Rada

Vlastnosti odrody medu marhule, popis úrody, výsadba a starostlivosť

Vlastnosti odrody medu marhule, popis úrody, výsadba a starostlivosť


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Med marhuľový doteraz nebol zaradený do štátneho registra ovocných stromov Ruskej federácie napriek tomu, že bol vyšľachtený v štátnom vedeckom ústave na základe tam získaných mrazuvzdorných odrôd. Skutočnosť, že rastlina nebola oficiálne uznaná, nijako neovplyvnila jej popularitu medzi amatérskymi záhradníkmi. Je to jedna z mála marhuľových odrôd, ktorá ľahko znáša tuhé zimy.

História šľachtenia odrody

V roku 1996 predstavil chovateľ Kabir Kadirovich Mullayanov, pracovník Výskumného ústavu pre ovocie, zeleninu a zemiaky na juhu Uralu, záhradníkom Uralu a stredného Ruska príležitosť pestovať na svojich pozemkoch marhule. Pokusy o zlepšenie predtým vyšľachtenej odrody Kichiginsky trvajú od roku 1990 a boli uskutočnené na základe Čeľabinskej štátnej ropnej univerzity. S voľným krížovým opeľovaním získala pôvodná odrodová sadenica nové vlastnosti. A tak sa ukázala nová odroda.

Popis odrody mrazuvzdornej marhule

Zrelý strom dosahuje výšku 5 metrov. Koruna (priemer 4 m) sa rozprestiera so stredne veľkými tmavozelenými listami v tvare slzy, zdobenými okrajmi malých zárezov. Sivohnedá tvrdá kôra so známkami prasklín prebiehajúcich pozdĺž kmeňa je odrodovou vlastnosťou kultivovanej rastliny so suchou hrubou kôrou.

Počas kvitnutia je strom posiaty bielymi a mierne ružovkastými samostatnými kvetmi.

Med sa nelíši vo veľkých výnosoch, z jedného stromu možno za sezónu odobrať asi 20 kg. Odroda má:

 • vysoká zimná odolnosť;
 • skoré plodenie;
 • stabilný výnos;
 • nenáročnosť na klimatické vlastnosti pestovateľského regiónu;
 • minimálna starostlivosť;
 • imunita voči plesňovým a infekčným chorobám.

Opis marhuľovej odrody by nebol úplný, bez zmienky o jej plodoch, ktoré sú väčšie ako stredne veľké slivky. Zrelé ovocie obsahuje vitamíny, minerály, triesloviny, kyselinu jablčnú, citrónovú a vínnu.

Charakteristika plodov stolovej odrody marhúľ Med:

 • hmotnosť - 15 g;
 • elastická, stredne silná koža s miernym okrajom;
 • farba - od jasne žltej po svetlo oranžovú;
 • jasne žltá dužina má zrnito-vláknitú štruktúru.

Degustačné skóre ovocia je 4,3 na 5-bodovej stupnici. Plody marhule medovej sú vhodné na konzervovanie.

Výhody a nevýhody

Medovoy má iba dve nevýhody - výšku stromu, ktorá komplikuje starostlivosť o korunu a zber plodov z konárov v hornej časti koruny; na vytvorenie vaječníka potrebuje strom prirodzené krížové opelenie iná (sebestačná) marhuľová odroda.

Existuje oveľa viac pozitívnych momentov pri pestovaní zimovzdorných odrôd marhúľ v miernom podnebí:

 • ovocný strom dáva prvú úrodu 3-4 roky po výsadbe;
 • 15-20 kg marhúľ každý rok;
 • ľahko toleruje mrazy až do -40 ° C;
 • dobrá regenerácia po omrzlinách;
 • plody sa skladujú dlho, bez straty chuti alebo prezentácie;
 • odolný voči poškodeniu počas prepravy.

Pre vašu informáciu: odroda Kichiginsky sa často používa ako opeľovač.

Vlastnosti stromu opeľovača

Mrazuvzdorná odroda Kichiginsky sa stala pôvodcom medu a je nevyhnutným doplnkom záhrady pre jej plodenie. Nie všetky najlepšie vlastnosti tejto odrody boli odovzdané jeho potomkovi Medovoyovi.

Všeobecné charakteristiky:

 • dokonca symetrické ovocie;
 • výška stromu od 3,5 do 5 metrov na výšku;
 • pokožka a kosť sa ľahko oddelia od dužiny;
 • výťažok je stabilný (asi 15 kg);
 • odroda je rodivá.

Rozdiely spočívajú v absencii nadmerného rozkonárenia koruny a neskoršieho obdobia dozrievania plodov.

Pozor! Kichiginsky slúži ako opeľovač mnohých odrôd marhúľ uralského výberu.

Vlastnosti výsadby a starostlivosti

Čím je sadenica mladšia, tým rýchlejšie sa prispôsobuje novým podmienkam - vlastnostiam pôdy, teplote vzduchu. Skúsení záhradníci odporúčajú vziať si jednoročné dieťa. Sadenica vypestovaná zo semena bude ešte lepšie znášať adaptáciu. Pred vysadením mladej rastliny s otvoreným koreňovým systémom je možné stimulovať jej rast pomocou prípravkov Kornevin, Epin, Heteroauxin. Koreňový systém je namočený v jednom z týchto riešení na 12-24 hodín.

Pri výsadbe niekoľkých stromov by vzdialenosť medzi susednými sadenicami mala byť 3 m a medzi radmi 5 metrov. Výsadba sa najlepšie uskutoční skoro na jar a na jeseň je potrebné pripraviť otvory pre sadenice. Každá z nich má 80 cm3... Na dne jamy je položená 20 cm vrstva drenáže - drvený kameň, rozbitá tehla, hrubozrnné okruhliaky alebo štrk.

Pôda vybraná z jamy je obohatená o popol, rašelinu, humus, popol a superfosfátové hnojivo, po ktorom sa vráti späť do jamy s vopred nainštalovaným majákom - kôlom týčiacim sa nad povrchom. Korene by nemali byť v priamom kontakte s vrstvou bohatou na minerály, mali by byť oddelené vankúšom od bežnej záhradnej pôdy.

Hĺbka výsadby závisí od dĺžky koreňového systému. Koreňový krk nie je zakopaný, mal by byť na povrchu. Okolo sadenice sa urobí priekopa ako drenážna. Je potrebné distribuovať vodu priamo do polomeru koreňového systému. Po výdatnom zalievaní je potrebné strom uviazať o zvislé vedenie.

Prerezávanie marhule

Staré konáre stromu sa strihajú raz za 5 rokov. Ale rez je nevyhnutný aj pre vytvorenie koruny. Prvýkrát sa prerezávanie vykoná bezprostredne po výsadbe sadenice, skráti sa na 70-80 cm, čo prispieva k tvorbe kostrových konárov rastliny. Do polovice leta dorastú asi o 70 cm, treba ich zovrieť, čo bude signál pre vznik konárov ďalšej úrovne.

Nesprávne rastúce vetvy musia byť odrezané. Patria sem tie, ktorých uhol vzhľadom na kmeň stromu je menší ako 50 °. Výhonky sa objavia od stambiku v mieste rezu. Z nich by mal zostať iba jeden, najsilnejší. Na konároch, ktoré majú 2 - 3 roky, sa tvoria plodonosné ostrohy. Vetvy, ktoré prestali prinášať ovocie, sa odstraňujú v štádiu plánovaného 5-ročného rezu.

Choroby a škodcovia

Cytosporóza. Napriek vysokej imunite voči plesňovým infekciám môže Honey Apricot infikovať tento druh húb. Cytosporóza sa prejavuje hrčkami na kôre. Jeho rozšíreniu môžete zabrániť, ak včas odstránite staré vetvy. Pravdepodobnosť je nízka, ale napriek tomu môže bakteriálna nekróza, rovnako ako akýkoľvek rakovinový nádor, zničiť zimovzdornú marhuľovú odrodu. V počiatočnom štádiu sa prejavuje ako škvrny popálenia na kôre. O niečo neskôr sa tvoria vredy, z ktorých vyteká guma.

Choroba postihuje všetky tkanivá stromu, postupne odumiera. Ak sa prvé príznaky ochorenia objavia na vetvách, a nie na kmeni, potom je možné strom uložiť.

Moníliové popáleniny sú dôsledkom vystavenia chladu a vlhkosti na výhonku počas kvitnutia. Niektoré konáre odumierajú, kvitnúce listy zhnednú a vyschnú. Ak sa na rastline objavia vaječníky, potom sa následky porážky môžu prejaviť počas plodenia vo forme hniloby na plodoch.

Škodcovia sliviek a marhúľ sú rovnakí - vošky, mory, listové červy. To je hlavný dôvod výsadby týchto ovocných stromov čo najďalej od seba. Pri výsadbe marhule Med sa už nemusíte báť lézií infekčnými chorobami alebo plesňami, ale hmyzu.


Pozri si video: Ivan Hričovský: Šárka a Bystrická slivka (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Macdhubh

  Nie je to jasné, netvrdím sa

 2. Ichtaca

  Previously, I thought otherwise, thank you for their assistance in this matter.

 3. Quincey

  Je to skvelý nápad. Držím si ho.

 4. Nicanor

  wonderfully, is the entertaining answer

 5. Yabiss

  Certainly, it is right

 6. Hrusosky

  Je mi ľúto, že sa teraz nemôžem zúčastniť diskusie. Nevlastním potrebné informácie. But with pleasure I will watch this theme.

 7. Addisen

  Podľa mňa sa mýli. Napíšte mi do PM, diskutujte o tom.Napíšte správu