Rada

Pravidlá výsadby a starostlivosti o erigeron, popis populárnych odrôd

Pravidlá výsadby a starostlivosti o erigeron, popis populárnych odrôd


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Spomedzi rôznych kvetinových kultúr majú niektoré druhy osobitné miesto. To platí pre tie kvety, ktoré zdobia akékoľvek kvetinové záhony a letné chaty, ale zároveň nekladú zvýšené požiadavky na obsah. Erigeron alebo malý okvetný lístok sa nazýva rozsiahly druh záhradných kvetov, ktorých výsadbu a starostlivosť zvládnu aj začínajúci pestovatelia.

Popis a vlastnosti

Rodina Astrovye je jednou z najväčších kvetinových rodín. Zahŕňa rôzne druhy so spoločnými vlastnosťami. Erigeron alebo malý okvetný lístok je jasným predstaviteľom rodiny. Predstavujú ju trvalé a jednoročné rastliny s vyvinutým koreňovým systémom a malými, častými lupienkami v kvete.

Severná Amerika je považovaná za rodisko malých okvetných lístkov, odtiaľ sa doviezla do Európy a ázijských krajín. Výberom sa vyšľachtili rôzne hybridné odrody, ktoré sa úspešne pestujú v rôznych klimatických podmienkach..

Pestovanie sadeníc

Najbežnejším spôsobom pestovania erigeronu je metóda sadeníc. Po zosilnení kríkov je vysadený na otvorenom priestranstve.

Dátumy pristátia

Semená malých okvetných lístkov sa vysievajú v zime. Február je vhodný na sejbu, ak sa plánuje výsadba na otvorenom priestranstve neskoro na jar.

Apríl je vhodný na skleníkový výsev drobných lístkov. Sadenice budú dostatočne silné na trvalú výsadbu na jar alebo začiatkom leta.

Výber a príprava osiva

Semená malých okvetných lístkov na siatie sa nakupujú v špecializovaných oddeleniach záhradníckych obchodov alebo sa zbierajú nezávisle na jeseň. Semená s malými okvetnými lístkami sú malé, ich klíčivosť nie je stabilná, preto sa za najvhodnejší považuje spôsob pestovania sadeníc.

Ako sadiť

Kvôli zvláštnosti semien malých okvetných lístkov sa na výsadbu kupujú veľké nádoby. Sú naplnené pripravenou pôdnou zmesou. Potom sa semená rozložia po povrchu, na vrchu sa mierne posypú pieskom alebo vermikulitom. Semená nie sú úplne posypané zeminou, inak by nemuseli vôbec vypučať.

Teplota a svetelné podmienky

Pre vznik sadeníc je potrebné zabezpečiť špeciálne podmienky:

  • teplota - nie nižšia ako + 20 stupňov;
  • denné hodiny - minimálne 12 hodín, na doplnkové osvetlenie sa používajú žiarivky.

Vychystávanie

Sadenice môžu byť príliš časté, takže sa potápajú po výskyte 1–2 pravých listov. Za týmto účelom sa nakupujú samostatné nádoby a z dvoch tretín sa plnia zeminou.

Kalenie

Potom, čo sú klíčky rastliny s malými okvetnými lístkami o niečo silnejšie, prenesú sa na verandu alebo na zasklený balkón. Teplota vzduchu by mala byť znížená na +15 stupňov. Malé okvetné lístky dobre znášajú tvrdnutie za podmienky neustáleho dodávania slnečného svetla rozptýleného svetla.

Polievanie

Prvé zalievanie sa vykonáva pomocou rozprašovača. Až do vzniku plnohodnotných výhonkov týmto spôsobom zvlhčujú hornú časť pôdy. Potom zasychajte zeminu.

Vrchný obväz

V štádiu pestovania sadeníc sa pravidelné kŕmenie nevykonáva. Malé okvetné lístky budú spokojné s jedinou zálievkou roztokmi draslíka a fosforu počas obdobia pučania, ako aj s pridaním dusíka v štádiu rastu zelenej hmoty.

V takom prípade musí byť pôda na sejbu vopred pohnojená živinami, táto rezerva stačí pred výsadbou na trvalé miesto rastu.

Pristátie na otvorenom teréne

Na sedenie sú vybrané silné klíčky s malými okvetnými lístkami. Tie, ktoré nemali dostatok času, je možné zasadiť 1-1,5 týždňa po hlavnom výseve. Slabé sadenice môžu zostať na území skleníkov na pestovanie.

Kedy sadiť

Sadenice sa vysádzajú koncom mája a začiatkom júna. Do tejto doby malo na klíči vyrásť až 4 - 5 listov. Pôda by sa mala zahriať na +15 stupňov, aby sa korene sadeníc rýchlo a ľahko prispôsobili novým podmienkam.

Požiadavky na pôdu

Erigeroni nekladú vysoké nároky na pôdu. Môžu rásť na rôznych pôdach, ale uprednostňujú mierne zásadité voľné pôdy s drenážnou vrstvou.

Schéma pristátia

Pristátie sa vykonáva prekládkou. To znamená, že zo samostatného kontajnera sa rastlina spolu s hrudkou zeme presunie do pripravenej jamy. Medzi kríkmi zostalo asi 25 centimetrov. Spravidla sú kríky vysadené v radoch. Medzi nimi nechajte aspoň 20 centimetrov.

Starostlivosť

Po výsadbe na mieste dodržiavajú pravidlá starostlivosti o malé okvetné lístky. Erigeron potrebuje stabilitu.

Polievanie

Kvety nepotrebujú nadmerné zalievanie. Neustále podmáčanie pôdy môže viesť k hnilobe koreňov.

Uvoľňovanie a odstraňovanie buriny

Pôda okolo kríkov s malými okvetnými lístkami sa po každom daždi uvoľňuje. Dávajú tiež pozor na to, aby sa nerozšírila burina. Často nesú choroby a parazitický hmyz.

Mulčovanie

Mnoho záhradníkov odporúča mulčovanie pôdy okolo kríkov, aby sa zabránilo šíreniu buriny. Na to sa používa pokosená tráva. Vrstva mulča by nemala byť príliš hustá, aby pôda nenavlhla a nestvrdla.

Vrchný obväz

Erigeron nepotrebuje kŕmenie. Vykonávajú sa iba v počiatočnom štádiu, aby sa do pôdy pridal ďalší draslík a fosfor. Nadmerná ponuka hnojív môže viesť k zmene kyslosti pôdy, čo negatívne ovplyvňuje vývoj stoniek.

Choroby a škodcovia

Malé okvetné lístky ľahko ochorejú na odrody hniloby. Tieto plesňové infekcie sú spôsobené nadmernou vlhkosťou pôdy. Najskôr koreň zhnije, potom sa na stonkách a listoch začnú objavovať vlhké škvrny. Na boj proti chorobám a škodcom sa rastlina pred a po kvete postrieka fungicídmi.

Prerezávanie

Orezávanie je pre kultúru nevyhnutné počas celej jej existencie. Vykonáva sa ostrými záhradnými nožnicami v rôznych fázach.

Omladenie

Na jar sú trvalky pravidelne rezané. Staré a poškodené výhonky sú odrezané pri koreni.

Po odkvitnutí

Na predĺženie obdobia kvitnutia sa pravidelne odstraňujú vyblednuté kvetenstvo. Zarastené kry sa strihajú, aby sa zachovala kvalita kvitnutia.

Zber a skladovanie semien

Po odkvitnutí je stonka malého okvetného lístka previazaná gázou. To pomáha zbierať semená, keď sú úplne zrelé a začnú sa drobiť.

Príprava na zimu

Pred zimovaním sú stonky narezané, pričom zostávajú asi 2 - 3 centimetre nad úrovňou terénu. Tieto kry sú pokryté smrekovými vetvami alebo priemyselným materiálom.

Poradenstvo! Aby erigeron nezamrzol, je mulčovaný vrstvou rašeliny a potom pokrytý ďalšími materiálmi.

Názory

Chovatelia vyvinuli veľa rôznych odrôd malých okvetných lístkov. Základom boli populárne druhy, ktoré majú podobné vonkajšie vlastnosti.

Pekný

Toto je jeden z hlavných druhov erigeronu. Stonka dorastá až do 70 centimetrov, priemer kvetov dosahuje 5-7 centimetrov. Odtieň okvetných lístkov tohto druhu sa líši od lila až po bordovú farbu, stred kvetu zdobí žlté jadro.

Karvinský

Tento druh sa nazýva sedmokráska. Kvety majú malú veľkosť a vyzerajú ako sedmokrásky. Bush dorastá až do 60 centimetrov. Zvláštnosť druhu spočíva v postupnej zmene odtieňa okvetných lístkov. Začiatok kvitnutia je poznačený tým, že zbeleje, potom okvetné lístky zružovie a do konca sezóny zožltnú.

Oranžová

Erigeron tohto druhu rastie na severozápade čínskych provincií. Výška kríka dosahuje 40 centimetrov. Malé jednotlivé oranžové kvety dorastajú až do priemeru 30 milimetrov.

Vysokohorský

Jeden z najstarších druhov nájdených v horských oblastiach Ázie a Európy. Bush dosahuje 30 centimetrov, malé fialovo-ružové kvety majú žltý stred.

Predĺžený

Kroviny dorastajú až do 80 centimetrov. Korene siahajú hlboko do pôdy. Spravidla má tento druh veľké prerastené kríky.

Nahý

Je pomenovaný tak kvôli skutočnosti, že stonky sú takmer bez listov. Platinové platne obklopujú iba základňu. Kvety sú levanduľové, jednotlivé.

Jednokveté

Malý krík sa tiahne až 8 centimetrov. Jednotlivé kvety zdobia tenkú, jasne zelenú stonku.

Ovisnuté

Koreňový systém tohto druhu je lepšie vyvinutý ako nadzemný. Kvety sú jednotlivé, modré, s jasne žltými stredmi.

Severná

Druh je podobný zástupcom alpského typu. Rozdiel medzi nimi spočíva v tieni okvetných lístkov. V severnom malom plátku môžu nadobudnúť bledomodré a lila-modré odtiene.

Vlna

Tento druh sa nachádza v húštinách tundry. Stonky môžu dorásť od 5 do 35 centimetrov. Okvetné lístky môžu byť modré, modré, fialové.

Kanaďan

Táto rastlina sa nepestuje ako dekoratívny prvok. Malé biele kvety so žltým stredom sú z diaľky nenápadné. Bush sa tiahne iba k 20 centimetrom.

Štipľavý

Kríky dosahujú 75 centimetrov, kvitnú na nich malé bledé kvety. Podľa záhradkárov sa tento druh podobá na divoký masliak.

Populárne odrody

Medzi malými okvetnými lístkami sú najobľúbenejšie hybridné odrody. Každý z nich má špeciálne vlastnosti a v dizajne krajiny sa používa rôznymi spôsobmi.

Ružový triumf

Je to froté odroda s lístkami trstinového typu. Odtiene sa pohybujú od ružovej po sýtočervenú.

Fialový

Okvetné lístky odrody majú tmavo fialový odtieň. Podľa druhu sú to froté odrody.

Prosperita

Kvety vyzerajú neobvykle vďaka svojmu zafarbeniu. Sú vždy svetlo modré so žltým stredom vo vnútri.

Azurská krása

Kvetenstvo levanduľovej farby je známe svojou odolnosťou proti vetru. Kroviny dorastajú až do 70 centimetrov. Zelená hmota sa aktívne vyvíja na stonkách.

Dimenzia

Nezvyčajná rozmanitosť. Na jednom kríku kvitnú súčasne koše ružových a broskyňových odtieňov. Jazyky oboch druhov sú žiarivo žlté.

Rote Shengayt

Koše červeného kvetenstva sú klasifikované ako polodvojité odrody. Kríky sú malé, dlhé až 30 - 40 centimetrov.

Foersterovo vrstvenie

Odroda patrí k froté odrodám. Odtieň okvetných lístkov je ružový.

Rozmnožovanie

Ak je na mieste dospelý ker, je celkom jednoduché vyšľachtiť akúkoľvek odrodu. Okrem toho vždy existuje možnosť použiť metódu semien.

Odrezky

Na jar sa na dospelej rastline s malými okvetnými lístkami vyberie vhodná stopka. Je oddelený ostrým nástrojom spolu s pätou a zasadený blízko materskej rastliny pod film. Po výskyte zelených listov na rukoväti sa transplantuje na trvalé miesto rastu.

Semená

Metóda osiva zahŕňa pestovanie sadeníc. Semená malých okvetných lístkov sú veľmi malé, a preto pri sejbe využívajú celú úrodu zozbieranú na jeseň..

Rozdelenie kríkov

Zarastené dospelé kríky sa množia delením. Za týmto účelom je časť koreňového systému vykopaná, opatrne odrezaná. Potom sa materská rastlina na tom istom mieste posilní a rez sa presadí na iné miesto. Na prispôsobenie sa delenu stačí len pár dní, pretože rastlina s malými okvetnými lístkami ľahko toleruje výsadbu.

Vlastnosti pestovania doma

Domáce pestovanie plodiny je spojené s neustálym sledovaním stavu pôdy. Príliš vlhká pôda ohrozuje vývoj plesňových chorôb koreňového systému. Je známe, že táto rastlina je ľahko adaptabilná na akékoľvek podmienky.

Výhody a nebezpečenstvá

Erigeron je známy ako liečivá rastlina. Vlastnosti okvetných lístkov a kvetov sú obzvlášť cenné pri použití odvarov a nálevov. Na stabilizáciu krvotvorby a zlepšenie krvného obrazu sa odoberajú malé okvetné lístky. Finančné prostriedky na jeho základe pomáhajú pri reumatizme, artritíde, bolestiach kĺbov.

Výstraha! Kvety alpského malého okvetného lístka sa nepoužívajú na infúzie, pretože pri pôsobení pomocných alkoholických prvkov vylučujú škodlivé látky.

Použitie v dizajne krajiny

Malé okvetné lístky kríkov sú vhodné na zdobenie stránky:

  • je z neho obmedzovač priestoru;
  • zasadené ako obrubníkový prvok;
  • pestované na alpských a viacúrovňových kvetinových záhonoch.

Vysoké kríky s malými okvetnými lístkami potrebujú ďalšiu oporu, pretože ťažké koše s kvetenstvom sťahujú tenké stonky k zemi. Nízke kríky vyzerajú pôsobivejšie na horných poschodiach viacúrovňových záhonov.


Pozri si video: Výsadba čučoriedok (Smieť 2022).