Dom a záhrada

Ako správne zasadiť zimný cesnak

Ako správne zasadiť zimný cesnak


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Cesnak nie je horší v popularite a význame pre takú bežnú rastlinu ako je cibuľa. Obe zelené plodiny sú vysádzané v letných chatkách a na pozemkoch pre domácnosť nielen začiatočníkmi, ale aj skúsenými záhradníkmi.

Možno by mal každý záhradník, ktorý sa podieľa na pestovaní rastlinných rastlín, vedieť, kedy vysadiť cesnak v zime, ako aj vybrať pestovateľský materiál a akým spôsobom by mal byť pripravený pozemok na pestovanie. Ak viete, ako správne vysádzať cesnak, môžete počítať s veľmi vysokou kvalitou a vysokým výnosom.

Všeobecné informácie

Vlasť cesnaku alebo Állium satívum je územím strednej Ázie. Popularita tejto zeleniny medzi mnohými ľuďmi je spôsobená jej špecifickou štipľavou chuťou a charakteristickou vôňou, Rastlina obsahuje tioétery alebo organické sulfidy a je široko používaná v komplexnej lekárskej terapii kvôli svojim vysokým antiseptickým účinkom.

Plátky cesnakovej cibule sa zvyčajne nazývajú klinček. Môžu sa používať ako semená a tiež sa široko používajú pri varení ako korenie alebo surové. Okrem toho sú v tomto závode jedlé aj ďalšie časti. Použitie listov, šípov a stopiek mladých rastlín sa praktizuje v mnohých kuchyniach sveta.

Existujú určité technológie a pravidlá, ktoré vysvetľujú, ako pestovať zimu alebo zimu cesnak na jeseň. Zimný cesnak môžete pestovať nielen v usporiadaných radoch, ale aj v polkruhu, ryhách alebo rozptyle - každý záhradník si vyberie výsadbu sám.

Výber materiálu pre výsadbu na jeseň

Druhy cesnaku, ktoré sa nachádzajú v klimatických podmienkach našej krajiny, možno rozdeliť do štyroch hlavných typov:

 • jarný cesnak: strelec a strelec;
 • v zime alebo v zime, cesnak: streľba a streľba.

Väčšina jarných odrôd cesnaku patrí do kategórie nestrelcovania a majú malé cibule a niekoľko radov klinčekov usporiadaných v špirále okolo stonkovej časti. Naopak, pre cesnak zimný je charakteristická schopnosť strieľať. Veľké zuby tejto rastliny sú usporiadané v jednom rade. Každá hlava alebo cibuľa môže vážiť viac ako 150 gramov.

Odrody zimného cesnaku nie sú príliš veľa. Najobľúbenejšou kategóriou je fialový cesnak, ktorý má pruhy. Táto odroda je nenáročná na starostlivosť, je veľmi dobre zachovaná a vyznačuje sa vysokou odolnosťou proti mrazu. Skúsení záhradníci dávajú prednosť zónovým odrodám, ktoré vykazujú vysoké výnosy.

Pre správne vysadenie zimy, alebo zimy, cesnaku, je potrebné vybrať najväčšie a najsilnejšie klinčeky. Pokožka by sa mala odstrániť z povrchu niekoľkých zubov, čo umožní skontrolovať, či sa v sadivovom materiáli nenachádzajú škvrny a jamky. Všetky strúčiky cesnaku pochybnej kvality alebo podváhej by sa mali zlikvidovať.

Je vhodné analyzovať cesnakové cibule bezprostredne pred výsadbou, čo nedovolí, aby sadivový materiál strácal vlhkosť. Je veľmi dôležité „odstrániť“ spodnú časť pripravených klinčekov. Aby sa zabránilo poškodeniu patogénnymi mikroorganizmami, musíte cesnak namočiť niekoľko minút do roztoku bežnej stolovej soli. Roztok by nemal byť veľmi koncentrovaný: do vody sa pridáva soľ v množstve 1 čajová lyžička na každý liter vody. Potom sa uskutoční spracovanie sadivového materiálu vo vodnom roztoku síranu meďnatého. Môžete použiť slabo ružový roztok manganistanu draselného v lekárni.

Ako pestovať cesnak v zime

Kedy a ako pestovať, v akej hĺbke a vzdialenosti

Načasovanie a metódy výsadby do značnej miery závisia od klimatických podmienok. V strednom Rusku je najlepšie vysiať od konca augusta do konca októbra pri stabilnej teplote a v južných oblastiach sa odporúča pristáť na konci októbra alebo v polovici novembra. Je potrebné zamerať sa na minimálnu plus teplotu. Najlepšie je pestovať cesnak tri týždne pred silnými mrazmi.

Aj keď sú vynechané dátumy vykládky, je možné výsadbový materiál vysadiť, ale do väčšej hĺbky. Príliš skorá výsadba sa dá chrániť pred mrazom pridaním vrstvy mulča, ktorá pokryje vznikajúce zelené sadenice. Rovnako ako pri pestovaní akejkoľvek zimnej plodiny je najlepšie zvoliť miesto pristátia na kopci. Inak bude mať stagnácia vlhkosti škodlivý vplyv na rastliny. Ideálnou možnosťou je pestovanie zimného cesnaku na vysokých hrebeňoch.

Pre zimný cesnak sú výhodné ľahké pôdy vo forme hliny, ako aj hliny s neutrálnou kyslosťou. Je lepšie zvoliť miesto s kvalitným osvetlením. Pri výsadbe v tienistej oblasti by sa mala zväčšiť vzdialenosť klinčekov. Brány na siatie by mali mať hĺbku 10 centimetrov, vzdialenosť riadkov by mala byť asi 20 centimetrov. Štandardný „krok“ medzi klinčekmi zimného cesnaku by sa nemal vykonávať viac ako 15 centimetrov. Pri sejbe v októbri musíte vydržať prehĺbenie 5 centimetrov.

Ako pestovať cesnakové semená

Na správne vyvinutých a dobre tvarovaných rastlinách sa odporúča nechať šípky, ktoré sú stopkami, na ktorých sa objavia malé cibuľky. Výsev sa vykonáva aj v zime. Štandardnou technológiou na siatie takejto cibule je:

 • pripraviť posteľ na siatie na jeseň a dva týždne pred výsadbou, naplniť hrebeň popolom, kompostom, superfosfátom a síranom draselným;
 • zasadte žiarovky cesnakovej žiarovky na jeseň do žliabkov a potom posypte pôdou a trochu ju utlačte.

Môžete pripraviť pôdu pripravenú na siatie žiaroviek mokrými novinami, v ktorých by sa mali vytvoriť diery, a zasiať semená rastlín vo forme žiaroviek. Na vrchole kompostu je potrebné posypať tenkou vrstvou pôdy. Na jar takáto kompost oneskorí rast burín a umožní, aby semená cesnaku klíčili veľmi rýchlo. Okrem toho sa vďaka mulčovacej vrstve zachováva vlhkosť a teplo výsadbovej pôdy.

Možno vás bude zaujímať aj článok, v ktorom hovoríme o vlastnostiach pestovania cibule a cesnaku.

Tipy a triky

Ak chcete dosiahnuť vysoký výnos veľkých a voňavých cesnakových hláv, mali by ste postupovať podľa niekoľkých jednoduchých odporúčaní:

 • pri výsadbe zimného cesnaku by sa mala venovať osobitná pozornosť kontrole semien alebo sadivového materiálu;
 • ak je zimné obdobie mierne a nie príliš mrazivé, potom nemôžete vysypať alebo mulčovať výsadbu cesnaku;
 • z malých žiaroviek v júli sa získajú zuby zubov slušnej veľkosti, ktoré budú najlepším materiálom na pestovanie v zime na veľkej cibuľke cesnaku;
 • výsadba cesnaku v zime by sa mala v závislosti od vlastností klimatickej zóny vykonávať od konca septembra do polovice novembra.

Ako pripraviť pôdu na výsadbu cesnaku

Vysoký výnos tejto vzácnej záhradnej plodiny získate len s vedomím, v akom časovom rámci je možné pestovať zimný cesnak, ako správne vybrať správny výsadbový materiál a tiež akým spôsobom je stránka pripravená na výsadbu.Komentáre:

 1. Dimi

  úžasné, veľmi užitočná správa

 2. Marcelus

  Of course you are right. In this nothing in there and I think this is a very good idea.

 3. Goltik

  Ano, naozaj. To sa stáva.

 4. Maccormack

  Toto je skvelé. This is our Brazilian. Well doneNapíšte správu