Rada

Charakteristika a opis odrody mandarínskych paradajok, jej úroda

Charakteristika a opis odrody mandarínskych paradajok, jej úroda


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Snívajúci o dobrej úrode paradajok, záhradníci experimentujú s rôznymi odrodami. Mandarínska paradajka sa na trhu so zeleninou objavila nie tak dávno, ale už si získala obľubu medzi milovníkmi plodov nočnej kôry.

Niekoľko slov o novej odrode

Ak sa rozhodnete začať s rýchlym dozrievaním paradajok na vašom pozemku, mali by ste sa bližšie pozrieť na odrodu Mandarinka. Jeho hlavnými výhodami sú skorá zrelosť, výnos, odolnosť proti chorobám a jeho hlavnou charakteristikou je príjemná chuť.

Táto paradajka je určená na pestovanie v skleníku, pretože miluje teplo a slnečné svetlo, bojí sa náhlych zmien teploty. Mandarínska kačica je neurčitá odroda. To znamená, že krík v pohodlných podmienkach preň neprestáva rásť a vytvoril až 8 zhlukov ovocia. Na výšku dorastá až do 1,8 m pod samotnou strechou skleníka.

Po celú túto dobu sa na ňom naďalej viažu nové vetvy s paradajkami. Pre túto vlastnosť sa rastlina nazýva karpálna.

Mandarínske paradajky kladú prvé kvetenstvo, keď na kmeni kvitne 9-10 listov. V budúcnosti sú vaječníky stabilne a dôsledne tvorené po každom 3. liste, na jednej kefke ich môže byť až 10. Kroviny začínajú prinášať ovocie 90 - 100 dní od okamihu klíčenia. Plody majú nasledujúci popis:

 • farba je jasne oranžová;
 • okrúhly tvar;
 • chuť je sladká.

Výťažok kačice Mandarin je asi 5 kg z každého kríka a priemerná hmotnosť jedného rajčiaka je 95 g. Ako ukazuje fotografia, skleník so zrelými plodmi pripomína citrusovú záhradu, v ktorej sú početné paradajky plné zelených červených bodiek zeleň. Pre svoju podobnosť s tropickým ovocím dostala odroda svoje meno.

O výsadbe plodných paradajok

Nejeden skúsený záhradník začiatkom marca zasadil mandarínsku paradajku so semenami do krabíc s vyhriatou pôdou. Sadenice sa dajú pestovať doma aj v skleníku. Prvýkrát sa polievanie vodou pri izbovej teplote vykonáva po vyliahnutí klíčkov zo zeme. Po 14 dňoch sa sadenice opäť zalejú. Každý deň musia byť boxy so sadenicami otočené smerom k slnku, aby všetci dostali rovnaké množstvo svetla.

Keď sadenice dosiahnu výšku 25 cm, môžu sa vysadiť na trvalé miesto. Zvyčajne sa to stane začiatkom mája.

Každý, kto zasadil paradajky do skleníka, vie, že pôda pre mladé rastliny by sa mala dobre zahriať. Optimálna teplota pôdy je + 15 ° C. Záhony vysoké 40 cm a široké 80 až 100 cm sa odporúčajú robiť týždeň pred zasadením paradajok. Pôda by mala obsahovať trávnik, rašelinu alebo humus, trochu piesku. 1 vedro rašeliny sa naleje na 1 m² sodných záhonov, rovnaké množstvo humusu. Do pôdy môžete pridať 1 polievkovú lyžičku. l. superfosfát. Všetko je vykopané a ponechané na zahriatie.

Mladé rastliny by sa mali vysádzať do dvoch radov v šachovnicovom vzore, pričom sa dodržiava vzdialenosť medzi radmi 60 cm a medzi sadenicami 30 - 40 cm. Vykopané otvory 30 cm hlboké a 20 cm široké, do každého z nich pridajte 1 pohár dreveného popola a 1 liter roztoku manganistanu draselného.

3 dni pred výsadbou v skleníku sa z každej rastliny odstránia 3 spodné listy. Takýto postup pomôže prvej kefe rýchlejšie sa formovať a bude prekážkou rozvoja chorôb, ktorými trpia plodiny nočnej kôry. Niekoľko hodín pred výsadbou do jamiek sa sadenice hojne zalejú teplou vodou.

Pri výsadbe sa mladá paradajka opatrne umiestni do pripravenej jamky, korene sa narovnajú a samotná rastlina sa dá do zvislej polohy. Ak sa semenáčikom podarilo prerásť, je vhodné ich vysadiť iným spôsobom. Najskôr vykopajte jamu hlbokú 12 cm, urobte v nej ďalšiu jamu do výšky črepníka alebo hrudky pôdy, v ktorej sa vyvinula sadenica. Pri výsadbe sa do dolného otvoru umiestni mladá rastlina odrody Mandarinka, ktorá sa na ňu posype. Horná fossa zostáva otvorená 12 dní. Po zakorenení sadeníc je jamka tiež posypaná zeminou.

Ako sa starať o nočné tiene v skleníku

2-3 dni po výsadbe musí byť paradajka uviazaná na kolíku, ktorý je zapichnutý do zeme vedľa kríka v bezpečnej vzdialenosti od koreňového systému. Musíte pravidelne sledovať stonku a ako rastie, vymeňte staré kolíky za vyššie. Najlepšie je paradajky priviazať k drôteným alebo lanovým mrežiam umiestneným pod strechou skleníka. Včasná väzba na podpery je pre paradajky veľmi prospešná.

Každý skúsený záhradník vie, že ak pestovala paradajky na treláži, všetky vaječníky dostanú viac slnečného žiarenia a kyslíka, čo povedie k zvýšeniu výnosu. A listy vyvýšené na podperách sa vyhnú kontaktu s mokrou pôdou, takže nebudú choré.

Výraznou črtou odrody Mandarinka je vytvorenie rastliny do jednej stonky. Zahŕňa to odstránenie všetkých nepotrebných nevlastných detí, ktoré sa začnú formovať na mladom kríku skoro po výsadbe v skleníku. Procedúra sa vykonáva skoro ráno (v tomto čase sa nadbytočné výhonky ľahšie odlamujú) za slnečného počasia (to pomáha rastlinám rýchlejšie utiahnuť rany). Stepson je možné rezať záhradnými nožnicami alebo odstrániť ručne. Aby sa neinfikovali, nožnice sa po každej obriezke dezinfikujú v roztoku manganistanu draselného. Ruky odlamujú každého nevlastného syna nabok.

Sledujte stav stonky, nevlastné deti včas odstráňte, pretože z hlavnej rastliny odoberajú potrebné živiny. Nenechajte rastliny kríkom a tvorte veľa zelene. Je lepšie odstrániť všetky spodné listy. A pod kefami s ovocím by nemali byť vôbec.

Kým rastliny neodkvitnú, polievajú sa raz za 5 dní. Voda sa naleje najmenej 4 litre na 1 m². Počas kvitnutia a tvorby vaječníkov vyžadujú rajčiaky výdatnú zálievku: od 10 do 12 litrov na 1 m². Vrchný obväz sa vykonáva 3 týždne po transplantácii. Vezmite 1 polievkovú lyžičku na vedro s vodou. nitrofosfát a 2 lyžice. Ideálne je tekuté hnojivo. Pod každým kríkom sa naleje zmes v množstve 1 liter. Druhé kŕmenie sa vykonáva 10 dní po prvom.

Pri dodržaní všetkých podmienok potrebných na pestovanie mandarínskych paradajok získate bohatú úrodu ovocia, recenzie ktorých možno počuť iba pozitívne.


Pozri si video: HDZ VR 14 Udrzba sukulentov a ich rozmnozovanie (Jún 2022).


Komentáre:

 1. Paavo

  Bravo, what a phrase ..., the admirable thought

 2. Aleksander

  Nie, naopak.

 3. Winthrop

  Cool diz))

 4. Kazrak

  Speak directly.

 5. Ignado

  A ako v takom prípade postupovať?Napíšte správu