Nápady

Jedľa kórejská: najobľúbenejšie odrody, výsadba a starostlivosť o rastliny

Jedľa kórejská: najobľúbenejšie odrody, výsadba a starostlivosť o rastliny


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Jedľa kórejská stálezelená jedľa, ktorá patrí do rodiny Abies koreana Wils, sa široko používa pri dekoratívnej úprave území. Tento druh predstavuje širokú škálu odrôd, vďaka ktorým sa môže použiť na vytváranie krajinných kompozícií akéhokoľvek druhu.

Opis kórejskej jedle

V prírode sa kórejská jedľa nachádza na severnej pologuli v miernom klimatickom pásme. Je považovaná za jednu z najdlhšie rastúcich rastlín. Niektoré vzorky in vivo dosiahli vek 400 rokov. Charakteristickým znakom tohto druhu jedľa je jeho pomalý rast. Vďaka nemu strom vyzerá veľmi husto a našuchorene.

Kmeň kórejskej jedle je rovnomerný, v priemere dosahuje až 40 cm, avšak v odrodových rastlinách pestovaných na domácich pozemkoch má kmeň zriedka priemer 27 cm. Existujú aj odrody kórejskej jedle s nevystuženým stredným kmeňom (stonka). Takéto rastliny majú vzhľad vankúša v tvare vankúša.

Koruna kórejskej jedle je vo väčšine prípadov kužeľom alebo pyramídou. V tomto prípade závisí farba rastliny nielen na odrodových charakteristikách, ale aj na veku stromu. Mladé exempláre sú maľované v svetlo žltej alebo svetlozelenej farbe. Ako ihly starnú, alebo skôr, sukulentné listové čepele získavajú smaragdové, modrasto-zelené alebo nasýtené zelené odtiene, často s belavým alebo strieborným povlakom na spodnej časti ihiel.

Ovocie so semenami alebo jednoducho šiškami rastú na kórejskej jedle vertikálne nahor, vďaka čomu sa často porovnávajú so sviečkami. Na mladých stromoch sú natreté v tmavo fialovej alebo modro-zelenej farbe (v závislosti od typu), u dospelých sú hnedo-šedé alebo šedo-zelené. Počas rastu sú segmenty kužeľov pevne uzavreté a v čase zrenia sa otvárajú a semená sa vysypávajú.

V akejkoľvek fáze, či už je to zimný mier alebo aktívny rast v lete, vyznávajú zástupcovia kórejských jedľov veľmi malebnosť. Sú dokonale kombinované s kvetmi a okrasnými listami, ovocnými stromami a kríkmi. Aj keď sú vysadené v skalnatej záhrade alebo na úplne rovnom trávniku, dokážu priniesť určitú chuť do krajiny.

Jedľa sibírska: rôzne odrody

Najobľúbenejšie odrody kórejskej jedle

V krajinnom dizajne sa používa veľa odrôd kórejskej jedle, ktoré možno podmienečne pripísať dvom skupinám:

 • vysoká jedľa s ihlanovou alebo kónickou korunou;
 • zakrpatená jedľa s korunou v tvare nepravidelne sploštenej gule alebo vankúša.

Ale nielen táto vlastnosť odlišuje jednu odrodu od druhej. Tvar a farba ihiel, druh kužeľov a ich farba, ako aj preferencie týkajúce sa podmienok pestovania - všetky tieto vlastnosti sú pre každú odrodu jedinečné. Musia sa zohľadniť pri výbere kórejských jedlí na dekoráciu lokality.

Najpopulárnejšie kultivary pre ruských amatérov a profesionálnych dizajnérov sú odrody Diamant, Molly, Silverberlock, modrý cisár a kompaktné (druhé meno tejto jedle je kompaktný trpaslík).

Názov triedyTvar koruny, výška rastlinyVzhľad ihielVzhľad kužeľovPreferované podmienky pestovania
Brilantný (diamant)Prírodný trpaslík s vankúšovitým tvarom koruny s priemerom najviac 70 cm, maximálna výška rastliny je 50 cm.Ihly sú husté, sýtej tmavozelenej farby, na zadnej strane sú modrasté alebo strieborno-zelené s pozdĺžnymi pruhmi. Ihly sú mäkké, so zaoblenými okrajmi, nie dlhšie ako 2 cm.Žiadne hrbole.Preferuje oblasti odolné voči vetru. Náročné na svetlo, ale toleruje tieňovanie svetla. Pôda tejto odrody musí byť mierne kyslá, priepustná pre vzduch a vodu, sypká a úrodná. Jedna z najlepších odrôd na pestovanie v nádobe. Vhodný do skalnatej záhrady, mixéru a rabatky.
Silberlocke (Silberlok)Koruna je kónická, často bez výrazného hlavného kmeňa. Rastie pomaly, ročný rast je asi 12 cm.Ihly tejto odrody sa vyznačujú silným ohybom, a preto sa strom často nazýva kučeravý. Vrchná časť ihiel je zelená, spodná - bielo-zelená.Šišky sú stredné, dosahujú dĺžku 70 mm a sú natierané zeleno-fialovou farbou.Preferuje svetlé miesta, dobre odoláva mrazu, ale môže sa zlomiť v dôsledku priľnavosti snehu na konáre. Pôda miluje kyslé, drobivé a náročné na vlhkosť, s vysokým obsahom zložiek humusu. Používa sa na osamelé vykládky, japonské záhrady a skalky.
MollyKoruna je kónická, s priemerom do 3 m, maximálna výška rastliny je 7 m.Ihly sú svetlozelené, na spodku modrasto sivé, veľmi husté.Šišky sú fialovo-modré, početné, až 5 cm dlhé.Preferuje dobre osvetlené, chránené pred veternými miestami. Vyžaduje drenáž a dobrú hydratáciu. Vyzerá dobre v jednotlivých pristátiach.
Compacta (kompaktný)Koruna je symetrická a kompaktná, s výškou maximálne 80 cm, maximálny ročný rast je 5 až 7 cm.Ihly sú husté a dlhé (do 4 cm), modré.Šišky na tejto odrode sú veľmi zriedkavé.Preferuje svetlé miesta s piesočnatou hlinou alebo hlinitou pôdou, ochutené humusom. Skvelé pre pestovanie v nádobách, ako aj pre pestovanie v skalkách, pobrežných oblastiach vodných plôch a pre pešie zóny.
Modrý cisárKompaktná a veľmi hustá koruna nemá výrazný stredný kmeň, preto tvar rastliny pripomína podlhovastý vankúš. Maximálna výška tejto odrody je 1,5 m. Priemerný ročný rast je 6 cm.Ihly sú krátke a hrubé, hebké. Horná časť ihiel je fialovo-strieborná alebo intenzívne modrá, spodná časť je biela.Šišky sú malé, tmavo modré alebo fialové.Uprednostňuje mierne zatienené oblasti a výživné vlhké pôdy s drenážou. Jedna z najlepších odrôd na pestovanie v skalkách, orientálnych záhradách.

Napriek malým rozdielom v požiadavkách na osvetlenie a úrodnosť pôdy majú všetky odrody kórejskej jedle spoločný znak - korene ležiace na povrchu. Toto musíte vziať do úvahy pri výsadbe stromov na vašom webe.

Pristátie

Pri výsadbe kórejských jedlí je dôležité vziať do úvahy skutočnosť, že tento druh rastie veľmi pomaly. Preto je dôležité zabezpečiť ďalšie vtlačenie od stien budov na stavenisku tak, aby sa koruna po niekoľkých desaťročiach „neopierala“ o stenu a netrpila nedostatkom svetla. V závislosti od plánu výsadby sa kórejské jedle vysádzajú vo vzdialenosti 5 m (aby sa vytvorili koruny, ktoré majú rovnaký a pravidelný tvar) alebo 2 m (aby sa v budúcnosti vytvoril hustý živý plot).

Čas výsadby kórejskej jedle na otvorenom priestranstve je začiatkom jari pred vytvorením mladých pukov a výhonkov na sadeníc. Ideálny vek sadivového materiálu je od 4 do 10 rokov. Mladšie rastliny môžu odumrieť kvôli množstvu svetla alebo mrazy a staršie rastliny sa korene horšie na novom mieste.

Jedľa kórejská je nenáročná na výživu pôdy a vlhkosť, ale pre dobrý vývoj sú vhodnejšie kyslé pôdy s vysokým obsahom humusu. Pri výsadbe je dôležité vyhnúť sa mokradiam, hoci jedľa je pozitívna na prítomnosť rašeliny v pôde. Ak existuje možnosť záplav, je potrebné zabezpečiť dobrú drenáž.

Hĺbka výsadbovej jamy pre jedľa je 50 - 80 cm, v závislosti od typu rastliny. Čím je koruna mohutnejšia a čím viac koreňov, tým hlbšie a širšie je potrebné vytvoriť jamu. Je dôležité opatrne šíriť korene jedle a nie prehĺbiť koreňový krk. V opačnom prípade strom prestane rásť a môže zomrieť do 3 až 4 rokov.

Veci sú o niečo jednoduchšie pri výsadbe kórejskej jedle v kontajneroch. Pôda pre poddimenzované huňaté odrody je založená na všeobecných pravidlách. Spodok kvetináča alebo nádoby je vybavený odtokom z črepov, sú zhora pokryté pôdou. Korene jedľa kríkov sa musia tiež dobre narovnať a potom pokryť zvyškami pôdy v jednej rovine s koreňovým krkom.

Pravidlá starostlivosti

Bez ohľadu na to, či kórejská jedľa rastie na otvorenom priestranstve alebo v nádobe, je dôležité dodržiavať všeobecné pravidlá starostlivosti o túto rastlinu:

 1. V prvých rokoch po výsadbe musí mladá jedľa zastiňovať a chrániť sa pred mrazom.
 2. Polievanie je potrebné najmä pre mladé rastliny a rastliny pestované v nádobách. Je dôležité nabíjať raz za 10-15 dní. Dospelé rastliny sa môžu napojiť 2-3 krát za sezónu. Vo zvlášť suchých rokoch môžete počet zavlažovaní zvýšiť až dvakrát za mesiac.
 3. Kórejské jedle začnú potrebovať ďalšiu výživu 3-4 roky po výsadbe. Je lepšie hnojiť ich komplexmi pre ihličnany (nie viac ako 100 - 130 g hnojiva na meter štvorcový).
 4. Jedľa kórejská rastie lepšie na mulčovaných polorozvinutými pilinami alebo ihličím (predtým dezinfikovaným a duseným). To bráni rastu buriny a robí pôdu priepustnejšou pre vlhkosť a vzduch.

Pre lepšie vetvenie a tvorbu nadýchanej koruny sa odporúča štiepiť centrálne obličky. Z rastlín je tiež potrebné odstrániť sušené šišky a konáre. Kórejské jedľové odrody nepotrebujú formatívne prerezávanie.

Možno vás bude zaujímať aj článok, v ktorom hovoríme o nenápadných ihličnanoch, ktoré sa môžu pestovať na ich stránkach.

Recenzie záhradníkov

Medzi hlavné výhody závodu patria recenzie jedľa kórejského jedla, ktoré uvádzajú extrémne vysokú odolnosť proti mrazu a pomalý rast, vďaka čomu kompozície na mieste nevyžadujú každoročné korekcie zimných „prekvapení“. Nedostatočnú potrebu prerezávania ocenia záhradníci, pretože aj pri úplnom absencii vonkajšieho vplyvu na formy rastie kórejská jedľa úplne symetricky a rovnomerne (s výnimkou trpasličích kríkov). Medzi nedostatky kórejskej jedle sa uvádza citlivosť na útok vošiek. Tento problém sa však podľa záhradníkov ľahko rieši pomocou insekticídov.

Ihličnany: výber do záhrady

Podľa mnohých recenzií záhradníkov, ktorí sa už stali majstrami kórejskej jedle, sa táto rastlina dokonale hodí do akejkoľvek krajiny. Stromy a kríky patriace k tomuto druhu si vďaka rozmanitosti foriem a nenáročnosti získali lásku mnohých. Po jeho nasadení na svoje stránky môžete zabudnúť na potrebu ozdobiť ho niečím iným po mnoho rokov.Komentáre:

 1. Andwearde

  Absolutely it is right

 2. Voodoozuru

  I can consult you on this question and was specially registered to participate in discussion.

 3. JoJozil

  Nádherná fráza a o čase

 4. Cornelius

  All about one and so it is infinite

 5. Guzshura

  very admirable topic

 6. Anfeald

  Vtipná informáciaNapíšte správu