Rastliny

Zemiaky „Galaxy“: opis odrody a pravidlá pestovania

Zemiaky „Galaxy“: opis odrody a pravidlá pestovania


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Zemiaková „galaxia“ je odroda, ktorá dobre rastie a poskytuje miernu úrodu v miernom podnebí. Je nenáročný a ľahko vydrží nedostatočne kompetentnú starostlivosť.

Opis stupňa

Zemiaky „Galaxy“ sa týkajú kategórie nových a sľubných odrôd chovaných v malom ostrovnom štáte Írsko. Popis odrody, ako aj jej fotografia sú uvedené pôvodcom a zemiaky veľmi úspešne prešli všetkými odrodovými testami v našej krajine.

Absolútne boli chované všetky novinky írskeho šľachtenia zemiakov vrátane odrody Galaxy, pričom sa zohľadnila potreba získať skorú zrelú zeleninovú plodinu odolnú voči plesni. Okrem toho sa táto odroda vyznačuje tradičnými ekonomicky hodnotnými črtami, medzi ktoré patrí osobitný význam vysoká produktivita, vynikajúca chuť a zachovanie kvality počas zimného obdobia.

Rôzne stredne skoré dozrievanie, stolovanie. Obdobie od sadeníc do technickej zrelosti je asi 90 dní. Kríky sú vysoké, vzpriamené. Koruna kvetov je stredná, maľovaná v žiarivo červeno-fialovej farbe. Listy sú veľké, intenzívne zelené. Koreňové plodiny majú okrúhly tvar, s hmotnosťou asi 90 g, s malými červenými očami. Buničina je svetlo žltý odtieň. Obsah škrobu je 16 až 18%.

Výhody a nevýhody

Zemiaky tejto odrody majú vynikajúce vlastnosti a mnoho výhod:

 • vysoká odolnosť proti vírusovým chorobám, ako aj proti porážke spôsobenej rakovinou zemiakov, nematódami zemiakov, plesňou, alterariózou, rhizoctoniózou;
 • priemerná odolnosť odrody voči chrastavitosti;
 • vynikajúca prezentácia;
 • vynikajúca chuť;
 • mäso zo zemiakov nestmavne;
 • vysoké výnosy v každom ročnom období.

Hľuzy zemiakov majú zaujímavú farbu, ktorú predstavuje krémová kôra a pomerne široké sfarbenie šarlát okolo obvodu očí. Priemerný výnos je 25 - 30 t / ha. Spravidla padne asi 12-14 hľúz na každý zemiak.

Po prečítaní príslušného článku na našej webovej stránke sa môžete dozvedieť aj o technológii pestovania zemiakov zo semien.

Najlepšie odrody zemiakov

Dátumy a vlastnosti vykládky

Zemiaky opísanej odrody by sa mali umiestniť na záhradný pozemok po trvalých trávach, zimných kultúrach, strukovinách, jednoročných trávach a ľane, na pestovanie piesočnatých pôd po povolení lupiny. Je veľmi dôležité pamätať na to, že hrúbka ornej vrstvy na sadenie zemiakových hľúz by mala byť najmenej 27-30 cm. Na doplnenie ukazovateľov úrodnosti pôdy sa hnojivá musia aplikovať aj vo fáze jarného orania lokality.

Pestovanie zemiakov sa začína pestovaním semien v máji podľa vzoru 60 x 35 cm. Hĺbka výsevu nie je väčšia ako 8 - 10 cm. Asi mesiac a pol pred výsadbou sa hľuzy zemiakov musia nevyhnutne klíčiť vo svetle av stabilne vlhkom prostredí. Odporúča sa pred výsadbou špeciálnymi fungicídmi alebo insektofungicídmi ošetriť semenný materiál vo forme zemiakových hľúz: TMTD, Fundazol alebo "Gaucho".

Zemiaky Galaxy reagujú na poľnohospodárske postupy. Hlavnou starostlivosťou o rastliny je udržiavanie pôdy v uvoľnenom stave, ako aj systematické ničenie burín. Okrem toho, Odporúča:

 • hnojiť rastliny výlučne v ľahko stráviteľnej forme;
 • odporúča sa kŕmiť hnojivo-fosfát, rašelinový hnoj, rašelinovú tekutinu a iné druhy kompostu;
 • ak sú rastliny poškodené neskorými jarnými mrazmi, je vhodné zemiaky hnojiť hnojivami s obsahom dusíka;
 • medzirezortné spracovanie by malo začať s výskytom sadeníc a vykonávať ich až do štádia pučania;
 • keď vrcholy dorastajú do výšky 15 - 20 cm, malo by sa vykonať kvalitné uzemnenie zemiakov;
 • štandardná kapacita pôdnej vlhkosti pri pestovaní zemiakov by nemala byť nižšia ako 70% a je tiež nemožné, aby ukazovateľ prekročil 85%.

Keďže klimatické vlastnosti prispievajú k posunu času výsadby zemiakov v rôznych regiónoch, dátumy dozrievania zemiakov, ako aj dátumy výsadby sa v každom prípade určujú jednotlivo. Hľuzy zemiakov Galactica získavajú v priemere obchodnú kvalitu a tri mesiace po výsadbe sa dostávajú do štádia zrelosti spotrebiteľa.

V prípade jesennej a zimnej konzervácie zemiakových hľúz, ktorá trvá asi deväť mesiacov, by sa mala riadne dodržiavať teplota, vlhkosť a prítomnosť vetrania v obchode so zeleninou. Tieto faktory kontrolujte na úrovni 2 - 3oC a 85-93%, sú potrebné počas celého obdobia skladovania rastlinných výrobkov.

Vetranie je dôležitou podmienkou pre normálnu ochranu zemiakov, keďže v prostredí bez kyslíka hľuzy zemiakov veľmi rýchlo „dusia“ a umierajú.

Recenzie záhradníci

Odroda "Galaxy" je pre záhradkárov veľmi ľahká na identifikáciu na pozadí zemiakových hľúz iných odrôd kvôli prítomnosti veľmi charakteristických škvŕn okolo očí. Pri získavaní materiálu na sadbu v posledných rokoch sa záhradkári veľmi často stretávajú s problémom, že pri predaji sa často vyskytujú hľuzy nízkej kvality alebo choré hľuzy, ktoré sa začínajú hniť v mieste pripevnenia stolonu. Veľmi účinným spôsobom, ako pripraviť hľuzy na výsadbu, je v tomto prípade okrem klíčenia preventívne ošetrenie. Recenzia odrody je jednoznačne pozitívnejšia, čo naznačuje vyhliadky na kultiváciu v našej krajine.

Zemiaky: pestovanie a starostlivosť