Tipy

Kedy otvoriť hrozno po zime

Kedy otvoriť hrozno po zime


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

V strednej časti našej krajiny sa hrozno začalo pomerne nedávno pestovať. Mnoho začiatočníkov a neskúsených pestovateľov sa zaujíma o otázky: kedy otvoriť zariadenie po zime a aké sú najvyššie prioritné opatrenia, ktoré sa majú prijať na jar vo vinici? Najskôr je potrebné po takmer úplnom roztopení snehu správne určiť čas otvorenia viniča a začatie procesu hroznovej vegetácie.

Kedy a ako otvoriť hrozno po zime

Pestovatelia najčastejšie používajú také spôsoby chránenia viníc počas zimného obdobia, ako sú kopce, polopriestory alebo čiastočné prístrešky, ako aj úplné prístrešky kríkov. V závislosti od spôsobu úkrytu sa určuje množstvo opatrení, ktoré rastliny budú potrebovať. Po zistení kladných teplôt vzduchu a vysušení pôdy by sa mali vinice otvoriť.

Hrozno musí byť zbavené použitých prístreškov, okrem iného odstrániť izolačné rohože, drevené štíty, strešný materiál alebo fóliu. Pri použití hlineného prístrešku je potrebné vinič vyčistiť od zeme. Vinice pestované v južnom pásme Ruska sú otvorené v prvej dekáde apríla. V strednom pruhu a na území Volhy je prístrešie odstránené v poslednej dekáde apríla alebo v prvej dekáde mája. Vo viac severných regiónoch môže byť prístrešie odstránené neskôr.

Mnoho vinárov konečne odstráni úkryt z kríkov viniča po tom, čo hrozba ešte menších jarných mrazov úplne prešla. Príliš dlhý vinič pod prístreškom v podmienkach pozitívnej teploty však môže mať tiež veľmi negatívny vplyv na rastlinu. Z tohto dôvodu záhradníci často, v teplých a slnečných dňoch, odstránia z hrozna filmový obal, vinič vysušia a znova zakryjú rastliny, až kým sa nedosiahnu stabilné pozitívne teploty.

Kedy otvoriť hrozno na jar

Ochrana hrozna pred jarnými mrazmi

Skúsení záhradníci vedia, že púčiky na hrozne môžu ľahko vydržať krátkodobý pokles teploty na -3-4 ° C a púčiky, ktoré už prešli fázou rastu, často odumrú pri -1 ° C. Takéto biologické vlastnosti rastliny naznačujú veľmi opatrný prístup k hroznu na jar, keď počasie ešte nie je dostatočne stabilné. Najviac poškodzujú vinič nočnými poklesmi teploty.

Nad priekopou by mali byť nainštalované oblúky alebo drevené lišty pod uhlom, na ktoré je položený netkaný krycí materiál agrotex alebo spanbond. Táto ochrana viniča zachováva možnosť vetrania a umožňuje šetriť teplo. Na ochranu pred jarnými mrazmi je nežiaduce používať plastovú fóliu. Takýto materiál často spôsobuje zahrievanie výhonkov a pukov a tiež spôsobuje poškodenie viniča chorobami plesní a plesní. Počas dňa sa musí vinič vetrať.

Netkaný krycí materiál umožňuje vinici odolávať poklesu teploty v pôdnej zóne až -3 ° C. V prípade potreby sa použije ďalšie zahrievanie takéhoto skleníka. Pôda by sa mala počas dňa mierne navlhčiť zalievaním. Takéto udalosti zachovajú životaschopnosť kríkov viniča v podmienkach neočakávaného prudkého ochladenia.

Po prečítaní príslušného článku na našej webovej stránke sa dozviete viac o vlastnostiach výsadby hrozna s odrezkami na jar a na jeseň.

Starostlivosť o hrozno po zverejnení

Na začiatku jari, ihneď po otvorení, sa vinica spracúva, aby sa zabránilo škodcom alebo chorobám. Mimoriadny význam by sa mal klásť na preventívne opatrenia po hojnom zvlhčení pôdy a rastlín, ktoré môžu spôsobiť infekciu plesňou.

Pred jarným spracovaním hroznových kríkov je potrebné ich orezať a priviazať. Po kvalitnom vysušení sa uskutoční orezávanie mladých rastlín, ako aj kríkov, ktoré neboli na jeseň vyrezané. Orezanie hroznovej kríky musí spĺňať tieto požiadavky:

  • postup by sa mal začať odstránením všetkých výhonkov, ktoré sú pre rastlinu zbytočné, vrátane zlomenej, sušenej a zahusťovacej koruny hrozna;
  • čím je vinič hrubší, tým dlhšie môžu zostať výhonky;
  • rez sa vykoná čo najostrejším záhradným nástrojom, na internode a nad okom o tri centimetre;
  • ovocné spojenie by malo byť tvorené iba silným a dobre vyvinutým viničom;
  • na plodenie sa odporúča nechať zrelé jednoročné vinice s priemerom 6 až 12 mm;
  • v minulom roku sa vyrúbajú plodnice a z výhonkov nachádzajúcich sa na uzle substitúcie je potrebné nechať iba vnútorné výhonky.

Po prerezaní by sa malo vykonávať preventívne postrekovanie hrozna chorobami a rastlinným parazitujúcim hmyzom. Na tento účel sa používajú moderné fungicídy a insekticídy: Nitrofen, insekticídny prípravok Karbofos a liek proti kliešťom Oxychom. Dobrý výsledok sa dosiahne postrekovaním viniča roztokom na báze 0,8 kg močoviny, 0,2 kg síranu meďnatého alebo 0,25 kg síranu železa. Na boj proti plesňovým infekciám sa používa tekutina Bordeaux, pomocou ktorej je každá rastlina napojená pod koreň.

Na jar je najlepšie vyrábať minerálne hnojivá, ktoré sú potrebné pre hroznové kríky na aktívny rast a rozvoj zelenej hmoty. Je veľmi efektívne pridávať 15 g dusičnanu amónneho a 15 g superfosfátu do každého hrozna. Okrem toho môžu rastliny v závislosti od stavu pôdy vyžadovať jarné zavlažovanie s doplňovaním vlhkosti.

Podväzok viniča sa vykonáva na šikmej alebo zvislej polohe na mreží. V prípade potreby sa podporné stĺpiky alebo drôty aktualizujú na štruktúrach mreží. Na jar by sa nemali zabúdať na poľnohospodárske postupy, ako je burina, uvoľňovanie pôdy a organické mulčovanie.

Ako sa starať o hrozno na jar

Po jarnom odstránení zimného ochranného krytu z rastlín existuje súbor povinných opatrení na starostlivosť o hroznové kríky. Aj keď vinicu nemožno prezimovať bez straty, príslušné opatrenia na obnovu, doplnené plnohodnotnou starostlivosťou vrátane zavlažovania, hnojenia, štiepania a preventívneho postrekovania, umožnia rastlinám rýchlo sa regenerovať a zaručiť dobrú úrodu.