Rada

Opis a vlastnosti odrody Delft Lace astilbe, výsadba a starostlivosť

Opis a vlastnosti odrody Delft Lace astilbe, výsadba a starostlivosť


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Počiatky histórie astilby zvanej Delft Lace siahajú do pomerne obyčajne vyzerajúcej rastliny, ktorá rastie na juhovýchode nášho kontinentu a na území Japonska. Medzi botanikmi sa preslávil v roku 1825. Vzhľadovo nie pôsobivý. Pravdepodobne „astilba“ a potom znamenaná „bez lesku“.

História hybridného chovu Delft Lace

Skutočnú brilantnosť získala vďaka talentu nemeckého chovateľa Georga Arendsa (1862-1952). Jeho hybridy sú kultivovaní potomkovia Astilbe Japonci, Číňania pri rieke David a Thunberg. Medzi nimi je aj mimoriadna astilba Delft Lace (Delft Lace). Okrem iných hybridov je to neobvyklé pre veľké prelamované kvetenstvo a čipkovanú ružicu vyrezávaných listov, ktoré počas sezóny menia svoju farbu. Preto sa volá Delftská čipka. Delft je prvým de facto hlavným mestom Holandska.

Opis a vlastnosti rastliny

Astilba je všeobecne jednou z tých rastlín, ktoré v súčasnosti zaujímajú čoraz väčšie miesto v našich záhradách. Okrem veľkolepého vzhľadu upúta svojou nenáročnosťou. A reaguje na základnú starostlivosť dostupnú pre každého začiatočníka. A Delft Lace je jednou z najlepších.

Vzhľad kríka a rozvetvenie koreňového systému

Bush Delil Lace astilba je zavalitý a silný, s listami až do výšky 30 cm a šírky do pol metra. Výška s latami - 60-80 cm.V čase kvitnutia a za priaznivých podmienok očarí milosťou foriem, bohatými farbami a jemnou arómou.

Čipkované listy, tmavé s voskovým kvetom, prekvapia prechodom farieb od bordovej, na jar a v lete jasne zelenej, do jesene na zeleno-modrú. Červenohnedé stonky zdvíhajú nad hustým lístím nadýchané prelamované kvetenstvo. Tvar kvetenstva je kužeľovitý. Púčiky sú na jar lososovej farby s ružovým odtieňom. Kvety sú sýto ružové.

Oddenok Delft Lace, ktorý je s pribúdajúcim vekom čoraz mocnejší, sa rozdeľuje na mnoho silných vetiev siahajúcich do hĺbky pôdy. Zvláštnosťou koreňového systému astilby je, že rastie zhora. Púčiky sú zviazané, čím vznikajú ďalšie a ďalšie nové korene, ktorých spodná časť postupne odumiera. Preto je potrebné čas od času zasypať pôdu na základni kríka.

Všetko o kvitnutí

Astilbe Delft Lace kvitne hojne a nepretržite v júli až auguste. Vzduchový mrak panikulárneho kvetenstva poteší s odtieňmi ružových odtieňov viac ako mesiac. Fúzy spočiatku upozorňujú zďaleka. Potom si všimnete ich oslnivý kontrast so zeleňou kríkov.

Húštiny kvitnúcej astilby pôsobia silným dojmom, keď je v blízkosti vysadených niekoľko kríkov. Delft Leis je úžasná rastlina medu a láka obrovské množstvo včiel a motýľov.

Mladá rastlina, zasadená na jar rozdelením koreňa, kvitne v roku výsadby. Pestované zo semena - v treťom roku.

Odolné voči mrazu a suchu

Astilba sa pestuje bez problémov vo väčšine Ruska. Delft Lace je mrazuvzdorná do -35 ° C. Ale podľa recenzií záhradkárov vydrží -38˚C.

Vysoká astilba je odolnejšia, klimatické zmeny a zmeny teploty sa ich neboja. A v daždivých obdobiach, keď iné rastliny hnijú a sú postihnuté plesňovými chorobami, sa Astilba cíti veľmi sebaisto.

Extrémy sú pre ňu kontraindikované: stagnácia vlhkosti a nedostatok. To znamená, že Delft Leis nevydrží viacdenné sucho. Niekedy ani rastlina oživená zalievaním už nebude schopná potešiť bohatým kvitnutím. A dlhodobý kvitnutie astilby je možné pri konštantnej vlhkosti pôdy.

Aké choroby a parazity sú pre kvet nebezpečné

Reč je o Delft Lace astilbe, o ktorej záhradníci hovoria ako o odolnej proti chorobám a škodcom. Niekedy je však ovplyvnená slintajúcim centom a hlístmi (jahodovými a galskými).

Peň naráža na listy. Zvlnia sa, zafarbia sa. Bush čiastočne alebo úplne vybledne. Pri prvom náznaku je potrebné rastlinu ošetriť insekticídmi.

Jahodový háďatko tiež poškodzuje listy, kvety a púčiky. Je to obzvlášť možné v období vysokej vlhkosti. Gallova sa usadzuje na koreňoch astilby a vytvára výrastky, v ktorých sa vyvíjajú larvy. Nie je možné vyliečiť rastlinu napadnutú háďatkami. Ak sa objavia, sú potrebné tieto opatrenia:

 • odstrániť a zničiť postihnuté rastliny;
 • astilba a iné plodiny z rizikovej skupiny by sa na tomto mieste nemali pestovať skôr ako 4 - 5 rokov.

Na profylaxiu sa získaný sadivový materiál odporúča pred výsadbou vyleptať rastovými stimulantmi („Gumi“, „Epin“).

Pokiaľ ide o slimáky a slimáky, podľa pozorovaní záhradníkov sú astilbom ľahostajní.

Aplikácia v krajinnom dizajne

Použitie astilby v krajine vytvára neobmedzené možnosti pre fantáziu dizajnéra. Najmä pokiaľ ide o Delft Lace. Všeobecné výhody astilby:

 • trvalky;
 • milujúci vlhkosť;
 • ľahko sa starať;
 • dekoratívne.

A Delft Lace stále preferuje svetlé tieňovanie. A jeho lístie počas sezóny fantazijne mení farbu. Preto je všade dobré:

 • sólo;
 • v skupinách;
 • v kvetinových záhonoch;
 • v blízkosti vodných plôch;
 • v polotienených kompozíciách;
 • s baňatou;
 • ihličnany;
 • zdobenie nepekných krajinných prvkov.

A ešte jedna vec: veľmi dobrá v strihaní.

Pristátie astilba

Načasovanie

Astilba Delft Lace sa vysádza zvyčajne na jar. Aj keď s demokratickou povahou astilby sa to dá urobiť na jeseň mesiac pred nástupom chladného počasia (nie menej ako + 5 ° C). V strednom Rusku je to zhruba september. Je to možné v lete, lepšie iba za oblačného počasia.

Sadivový materiál

Korene by nemali byť:

 • zhnitý;
 • príliš mokré;
 • preschnutý.

A klíčky:

 • predĺžený;
 • tenký;
 • bledý;
 • zakrivený.

Takéto sadenice sa dobre nezakorenia a budú dlho bolieť.

Vybrané korene astilby pred výsadbou skladujte v chladničke a občas skontrolujte ich stav.

Optimálne umiestnenie

Miesto výsadby Astilby by malo byť počas najteplejšej časti dňa minimálne zatienené. Delft Lace preferuje rozptýlený tieň, aj keď vydrží akékoľvek osvetlenie. Ale v polotieni kvitne o 1-2 týždne dlhšie.

Mokrá pôda je hlavnou podmienkou. Vhodná by bola podzemná voda v blízkosti. Žiadne podmáčanie. Zvýšená vlhkosť vzduchu v blízkosti vodných plôch alebo fontán bude ďalším plusom.

Požadované zloženie pôdy

Astilbe Delft Lace je pre pôdne podmienky absolútne nenáročná, ale ak je na výber, dala by prednosť hlinenej. Na príliš úrodnej pôde začne astilba vykrmovať. A hlina nie je povolená: pôdy by mali byť ľahké. So zvýšenou kyslosťou sa pridáva drevný popol alebo dolomitová múka.

Technológia a schéma pristátia

Pri výsadbe čipky Delft Lace do pôdy postupujte podľa všeobecných odporúčaní pre astilbe:

 1. Úrodná pôda, popol, humus sa naleje do otvoru väčšieho ako je polomer rastu koreňov. Trochu.
 2. Pred výsadbou sú malé kúsky na dezinfekciu namočené vo fytosporíne.
 3. S roztokom fytosporínu, gumy, epínu a rastových stimulantov sa môže vysadiť vysadený ker, ktorý podporuje imunitu a zmierňuje stres pri výsadbe.
 4. Rastlinu posypte koreňovým krkom asi jeden a pol cm. Nie viac.
 5. Ak sa vysadí vo vzdialenosti 30 cm, výsledkom bude časom kvitnúci koberec.
 6. Pri výsadbe za slnečného počasia sú kríky po dobu 2 - 3 dní zakryté nejakým prístreškom, napríklad veľkým kvetináčom alebo umývadlom. Fotografujte v oblačnom počasí alebo večer. Lepšie v daždi.
 7. Kŕmte bylinným nálevom alebo dobre zhnitým hnojom.
 8. Mulčujte, aby pôda nevyschla.

Organizujeme kompetentnú starostlivosť o astilbu Delft Lace

Zavlažovanie a kŕmenie

Delft Leis sa najviac bojí sucha a znateľného prerušenia zavlažovania. Po zakorenení je hlavnou vecou dobré zavlažovanie. Keď pôda vyschne, ak sa začal proces sušenia listov, nemožno ju už zastaviť. Preto je potrebné kríky neustále zalievať. Najmä v suchom počasí.

Na jar a v prvej polovici leta sa odporúča astilbu kŕmiť dvakrát infúziou mulleinu alebo minerálnymi hnojivami obsahujúcimi dusík. Fosforečnato-draselné hnojivá ho podporujú po orezaní vyblednutých latiek. Takéto kŕmenie zvýši zimnú odolnosť rastlín.

Delft Lace nemá rád pôdu bohatú na organické látky a mikroelementy. Pri nadmerne úrodnej pôde sa metliny kvetenstva zmenšujú a rastlina ako celok sa zmenšuje.

Formatívne prerezávanie

Po odkvitnutí sa stopky odrežú, aby rastlina neplytvala energiou na dozrievanie semien.

Okrem toho je dôležité pravidelné prerezávanie, aby sa udržal dekoratívny efekt kríka pri terénnych úpravách.

Uvoľňovanie a mulčovanie pôdy

Čipka Astilba Delft Lace vďačne odpovie na uvoľnenie pôdy, obohatí ju kyslíkom, súčasne odstráni burinu a zahojí hornú časť koreňov.

Úlohu mulčovania pri starostlivosti o astilbu nemožno príliš zdôrazniť:

 1. Zabraňuje klíčeniu buriny.
 2. Zachováva neoceniteľnú vlhkosť počas horúcich období.
 3. Priláka červy, ktoré uvoľňujú pôdu.
 4. Po rozložení sa zmení na úžasné hnojivo.

Druhy mulča:

 • sušená pokosená tráva bez semien;
 • Slamka;
 • dobre zhnitý kompost;
 • štiepky alebo kôra z ihličnatých stromov;
 • kúsky lepenky, zdobené trieskami;
 • kokosové kruhy, nie lacné v obchodoch, ale veľmi výhodné;
 • výsadba siderátov (napríklad horčice).

Siderata rýchlo vypučia. Orezané motykou udržujú vlhkosť, prepečú sa, stanú sa vynikajúcim vrchným obväzom a chránia pred chorobami fytoncídmi.

Príprava rastliny na zimu

Odrežeme všetky vrcholy a zakryjeme ním koreň astilby. Posypte zemou o 4 cm a potom listami, rašelinou alebo nakrájanou kôrou. Astilba Delft Lace je mrazuvzdorná. Ale vzhľadom na možné výkyvy teploty stále stojí za to postarať sa o hornú vrstvu koreňov. Preto pod každý krík môžete dať zhnitý kompost.

Prenos

Astilba sedí najmenej o 5 rokov neskôr. Stáva sa stiesneným pre obličky v pôde. A trčia na povrch. Rastliny slabnú a kvitnutie sa zhoršuje. Nové korene môžete zakryť zemou. Ale rozdelenie oddenky tiež zvyšuje čas kvitnutia, lieči celý ker.

Na jar sa transplantácie ľahšie prenášajú. Môžete sa rozdeliť, keď sa výhonky objavia iba nad zemou. A túto sezónu kvitne. Rastlinu presádzajte v lete iba ako poslednú možnosť. Čipka Astilba Delft Lace bledne koncom augusta a transplantovať sa dá v prvej polovici septembra.

Metódy reprodukcie

Astilba sa môže množiť semenami, obnovovacími púčikmi a delením kríkov.

Pri rozmnožovaní „vlastnými“ semenami sa odrodové vlastnosti strácajú. S vysoko kvalitnými hybridnými semenami bude všetko fungovať:

 • Semená sú stratifikované, to znamená, že sa uchovávajú 20 dní pri teplotách od –4 do + 4.
 • Potom rozložte na navlhčenú pôdu.
 • Keď sa objavia prvé výhonky, pôda sa zavlažuje injekčnou striekačkou.
 • Dva skutočné listy - čo znamená, že sa môžete ponoriť do tretiny koreňa.
 • Na konci jari môžete tienením zasadiť klíčky na pripravený záhon.

Obnova obličiek:

 • Na jar je púčik odrezaný spolu s kúskom oddenky.
 • Obidve časti sú ošetrené popolom.
 • Púčiky sú zakopané v zmesi štrku a rašeliny (1: 3) a pokryté fóliou.
 • Klíčky sa sadia na miesto na jeseň alebo na budúcu jar.

Pri delení kríka Delft Lace sa vykopá a oddenok Astilby sa pomocou ostrej lopaty alebo noža rozreže na kúsky, takže každý z nich má od 1 do 5 púčikov obnovy. Rastliny sa sadia okamžite, aby korene nestihli vyschnúť. Nové kríky sa polievajú každý deň.


Pozri si video: Najväčšia chyba pri zastrihávaní stromu NOVÁ ZÁHRADA (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Pancho

  I can recommend visiting the website, where there are many articles on the subject of interest to you.

 2. Barakah

  the Authoritarian answer, oddly ...

 3. Thamyris

  cognitive topic

 4. Zulkigis

  Something so does not leave anything

 5. Hoireabard

  I can suggest visiting a site with a huge number of articles on a topic of interest to you.Napíšte správu