Rada

Opis kvetu euphorbia, výsadba a starostlivosť doma

Opis kvetu euphorbia, výsadba a starostlivosť doma


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Mnoho ľudí má euphorbiu s bielymi žilkami, pretože má krásny vzhľad, ktorý pripomína miniatúrnu palmu. Predpokladá sa, že rastlina chráni pred zlými silami a neutralizuje škodlivé žiarenie vychádzajúce z počítača. Aj na dvore maurského kráľa využívali liečivé vlastnosti kvetu. Mnohí vedia o liečivých schopnostiach rastliny, mnohí si ju pestujú doma, aby mala kedykoľvek príležitosť pripraviť si liek.

Výber odrody

Vďaka intenzívnej činnosti chovateľov bolo chovaných viac ako 2 000 druhov rastlín. Medzi nimi sa v Rusku pestuje 120 odrôd. Kultúra rodiny Euphorbia sa používa v domácom a kancelárskom kvetinárstve. Všetky euphorbie sa líšia tvarom listov, kvetenstva, ale všetky majú mliečnu jedovatú šťavu.

Medzi najbežnejšie typy patria nasledujúce odrody:

 • trojuholníkový - s mäsitou trojuholníkovou stopkou;
 • cyprus - s ihličnatými listami, ktoré menia farbu počas vegetačného obdobia;
 • biele žilky - na listoch sú umiestnené biele žilky, z ktorých vzišiel názov;
 • pancierové - úzke listy sú na oktaedrickej stonke;
 • obézny - vzhľad pripomína zelenkastú guľu a nemá listy;
 • tŕňová koruna - má veľa tŕňov, ale kvitne veľmi krásne;
 • vianočná hviezda - v decembri poteší šarlátovými kvetmi;
 • hlava medúzy - s výhonkami pripomínajúcimi tykadlá;
 • palasa - má liečivé vlastnosti.

Všetky odrody sú v starostlivosti dosť nenáročné a sú prispôsobené na pestovanie v strednom Rusku.

Vlastnosti a popis mliečnych rias

Okrasná listnatá rastlina patrí do skupiny Succulentus. Pri správnej starostlivosti rastlina dorastá do výšky dvoch metrov. Jeho domovinou je Madagaskar, takže jeho pôvodnou pôdou je piesočnatá pôda.

Stonka a listy

Stonka kvetu je tmavozelená a má päťuholníkový tvar. Zospodu je tenký, hustý a smerom hore sa postupne zahusťuje a rebrá. Na konci takýchto tvárí sa vytvárajú tvrdé červené štetiny. Mäsitý tvar kmeňa postupne rastie. A spodná časť je časom vyhladená a zaoblená.

Na stonke nie sú žiadne vetvy. Veľké jasne zelené listy s žilkami kompenzujú depriváciu konárov. Sú šťavnaté a krehké. Ak sú stopky poškodené, listy opadávajú, na ich mieste sa tvoria jazvy.

Mladé listy sa hrnú nahor, čo im dáva podobnosť s palmou. Horná lesklá časť je tmavšia ako spodná.

Medzi vlastnosti rastliny patrí skutočnosť, že na jeseň žltne a zhadzuje listy. Proces je vysvetlený krátkym denným svetlom. Pri prvých teplých slnečných lúčoch sa kvetina opäť zazelená a dorastie krásnymi listami.

Kvitnutie a ovocie

Rastlina má matné kvety, ktoré vyzerajú z váhy. Pripomínajú biele alebo bielo-hnedé tenké lepkavé nite. Kvetenstvo sa nachádza v pazuchách horných listov. Kultúra zvyčajne začína kvitnúť v druhom roku života.

Plody sa zbierajú v trojhniezdnej búdke, kde sa skladujú semená. V okamihu dozrievania ich vystrelí. Akonáhle sú v blízkom kvetináči, semená sa ľahko zakorenia.

Náchylnosť na choroby a hmyz

Nesprávna starostlivosť môže spôsobiť žltnutie a vypadávanie listov alebo výskyt čierno-hnedých škvŕn na listoch. Za studena, nedostatok osvetlenia, pretečenie môže viesť k výskytu plesňovej hniloby.

Medzi najčastejšie choroby rastlín patria:

 • múčnatka;
 • čierna hniloba;
 • vírusová infekcia tabaková mozaika;
 • hniloba koreňov fusarium.

Ak je domáca kvetina ovplyvnená hmyzom, potom sú listy na morskej strane obsypané viacfarebnými škvrnami. Škodcovia, parazitujúci na rastline, sú pre ňu veľmi škodliví. Medzi tieto parazity patria:

 • vošky;
 • aleurodidy;
 • červotoč;
 • pavúk roztoč.

Porušenie starostlivosti o plodiny vedie k rozvoju chorôb a napadnutiu hmyzom. V prvom rade sú ovplyvnené slabé rastliny. Podľa všetkých pravidiel poľnohospodárskej technológie je vylúčené riziko infekcie.

Nevyhnutné podmienky pre pestovanie

Napriek skutočnosti, že kvetina nie je doma náladová, musí poskytnúť optimálne podmienky pre pohodlnú pohodu.

Požiadavky na hrnce

Jedlá, v ktorých bude pohodlné pre rast kvetu, by mali byť dostatočne široké. V takom prípade by hĺbka nemala byť veľká, inak sa bude hromadiť vlhkosť. A rastlina nemá rada podmáčanie.

Ak v spodnej časti nie sú žiadne otvory, mali by ste si ich urobiť sami. Nezabudnite na drenáž.

Spurge nie je háklivý na materiál hrnca. Môže byť vyrobený z keramiky, hliny, dreva alebo plastu.

Dokonalá pôda

Je lepšie brať pôdu pre rastliny určené pre kaktusy a sukulenty. Dajú sa kúpiť v obchode alebo si ich môžete zostaviť sami. Vyžaduje to nasledujúce komponenty:

 • rašelinová zmes;
 • riečny piesok;
 • listnatý humus;
 • okruhliaky alebo keramzit.

Zloženie sa zhromažďuje v rovnakom pomere. Potom sa na dno umiestni veľká drenáž a pripravená zmes.

Vlhkosť vzduchu

V miestnosti, v ktorej kvetina rastie, je potrebné systematické vetranie a relatívna vlhkosť. Je lepšie, aby bola rastlina v suchej atmosfére, ale mimo tepelných zariadení.

Rastlinu sa neodporúča nastriekať, listy je lepšie utrieť vlhkou kefou.

Optimálne osvetlenie

Kultúra potrebuje rozptýlené slnečné svetlo. Ak je kvetina v neustálom tieni, stráca jasnú farbu listov.

Dôležité: po položení kvetu na parapet pravidelne otočte smerom k zdroju svetla.

Teplotný režim

Kvet je dosť teplomilný. Ak teplota v miestnosti klesne pod 16 stupňov, potom rastlina potrebuje ďalšie vykurovanie. V chladnej miestnosti začne euphorbia bolieť, môže infikovať škodlivý hmyz.

Metódy množenia rastlín

Na množenie rastlín je vhodná akákoľvek metóda. Akcia sa odporúča na jar.

Semená

Výsev sa vykonáva do ľahkej pôdy a do plytka. Predbežne navlhčite pôdu, položte semená a zakryte plastovou fóliou. Izba by mala byť teplá a ľahká. Semená pučia dostatočne rýchlo, preto je potrebné dbať na včasné odstránenie polyetylénu. Len čo sa objaví niekoľko listov, výhonky sa presadia do samostatných nádob.

Odrezky

Táto metóda sa odporúča začiatkom leta, pretože v tomto období rastú v kvete výhonky. Ostrým nožom sú bočné procesy opatrne odrezané a vložené do vody. Postup sa vykonáva s cieľom zastaviť vylučovanie šťavy. Stopka musí byť dlhá najmenej 10 centimetrov.

Odrezané výhonky, ak je to žiaduce, sú ošetrené koreňovými koreňmi a zapichnuté do predtým pripravenej pôdy. Po tom je potrebné dobre zaliať a odložiť na teplé miesto. Ak je všetko vykonané správne, výhonky sa odoberú do týždňa.

Výsadba a starostlivosť doma

Výsadba, rez, polievanie a presádzanie do väčšej nádoby je súčasťou starostlivosti o rastliny. Pri starostlivosti o rastlinu nezabudnite, že rastie vo voľnej prírode v suchom a teplom podnebí. Preto je žiaduce udržiavať také prostredie doma.

Nákup a presádzanie rastlín

Pri nákupe kultúry je potrebné skontrolovať absenciu škvŕn na listoch a či je turgor výhonkov normálny. Kvet by nemal mať ovisnuté listy a scvrknutý kmeň. Rastlina zakúpená v špeciálnej nádobe vyžaduje presadenie.

Transplantáciu musíte vykonať aj v prípade, ak sú také prípady viditeľné:

 • v nádobe je malý priestor pre korene;
 • rastlina začala hniť;
 • koreň je postihnutý plesňovou infekciou.

Repotovanie by sa malo robiť pravidelne, aby sa jedlá zmenili na väčšiu veľkosť a aby sa pôda zmenila na čerstvú. V priebehu času je pôda vyčerpaná.

Polievanie a hnojenie

Rastlina je pohodlná s miernym zavlažovaním. Začína to bolieť, akonáhle dôjde k stagnácii vody. Rastie zle, ak kvetinu vôbec nezalievate.

Dôležité: je lepšie rastlinu nezvlhčovať, ako ju polievať.

V lete stačí kvetinu poliať 2 - 3 krát týždenne a v zime - stačí raz. S príchodom jari si plodina vyžaduje hnojenie. Na tieto účely používajú vrchný obväz vhodný pre všetky sukulenty. Prihnojujte raz za 30 dní.

Prerezávanie

Orez sa vykonáva, aby sa kvet zbavil suchých výhonkov. Procedúra tiež dá kultúre kompaktný a krásny tvar.

Podľa toho, ako svoju rastlinu orezávate, môžete dosiahnuť rôzne výsledky. Ak odrežete vrch, môže to vyvolať rozvetvenie. Za týmto účelom ostrým nožom odrežeme asi 7 centimetrov vrchu a posypeme ho popolčekom.

Na reprodukciu je možné ďalej použiť odrezané výhonky alebo vrcholy.

Hlavné problémy spojené s pestovaním

Kultúra rastie dobre aj doma. Chyby v starostlivosti negatívne ovplyvňujú rast kvetu. Aby ste sa vyhli problémom pri pestovaní, musíte revidovať pravidlá údržby.

Medzi hlavné komplikácie patria:

 • výtok z listov - prebytočná vlhkosť;
 • sušenie listov - nedostatok živín;
 • výrastky na výhonkoch - dlhodobé vystavenie slnku.

Aby sa zabránilo kontrakcii kvetu chorôb a škodcov, môže byť ošetrený insekticídmi.

Kultúra sa ľahko prispôsobí domácim podmienkam. Pri správnej starostlivosti vás výsledok na domácom parapete poteší po celý rok. Nezáleží na tom, že rastlina neprodukuje príliš veľa, ale stále toxickú šťavu. Preto sa odporúča plodinu ošetrovať rukavicami.


Pozri si video: Vinič a prvý zimný rez 5 (Septembra 2022).