Rada

Opis a vlastnosti odrody jablka Candy, pestovania v regiónoch a vlastností starostlivosti

Opis a vlastnosti odrody jablka Candy, pestovania v regiónoch a vlastností starostlivosti


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Yablonya Candy, rovnako ako mnoho iných sladkých jabĺk na kultiváciu v miernych zemepisných šírkach, bola šľachtená biológom-chovateľom S.I. Isaevou. Ovocie krížového opelenia Korobovky s peľom odrody Papirovka sa nazýva cukríkové jablko a v niektorých regiónoch je za stromom pevne uchytená prezývka „jablkovo-karamelová“. Vylepšená Korobovka dostala šťavnatejšiu dužinu.

Odrodové vlastnosti

Oblasti priaznivé pre pestovanie odrody Candy neboli identifikované, je možné ju pestovať takmer za akýchkoľvek podmienok; kŕmenie, prerezávanie, výsadba sa bude líšiť o 1 - 2 týždne od odporúčaného priemerného obdobia.

Jabloň vyniká svojou estetickou krásou počas kvitnutia a plodenia. Jablká sú párne, približne rovnakého priemeru a hmotnosti, ich priemerná hmotnosť je 120 - 130 g. Plodenie sa začína v závislosti od vybraného podpníka. Na 6. sezónu už môžete dostať zo semiačka až 50 kg jabĺk. Každý rok sa zvyšuje rast plodov, dospelý strom dáva úrodu až 100 kg.

Napriek tomu, že je Candy umiestnená ako letná odroda, zrelé plody zozbierané z jabloní sa môžu skladovať dlhšie ako 2 mesiace.

Chuťové kvality

Uznanie milovníkov jabĺk sa celkom nezhoduje s názorom profesionálov, ktorí hodnotili chuť iba o 4,2 bodu. Je dosť ťažké presne povedať, ako chutia plody karamelového jablka. Podľa popisu záhradkárov z rôznych regiónov má príchuť ananásu, medu, banánov, hruškových tónov.

Odolnosť voči nízkym teplotám

Vysoká mrazuvzdornosť vyradila Candy z odrôd, ktoré sa podieľali na jej šľachtení. Rovnako ako jej predkovia, Candy je dobre prispôsobená podmienkam Moskovského regiónu, severozápadných regiónov a Leningradskej oblasti. Pskovská oblasť, Bielorusko a Ukrajina sú najlepším podnebím, v ktorom v zime nebudú mrznúť záhradné jablone.

Pozitívne a negatívne hodnotenie

Vynikajúca ovocná chuť, rýchle zotavenie koruny po reze a omrzlinách, prispôsobivosť rôznym pôdam a poveternostným podmienkam sú tie najlepšie vlastnosti. Nevýhody odrody Candy sú náchylnosť na chrastavitosť za dlhodobých chladných a vlhkých poveternostných podmienok a extrémne slabá odolnosť proti poškodeniu počas prepravy.

Osy majú tieto voňavé jablká veľmi rady. Čo negatívne ovplyvňuje prezentáciu ovocia.

Parametre koruny

Výška odrody Candy sa stanoví, keď sa naštepí na určitý druh podpníka. Maximálna výška kmeňa je 5 m, zatiaľ čo priemer koruny je 2,5 - 3 m. Úroveň koruny je nastavená, keď je správne orezaná. Dlhšia formácia sa začína druhou jar po výsadbe v dôsledku stenčenia a dôsledného sledovania dĺžky kostrových konárov.

Samoúrodnosť

Odroda je samorodná, ale jej úroda sa prudko zvyšuje, ak rastú odrody v bezprostrednom okolí, ktorých kvitnutie sa z hľadiska Candy zhoduje.

Opeľovače

Najlepšie opeľujúce odrody pre Candy v Rusku a Bielorusku sú:

  • Anízová ružová pruhovaná;
  • Bellefleur-Kitayka;
  • Slad Bagaevsky;
  • Melba;
  • Skladací;
  • Sláva víťazom;
  • Stark John Grimes;
  • Yandykovskoe;
  • Belevoe.

Bloom

Kvitnúce sa vyskytujú koncom mája, čo do značnej miery závisí od nástupu stabilných pozitívnych teplôt.
Plodové obdobie

Dozrievanie ovocia sa začína mesiac pred jablkovým Spasiteľom, ktorý je v strednej časti Ruska mimoriadne zriedkavý.

Žatva

Zber sa musí robiť opatrne, odstrániť jablká z konárov a opatrne ich uložiť do nádoby na uskladnenie. Maťspadnuté jablko sa môže skladovať nie viac ako 3 dni, musí sa spracovať, kým z následného poranenia nestane mäkké a hnedé vo vnútri.

Existujúci poddruh

Letná jabloň Candy je odolnejšia proti chrastavitosti, popis jej listov je veľmi podobný Korobovke, sú rovnako tvrdé na dotyk. Candy je podobný predkovi, čo sa týka zberu jabĺk, iba dužina ovocia je jemnejšia a šťavnatejšia.

Ranet Candy

Táto odroda nie je zaznamenaná ani v registri ovocných stromov, ani v popisoch amatérskych chovateľov. Podľa všetkého niekto použil starý strom Raneta na pestovanie Candy Baru. Ale vyzerá to skôr na marketingový ťah pri distribúcii sadeníc, ktoré nespĺňajú všetky štandardy odrody Candy.

Candy-2

Jabloň Candy-2 - vylepšená verzia hlavnej odrody z hľadiska prenosnosti a korunky vhodnejšej na starostlivosť a zber ovocia.

Candy leto

Toto je klam, tento druh neexistuje. Jednoducho Candy, zrejúci dostatočne pred 19. augustom, tradičným dátumom zberu väčšiny odrôd jabĺk. Predajca, ktorý priradí takéto meno, obsahuje nevhodnú reklamu.

Starostlivosť o strom

Postrek Fluazinamom skôr, ako sa začnú olupovať listy, je jedným z najspoľahlivejších spôsobov ochrany stromu pred chrastavitosťou. Jesenné mulčovanie zóny blízko kmeňa nad koreňmi jablone a zimné zväčšenie snehovej záveje v blízkosti kmeňa pomáhajú stromu prezimovať v pohodlnej mikroklíme, čo ovplyvní veľkosť a kvalitu úrody.

Hnojenie pôdy

Prvá etapa kŕmenia stromov sa uskutočňuje počas výsadby, keď sa obohatená pôda ukladá priamo do výsadbovej jamy. Na jar sa tradične suché hnojivá rozptýlia pred zalievaním do pôdy uvoľnenej nad koreňmi. Pri zalievaní sa dusíkové hnojivo aplikuje pred kvitnutím a obdobím tvorby vaječníkov, je potrebné, aby celá úroda dozrela na konároch.

Zavlažovanie

Zalievanie je potrebné pri aplikácii koreňových obväzov a po distribúcii listov, ako aj pri výsadbe sadenice. Zalievanie alebo nepolievanie jablone v procese dozrievania jabĺk, budete sa musieť rozhodnúť sami, na základe obsahu vlhkosti v pôde. Hojnosť polievania závisí od toho, aké teploty vzduchu.

Pozor! Rastliny sa nikdy nezalievajú počas dňa, keď je slnko za zenitom. Zalievanie sa vykonáva skoro ráno alebo neskoro večer, keď sa lístie nespáli.

Orezávanie na hygienické účely

Z hygienických dôvodov je možné prerezávanie vykonávať kedykoľvek počas roka. Ak je to kvôli zlomeniu konárov alebo infekcii stromu, potom postihnuté miesta odrežte a ihneď zničte pri požiari. Riedenie a tvorba koruny sa vykonáva koncom jesene alebo skoro na jar, zatiaľ čo šťavy stromov tečú pomaly.

Bielenie kufra

Kmeň je na jar aj na jeseň pokrytý vápennou maltou. Prísady vo forme zložiek obsahujúcich meď poskytujú ďalšiu ochranu pred plesňovými infekciami a samotné vápno izoluje kmeň stromu a zabraňuje usadzovaniu hmyzu pod kôrou.

Základné podpníky

Amatérski záhradníci, keď si samy zaštepujú sadenice na staré boly ovocných stromov, zvlášť nemyslia na to, aký výsledok ich čaká o 10 - 15 rokov. Zo škôlok majú sadenice prísne parametre, ktoré sa dajú predvídať už pred výsadbou.

Polotrpaslík

Candy jabloň na tomto podpníku je bežnejšia v južných oblastiach. Neznáša také chladné podnebie tak pevne ako semenné.

Trpaslík

Výška kmeňa sotva dosahuje 170 cm, zatiaľ čo hmotnosť každého ovocia je takmer 200 g. V druhej sezóne možno z tohto malého stromu získať až 35 kg jabĺk.

Candy stĺpcový

Stĺpové jablone odrody Candy neboli zaregistrované. Druh zodpovedajúci jabloniam na takýchto podpníkoch je daný trpasličími a polotrpasličými stonkami.

Dátumy vylodenia

V závislosti od podnebia oblasti, v ktorej je jabloň vysadená, sa určujú presné termíny výsadby.

Jesenné pristátie

Obdobie, v ktorom by mala byť jabloň na novom mieste v zemi, obmedzuje rámec, keď priemerná denná teplota vzduchu klesne pod +10 ° C, ale mráz ešte neprišiel.

Jarné vystúpenie

Sadenice sa vysádzajú iba po pozitívnej teplote mimo dňa a noci na viac ako 10 dní. V období je potrebné mať čas na vysadenie stromu, kým sa púčiky na iných stromoch začnú napučiavať a intenzívne otvárať.

Pestovanie stromov v rôznych klimatických pásmach

Okrem načasovania výsadby, prerezávania, obliekania v každej klimatickej zóne pre odrodu jabloní Candy existujú aj ďalšie funkcie.

Moskovské predmestie

Pre stabilné plodenie vyžaduje rastlina veľa slnečného žiarenia, s tým treba rátať pri výbere miesta výsadby. V blízkosti sadenice by nemali byť vysoké stromy, steny ani vysoké monolitické ploty. Pri výsadbe je potrebné do otvoru položiť 10-20 cm drenážnu vrstvu.

Primorye

Výsadba na území Primorsky sa vykonáva na jar, čo znamená prípravu otvoru asi za šesť mesiacov - od jesene. Vzhľadom na vlastnosti pôdy musí byť ochutený kompostom, ľadom, superfosfátom, nitroammofosom. Toto je založené na skutočnosti, že minerálne prísady odvádzajú ľahkými pôdami roztopenú vodu. Počas silných dažďov, ktoré nie sú na území Primorsky neobvyklé, musí byť z kmeňa odstránená prebytočná vlhkosť, pre ktorú sú položené odtokové drážky.

Ural

Nehomogénne pôdy na Urale, niektoré z nich sú príliš voľné, čo si vyžaduje neustále doplňovanie živín v pôde, druhá časť neumožňuje, aby voda a vzduch prechádzali v správnom množstve do koreňov. V dôsledku zadržiavania vody na povrchu sa vytvára priaznivá atmosféra pre patogénnu mikroflóru, čo vyvoláva choroby.

Takáto pôda musí byť uvoľnená zavedením piesku, popola, rašeliny do nej počas kopania. Popol znižuje kyslosť pôdy, čo je dobré aj pre ovocné stromy.

Sibír

Aj keď je Candy jabloň mrazuvzdorná, na Sibíri sa na jej ochranu v zime na spodnú časť kmeňa používajú ohrievače - smrekové vetvy ihličnatých stromov, seno, polyetylén alebo strešná krytina... Je nevyhnutne potrebné vykonať intenzívnejšie mulčovanie priestoru v blízkosti kufra a pri kopaní sa do pôdy vnáša organická hmota - hnoj alebo humus.

Severozápadný región

Hlinité a piesčité pôdy, rašeliniská sú hlavnými pôdami severozápadných oblastí. Majú nevýhodu - nie sú bohaté na všetky prvky potrebné pre plodnosť. Systematické kŕmenie organickými a anorganickými komplexnými hnojivami je nevyhnutnosťou.


Pozri si video: Jablká - množstvo na úkor kvality? (Február 2023).