Tipy

Tajomstvo pestovania hrozna "Na pamiatku Dombkowska"

Tajomstvo pestovania hrozna "Na pamiatku Dombkowska"


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Špecialisti považujú domácu odrodu hrozna „Pamyat Dombkovskaya“ za jednu z najsľubnejších pre pestovanie v regiónoch blízkych rizikovému poľnohospodárstvu - na severe, na Altaji, na Sibíri a ďalších.

História výberu

Hrozno „Na pamiatku Dombkovskej“, tiež známe ako ChBZ, - čierna bezsemenná zimná odroda, ktorú získal pred viac ako tridsiatimi rokmi slávny orenburgský nadšenec Fedor Iľjič Shatilov. „Rodičmi“ tohto úžasného hrozna bol úsvit severu, z ktorého zdedil svoju výnimočnú zimnú otužilosť a produktivitu a „Kishmish unique“. Od posledného menovaného prijal ponuku, šťavnaté, dierované mäso.

Na distribúciu svojich najlepších výtvorov daroval slávny chovateľ desiatky tisíc odrezkov záhradným farmám v Čeľabinsku, kde sa pestovala rekordná úroda hrozna ChBZ. Ako prejav úcty k svojej kolegyni Yanine Adamovna Dombkovskaya, ktorá s ním pracovala mnoho rokov, dostala táto hrozna svoje súčasné meno od F. I. Shatalov.

Biologický opis odrody

Hrozno "Na pamiatku Dombkowska" - hrozienka. Jeho krík je silný, rýchlo rastúci, so silným a silným viničom. Rastie aj v podmienkach rizikového poľnohospodárstva o 5 metrov, v sezóne sa jej podarí úplne dozrieť.

Jeho tmavozelené vyrezávané listy s dlhými stopkami majú sotva viditeľnú hranu podobnú pavučinám. Bobule strednej veľkosti, zozbierané vo veľkých zhlukoch, sú takmer čierne. Zrieva v závislosti od klímy konkrétnej oblasti od polovice augusta do konca septembra. Za obzvlášť priaznivých podmienok môžu prvé zrelé zhluky potešiť majiteľov začiatkom augusta. Zrelé zhluky, ktoré zostanú na kríku, nepraskajú a naďalej získavajú sladkosť. A na konci jesene, mierne pozerajúc na slnko, sa stanú ako hrozienka.

Tieto bobule majú gaštanové šťavnaté sladkokyselé mäso, tenkú pokožku pokrytú malou voskovou vrstvou. Ich chuť je veľmi príjemná a v hroznovej dužine nie sú žiadne semená. Pri preťažení kríkov plodinou sa môže chuť bobúľ zhoršiť, tj stanú sa kyslé alebo sa dokonca začnú horkať. Okrem toho sú menšie.

Kvety, rovnako ako väčšina hybridných odrôd hrozna, sú v ChBZ bisexuálne.

Hrozno „Na pamiatku Dombkovskej“: pestovanie a starostlivosť

Technická špecifikácia

„Na pamiatku Dombkovskaja“ sa klasifikuje ako odroda na začiatku zrenia, ako od púčikov dozrievania ovocia v jeho prípade od 90 do 115 dní.

Hrozno je pomerne veľké, jeho hmotnosť je 300 - 700 g. Obsah cukru v plodoch je priemerný (až do maximálnej hodnoty 20 g na 100 g vlákniny).

Prvé kefy sa objavujú už na dvojročných kríkoch. A v piatej sezóne je už možné zozbierať celú úrodu - najmenej 10 kg z kríka, hoci to nie je limit.

Za najlepšie množstvo odrody sa považuje asi päťdesiat očí a tri tucty zelených výhonkov na krík. Pre neho sa vykonáva dlhá úprava - až do 10 očí.

Výhody triedy

„Na pamiatku Dombkovskaja“ je špeciálna odroda hrozna určená na pestovanie v kritických podmienkach, preto má množstvo jedinečných vlastností, vďaka ktorým ju mnohí vinári poznajú a oceňujú:

 1. Odolnosť proti mrazu. Za snehu môžu vysoké odrezky viniča odolávať teplotám až 28 stupňov pod nulou. A s ďalšou izoláciou - do 30 stupňov.
 2. Produktivita. Pre svoju zónu je to jedna z najspoľahlivejších a najplodnejších odrôd hrozna.
 3. Odolnosť voči chorobám. Toto hrozno je dosť vysoké. Aj keď sú listy po postreku postihnuté hubovými chorobami (plesňou alebo oídiom), rastliny sa úplne zotavujú a naďalej prinášajú ovocie.
 4. Tolerancia sucha - je na priemernej úrovni.
 5. Dáta o plodoch - skoré a stabilné.
 6. Schopnosť prispôsobiť sa drsným klimatickým podmienkam je vysoká. Vinič na krátku letnú sezónu dokáže úplne dozrieť.
 7. Chuť ovocia - peknéa ich farba je bohatá a pôsobivá.

Pristátie

Pre sadenice je zvolené miesto dobre ohriate slnkom, to je lepšie - vedľa južnej steny domu. Pre každé puzdro je pridelená plocha jeden a pol až tri metre. A potom vykonávajú tieto činnosti:

 • Vykopajte diery pre kríky hlboký meter.
 • Na zabezpečenie dobrého odtoku je v nich položená vrstva štrku a na pohon sadeníc sa používa kompost alebo humus.
 • Piesok sa pridá do pôdy extrahovanej z jamy do tretiny objemu a vyleje sa späť, pričom pre sadenice zanechá výklenok.
 • Sadenice s narovnanými koreňmi sa umiestnia do diery posypanej zeminou, ktorá sa potom zhutní.
 • Potom sa naleje teplou vodou v takom množstve, aby bola Zem dobre nasýtená.
 • Aby bola pôda lepšie zahriata slnkom, je kruh kmeňa mulčovaný tmavými materiálmi.

Starostlivosť o hrozno

Hrozno potrebuje také poľnohospodárske činnosti:

 1. Polievanie sa začína koncom júna. Aby sa predišlo rýchlemu odparovaniu vody v letnom horúčave, je najlepšie zavlažovať rastliny pomocou špeciálnej trubice. Počas výsadby sadenice sa jej jeden koniec umiestni do jamy, odkloní sa od koreňov rastliny o 10-20 cm a druhý sa vytiahne a zakryje vekom, aby sa zabránilo upchatiu. Voda na zavlažovanie by sa mala zohriať. Polievanie sa zastaví počas obdobia sfarbenia bobúľ, aby získali sladkosť.
 2. Hnojenie hrozna mulleínom, kaly a minerálne hnojivá sa vykonávajú v sezóne najviac dvakrát - skoro na jar a pred plodom. Je lepšie kombinovať tento proces so zalievaním. Časté krycie odevy sú nežiaduce, pretože spôsobujú rast listov na úkor ovocia. Pre mladé rastliny postačí hnojenie, ktoré sa uskutočnilo počas ich výsadby.
 3. Na začiatku jari potrebné profylakticky dvakrát s malým intervalom na striekanie hrozno so špeciálnymi prípravkami z plesní, oídia alebo antracózy.
 4. Príprava na zimu. Táto odroda hrozna nezamŕza pod silnou vrstvou snehu. V zasneženej zime potrebujú jej vinič, pritlačený k zemi, ďalšiu izoláciu. Odporúča sa položiť spálenú plsť alebo vlnu medzi krycie vrstvy, aby sa zabránilo hlodavcom.

Možno vás bude zaujímať aj článok, v ktorom hovoríme o vlastnostiach jesenného prerezávania hrozna.

Recenzie vinárov

Orenburg, Čeľabinsk, Penza a ďalší záhradníci žijúci v oblastiach s tvrdými zimami už dlho ocenili hrozno „Pamyatka Dombkovskaya“. Veria, že pestovanie tejto zimy odolnej odrody nie je problematické; jeho kefy sú krásne, s príjemnou chuťou. Výťažok tejto odrody je vyšší a stabilnejší ako iné miestne odrody hrozna. Niektorí pestovatelia na svojom pozemku dostávajú od trojročných kríkov takmer jeden a pol stovky bobúľ bobúľ (2 na každý výhonok), z ktorých každý váži 300 až 700 gramov.

Hoci sa ich názory výrazne líšia pri posudzovaní chuti vína získaného z týchto bobúľ, v opačnom prípade sú jednomyseľné. Každý je presvedčený, že tento hroznový muní stojí za vynaložené úsilie.

Hrozno: výber odrôd

Jednou z najlepších odrôd hrozna Pamyat Dombkovskaya, ktoré sú v zime odolné, je darček pre záhradkárov, ktorí pestujú túto pôvodnú južnú kultúru v podmienkach silných, mrazivých zím a neskorých krátkych letov.


Pozrite si video: Ivan Hričovský: Letný rez v auguste - čo vtedy režeme? (November 2022).