Rada

Druhy misiek na pitie pre kravy a ako na to sami, pokyny krok za krokom

Druhy misiek na pitie pre kravy a ako na to sami, pokyny krok za krokom


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Dôležitým prvkom komplexu hospodárskych zvierat sú rôzne druhy napájacích misiek pre kravy a teľatá. Bez voľného prístupu k čistej pitnej vode nebudú jednotlivci schopní plne sa rozvíjať, respektíve klesá produktivita. Špeciálne vybavenie je možné zakúpiť alebo vyrobiť nezávisle, pri dodržaní určitých noriem a sanitárnych požiadaviek.

Na čo sú konzumenti alkoholu?

Automatický napájačka pre kravy

Pitné misky pre kravy a teľatá sú neoddeliteľnou súčasťou farmy. Sú špeciálneho dizajnu. Ich hlavnou úlohou je zabezpečiť hospodárskym zvieratám čistú vodu. U hovädzieho dobytka sa považuje za dôležité konzumovať vodu v množstve, ktoré je pre ňu z fyziologického hľadiska potrebné.

Kravy sú veľké zvieratá, takže spotreba vody na farme je vysoká. Dospelý jedinec spotrebuje až 70 litrov za deň, teľa do 6 mesiacov - 25 litrov. Ak nie je dostatok vody, potom sa vyvinú niektoré patológie, čo znamená, že utrpí produktivita zvierat.

Nádoby na pitie na farme

Vysoko kvalitný napájač pre dobytok poskytuje zvieratám nielen potrebné množstvo vody, ale uľahčuje aj prácu farmára. Pitný systém reguluje prívod vody, zjednodušuje postup čistenia a zaručuje hygienickú bezpečnosť osôb.

Názory

Existuje veľa druhov nápojového vybavenia. Líšia sa materiálom, z ktorého sú vyrobené, typom použitia a účelu. Existujú nádrže pre teľatá a teľatá, ako aj zariadenia, ktoré sa používajú v zime alebo sú vhodné na použitie na pastvinách.

Skupina

Skupinové vybavenie na pitie

Skupinové typy sa používajú na farmách s voľným spôsobom chovu dobytka. Existujú stacionárne a mobilné zariadenia, ktoré sa musia používať na bezplatnú pastvu hospodárskych zvierat. Cirkulácia vody v prístroji zaisťuje zvieratám príjemnú teplotu.

Sú veľkého objemu, ľahko sa udržiavajú, sú pohodlné a môžu ich používať súčasne viaceré zvieratá. Sú vyrovnaného typu. Majú však nevýhodu - pri takomto napájacom systéme existuje vysoké riziko infekcie hospodárskych zvierat prostredníctvom chorého jedinca.

Individuálne

Individuálne zariadenie

Na uviazanie dobytka sú vhodnejšie jednotlivé kontajnery. Farmári ich často vyrábajú vlastnými rukami z ekonomických dôvodov. Pri správnom návrhu a inštalácii sú jednotlivé napájacie zariadenia stabilné a hygienické. Medzi mínusy - poškodenie vodou v dôsledku stagnácie, potreba častého umývania.

Na pašu

Izotermický prístroj na pitie kráv na pastvine

Zvieratá musia počas pasenia často piť. Farmár musí zabezpečiť, aby mali kravy voľný prístup k čistej pitnej vode, takže na pastvine je potrebný mobilný napájač. Spravidla zvieratá chodia na napájadlo vo veľkých skupinách.

Pre pijanov, ktorí sa nachádzajú na pastvinách, sa kladie hlavná požiadavka - veľký objem kapacity.

Objem nádrže by sa mal zvoliť na základe počtu hospodárskych zvierat. Sú od 30 do 1 500 litrov. Voda je neustále načerpaná a nádoba je naplnená. Ak sa dodáva z otvorených nádrží alebo studní, musia sa použiť filtre.

Pre stánok

Stánkové vybavenie

Stajkový napájač je určený pre veľké stáda. Zariadenie sa skladá z nasledujúcich prvkov:

 • bradavkový ventil (t.j. vsuvka);
 • tesniaci blok;
 • telo vyrobené z antikorózneho kovu.

V hornej časti tela sa nachádza prvok, ktorý dodáva tečúcu vodu z vodovodného systému. Odborníci poznamenávajú, že napájačky na bradavky sú hygienické, ľahšie sa udržiavajú a pravdepodobnosť rozbitia je niekoľkonásobne menšia ako u iných typov štruktúr.

Automaticky

Schéma pitia

Automatické napájačky pre hovädzí dobytok sú vybavené ventilovým plavákovým kŕmnym systémom. Ich výhodou je, že do nich voda vstupuje opäť tak, ako ich zvieratá konzumujú. Hneď ako začne klesať hladina kvapaliny, začne sa plnenie čerstvej vody v automatickom režime. Tento typ je navrhnutý tak, aby prichádzajúca voda bola rovnomerne rozložená po nádržiach a kravy sa napili do sýtosti.

Plavák slúži ako signál pre prívod vody, ktorý po dosiahnutí dna signalizuje potrebu doplnenia. Niektoré automatické systémy sa vyrábajú iba na základe ventilu a hlavy zvierat plnia úlohu plaváka. Potiahnutím za dno zatlačia na ventil a voda vnikne do nádoby. Takéto zariadenia sa však nepovažujú za celkom praktické, pretože zvieratá ich často oslabujú.

Pre teľatá

Piják teliat strukov

Ak je na farme málo teliat alebo býkov, vystačíte si s vhodnou nádobou. Vo veľkých farmách je však účelnejšie inštalovať stacionárny napájač. Je určený pre 8-10 osôb. Takéto zariadenia sú vybavené vykurovacím systémom, nevyžadujú kontrolu plnenia, sú stabilné a priestranné.

Zimné

Vyhrievané hladinové nádrže

Denné cvičenie je zárukou zdravia a vysokej produktivity, ako aj prevencie pred mnohými chorobami. Zvieratá musia byť určitý čas na čerstvom vzduchu v pohybe. Výnimkou nie je ani zimné obdobie. Je zrejmé, že aj za týchto drsných podmienok potrebujú kravy čistú vodu.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Pohodlná teplota vody pre dobytok je 12-20 ° C, police by preto mali byť vyhrievané. Vykonáva sa pomocou vykurovacieho telesa.

Zariadenie musí byť uzemnené a komunikácia musí byť izolovaná. Odporúča sa používať vykurovacie zariadenie v kombinácii s automatickými napájačkami.

Primárne požiadavky

Zariadenie vo vnútri

Napájačky na hovädzí dobytok sa kladú určité požiadavky:

 • nízka úroveň traumy pre zvieratá aj pre obslužný personál;
 • ohľaduplnosť k životnému prostrediu;
 • pevnosť a stabilita;
 • jednoduchosť použitia a údržby;
 • vhodné pre veľkosť a vek.

Pred zakúpením by ste mali vziať do úvahy objem nádoby, zamyslieť sa nad miestom inštalácie a tiež zvoliť spôsob inštalácie.

Výkresy a materiály

Vyhrievaná nádrž

Hlavnou požiadavkou na materiál je bezpečnosť a vysoká pevnosť. Bez ohľadu na materiál by mala byť štruktúra na pitie pohodlná a funkčná. Prvky zariadenia: vedro na pitie, distribučná jednotka, prívodné potrubie. Nápojové systémy sa líšia dizajnom i materiálom, musia však byť pohodlné a účelne používať tekutinu.

Vyhrievaný skupinový pijan

Pre dospelé zvieratá je potrebná nádoba s rozmermi najmenej 2,20 * 0,7 * 1 m. Objem nádrže je 150 litrov. Dĺžka závisí od veku podávaných kráv. Optimálna hodnota je 1,5-2 m. Horná strana nádrže by mala byť zdvihnutá od podlahy o 0,8-1 m, aby zviera pri pití neohlo krk.

DIY výroba

Ak chcete vyrobiť napájačku pre kravy, musíte sa oboznámiť s pravidlami používania, základnými požiadavkami a nuansami prístroja. Samostatne vyrobený dizajn je často kontajner s mechanizmom ventilového plaváka. Žľaby, ktoré sú potrebné v pitných systémoch, sú vyrobené z tehál, dreva alebo betónu. Na tieto účely je vhodný aj pozinkovaný oceľový plech.

Z pracovných nástrojov budete potrebovať:

 • zváračka;
 • vŕtačka;
 • skrutkovač;
 • kladivo;
 • pilník;
 • ruleta.

Výber materiálu závisí od veľkosti stodoly a počtu jedincov v stáde.

Vyrobené z kovu

Kovová vodováha

Je lepšie, keď je misa na pitie vyrobená z pozinkovanej ocele alebo nehrdzavejúcej ocele. Takéto výrobky sú odolné, spĺňajú požiadavky a normy a majú dlhú životnosť. Okrem toho sú odolné voči čisteniu a dezinfekcii.

Vyrobené z dreva

Drevo sa považuje za materiál šetrný k životnému prostrediu. Je odolný a vydrží dlho. Pred výrobou napájačky však bude potrebné starostlivé spracovanie dreva. Iba ak to prejde vyčistením, natretím špeciálnymi netoxickými farbami, spracovaním trhlín živicou, vydrží to určité obdobie.

Napriek dôkladnej príprave materiálu bude drevo časom vystavené vlhkosti vlhké a začne proces rozkladu.

Vyrobené z plastu

Pitné misky pre kravy sú vyrobené zo suda

Plast je obľúbeným materiálom na misky na pitie. Vysoko kvalitný plast je odolný, dezinfikovateľný a čistiteľný pomocou abrazívnych látok. Na výrobu sa často používa plastová hlaveň, rozrezaná pozdĺžne na dve polovice.

Tehla

Tehlové napájačky sú najtrvanlivejšie, ale majú aj nevýhody. Materiál bude vyžadovať starostlivé spracovanie (omietanie) zvonka aj zvnútra. Súčasne musia byť komponenty neutrálne a čisté z hľadiska životného prostredia.


Pozri si video: CS50 2016 - Week 8 - Python (Február 2023).