Rastliny

Ako pestovať hrozno na jar: technológia a pravidlá

Ako pestovať hrozno na jar: technológia a pravidlá


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Očkovanie a opätovné štepenie absolútne všetkých kultivovaných rastlín vrátane hrozna patrí do kategórie dôležitých poľnohospodárskych činností. Očkovanie je vlastne prenos časti jednej rastliny nazývanej potomok vo forme odrezkov alebo pukov do inej rastliny alebo zásoby, s cieľom ich fúzie, ku ktorej dôjde v dôsledku tvorby nových buniek medzi tkanivami na odrezkoch a zásobe.

Vymenovanie a načasovanie štepu na jar

Štepenie a štepenie nie je len jednou z najbežnejších a v súčasnosti žiadaných metód množenia tejto plodiny, ale tiež uľahčuje zmenu odrody. Tieto postupy okrem toho umožňujú kombináciu príbuzných druhov rastlín s cieľom omladiť plantáže a rehabilitovať vinicu po mechanickom poškodení. Medzi vinármi je obľúbená kompletná rekonštrukcia výsadby s cieľom omladiť vinicu.

Podnože sa najčastejšie vyznačujú väčšou silou rastu, ako aj pomerne vysokou úrovňou imunity. Okrem toho, vysoko kvalitné zásoby majú výraznú regeneračnú silu koreňového systému a dreva. Správne štepenie hrozna pomáha zvyšovať životnosť hrozna, jeho zimnú vytrvalosť a zvyšuje úroveň plodenia kríka a samotná rastlina sa stáva odolnejšou voči chorobám a parazitárnemu hmyzu.

Očkovanie proti hroznovej jari zahŕňa uskutočnenie udalostí v presne stanovených termínoch: posledná dekáda apríla alebo samotný začiatok mája. V tomto okamihu je povolené vykonávať podzemné očkovanie:

 • v štiepení;
 • koniec do konca;
 • vpriklad;
 • na samostatnom koreňovom adresári;
 • jednoduchá metóda kopírovania;
 • použitie dospelých rastlín v roku transplantácie;
 • pri presádzaní koreňov.

Úroveň kompatibility kombinovanej zásoby a potomka sa nazýva afinita. Rastliny naštepené na jar by mali byť veľmi opatrne zakryté počas zimného obdobia, pretože v dôsledku štepenia viniča môže dôjsť k náhodnému poškodeniu štepu.

Ako pestovať hrozno

Kritériá výberu pre štepy

Životnosť a produktivita vrúbľovaných porastov úplne závisia od správneho výberu žaluďa a pažby. spravidla štepy na štepenie sa zbierajú na jeseň, v procese prerezávania viniča v rámci prípravy na zimu.

Kvalitné odrezky sa získavajú zo strednej časti ovocnej šípky alebo vetvy, upravené do uzla substitúcie. Najlepšou možnosťou je použiť vetvu, ktorá hojne prináša ovocie a má priemer najmenej 7 a nie viac ako 10 mm. Štandardná dĺžka vnútorných priestorov takejto vetvy je v priemere 8 cm, výnimkou sú odrody a hybridy charakterizované tenkým typom viniča.

Všetky lístia, výhonky a netvorená špička by mali byť odstránené z rukoväte. Na každej rukoväti by mali byť štyri obličky a vzdialenosť od najvyššej obličky by mala byť 2 cm. Plátok by mal začínať v uhle od oka a koncová časť by mala zostať rovná. Na ochranu pred vyschnutím je žiaduce zakrývať reznú časť vrstvou parafínu. Na uskladnenie materiálu sa spravidla používa spodná polica chladničky alebo chladná pivnica.

Metódy jarného očkovania

Existuje niekoľko spôsobov, ako vykonať taký postup, ako je štepenie na jar. Dôležitou podmienkou pre prežitie potomka na sklade je hojný tok miazgy v rastline.

Inokulácia vŕtania

Tento spôsob vakcinácie sa praktizuje na starých kríkoch. Táto metóda spočíva vo vyvŕtaní otvoru v podnose, ktorého veľkosť je rovnaká ako priemer rukoväte. Otvor by mal byť čo najrovnomernejší a stopka by sa mala očistiť od povrchovej kôry.

Hlavnými podmienkami sú zhodnosť vrstiev kambínu na potomku a podnose, ako aj tesné umiestnenie odrezkov v hotovom otvore. Miesto očkovania by malo byť posypané vlhkými trieskami a pokryté filmom, aby sa vytvoril skleníkový efekt.

Vakcinácia na čiernu hlavu

Na omladenie kríka hrozna je potrebné ho nakrájať na „čiernu hlavu“. Ak použijete tento spôsob očkovania, prvá plodina sa získa už v treťom roku. Metóda spočíva v úplnom odstránení vzdušnej časti kmeňa, čo prispieva k rastu novej vzdušnej časti zo spiacich obličiek na podzemnom kmeni.

Na jar je potrebné prerezať koreňovú stopku dierami vykopanými na lopatke bajonetu, očistiť miesto rezu a posypať vlhkou pôdou. Po niekoľkých týždňoch sa objavia nové výhonky. Slabé výhonky podliehajú vypuknutiu a najrozvinutejšie výhonky sa musia zachytiť vo výške rovnajúcej sa dĺžke budúcich rukávov.

Očkovanie v štandarde

Optimálny čas na jarné štepenie hrozna v štandarde je druhá polovica apríla, bezprostredne po uvoľnení rastlín zo zimného krytu. V štandarde je nainštalovaných najmenej niekoľko potomkov, z ktorých každý bude mať tri oči.

Očkovanie sa uskutočňuje v hornej časti koreňa. Po určení internódy vhodnej na očkovanie by sa mala horná časť puzdra odstrániť prerezávačom alebo pílou. Na podnose sa rozdelí, aby sa prispôsobili odrezkom, a potom sa miesto očkovania potiahne plastelínou, zviaže sa polyetylénom a posype sa zeminou.

Split vakcína

Štiepenie je najjednoduchší a najrýchlejší spôsob. Rozdelené očkovanie môže byť buď čierne alebo zelené. Zelená vakcína je založená na potomte, ktorý je odrezaný tesne pred procesom. Podstatou procesu je štiepenie kmeňa ostrým čistým nožom. Potom by sa mali do odštiepenia vložiť pripravené rezne, ktoré sú na oboch stranách naostrené klinovitým spôsobom.

Starostlivosť o hrozno po očkovaní

V očakávaní výsledkov očkovacej látky by sa mal rastline poskytnúť čas a zabezpečiť náležitú starostlivosť.

 1. Navinutie očkovacieho miesta by malo byť pevné a pevné, ale nie tesné. Koncentrácia by sa nemala povoliť. Prudké prúdenie včelína môže spôsobiť smrť rastliny.
 2. Výhonky by nemali obsahovať nadmerné rastové body, takže by ste mali včas odstrániť aj nevlastných synov.
 3. Rastlina by mala byť vybavená včasným dostatočným zavlažovaním zodpovedajúcim teplotnému režimu.
 4. Rastlinu je potrebné liečiť plesňovými infekciami.
 5. Pôda okolo rastliny by mala byť bez burín a mala by sa tiež vykonávať plytká kultivácia.

Po mesiaci by sa mal obväz uvoľniť v mieste očkovania a po ďalšom týždni sa obväz môže úplne odstrániť.

Možno vás bude zaujímať aj článok, v ktorom hovoríme o tajomstvách jesenného záhradníckeho prerezávania hrozna pre začiatočníkov.

Ako pestovať hrozno na jar: tipy pre začiatočníkov

Dokonca aj neskúsený záhradník dokáže samostatne rozmnožovať, omladzovať kríky viniča alebo obnoviť poškodenú vinicu očkovaním. Je veľmi dôležité si to pamätať naštepené štepy zle zakorenia alebo sú úplne odmietnuté nedostatočne vlhkou alebo ochudobnenou pôdou, v podmienkach silného zatienenia alebo pri použití štepov nízkej kvality.

Pomerne často začínajúci pestovatelia robia chyby pri vakcinácii na jar, ako je príliš slabá väzba miesta očkovania, nesúlad kombinovaných vrstiev so zásobou a odrezkami a použitie záhradných nástrojov nízkej kvality, ktoré spôsobujú roztrhnutie alebo príliš vyrazené rezy.

Miesto očkovania zabalte pokiaľ možno špeciálnou izolačnou páskou alebo elastickým obväzom. Odporúča sa vykonať procedúru v teplom, pokojnom, ale bez spálenom slnku, počasím. Ak je očkovanie vykonávané samostatne začínajúcim pestovateľom po prvýkrát, odporúča sa, aby ste najskôr videli celý očkovací proces priamo skúsenejšiemu záhradníkovi.

Pred začatím postupu by ste sa mali uistiť, že máte správny nástroj, a tiež sa uistite, že záhradnícke nože, záhradné nože a pílky sú dobre nabrúsené a dezinfikované.

Preštepenie dospelých hroznových kríkov

Očkovanie na jar je najčastejšie veľmi úspešné z dôvodu optimálnych ukazovateľov vlhkosti a teplotných podmienok. Na očkovanie sa odporúča použiť štepy a rastliny z rastlín, ktoré majú rovnakú rastovú silu. Podnože, ktoré sú zastúpené hybridnými formami, sa považujú za vysoko kvalitné. Tieto rastliny sa vyznačujú vyššou odolnosťou proti chorobám a majú tiež vynikajúcu mrazuvzdornosť.