Inštrukcia

Hrozno: zber úrody, skladovanie, výsadba a starostlivosť na jeseň a na jar

Hrozno: zber úrody, skladovanie, výsadba a starostlivosť na jeseň a na jar


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Pestovanie hrozna je pomerne časovo náročný proces. V súčasnosti sa bežne používa niekoľko spôsobov množenia hrozna, ktoré sa líšia východiskovým materiálom. A ak chovatelia najčastejšie pracujú so semenami, potom vinohradníci a záhradníci zvyčajne používajú sadenice alebo odrezky.

Výhody výsadby hrozna s odrezkami

Veľmi účinným spôsobom rozmnožovania hrozna je výsadba odrezkov. Táto reprodukcia má niekoľko výhod:

 • Cherenkovanie je veľmi lacný a veľmi spoľahlivý spôsob získania sadivového materiálu;
 • nehrozí riziko, že sa rastlina nakazí chorobou nebezpečnou pre vinice nazývanou fyloxéra;
 • metóda je veľmi hospodárna a jednoduchá, vďaka čomu je veľmi obľúbená medzi začiatočníckymi pestovateľmi;
 • nedochádza k žiadnym stratám ani k zmenám vlastností odrody pripravenej na kultiváciu;
 • do jesenného obdobia je tu možnosť získať spoľahlivý a dobre zakorenený sadivový materiál, ktorý vydrží drsné zimy.

Malo by sa však pamätať na to, že štepenie hrozna vám umožní získať prvú úrodu po pomerne dlhom čase.

Hlavné fázy šírenia hrozna odrezkami

Napriek zjavnej zložitosti je množenie odrezkami pomerne ľahký proces, ktorý pozostáva z niekoľkých po sebe nasledujúcich operácií.

Zber materiálu na jeseň

Úspešnosť rozmnožovania a výroby kvalitných rastlín do veľkej miery závisí od toho, ako sú odrezky pripravené. Na odrezky je potrebné pripraviť čisté a ostré záhradnícke nožnice. Vo fáze obstarávania je dôležité zohľadniť tieto pravidlá a požiadavky:

 • najlepší čas na to je jesenné obdobie, keď sa po páde listov uskutoční prerezávanie hroznových kríkov;
 • nasekané odrezky by mali mať štyri dobre vyvinuté obličky;
 • odrezky získané zo strednej časti viniča sú najlepšie;
 • zber sa vykonáva z úplne dozretého viniča po získaní hnedého zafarbenia a za prítomnosti mierneho praskania počas ohýbania;
 • kvalitná stopka má priemer najmenej 5 mm, nemá poškodenie a vyznačuje sa rovnomerným zafarbením.

Malo by sa pamätať na to, že neplodné kríky a veľmi silné tzv. Výkrmné hroznové výhonky, ktorých priemer presahuje 12 mm, sa nemôžu použiť na rezanie sadivového materiálu.

Označovanie odrezkov

Pred začatím priameho zakorenenia odrezkov je potrebné na každý z nich umiestniť značku s názvom odrody. Ako štítok alebo materiál na označovanie sa môžu použiť:

 • textilná páska, na ktorej je nápis nalepený, vodotesným značkovačom;
 • rukoväť korektora, ktorá priamo aplikuje názov odrody na stopku;
 • prúžok lekárskej utierky, ktorá je označená značkou.

Kvalitné značenie umožní nielen určiť dátum prípravy materiálu, ale aj orientovať vinohradníka podľa základných informácií o rastline, ktoré sa môžu počas skladovania a zakorenenia zabudnúť alebo stratiť.

Kedy zbierať odrezky hrozna

Skladovanie odrezkov v zime doma

Existuje veľa spôsobov, ako ušetriť odrezky z viniča doma.

V pivnici

Materiál by mal byť posypaný vlhkými pilinami alebo čistým pieskom. Teplotný režim by sa mal udržiavať na + 6 ° C.

Na spodnej polici chladničky

Po odrezaní dvoch bežných plastových fliaš a vytvorení vetracích otvorov v nich môžete získať pohodlný obal na odrezky v chladničke.

Použitie machu

Dostatočne výrazné antimikrobiálne vlastnosti machu sphagnum umožňujú jeho použitie ako úložný priestor pre výsadbový materiál. Pripravené odrezky by sa mali zabaliť do vlhkého machu a uložiť do bežného polyetylénového vrecka.

V zákopu na pozemku

Miesto by nemalo mať sklon k stagnácii vlhkosti a malo by byť chránené pred priamym slnečným žiarením. Rezne by sa mali umiestniť zvisle do vykopaného výkopu a posypať vrstvou pôdy 35 - 40 cm. Okolo výkopu musia byť k dispozícii drenážne drážky. Odporúča sa pravidelne kontrolovať odrezky, či nie sú poškodené plesňou alebo chorobou, ako aj vyschnúť z dreva.

Zakorenenie odrezkov

Zakorenenie odrezkov hrozna v zime umožňuje urýchlenie rastu a vývoja sadeníc asi o 3 mesiace.

Hlavné odrezky hrozna

Názov metódyVykonávacie funkcie
Zakorenenie vo vodeNa dno sklenených pohárov položte vrstvu bavlnenej vlny 2 cm vysokej a kúsok aktívneho uhlia nalejte malé množstvo mierne ružového roztoku manganistanu draselného alebo vody. Rezne sa umiestnia do kvapaliny a skleníkový efekt sa vytvorí zhora pomocou plastového vrecka alebo kusu plastovej fľaše. Spodná časť nádoby by mala byť teplá a pre hornú časť rukoväte by sa mali vytvoriť chladnejšie podmienky. Pri tejto metóde sa korene objavia asi po dvoch týždňoch
Zakorenenie v pôdeNádrže s objemom jeden liter by mali byť vybavené drenážnou vrstvou, cez ktorú sa naleje zmes rovnakého množstva humusu, preosiateho piesku a záhradnej pôdy. Rezne by mali byť umiestnené s dolným rezom do nádoby a naliať veľa vody. Dobrý výsledok sa dosiahne nahradením piesku vermikulitom alebo perlitom, čo vám umožňuje udržiavať stabilnú pôdnu vlhkosť
Zakorenenie rašelinyVo vode odrezky z hroznových bobúľ, ktoré sú vopred namočené na niekoľko dní, je možné umiestniť do pripravených tabliet s obsahom rašeliny. Horná časť by mala byť parafinizovaná a zabalená do vlhkej handričky, aby sa zachovala vlhkosť, prikryte ju plastovým vreckom. Korene sa objavia asi za tri až štyri týždne.
Moldavské zakorenenieOrezaná vinica s dĺžkou asi 60 cm by sa mala stočiť do kruhu, zviazať povrazom a položiť do pomerne hlbokého zákopu, pričom na povrchu by zostalo pár púčikov. Na ochranu pred mrazom a vyschnutím obličiek je potrebné mulčovať. Procedúra sa vykonáva na jar, čo vám umožní získať silné sadenice po páde
Zakorenenie prevzdušňovanímTáto metóda je založená na použití akvária alebo akéhokoľvek kontajnera s priehľadnými stenami. Pripravené odrezky by sa mali umiestniť na penový mostík, ktorý ponorí tri centimetre spodnej časti do vody pomocou prevzdušňovacieho vzduchu, ktorý zlepšuje tvorbu koreňového systému. Táto metóda je výhodná v tom, že aktívny vývoj koreňov nie je sprevádzaný tvorbou listov.

Funkcie výsadby sadeníc na jar

Najčastejšie sa praktizuje jarná výsadba z dôvodu schopnosti poskytnúť zakoreneným rastlinám čas na prispôsobenie sa podmienkam otvoreného terénu. Ak však na jar nie je možné odrezky rastlín vysádzať, môžete takúto prácu vykonať na jeseň pri dodržaní všetkých potrebných pravidiel.

Čas pristátiatermínyPríprava pôdytechnológie
pružinaVýsadba by sa mala vykonávať v prvej dekáde apríla, keď sú pozorované stabilné, ale nie príliš vysoké pozitívne teploty pôdy a vzduchu.Od pádu by sa mala pripraviť pristávacia jama na výsadbu zakorenených odrezkov. Pred výsadbou by mala byť jamka hojne navlhčená najmenej 20 litrami vody, potom by sa do nej mali naliať hnojivá a úrodná zmes pôdy.Pred výsadbou odrezkov je spodná časť orezaná a namočená v teplej vode s pridaním stimulátorov rastu. Rezanie odrezkov sa vykonáva vo vzdialenosti viac ako centimeter od miesta
jeseňJesenná výsadba sa vykonáva mesiac pred začiatkom pretrvávajúceho chladu v kultivačnej oblastiPôda na výsadbu odrezkov v jesennom období by mala byť dostatočne vlhká. Zelené odrezky zahŕňajú použitie takzvanej školy, ktorá je špeciálnym pozemkom pre pestovanie sadeníc. Hĺbka výkopu na výsadbu je lopatka bajonetu, šírka medzi radmi je 40 - 50 cm. Na dno by sa mala naliať vrstva humusu a úrodná pôdna zmes.Odrezky sa vysádzajú so sklonom k ​​južnej strane so vzdialenosťou 20 cm, pričom tri púčiky sa prehlbujú a jeden púčik zostáva na povrchu pôdy. Výsadba by sa mala naliať teplou vodou a zakryť najprv vrstvou slamy a potom nainštalovať klenutú štruktúru filmom

Možné problémy a chyby

Ani skúsení pestovatelia nie sú imúnni voči chybám. Avšak amatérski záhradníci, ktorí majú najpravdepodobnejšie problémy s štepením, sú hroznové hrozno.

Obstaranie nekvalitného sadivového materiálu

Skúsení pestovatelia sa riadia nevysloveným pravidlom, ktoré predpisuje nákup materiálu výlučne v škôlkach na pestovanie ovocia a bobúľ, vo vinohradníckych ústavoch alebo od renomovaných pestovateľov.

Nesprávne skladovanie odrezkov hrozna

Aby sa vylúčilo vysychanie a zabránilo sa odrezkom, je potrebné prísne dodržiavať pravidlá skladovania sadivového materiálu a udržiavať optimálne mikroklimatické podmienky.

Poruchy zakorenenia

Spravidla sa tento problém týka predovšetkým odrezkov, ktoré sú zasadené do koreňa buď veľmi skoro alebo príliš neskoro. Je veľmi dôležité správne zvoliť termín a spôsob zakorenenia takéhoto sadivového materiálu.

Nesprávne použitie stimulantov

Mnoho začínajúcich vinárov neprávom často používa rôzne stimulanty, ktoré nedodržiavajú nielen spôsoby použitia, ale aj dávkovanie týchto pomerne silných činiteľov.

Väčšina problémov sa dá ľahko vyriešiť. S cieľom získať zaručený vysoký výsledok a pestovať zdravú rastlinu by sa však mala vykonávať takzvaná „práca na chybách“, ktorá v budúcnosti umožní vyhnúť sa ťažkostiam s vrúbľovaním.

Ako zakoreniť odrezky hrozna

Odrezky sa vzťahujú na metódy vegetatívneho rozmnožovania, pri ktorých sa z časti rodiča vytvára nová rastlina. Postup je jednoduchý aj pre začínajúcich pestovateľov. Hlavnou podmienkou získania kvalitnej rastliny je súlad s technológiou všetkých fáz reprodukcie hrozna vrátane prípravy materiálu, jeho skladovania, klíčenia a výsadby.