Rada

Metódy boja proti chorobe paradajok cladosporium (hnedá škvrna) a rezistentných odrôd

Metódy boja proti chorobe paradajok cladosporium (hnedá škvrna) a rezistentných odrôd


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Cladosporium choroba rajčiakov je plesňové ochorenie, ktoré sa rýchlo šíri a ak neprijmete opatrenia, celá úroda hynie. Vlhké prostredie sa považuje za priaznivé prostredie pre vývoj hnedého špinenia. Rajčiaky rastúce v skleníku aj na otvorenom poli môžu ochorieť.

Príznaky choroby

Plesňovú infekciu rajčiaka cladosporium v ​​počiatočných štádiách ťažko spoznáme, pretože sa mení farba vnútornej strany listov. Na zelenom pozadí listu rajčiaka sa vytvárajú bledé plochy, ktoré postupne hnednú. V priebehu času sa na vonkajšej strane listu rajčiaka objavia žlté škvrny rôznych veľkostí, ktoré pri šírení infekcie tmavnú.

Na ovocie vplývajú aj choroby. Paradajky nedozrievajú a často hnijú. Charakteristickým znakom infekcie je, že patogén môže zostať aktívny za priaznivých podmienok po celý rok. Nezomiera pri príliš nízkych alebo vysokých teplotách.

Spóry húb na rajčiakovom kríku je možné priniesť spolu so záhradným náradím alebo počas polievania ľahko prenášať vzduchom. Môžu byť celú zimu v zemi a po výsadbe nových sadeníc v podmienkach vysokej vlhkosti začnú so škodlivou činnosťou.

V skleníku je riziko chorôb rajčiakov menšie, ale za predpokladu udržania potrebnej úrovne vlhkosti. Ak je nad 70%, riziko sa zvyšuje. Preto je veľmi dôležité sledovať zalievanie paradajok a včasné vetranie miestnosti.

Ak v počiatočnom štádiu neboli prijaté žiadne opatrenia na boj proti kladosporióze, potom sa listy paradajok začnú deformovať, zvlňovať, vysychať a opadávať. Schopnosť vytvárať ovocie je znížená.

Teplé a vlhké počasie prispieva k rýchlemu šíreniu plesňovej infekcie. Ak sa leto vyznačuje podobnými podmienkami, potom sa musíte postarať o prevenciu kladosporiózy.

Existuje mnoho spôsobov boja proti drogám z choroby rajčiaka cladosporium. Môžete použiť kompozície ľudových receptov, hotových prípravkov, ako aj zoznámiť sa so všetkými druhmi preventívnych opatrení.

Preventívne opatrenia

Je možné zabrániť chorobe Cladosporium v ​​rajčiakoch. Ako bojovať, aby vás problém neobťažoval? Existuje niekoľko preventívnych opatrení, ktoré môžu pomôcť zabrániť vzniku hnedých škvŕn alebo znížiť riziko ich vývoja na minimum:

 • ak sa paradajky pestujú v skleníku, je potrebné udržiavať vlhkosť vzduchu do 70%;
 • skleníková miestnosť musí byť vetraná a pravidelne dezinfikovaná;
 • ak je v pôde veľa vápna, je užitočné pridať piesok;
 • pred výsadbou sadeníc paradajok sa odporúča zalievať pôdu vodou s prídavkom niekoľkých kvapiek manganistanu draselného;
 • rajčiakové kríky by mali byť vysadené vo vzdialenej vzdialenosti, aby svetlo a vzduch mohli voľne prúdiť do všetkých častí rastliny;
 • stojí za to napojiť paradajky, keď pôda vysuší;
 • na jeseň je nevyhnutné odstrániť všetky vrcholy z postelí (je lepšie ich spáliť).

Pomáha znižovať riziko napadnutia kladosporiom v rajčiakoch mulčovaním pôdy. Ako mulč pre paradajky môžete použiť piliny, nasekanú trávu, igelit.

Na zvýšenie odolnosti proti kladosporii môžete paradajky zaliať nálevom z bylín a cesnaku. Najlepšie je žihľava, púpava. Bylinky sa rozdrvia a pridajú sa tenké plátky cesnaku, zalejú sa vodou, nechajú sa lúhovať dva dni.

Preventívne opatrenia sa vo väčšej miere týkajú paradajok pestovaných v skleníku.

Práve v uzavretej miestnosti je vysoká pravdepodobnosť vysporiadania sa s infekciou, ktorú je ťažké odstrániť. Na otvorenom priestranstve je najlepšou profylaktickou látkou proti kladosporióze výber odrody odolnej voči hubám.

Odrody s vysokou odolnosťou proti plesniam

Hnedá škvrna paradajok je pre človeka bezpečná. Výťažok však klesá a paradajky sú oveľa menšie, ako je uvedená veľkosť. Môže tiež trpieť ich chuť.

Najlepšie je hrať na istotu a zbierať odrody rajčiakov, ktoré sú odolné voči hnedej škvrne. Pre zber v roku 2018 si môžete vyzdvihnúť nasledujúce odrody paradajok.

Paradajky Pink Paradise F1 sa vyznačujú strednými limitmi zrenia ovocia a vyznačujú sa vysokými výnosmi. Stonka môže byť vysoká až 2 metre. Uprednostňuje sa pestovanie v skleníkoch. Odroda je odolná voči chorobe kladosporium. Podväzok, tvorba a odstránenie bočných listov sú potrebné. Priemerná hmotnosť zrelých ružových paradajok je 135 g.

Marissa F1 môže dosiahnuť výšku 3 metre, preto je nainštalovaná podpera na viazanie. Keď rajčina rastie, je potrebné vykonať zovretie a vytvarovanie stonky. Sploštené paradajky červenej farby vážia okolo 150 g. Cladosporium táto odroda často obchádza.

Z paradajok odolných voči kladosporióze je známa odroda Kukla Masha F1. Patrí do determinantnej skupiny. Výška kríkov nepresahuje 85 cm, doba dozrievania plodov je stredná skoro. Zaoblené ružové plody môžu vážiť 250 g. Mnohé zozbierané plodiny sa dobre skladujú a prepravujú.

Vezha je neurčitá odroda paradajok so strednou dobou zrenia. Hmotnosť zrelých červených paradajok je asi 110 g. Vykazujú vysokú znášanlivosť s kladosporiami a inými chorobami.

Funtik F1 je hybrid určený na pestovanie v skleníkoch a iba v južných oblastiach je možné pestovať paradajky vonku. Paradajky začnú dozrievať po 129 dňoch. Rastlina patrí do neurčitej skupiny, stonka dosahuje výšku 2 metre.

Octopus F1 je neurčitý strom paradajok, môže dosiahnuť výšku 5 metrov. Je nevyhnutné zabezpečiť silnú podporu, veľa priestoru a svetla. Paradajky sú umiestnené na 5-6 kusoch na konári a môžu vážiť asi 250 g.

Boj proti chorobe

Ako sa vysporiadať s plesňou nachádzajúcou sa na paradajkách? V prípade, že sa hnedé škvrny rajčiakov už objavili, budú kontrolné opatrenia závisieť od stupňa ich vývoja. V počiatočnej fáze, ak sa na kríkoch rajčiakov nájdu listy so svetlými škvrnami, musíte sa ich zbaviť.

Ak je škvrna na paradajkách tmavohnedá, potom je lepšie odstrániť sadenicu zo záhrady spolu s koreňmi a je užitočné ošetriť zvyšné rastliny prípravkami obsahujúcimi meď.

Plesňové ochorenie rajčiakov, ako je kladosporia alebo hnedá škvrna, sa dá vyliečiť ľudovými receptami alebo zakúpenými drogami zakúpenými v obchode.

Kompozície pre paradajky z kladosporie vlastnej prípravy.

 • Ak sa na listoch paradajok nachádzajú hnedé škvrny, môžete použiť nasledujúce riešenie. Pridajte 30 g chloridu draselného a 40 kvapiek jódu do vedra s vodou. Jód dezinfikuje pôdu a povrchy rastlín, zabraňuje množeniu spór a znižuje riziko opätovnej infekcie.
 • Do vedra s vodou môžete pridať liter srvátky a 20 kvapiek jódu. Takéto zloženie nasýti paradajkové kry potrebnými živinami, zvyšuje odolnosť voči chorobám a zastavuje šírenie spór plesní.
 • Kvasinky pomáhajú bojovať s kladosporiami. Táto zložka nielen ničí plesne, ale prispieva aj k aktívnemu rozvoju kultúry. Suché aj živé droždie je možné riediť vo vedre s vodou.
 • Infúzia dreveného popola sa dokáže vyrovnať s kladosporiou. Nechá sa asi tri dni máčať vo vode. Pred spracovaním pôdy zrieďte infúziou vodou a pridajte hobliny mydla.
 • Môžete vyskúšať striedavo polievať paradajky slabým roztokom manganistanu draselného a nálevu z popola. Na infúziu je potrebné zaliať 300 g popola 10 litrami vody, vložiť do ohňa a po prevarení vydržať ďalších 15 minút. Potom nechajte vylúhovať dva dni.

Medzi hotovými kompozíciami pre paradajky sú veľmi populárne a účinné také prípravky ako Hom, Poliram, Fitosporin, Quadris.

Prípravok Hom účinne chráni rastlinu pred hnedou škvrnou. Po ošetrení sa na listoch a stonke vytvorí tenký film, ktorý chráni asi dva týždne. 40 g roztoku sa rozpustí v 10 litroch vody.

Spracovanie sa najlepšie vykonáva večer, keď je bezvetrie a dážď.

Hnedá škvrnitosť listov je ošetrená Poliramom. Granule sa ľahko rozpúšťajú vo vode. Počas vegetačného obdobia ho môžete spracovať najviac 3-krát. Doba platnosti trvá tri týždne. Výhodou lieku je absolútna neškodnosť pre ľudí a hmyz, zastavuje reprodukciu spór, nespôsobuje závislosť.

Biologický produkt Fitosporín inhibuje rast a šírenie plesňových infekcií, dezinfikuje povrch pôdy, zvyšuje odolnosť rastlín proti infekcii. Pre paradajky na 10 litrov vody musíte zobrať 5 g drogy.

Liek Quadris sa môže používať na profylaxiu aj na ošetrenie paradajok. Má vysokú účinnosť proti hubám, ničí ich spóry, nepredstavuje hrozbu pre životné prostredie. Postrek sa môže vykonávať v intervaloch dvoch týždňov.

Liečba paradajok z kladosporiózy mnohými skúsenými záhradníkmi sa vykonáva pomocou liekov, ako sú Trichopolum, Metronidazol, Furacilin.

Zalievanie paradajok metronidazolom je najlepšie začiatkom leta. Odporúča sa rozpustiť 13-15 tabliet liečiva v litri vody. Výsledný roztok je možné použiť na utretie samotných listov.

Paradajky je možné ošetrovať Trichopolom každých 10-14 dní. Vypočítajte jednu tabletu na liter vody. Antibiotikum účinkuje proti mnohým patogénom a chráni pred opätovnou infekciou.

Droga Furacilín pomôže vyrovnať sa s kladosporiom medzi paradajkami. Jednu tabletu rozpustite v litri vody. Počas celého vegetačného obdobia môžu byť paradajky týmto prípravkom ošetrené trikrát.


Pozri si video: Farmarska revue pestovanie paradajok (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Walcott

  Granted, wonderful information

 2. Dustu

  Prosím povedz bližšie..

 3. Milburn

  I consider, that you are not right. I am assured. I can prove it. Write to me in PM, we will communicate.

 4. Cerin

  Podľa môjho názoru. Mýliš sa.Napíšte správu