je 0,6 kg. Bobule sú oválne, príjemne jantárovo sfarbené, vážia do 9,0 g. Buničina je chutná a veľmi šťavnatá. Obsah cukru - až 22%. Kríky sa vyznačujú veľkou rastovou silou výhonkov, dozrievaním 70 až 85%. Odolnosť kríkov proti hubovým chorobám je 2,5 až 3 body, na pokles teploty - do -23 ° C.

Vysoko kvalitné vlastnosti bobúľ a jednoduchá poľnohospodárska technológia si túto hybridnú formu zaslúžili u mnohých záhradníkov.

Pravidlá vykládky

Sadenice kultivaru Pleven by sa mali pestovať v súlade so základnými požiadavkami:

 • pristátie na kopcoch;
 • s vysokým výskytom podzemnej vody, opatrenia na usporiadanie kanalizácie;
 • predbežné vykopanie miesta na pestovanie so zavedením organických hnojív;
 • vopred pripraviť jamy na výsadbu a naplniť ich tretinou humusom úrodnou pôdou;
 • vzdialenosť medzi puzdrami by mala byť najmenej 2 m;
 • pri výsadbe nemôžete prehĺbiť koreňové hrdlo sadenice;
 • po výsadbe sa pôda pokryje vrstvou vysoko kvalitného kompostu a sadenice sa priviažu k podpere.

V prvých desiatich dňoch by sa mal monitorovať proces prežitia mladých rastlín a malo by sa vykonať včasné zalievanie s následným uvoľnením pôdy.

Funkcie starostlivosti

Pri pestovaní hybridnej formy "Pleven" a jej odrôd sa musí venovať osobitná pozornosť súladu so systémom zavlažovania a kŕmenia:

 • prvé zavlažovanie sa uskutočňuje po suchom podväzku a kombinuje sa so zavedením dusičnanu amónneho;
 • druhé zavlažovanie sa uskutoční do jedného týždňa po prerezávaní;
 • tretie zavlažovanie sa uskutoční, keď výhonky dosiahnu dĺžku 25 - 30 cm;
 • štvrté povinné zavlažovanie sa vykonáva pred hromadným rozkvetom a je doplnené zavedením stopových prvkov. Odporúča sa obohatiť pôdu o superfosfát, draslík a tiež zinočnaté soli;
 • piate zavlažovanie sa vykonáva vo fáze tvorby bobúľ veľkostí hrachu a ako hnojivo by sa mal používať popol, superfosfát a síran draselný.

Po zbere sa zalievanie uskutoční pridaním superfosfátu. Každú sezónu by sa mali vykonávať tri profylaktické ošetrenia fungicídmi. "Topaz" a Ridomil Gold. Pri prerezávaní mladých výhonkov na zimu stačí nechať 8-12 očí. Štandardné prerezávanie ovocných vín sa uskutočňuje na 6-8 očiach. Vyžaduje sa ochrana kríkov na zimné obdobie.

Možno vás bude zaujímať aj článok, v ktorom hovoríme o pravidlách orezávania pádu pre začiatočníkov.

Recenzie vinárov

Vinice „Pleven“ a ich hlavné odrody oceňujú vinári z hľadiska produktivity, dobrej odolnosti proti mrazu, nenáročnosti pri pestovaní, vynikajúcej miery prežitia a spoľahlivosti. Skutočne dobrá a obchodovateľná odroda hrozna, ktorá si nevyžaduje zvýšenú pozornosť a vytváranie akýchkoľvek osobitných podmienok. Veľmi plastická odroda hrozna, ktorá je takmer nikdy chorá na ničom, vyžaduje minimálne spracovanie, reaguje na dobrú starostlivosť bohatou a kvalitnou plodinou.

Ako a kedy zakoreniť odrezky z hrozna

Okrem toho je „Pleven“ veľmi dobre opeľovaný nezávisle. Vynikajúca odroda pre začínajúcich vinárov a severné vinohradnícke oblasti. Perfektný ako pažba pre väčšinu ostatných, menej odolných odrôd hrozna. „Pleven“ patrí do kategórie niekoľkých odrôd, ktoré sa odporúčajú na kultiváciu v podmienkach vinárstva usadlostí aj pre neskúsených záhradníkov.