Rada

Popis odrody marhule Black Prince a jej charakteristík, chutí a poľnohospodárskej technológie

Popis odrody marhule Black Prince a jej charakteristík, chutí a poľnohospodárskej technológieWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Chovatelia po celom svete každý deň pracujú na vymýšľaní nových odrôd zeleniny, ovocia a iných potravinárskych plodín. Nové druhy sa objavujú aj medzi ovocnými stromami. Jedným z nich je neobvyklá tmavá marhuľa s názvom Čierny princ. Charakteristiky a opis tohto druhu, ako aj znaky kultivácie sú ďalej v materiáli.

Popis odrody Black Prince

Ovocný strom - marhuľa Čierny princ - malý, niečo medzi obrovským kríkom a malým stromom, o čom svedčí popis odrody. Kôra má tmavozelený odtieň. Na starých konároch často vidno tŕne.

Listy sú tvorené oválne alebo vajcovité. Počas kvitnutia je strom pokrytý svetloružovými alebo bielymi kvetmi. A už na začiatku posledného mesiaca leta dozrievajú šťavnaté gaštanové plody.

Chovatelia poznamenávajú, že hybridná odroda Black Prince má najväčšie plody spomedzi ostatných krížených druhov. Ovocie so svetlým bordovým jadrom v priemere dorastá od 40 do 80 gramov.

Odroda charakteristická

Kvitnutie Čierneho princa nastáva o niečo neskôr ako marhuľa žltých druhov. Táto vlastnosť tohto druhu vám umožňuje nebáť sa, že strom zomrie na neskoré mrazy. Zrelé plody sa zle skladujú, pretože rýchlo mäknú. Preto je mimoriadne ťažké tento výrobok prepraviť.

Strom Čierneho princa rýchlo rastie, prvá úroda sa dá zberať po niekoľkých rokoch kultivácie. Rovnako ako klasické marhuľové odrody, aj hybrid má plodnosť.

Ovocné stromy tejto odrody sú odolné voči chorobám, ako sú:

  1. Monilióza.
  2. Cytosporóza.
  3. Clasterosporium choroba.

Čierny princ navyše ľahko prežije zimné mrazy.

Popis ovocia, chuť

Tí, ktorí vyskúšali rôzne odrody hybridného ovocia, poznamenávajú, že Čierny princ je najchutnejší z tmavo sfarbených marhúľ. Plody sa vyznačujú sladkou a kyslou koláčovou chuťou a arómou charakteristickou pre marhule.

Zrelé ovocie sa používa na prípravu džemu, kompótov, džúsov a iných dezertov.

Vzhľad ovocia láka svojou jedinečnosťou. V strede má ovocie bordovú dužinu s oranžovými odtieňmi. Malé kôstky ovocia sa dajú ľahko oddeliť od ovocia.

Ďalšou výhodou hybridného ovocného stromu je schopnosť produkovať veľké výnosy. Odroda patrí k samoplodným druhom, preto je potrebné na jej opelenie v susedstve vysadiť klasickú odrodu marhúľ, sliviek, sliviek čerešní alebo trniek.

Vlastnosti poľnohospodárskej technológie

Záhradkári marhuľu Čierneho princa nepovažujú za rozmarnú odrodu. Túto úlohu zvládne aj ten, kto sa prvý raz rozhodol pre pestovanie ovocného stromu.

Aby si záhradník po chvíli mohol vychutnať príjemnú chuť šťavnatých plodov čiernej marhule, musí dodržiavať základné pravidlá poľnohospodárskej technológie.

Výsadba a odchod

Sadenica je zasadená do zeme na jar, predtým, ako kvitnú puky. Oblačno alebo slabý dážď je vhodný čas na výsadbu.

Pozor! Sadenica zasadená na jar sa určite zakorení.

V regióne s chladným podnebím je jesenná výsadba kontraindikovaná. V teplých oblastiach je povolené vysadiť hybrid v septembri, aby sa strom mohol adaptovať niekoľko mesiacov pred chladným počasím.

Čierne marhule dobre rastú na miestach, kde je veľa slnečných lúčov a nefúka silný vietor. Ovocný strom nie je pri výbere krajiny vrtošivý, ale nemá rád nadmernú vlhkosť.

Na rozdiel od iných druhov kôstkového ovocia neexistujú v starostlivosti o hybrid žiadne špecifické vlastnosti. Je potrebné včas zalievať, nakŕmiť a vyrezať strom. Mladé stromy počas zimného chladného obdobia musia byť zabalené, aby malé kmene nezamrzli. A začiatkom jari sa kmene sadeníc ošetria roztokom vápna.

Strom Čierneho princa potrebuje časté zalievanie v miernych dávkach. Počas teplých letných mesiacov je zalievanie potrebné menej často, pretože rastlina neznáša nadmernú vlhkosť. Po zbere sa odporúča zalievanie výrazne obmedziť, aby výhonky prežili zimu.

Dôležitým pravidlom pri výbere hnojiva pre čiernu marhuľu je nepoužívať dusíkaté hnojivá a tiež sa nenechať uniesť nadbytkom hnojív. Počas obdobia tvorby ovocia bude stačiť malé množstvo minerálnych obväzov využívajúcich fosfor a draslík.

Koruna stromu sa nelíši v hustom rozvetvení, takže nie je potrebné časté prerezávanie ovocia. V prvých jarných mesiacoch, pred vytvorením púčikov, je povinné rezať konáre, ktoré sú v zime zamrznuté alebo poškodené.

Pokiaľ ide o choroby a škodcov, marhuľa Black Prince je jednou z najodolnejších odrôd voči týmto problémom. Preventívne opatrenia na predchádzanie chorobám však neublížia.


Pozri si video: Ivan Hričovský: MECHANICKÁ OCHRANA RÍBEZLÍ PROTI VOŠKÁM (August 2022).