Rada

14 najlepších receptov na prípravu lesných jahôd na zimu

14 najlepších receptov na prípravu lesných jahôd na zimu


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Jahoda je voňavé lesné ovocie bohaté na aminokyseliny, pektín, kyselinu listovú a vitamíny rôznych skupín. Bobule je cenná pre človeka, má priaznivý vplyv na organizmus, podporuje imunitu. Plody si pri spracovaní zachovávajú svoje prospešné vlastnosti, takže sa veľa z nich snaží pripraviť jahody na zimu rôznymi spôsobmi. Povieme vám o nich.

Vlastnosti zberu jahôd na zimu

Aby jahody zostali vlastníkom vitamínov a minerálov, je dôležité ich včas zhromaždiť a spracovať.

Výber a príprava jahôd

Čas zberu bobúľ je koniec júna, prvá polovica júla.

Princípy prípravy:

 • zber bobúľ ráno;
 • odtrhnite ho od stopky;
 • vložte záhradné jahody do drevených debničiek s otvormi;
 • opláchnite pod tenkým prúdom vody;
 • odstráňte zhnité a popraskané ovocie;

Bobule rýchlo absorbuje vlhkosť, preto sa neodporúča namočiť ju do vody. Pokiaľ je to možné, odstráňte prach pomocou mäkkej kefy.

Kuchynské potreby

Na výrobu džemov, džemov a nápojov sa používajú smaltované nádoby bez triesok a známok hrdze. Aby sa zabránilo uviaznutiu džemu, odporúča sa neustále miešať drevenou špachtľou alebo používať hrnce s dvojitým dnom.

Konzerváciu je lepšie skladovať v sklenených nádobách alebo fľašiach.

Pred použitím sa nádoba dobre umyje sódou bikarbónou a niekoľkokrát sa prepláchne vodou. Banky musia podstúpiť sterilizáciu. Ošetrujú sa horúcou parou, varia sa s obsahom alebo sa vložia do rúry na 10-15 minút.

Viečka sa sterilizujú tesne pred spojením, kvôli tomu sa na 10 minút ponoria do hrnca s vriacou vodou.

Čo sa dá z jahôd vyrobiť doma

Jahody, alebo záhradné jahody, boli jedny z prvých, ktoré sa pestovali doma a slúžili na prípravu rôznych jedál. Existuje veľa osvedčených receptov na zber bobúľ. Džem, džemy, nápoje sa vyrábajú z jahôd. Plody sú mrazené alebo sušené a používajú sa ako prísada do čaju alebo do dezertov. Môžete zachrániť vetvičky a listy kríkov, robiť na ich základe liečivé infúzie.

Jahody, pretlačené s cukrom bez varenia

Zloženie:

 • jahody - 500 g;
 • cukor - 750 g

Úroda je vytriedená, očistená od trosiek. Pomocou mixéra pripravte zemiakovú kašu. Zmiešané s cukrom. Obrobok je distribuovaný v sterilných nádobách bez pridania 1 - 2 cm k okraju.Horná vrstva džemu je pokrytá cukrom, aby sa vytvorila kôra. Banky sú pevne zvinuté s viečkami, odložené v chlade.

Konzervovanie jahôd

Jahody sú dosť jemné bobule, ktoré sa na krátky čas uložili v prírodnej podobe. Preto s veľkými výnosmi vyvstáva otázka zberu bobúľ pre budúce použitie.

Jam

Pre recept:

 • jahody - 1,5 kg;
 • cukor - 1,2 kg;
 • citrónová šťava - 50 g.

Bobuľu nastrúhame na kašu, zapálime. V čase varu pridáme kryštálový cukor, citrónovú šťavu, poriadne premiešame. Zmes povaríme 40 minút. Aranžujte do zaváracích pohárov, odložte na chladné tmavé miesto.

Kompót

Zloženie:

 • bobule - 2 kg;
 • cukor - 500 g;
 • voda - 1 l.

Nalejte cukor do hrnca s vodou, povarte ho 10 minút, kým sa úplne nerozpustí. Pridajte jahody. Pripravte nápoj na ďalších 5 minút. Odstavíme zo sporáka, nalejeme do sterilizovaných fliaš.

Jam

Klasický recept na džem je vyrobený iba z bobúľ a cukru. Jahody je potrebné vytriediť a opláchnuť pod tečúcou vodou. Podlejeme cukrom, necháme šťavu 20 minút pretiecť. Vložte ovocie do sirupu, aby sa varilo. Dusíme 5 minút, odstavíme z ohňa, necháme vychladnúť. Džem opäť zohrejeme, dusíme, kým sirup nezhustne.

Možnosť multivark

V pomalom hrnci môžete pripraviť jahodový džem. Za týmto účelom sú bobule pokryté cukrom a vpustené do šťavy, rozložené v miske prístroja. Zapnú teplotný režim 150 stupňov, nastavia čas na 15 minút. Varte s otvoreným vekom.

Mrazenie bobúľ

Pred zmrazením sú plody starostlivo roztriedené. Odstráňte stopky, listy a zvyšky. Bobule sa opatrne umyjú pod tenkým prúdom vody, vyložia sa na papierovú utierku a nechajú sa vysušiť. Zber je položený na podnose v tenkej vrstve, v otvorenej forme sa posiela na hodinu do mrazničky. Hotový výrobok sa naleje do nádoby alebo zabalí do plastových vreciek.

Ako sušiť jahody?

Jahody môžete zbierať na zimu sušením plodov. V chladnom období a počas prechladnutia bude užitočným doplnkom čaju.

Pred sušením sa bobule vytriedia, zmačkajú, odstránia sa zhnité plody, podľa potreby sa umyjú.

Plody sa neodporúča uchovávať vo vode - rýchlo absorbujú vlhkosť.

Existuje niekoľko spôsobov, ako sušiť jahody. Výber závisí od želania a času, ktorý má hosteska k dispozícii.

Sušené bobule sa skladujú v látkových alebo papierových vreciach na chladnom a suchom mieste.

Na živo

Sušenie jahôd na čerstvom vzduchu je náročné. Proces trvá až 2 týždne. Celé toto obdobie by malo byť slnečné suché počasie.

Na sušenie sa plody umyjú a rozprestrú v tenkej vrstve na uterák alebo mäkký papier. Plodina sa vyberie ráno, položí sa na priame slnečné svetlo a privedie sa na nočné obdobie.

Znakom pripravenosti jahody bude jej hnedá farba a hustá textúra.

V rúre

Najbežnejším spôsobom sušenia bobúľ je pečenie v rúre. Za týmto účelom sú bobule rozložené na plechu na pečenie v jednej vrstve a vložené do rúry. Teplota je nastavená na 35-40 stupňov a bobule sa sušia hodinu. Potom sa teplota zvýši na 60 stupňov a pečie sa 6-8 hodín. Odporúča sa, aby boli dvierka rúry na pečenie mierne otvorené.

V sušičke

Existuje veľa zariadení na sušenie ovocia a zeleniny, jedným z nich je elektrická sušička.

Stroje majú špeciálne zásobníky na distribúciu bobúľ. Teplota je nastavená v rozmedzí 50-60 stupňov. Čas sušenia jahôd závisí od modelu prístroja a pohybuje sa od 6 do 10 hodín.

Rýchle sušenie v mikrovlnke

Ak dom nemá elektrickú sušičku, môžete si pripraviť jahody pomocou mikrovlnnej rúry. Vďaka rýchlemu zahriatiu bude proces trvať oveľa menej času ako použitie rúry na pečenie.

Na sušenie sú jahody rozložené medzi dve vrstvy látky, položené na tanieri a vložené do mikrovlnnej rúry.

Režim je nastavený na 220 wattov. Čas by nemal presiahnuť 2 minúty. Ak sa bobule zlepia alebo sa z nich uvoľní šťava, pošlite ich do rúry na ďalších 30 sekúnd.

Jahodová pastila

Jahodová pastila je nielen chutná, ale aj zdravá pochúťka. Vo výrobku sú zachované takmer všetky vitamíny, pretože tepelné ošetrenie ovocia je minimálne. Marshmallow môžete pripraviť pomocou sušičky ovocia a zeleniny alebo v rúre. Ovocné pyré sa pečie pri teplote 60 - 70 stupňov 8 - 10 hodín.

Bez cukru

Technológia výroby stravy marshmallow zodpovedá obvyklým receptom, do bobuľového pyré sa v čase prípravy nepridáva iba cukor. Sladkosť v takom jedle bude prirodzená, zvýraznená ovocím.

Ak to nestačí, pridajte med alebo sladidlo. Množstvo sladidla závisí od chuti.

Predvarený

Na varenie budete potrebovať:

 • záhradné jahody - 1 kg;
 • kryštálový cukor - 200 g;
 • citrónová šťava - 40 ml;
 • voda - 200 ml.

Bobuľu pomelieme na kašu, zmiešame s vodou, cukrom, citrónovou šťavou. Varte sladkú hmotu a povarte ju 20 - 30 minút, kým nezhustne. Plech pokryjeme pergamenom, vymastíme rastlinným olejom. Vložte pyré do tenkej vrstvy, pošlite do rúry. Udržujte v rúre, kým zmes nestuhne. Zbavte marshmallow tenkým nožom nakrájaným na prúžky.

Pastila so želatínou a vaječným bielkom

Zloženie:

 • jahody - 100 g;
 • cukor - 200 g;
 • želatína - 10 g;
 • voda - 100 ml;
 • kuracie vajce - 3 ks .;
 • citrónová šťava - 20 ml;
 • med - 50 g;

Z bobúľ pripravte zemiakovú kašu. Oddelíme bielok od žĺtkov a vyšľaháme do tuhej peny. Cukor a med rozpustite v samostatnej nádobe vo vode, vložte na mierny oheň. Varte sirup 5 minút. Pomaly do nej vnášajte bielkovinovú hmotu.

Zalejeme želatínu vodou, necháme napučať. Zmiešajte s citrónovou šťavou a bobuľovou hmotou, pridajte sirup. Nalejte produkt do foriem, vložte do chladničky na 10 hodín. Hotový marshmallow nakrájame na kocky, posypeme práškovým cukrom.


Pozri si video: Tajemství úspěšného pěstování jahod (Smieť 2022).