Rada

Koľko dní po pôrode sa vám môže začať stať králik a technológia

Koľko dní po pôrode sa vám môže začať stať králik a technológia


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Králiky sa chovajú pre diétne mäso a hodnotnú kožušinu. Jednotlivci ženského pohlavia sú schopní ročne priviesť až 70 mladých králikov. Preto je tento typ podnikania ekonomicky výhodný. Poľnohospodári neumožňujú nekontrolované hladkanie, znepokojujúce zdravie zvierat. Pre začínajúcich chovateľov králikov je užitočné vedieť, koľko dní po narodení sa králik môže znova stať.

Načasovanie puberty u králikov

Po narodení sú potomkovia držaní spolu pri matke až do veku 3 mesiacov. Po troch mesiacoch sú mláďatá pripravené na párenie. Preto sa králiky sadia v závislosti od pohlavia, aby sa vylúčila príbuzenská plemenitba. Skoré párenie nebude mať potomstvo, pretože králik ešte nemá vytvorené fyziologické údaje pre reprodukciu.

Na reprodukciu potomstva sa očakáva úplné pohlavné dozrievanie samice, ku ktorému dôjde o 5 - 6 mesiacov. Pripravenosť chovateľov samíc králikov je určená znakmi: časté močenie, opuch genitálnej slučky, fyzické vzrušenie. V niektorých prípadoch môže králik na seba vytiahnuť páperie, aby vybavil hniezdo. Sexuálny apetít sa opakuje každých 7-9 dní.

Pripravenosť králika na párenie je určená jeho správaním. Začína aktívne označovať územie. Počas obdobia preletu samca sa párenie odkladá na ďalšie obdobie. V tejto dobe má hlodavec oslabený imunitný systém.

Puberta sa vyskytuje u rôznych plemien v rôznom čase. Čím väčšie sú jednotlivci, tým neskôr sa začína obdobie sexuálnej aktivity. Samice sa môžu páriť po prvom molt. Samce sa môžu páriť až po druhej molt.

Koľko dní po narodení môže byť králik zakrytý?

Fyziologicky je králik pripravený na pôrod hneď na druhý deň po pôrode. Ale jej telo potrebuje zotavenie. Príliš časté párenie vedie k oslabeniu imunity králika, zlému zdraviu. Prvé dni míňa zdroje na kŕmenie svojich potomkov. Ak čerstvá matka opäť otehotnie, jej materské inštinkty sa výrazne znížia. Vo vrhu by nemalo byť viac králikov ako bradaviek samice, inak by ostatné králiky uhynuli.

Priemyselná technológia

Králiky ročne prinesú až 10 potomkov. Termín nosenia teliat je 28-34 dní. Narodí sa od 5 do 10 králikov. V podnikoch na chov králikov sa samica používa na výrobu jeden rok, potom sa utratí. Chovné jedince s vynikajúcimi vlastnosťami sa môžu páriť s mužom dva roky.

Pri výrobe je samica izolovaná 20. deň po pôrode. Mládež je z matky odobratá na 35 dní. Do ďalšieho kola odpočíva samica asi dva týždne.

Technika zhutneného obvodu

Na zvýšenie frekvencie výskytu nových potomkov sa používa metóda zhutnených a polo zhutnených vrhov. Chovatelia králikov používajú túto techniku ​​vo výnimočných prípadoch, pretože sa rodia slabé mláďatá.

Pri zhutnenom okrole sa samica umiestni vedľa králika už 2 - 3 dni po pôrode. Potomstvo sa ukladá 29. deň po kŕmení mliekom. Polokompaktná metóda spočíva v párení samice s králikom do 10 - 20 dní po narodení. Mláďatá králikov sa odoberajú matke 40 dní.

Štandardná technológia

Používa sa na malých farmách. Králik sa opäť páril po 45-50 dňoch. Vďaka tomu samica rodí zdravé potomstvo so silnou imunitou. Králiky trávia so svojou matkou mesiac a pol. Mladé zvieratá rýchlo priberajú, čím posilňujú svoje zdravie.

Chovatelia králikov používajú samicu na chov 2 - 2,5 roka. Medzi výhody štandardnej technológie kríženia patria:

  • výskyt početných, zdravých potomkov;
  • úplné zotavenie tela ženy;
  • králiky po kŕmení sa osamostatnia;
  • materské vlastnosti králika sa neznižujú.

Aké problémy môžu nastať?

Zdravá výživa, správna starostlivosť a dodržiavanie technológie okrol vám umožňujú získať kompletný prírastok do rodiny králikov. Predčasný potrat, resorpcia plodu naznačuje zdravotné problémy ženy. Pred ďalším párením by sa mala samica skontrolovať na choroby.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Ak sa objaví mŕtvy trus alebo predčasne uhynú králiky po pôrode, žena a partner by sa už nemali páriť. V takom prípade sa predchádza endometritíde. Je predpísaná antibiotická liečba.

Potrat u králika môže byť vyvolaný ďalšími faktormi:

  1. Porušenie stravy. Problém môže spočívať v nesprávnom výbere krmiva, nevhodnosti jeho zloženia.
  2. Králik mohol byť vystavený stresovej situácii: vystrašený ostrým hlukom, nové prostredie.
  3. Prejav infekčnej choroby.

Na zachovanie potomstva obsahuje strava samice viac výživných látok, vitamínov a minerálov. Zviera by malo dostávať primeranú výživu, dostatočné množstvo potravy.

Ak budete pri chove králikov dodržiavať jednoduché pravidlá, farmár získa zdravé a plnohodnotné potomstvo. Je tiež dôležité dodržiavať načasovanie okrolu.


Pozri si video: Mrtví králík (Septembra 2022).