Rada

Charakteristika odrôd paradajok Azure Giant a Early Giant, recenzie a výnos

Charakteristika odrôd paradajok Azure Giant a Early Giant, recenzie a výnos


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Niektorí záhradkári nazývajú azurovú obrovskú odrodu paradajok Radiant alebo Sugar. Paradajka je paradajka v polovici sezóny a Early Giant dozrieva o pár týždňov skôr. Znalci neobvyklej farby paradajok hovoria o tejto odrode pozitívne.

Všeobecné informácie o Azure Giant

Obrovská paradajka Azure je rozdelená na ruské sekcie určené na pestovanie v záhrade. Opis odrody poznamenáva, že paradajka má dobrú mieru rastu v skleníkových podmienkach.

Azure Giant v prvom rade zaujme svojím neobvyklým vzhľadom. Jeho farba je fialová s čiernym odtieňom, niekedy paradajky nadobúdajú čokoládový odtieň. Buničina je červená a veľmi sladká. Napriek tomu, že sú plody husté, majú dostatok šťavy.

Úrodové charakteristiky tejto odrody rajčiakov naznačujú, že obri majú priemerný ukazovateľ. Ale s náležitou starostlivosťou o sezónu možno z jedného kríka získať až 20 paradajok.

Rastlina patrí k určujúcim druhom, výška kríkov sa pohybuje od 80 cm do 1,2 m. Opis odrody zahŕňa zvýšené rozvetvenie kríkov a potrebu zovretia. Takáto manipulácia poskytuje prístup k slnečnému žiareniu, kvôli ktorému sa vytvára vaječník a dozrievajú plody. Počas letnej sezóny potrebuje rastlina slnko 10 hodín denne.

Vytvorené kefky obsahujú 4 - 6 vaječníkov. Plody obrovskej veľkosti: paradajka môže dosiahnuť 700 g. Aby veľké plody rajčiakov nezlomili stonky, musia byť priviazané k natiahnutej mreži alebo inej podpere. Zvyčajne najväčšie paradajky rastú na dolných vaječníkoch a na vrchole stoniek vážia rajčiaky najviac 200 g.

Paradajka má hustú (ale pomerne mäkkú) šupku a rebrovanie na stopke. Tvar ovocia je sploštený-zaoblený. Dobre znášajú prepravu. Zvyčajne sa používajú čerstvé na prípravu šalátov, pridávajú sa do polievok a pripravujú sa z nich omáčky. Šťava je vyrobená z dobre vyzretého ovocia - nápoj sa ukáže byť hustý a bohatý. Paradajky môžu byť použité na zimnú konzerváciu, ale nie celé.

Opis odrody naznačuje, že plody Azure Giant sa vyznačujú dobrou chuťou. Rastlina je odolná voči chorobám, paradajky sa dajú bez problémov prepravovať.

Sťažnosti tých, ktorí pestovali túto odrodu, sa týkajú nestability výnosu, ktorá závisí od poveternostných podmienok a starostlivosti o rastlinu. Je potrebné včasné zovretie kríkov.

Vlastnosti paradajok Skorý obor

Skoré obrovské paradajky sa vyznačujú veľmi veľkými plodmi svetloružovej farby. Tvarom pripomínajú obrovský kužeľ so zúženou časťou smerom nadol. Tieto paradajky sú veľmi skoro, ako prvé potešia záhradníkov svojimi plodmi. Jedna zrelá paradajka môže mať hmotnosť až 500 g.

Poľnohospodárske pravidlá

Popis odrody paradajok Azure a Early Giant potvrdzuje, že paradajky si vyžadujú veľkú pozornosť záhradníkov, určitú starostlivosť.

Na ochranu paradajok pred chorobami je potrebné dodržiavať striedanie plodín a rajčiny nesádzať na rovnaké miesto niekoľko rokov po sebe.

Ošetrenie semien

Pred výsadbou sa semená zakúpené v špecializovanom obchode alebo získané zo zberu ošetria slabým roztokom manganistanu draselného. Potom sa umyjú čistou vodou a umiestnia sa do špeciálneho roztoku, ktorý stimuluje rast. Po 1 dni vystavenia účinku liečiva sa semená umiestnia do chladnej miestnosti na vytvrdenie.

Kultivácia tejto odrody sa uskutočňuje výsadbou sadeníc. Na výsadbu semien získavajú ľahkú pôdu pozostávajúcu z humusu a záhradnej pôdy. Do takejto zmesi sa tiež pridáva riečny piesok a popol z dreva kalcinovaný v peci.

Výsadba semien

Semená sa vysádzajú koncom zimy do nádob s pôdou. Semená sú zakopané v plytkých drážkach a na vrchu posypané rašelinou. Potom sa nádoba zaleje teplou usadenou vodou. Teplota vzduchu v miestnosti by mala byť asi +23 - 25 stupňov. Keď sa objavia prvé výhonky, nádoby sa odnesú do miestnosti s nižšou teplotou +16 - 20 stupňov. Nemali by byť žiadne prievany.

Sú umiestnené na slnečnej strane a poskytujú dostatočné osvetlenie. Ak je počasie dlho zamračené, je vhodné vykonať dodatočné osvetlenie žiarivkami. Zalievajte nádoby na osivo opatrne pomocou rozprašovača alebo bežného sitka.

Po vytvorení prvého listu sa sadenice ponoria, presadia do inej nádoby a zalejú sa komplexnými hnojivami. Na vytvrdnutie sa sadenice, počínajúc koncom apríla, vynášajú každý deň do chladnejšej miestnosti alebo vonku.

Presádzanie sadeníc do pôdy

Transplantácia do pôdy sa vykonáva koncom mája. Kríky týchto odrôd sú umiestnené takým spôsobom, že 1 štvorcový. m predstavoval 3 rastliny. Do vykopanej jamy sa pridajú hnojivá a drevný popol, potom sa položí sadenica a posype sa zeminou. Kroviny so sviežou zelenou časťou, ale slabý koreňový systém bude ťažšie zakoreniť sa a pomalšie rásť.

Aby bol zber takýchto paradajok dlhší, opätovná výsadba nových kríkov rajčiakov sa vykonáva 3 týždne po prvej výsadbe.

Polievanie

Po vysušení ornice polievajte kríky. Na zavlažovanie sa používa iba teplá voda: pôsobenie chladu má negatívny vplyv na paradajky, spomaľuje rast a schopnosť rajčiaka niesť ovocie. Pri polievaní by sa malo dodržiavať nasledujúce pravidlo: voda by mala byť v koreňoch, nie na listoch. Uvoľňovanie pôdy sa považuje za povinné po každom zalievaní pôdy.

Tvorba kríkov

Aby sa rastlina neoslabila, odstránia sa všetky neplodné stonky. Za optimálne sa považuje ponechať na jednom kríku 1 - 2 veľké stonky. Zvyšok je zovretý (vyrezaný nožom vo vzdialenosti 2 - 3 cm od hlavného kmeňa). Nevlastné deti sa štipnú po tom, čo sa na kríkoch objavia 4 ovocné zhluky.

Kŕmenie

Odborníci na pestovanie paradajok Azure gigant F1 v recenziách odporúčajú hnojiť pôdu, na ktorej paradajky rastú, 4-krát za sezónu. Mali by sa používať organické aj minerálne hnojivá.

Choroby a škodcovia

Popis odrody Azure gigant tvrdí, že paradajka je relatívne odolná voči chorobám, ale môže byť ovplyvnená tabakovou mozaikou, fusáriom a vädnutím vädnutia. Bez preventívnych opatrení sa to nedá.

Pôda, v ktorej sú sadenice vysadené, sa spracuje roztokom manganistanu draselného alebo roztokom síranu meďnatého. Potom sa paradajky postriekajú netoxickými biologickými produktmi, ktoré majú antifungálny účinok, napríklad Fitosporin.

Môžete sa vyrovnať so záhradnými škodcami, ktorí môžu infikovať paradajky, mulčovaním pôdy slamou alebo rašelinou a pravidelným vytrhávaním buriny. Larvy a dospelí slimáci sa zbierajú ručne. Keď sú rastliny ovplyvnené voškami, kríky sa ošetria roztokom mydla na pranie. Insekticídy použité na tento účel vystrašia lietajúcich škodcov, môžu sa však používať až do vytvorenia vaječníkov.

Nadmerná vlhkosť môže viesť k vzniku plesňových chorôb. Na spodných listoch sa objavujú tmavé škvrny. Ak ich nájdete, ihneď by ste mali poškodené listy odstrániť. Ak sa tak nestane, choroba môže úplne zničiť rastlinu. S takouto chorobou sa môžete vyrovnať pomocou fungicídov: chlórtalonil alebo síran meďnatý.


Pozri si video: Slniečko - Ked som išov z hodov (Septembra 2022).