Rada

Prečo listy cukety na otvorenom teréne žltnú: čo robiť

Prečo listy cukety na otvorenom teréne žltnú: čo robiť


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Pestovatelia zeleniny sa často stretávajú s takým javom, ako je žltnutie a vylučovanie listov cukety. Biologickí vedci poskytujú rady, ako s týmto problémom bojovať a eliminovať ho. Ale aby sme vedeli, ktorú metódu použiť, je potrebné zistiť dôvod, prečo listy cukety na otvorenom poli žltnú.

Zelení na zeleninovej plodine vždy slúžia ako indikátor jej zdravia. Takže ak sa listy na cukete zvlnia, stmavnú, zožltnú alebo úplne spadnú, rastlina signalizuje, že potrebuje urgentnú pomoc.

Nesprávne zalievanie záhradnej kultúry

Jedným z dôležitých krokov pri pestovaní akejkoľvek záhradnej plodiny je polievanie. Pri vykonávaní postupu by sa malo dodržiavať niekoľko pravidiel:

  1. Na zavlažovanie je potrebné použiť iba usadenú vodu.
  2. Zavlažovanie by sa malo robiť ráno alebo večer. Je dôležité, aby sa voda nedostala na zeleň. Ak sa tak stane, slnečné lúče listy spália, vďaka tomu sa zvlnia a spadnú v cukete.
  3. Listy často vysychajú kvôli nedostatku vlhkosti v pôde. Polievanie by malo byť včasné a pravidelné. Množstvo zavlažovania by malo byť určené stavom pôdy. Je dôležité vyhnúť sa trhlinám na povrchu Zeme. Poškodzuje to konský systém kríka. Škodlivá je aj stagnácia vlhkosti v pôde. Nadmerná vlhkosť vedie k tomu, že listy sú pokryté žltými škvrnami a vysychajú.

Stav rastliny závisí od zalievania a odstraňovania buriny, pri zalievaní by ste sa mali pokúsiť nespadnúť na kvetenstvo a nezaliať kríky zhora vodou. Toto je jedna z najdôležitejších podmienok pri pestovaní cukety. Je potrebné včas odburiniť postele, aby sa predišlo tomu, že tráva vyčerpá pôdu v záhrade. Záhradkári mulčujú otvory pilinami alebo suchou slamou. Postup umožňuje udržiavať pôdu v dobrom stave a zabrániť praskaniu pôdy.

Listy sadenice cukety zožltnú

Pestovanie sadeníc drene je dôležité. Mladé výhonky sú citlivé a môžu sa ľahko poškodiť v dôsledku nesprávnej starostlivosti alebo nedostatku užitočných minerálov v pôde.

Hlavné dôvody, prečo vrcholy na sadeniciach vädnú alebo žltnú:

  1. Ak sa objavia žlté listy, príčinou môže byť nedostatok dusíka v pôde. Tento faktor môže byť určený špecifickým skreslením foriem lístia. List žltne najskôr po okrajoch, potom sa zdeformuje a spadne. Situáciu je možné napraviť aplikáciou dusíkatých hnojív do pôdy. Finančné prostriedky sa nakupujú v špecializovaných predajniach. Na sadenice je najlepšie použiť prípravky rozpustné vo vode. Pripraví sa z nich roztok a výhonky sa zalejú vodou.
  2. Často v mladej rastline listy predčasne žltnú a odpadávajú kvôli nedostatku živín v pôde. Živnú pôdu si môžete kúpiť v obchode alebo si ju môžete pripraviť sami. Aby ste to dosiahli, musíte si vziať rašelinu, hrubý riečny piesok a pôdu. Všetky zložky sa odoberajú v rovnakých častiach a dobre sa premiešajú. Odporúča sa pravidelne kŕmiť sadenice komplexnými minerálnymi hnojivami. To umožní mladým klíčkom vytvoriť správny koreňový systém a posilniť imunitu voči rôznym hubám.
  3. Záhradkári polievajú sadenice rozprašovačom alebo cez sitko. Hlavné je smerovať vodu na zem, a nie na lístie. Zvyšok vlhkosti na listoch môže viesť k výskytu rôznych húb alebo škodcov.

Nežné a mladé sadenice vyžadujú osobitnú, jemnú starostlivosť. Preto je v tejto fáze poľnohospodárskej technológie dôležité dôsledne dodržiavať pravidlá a požiadavky na starostlivosť o rastliny.

Prečo plody cukety žltnú?

Záhradníci sa často stretávajú s takýmto problémom, keď už zrelá zelenina zožltla. K vzniku problému môže prispievať niekoľko faktorov.

Najbežnejšou príčinou tohto javu je prebytočná vlhkosť v pôde. Stojí za to správne zalievať a monitorovať stav pôdy. Veľké plody môžu kvôli svojej veľkej váhe ležať na zemi. Neustále sú vlhké a sú ovplyvnené rôznymi hubami, vďaka čomu plody žltnú a zhoršujú sa. Je dôležité, aby ste pôdu príliš nezvlhčili. Ak sa to stane, môžete situáciu napraviť pridaním suchých pilín, piesku alebo čerstvo pokosenej trávy do otvoru.

Vyčerpaná pôda nemôže poskytnúť kríkom potrebné živiny. Rastlina, ktorá vyčerpala všetky svoje sily vo fáze dozrievania ovocia, začína odumierať. Prvým znakom môže byť vädnutie a stmavnutie ovocia. Aby sa tomu zabránilo, musia byť záhony pred výsadbou dobre pohnojené. Cuketa dokonale vníma organickú hmotu, preto sa do pôdy vnáša humus alebo hnoj.

Niekedy môže byť príčinou žltnutia cukety neskorý zber. Ak sú plody na rastline preexponované, potom ich šupka časom zmení farbu zo svetlozelenej na mliečne žltú. Takéto cukety strácajú šťavnatosť. Ich pokožka je drsná a tvrdá a semená sa zväčšujú. Úrodu musíte zbierať včas, aby ste zachovali jej chuť.

Poškodenie listov peronospóriou

Huby a vírusy infikujúce rastlinu môžu viesť k poškodeniu zelene na kríkoch. Bežnou príčinou vedúcou k tomuto javu je infekcia cukety múčnatkou. Aby ste včas zistili túto hubu, musíte zistiť jej hlavné znaky.

Charakteristickým prejavom ochorenia je prítomnosť žltého plaku na stonkách a vnútornej strane listov. Infekcia sa rýchlo šíri cez postele a vedie k porážke kríkov.

Keď sa na listoch cukety objavia malé škvrny a žlté škvrny, je nevyhnutne potrebné postihnutú rastlinu spracovať. Poškodená zeleň sa odstráni spolu s vetvami. Ak sa huba rozšírila do celého kríka, potom je lepšie ju úplne odstrániť zo záhrady. V boji proti peronospóre sa používa zmes Bordeaux. Skúsení záhradníci odporúčajú postrek oxychloridom meďnatým.

Huba sa vyskytuje v dôsledku stagnácie vlhkosti a vlhkosti v pôde. Infekcia sa často šíri počas dlhodobého daždivého počasia. Aby sa zabránilo infekcii, záhradníci kŕmia zeleninu na záhonoch, je tiež žiaduce kŕmiť cukety, ak už listy žltnú. Aby ste to dosiahli, musíte použiť dusíkaté a potašové hnojivá. Meď, železo a fosfor dobre posilňujú imunitu rastlín.

Je lepšie sa rozlúčiť s listami, ktoré žltli od rôznych vírusov alebo plesní. Sú odstránené z kríkov a spálené. Je neprijateľné používať kontaminovanú zeleň na kompost. Na tejto stránke to nemôžete nechať.

Rastliny by sa mali spracovať ihneď po vyčistení kríkov. Roztok sa pripravuje bezprostredne pred použitím. Postrek sa vykonáva ráno, pokojné počasie. Ak neurobíte preventívne ošetrenie, začnú sa rozvíjať choroby: múčnatka, peronospóra alebo chloróza.

Múčnatka sa v cukete objavuje často, na prvom mieste trpia sadenice. Slabé klíčky nemôžu odolať rôznym infekciám. Preto sa mladé rastliny chovajú v samostatnej miestnosti.

Ak rastú v rovnakom skleníku s dospelými kríkmi, musíte všetky rastliny spracovať súčasne. Síran meďnatý je vhodný na preventívne opatrenia aj na boj proti plesniam.

Prečo sú cukety horké?

Zelenina má vynikajúcu chuť. Má dostatok sladkosti, korenia a šťavnatosti. Zrelá cuketa má charakteristickú arómu. Nejasne pripomína vôňu melónu, uhorky alebo vodného melónu.

Stáva sa tiež, že sa môže zhoršiť chuť ovocia, objaví sa najmä horkosť. Tento problém stojí za to okamžite riešiť, hlavným prostriedkom na nápravu situácie sú odporúčania týkajúce sa odchodu.

Nesprávna zálievka ovplyvňuje narušenie chuti ovocia. Nedostatok vlhkosti v pôde a dlhotrvajúce sucho vedú k tomu, že sa v cukete objaví horká chuť. Postele musíte pravidelne polievať, zároveň však dbajte na to, aby voda v otvoroch nestála.

Nedostatok výživných látok môže mať za následok zhoršenie chutnosti ovocia. Rastlinná kultúra potrebuje pravidelné hnojenie dusíkatými prípravkami a komplexnými produktmi určenými na melón, melón a uhorky.

Pri pestovaní populárnej zeleniny je dôležité správne sa o rastlinu starať. Správne napájanie a kŕmenie majú veľký vplyv na chuť a kvalitu budúcej úrody.

Metódy riešenia žltnutia

Je dôležité spočiatku určiť hlavnú príčinu problému a až potom zvoliť vhodný spôsob riešenia tohto problému.

Vzhľad žltnutia v štádiu sadenice môže byť spôsobený nedostatkom slnečného žiarenia alebo zlou pôdou. Skúsený záhradník účinne bojuje proti tejto fáze; je potrebné ju vyriešiť odstránením faktorov vedúcich k problému: sadenice sa odstránia z tmavého miesta, ale neumožňujú vstup priameho slnečného žiarenia. Pôda je kŕmená minerálnymi hnojivami raz týždenne. Pred výsadbou sadeníc na záhonoch je pôda dobre hnojená organickými látkami, preto je potrebné do jamy pridať humus.

Môžete tiež použiť ľudové prostriedky: postrekovanie mladých sadeníc mliekom a jódom zabráni žltnutiu.

Rastlina potrebuje kŕmenie v ktorejkoľvek fáze svojho rastu. Cuketa dobre reaguje na dusík, meď, draslík a fosfor.

Preventívne opatrenia

Najlepšie je vyhnúť sa žltnutiu a suchu zelene. Preventívne opatrenia pomôžu zabrániť tomuto javu.

Živná pôda a hnojivá majú rôzne účinky na rast zeleninovej plodiny. Je potrebné správne zvoliť minerálne hnojivá. Najlepšie je okamžite kúpiť komplexný prípravok, ktorý je vhodný pre sadenice aj pre dospelé kríky.

Vrchný obväz výhonkov by sa mal vykonávať najmenej 1 krát týždenne. V štádiu aktívneho rastu a tvorby koreňového systému je najlepšie používať dusíkaté a draselné prípravky.

Tipy od ostrieľaného záhradníka

Skúsení záhradníci dávajú nasledujúce tipy na pestovanie cukety:

  1. Je dôležité rastlinu zaliať včas.
  2. Na zavlažovanie nepoužívajte studenú vodu.
  3. Pred výsadbou je zem pripravená. Za týmto účelom sa do záhrady aplikuje hnoj v pôde, organické hnojivá majú priaznivý vplyv na kvalitu plodov.

Squashová kultúra je jemná a vyžaduje správne poľnohospodárske techniky. Ak robíte všetko kompetentne a profesionálne, môžete zbierať pomerne bohatú úrodu. Jeden kríček cukety dá cez leto viac ako 10 kg ovocia.

Častými príčinami kazenia listov na cukete sú nesprávna starostlivosť, vyčerpaná pôda v záhonoch, výskyt plesní alebo škodlivého hmyzu a nesprávne hnojenie minerálmi. Na nápravu súčasnej situácie sa odporúča zistiť hlavnú príčinu. Rastlina prestane trpieť a jej listy žltnú.


Pozri si video: Zapečená cuketa plnená zeleninou (Septembra 2022).