Rada

Popis odrody jabloňových stĺpovitých Priokskoe a ich výťažku, výhod a nevýhod

Popis odrody jabloňových stĺpovitých Priokskoe a ich výťažku, výhod a nevýhod


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Stĺpové jablone sa u nás zatiaľ nestali módnymi. Niektorí záhradníci vôbec netušia, o čo ide. Stĺpové jablone majú na strome zvláštne usporiadanie plodov - „trčia sa“ okolo kmeňa. Nepúšťa vetvy, takže je ľahšie a rýchlejšie sa o takúto rastlinu starať. Jednou z najobľúbenejších odrôd je stĺpovitá jabloň Priokskoe. Patrí medzi zimné odrody, dlho sa skladuje a nestráca na chuti.

Opis odrody

Táto stĺpovitá jabloň sa etablovala ako trvale vysoký výnos a chutné šťavnaté ovocie. Odroda je odolná voči nízkym teplotám a má dlhú trvanlivosť. Odolnosť proti chrastavitosti je priemerná.

Jablká vážia od 150 gramov, sú hladké, okrúhle, prevažne zelenej farby zvonka aj zvnútra. Existujú však aj odtiene žltej, oranžovej a dokonca aj červenej.

Jablká Prioksky majú dužinu s granulovanou štruktúrou a rebrovanou šupkou. Medzi opismi pozitívnych aspektov hrá významnú úlohu odolnosť voči chorobám.

Charakteristiky

Vlastnosti stĺpovitého jabĺčka odrody Prioksky sú jednou z najdokonalejších spomedzi zimných odrôd.

Výhody a nevýhody odrody

Najprv zvážte zásluhy.

  1. Vzhľadom na to, že rastlina nemá veľké vetvy, dostávajú jablká, ktoré sú umiestnené okolo kmeňa, rovnako veľké množstvo slnečného žiarenia a tepla. To vám umožní urýchliť nástup plodu a naliať si červené riedke jablká. Ak vytvoríte podmienky pre neustále zalievanie, produktivita stromu sa výrazne zvyšuje. Práca záhradníka teda nebude márna.
  2. Vzhľadom na to, že rastlina zaberá malú plochu, môžete vysadiť pomerne veľké množstvo jej kópií. To je vhodné pre majiteľov malých záhradných pozemkov, ako aj pre tých, ktorí v záhrade pestujú plodiny, ktoré potrebujú značné množstvo svetla.
  3. Zber je rýchly a ľahký. Už nemusíte stúpať po stromoch a lámať konáre pod sebou, aby ste sa dostali k jednému alebo dvom jablkám. Teraz stačí mať po ruke stoličku, pomocou ktorej sa ľahko dostanete k najvyšším plodom.
  4. Starostlivosť o takúto rastlinu tiež nevyžaduje veľa úsilia a času.
  5. Okrem ľahkej starostlivosti je dlhá a dôkladná kontrola škodcov tiež minulosťou. Už žiadne postreky s ničením škodcov. Kompaktnosť zariadenia zjednodušuje prácu a výrazne skracuje čas na to.
  6. Chuť ovocia vás príjemne prekvapí! Šťavnaté, chuťovo dosiahli 4,5 bodu z 5.
  7. Okrem praktických výhod sa dá povedať aj to, že strom vyzerá veľmi krásne. Môže sa vysádzať ako na záhrade, okrem iných stromov, tak aj na záhrade, kde bude neustály prístup k jablkám.

Samozrejme, jablká Prioksky majú svoje nevýhody. Pre hobby záhradníkov môže byť nákup sadeníc pre vrecko bolestivý, pretože cena týchto mladých stromčekov je nadpriemerná.

Koreňový systém je zle vyvinutý a dokonca aj ten, ktorý je, sa nachádza blízko, blízko povrchu Zeme. Preto sa pri silnom nárazovom vetre rastlina nakloní a spadne spolu s koreňmi. Malá plocha koreňov navyše neumožňuje absorbovať potrebné množstvo živín z pôdy.

Preto je potrebné semenáčik pravidelne prihnojovať.

Plodové obdobie je krátke. A vzhľadom na to, že všetky plody sa nachádzajú iba na kmeni, nie je z jedného stromu toľko úrody, ako by sme si priali.

Výťažok

Zvláštnosťou stĺpovitých jabloní je, že pri malej ploche samotného stromu je počet plodov dosť veľký. Kým sadenica nedozreje, nemali by ste ju zaťažovať plodmi. Najprv sa musí rastline umožniť kŕmenie.

V prvom roku sa zvyčajne odstránia kvety, v druhom roku - zostávajú 2 - 3 kvety, v treťom - 10 - 15. Ak si všimnete, že veľkosť ovocia sa v porovnaní s predchádzajúcim rokom zmenšila, potom došlo k preťaženiu sadenice. V šiestom roku, keď sa strom stal dospelým, sa z neho zozbiera 6 - 7 kilogramov jabĺk.

Veľkosť stromu pre dospelých

Pretože stĺpovité stromy sú prírodní polotrpaslíci, ich výška je malá. V priemere je to 2 - 2,5 metra, ale môže dosiahnuť tri a pol metra.

Frekvencia plodenia

Prináša ovocie každoročne, raz za sezónu. Po 10 - 15 rokoch začnú výnosy klesať.

Hodnotenie ochutnávky

Na päťstupňovej škále má odroda známku 4,5. Tento ukazovateľ je jedným z najlepších.

Mrazuvzdornosť

Plody jabĺk je možné skladovať na chladnom a vetranom mieste až do februára.

Odolnosť voči chorobám

Špeciálny gén - Vf - poskytuje rastline úplnú imunitu proti chrastavitosti. Okrem toho je skvelá aj imunita voči iným chorobám.

Načasovanie kvitnutia a dozrievania plodov

Obdobie kvitnutia je od apríla do mája. Plody dozrievajú skoro - začiatkom až polovice leta (v závislosti od klimatických podmienok).

Priaznivo rastúce regióny

Najpriaznivejšou oblasťou pre pestovanie je územie Ukrajiny. Pôda je černozemská, podnebie je mierne a na juhu je horúco a sucho.


Pozri si video: Stĺpové čerešne (Február 2023).