Rada

Prečo kala kvitne vonku a čo robiť, ako ich nechať rozkvitnúť

Prečo kala kvitne vonku a čo robiť, ako ich nechať rozkvitnúť


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Pestovanie kala doma vyžaduje dodržiavanie určitých odporúčaní týkajúcich sa výsadby a ďalšej starostlivosti. Táto populárna okrasná rastlina pre aktívnu vegetáciu potrebuje dostatočné množstvo svetla, tepla a dobre zvolenú kapacitu. Existujú ale situácie, keď sa nedodržiava očakávaná fáza kvitnutia, čo majiteľa veľmi rozruší. Aby ste pochopili, prečo kala nekvitne, musíte podrobnejšie zvážiť hlavné dôvody takýchto negatívnych dôsledkov a metódy ich eliminácie.

Prečo kala kvitne

Existuje niekoľko hlavných dôvodov, prečo kalámám chýbajú kvety. Celkovo sú rovnaké pre pestovanie afrických hostí na otvorenom priestranstve aj doma.

Na otvorenom poli

Záhradná kala nereaguje dobre na ich výsadbu v tieni. Je lepšie zvoliť miesto pristátia na mierne zatemnenom mieste, kde sa v prvej polovici dňa objavia slnečné lúče. Identifikácia kalíl na čistine pod otvoreným slnkom je tiež nebezpečná, na listových doskách je vysoká pravdepodobnosť popálenia. Aby kala kvitla, musí byť svetlo rozptýlené.

Výsadba na kopci môže tiež spôsobiť, že kvitnúce kaly nekvitnú, odporúča sa zvoliť oblasť v nížinách. Nebojí sa ich ani blízke umiestnenie podzemných vôd. Zahustené alebo plytké výsadby často vedú k takým negatívnym následkom. Vzdialenosť medzi kalami by mala byť 30 - 40 centimetrov a hĺbka výsadby by mala byť 10 - 20 centimetrov.

Calla ľalie často nemajú kvety, ak sú vysadené v pôde s vysokou kyslosťou, pôda by mala byť neutrálna. Aby ste v záhrade dosiahli kvitnutie z kál, nepreháňajte to zavedením prípravkov obsahujúcich dusík.

Doma

Ak sú kala umiestnené doma, kvitnú iba dvakrát ročne (v máji a októbri). Ak nedôjde k kvitnutiu, stojí za to revidovať podmienky pestovania. Medzi bežné dôvody patrí:

 • častý pohyb kvetináča z jedného miesta na druhé;
 • prerastené hľuzy;
 • zneužívanie transplantátov;
 • nedostatok osvetlenia;
 • výživové nedostatky;
 • chyby pri odchode počas aktívneho vegetačného obdobia.

Je lepšie pridávať do pôdy zmesi hnojív v januári až marci, s frekvenciou 1 krát za 7 dní.

Faktory vyvolávajúce nedostatok kvitnutia

Aby kalie pravidelne kvitli, musíte vedieť, aké faktory nepriaznivo ovplyvňujú rastlinu:

 • poruchy starostlivosti, keď je dekoratívna kultúra v pokoji;
 • žiadne rozdelenie koreňov, postup by sa mal vykonať raz za 2-3 roky;
 • nevhodná nádoba na kvety, môže byť buď malá, alebo veľmi veľká;
 • povrchové zapustenie hľúz do zeme;
 • nadbytok živín v pôde v pôdnom substráte;
 • nedostatok vlhkosti;
 • chyby starostlivosti.

Spôsoby, ako rozkvitnúť rastline

Začínajúci pestovatelia rastlín často nevedia, čo majú robiť, aby kvitli kala. Existuje ale niekoľko účinných spôsobov, ako dosiahnuť tvorbu a kvitnutie pukov.

Zabezpečujeme správne zalievanie

Callas sú rastliny milujúce vlhkosť a potrebujú pravidelnú zálievku. Optimálna frekvencia zavlažovacích činností je každý deň alebo každý druhý deň, hlavné je, že voda je neustále v žumpe. Obzvlášť vodné postupy sú užitočné pre výkaly vo fáze pučania. Účinne usporiadajte sprchový kvet alebo ho vystavte v letnom daždi.

Odporúčaná úroveň vlhkosti pre oddenky calla lilie je 70-80% a pre hľuzy obyčajné v rozmedzí 50-60%.

Kala by sa mala navlhčiť hneď, ako pôda vyschne do hĺbky 1 centimeter. Hlavná vec je, že sa nesmie povoliť úplné vysušenie pôdnej zmesi v kvetináči, inak sa fáza kvitnutia odloží o šesť mesiacov. Na zavlažovanie je žiaduce použiť usadenú a mäkkú tekutinu, studená voda je dôvodom nedostatku kvitnutia v kaloch. Keď sa pučiaca fáza skončí, biele odrody kala sa zalievajú čo najmenej a farebné sa začnú zvlhčovať až po 1 - 2 mesiacoch.

Prenesenie kala do priestranného hrnca

V prírodných podmienkach africká rastlina aktívne rastie a rozvíja sa, ale doma je vystavená skutočnému stresu. Po akvizícii sa presadí do širšej a hlbšej nádoby. Hrniec by sa mal tiež vymeniť, keď rastie koreňový systém, inak začnú v stiesnenom kvetináči postupovať rôzne ochorenia.

Hrniec na pestovanie kala musí spĺňať tieto parametre:

 • výška nádoby by mala byť 2-násobkom veľkosti (dĺžky) koreňovej hmoty;
 • šírka hrnca by mala byť o 5 centimetrov väčšia ako koruna.

Mali by ste tiež ovládať vzhľad detí v kvetináči, ktorý vytláča dospelý krík a zbavuje ho možnosti kvitnúť. Aby sa zabránilo takýmto následkom, odporúča sa deti včas vysadiť alebo ich spolu s materskou rastlinou presadiť do vhodnejšej nádoby.

Poskytnite mier

Je to tak položené v prírode, že kalam potrebuje pravidelný odpočinok. Nemôžu potešiť svojím luxusným kvitnutím po celý rok, takisto sa znižuje schopnosť rastlín zabezpečiť všetkým vegetatívnym orgánom dostatočné množstvo užitočných zložiek. Ak sa počas vegetačného pokoja pozoruje odumieranie listových dosiek a posilnenie koreňového systému, nemali by ste sa báť, je to úplne prirodzený proces.

Koľko by malo kala odpočívať

Počas obdobia vegetačného pokoja, ktoré končí 3 mesiace po odkvitnutí pukov, musí byť rastlina umiestnená na chladnom mieste a musí sa znížiť množstvo zálievky. Keď sa kvety prebudia, prenesú sa späť na ľahký parapet a obnovia sa pravidelné zavlažovacie činnosti a kŕmne postupy. Dôkazom bezpečného výstupu z doby odpočinku je rast svieže zelenej listovej hmoty rastlinou a vzhľad púčikov.

Pravidelne nanášame vrchný obväz

Pre plnohodnotný proces kvitnutia potrebuje rastlina dostatok výživných látok, inak nemá dostatok sily na to, aby vytvorila púčiky. Slabý koreňový systém nemôže úplne nasýtiť nadzemnú časť užitočnými komponentmi, preto nie sú žiadne kvety. Aby sme zelenému miláčikovi poskytli dobrú podporu a stimulovali proces kvitnutia, je potrebné na obohatenie pôdy pravidelne používať fosforečno-draselné hnojivo.

Tipy a triky od záhradkárov

Ak existuje túžba získať tak luxusnú a hojne kvitnúcu rastlinu, ako je kala, musíte dodržiavať nasledujúce odporúčania:

 • Musíte určiť kvetináč na parapete, kde ráno svieti slnko.
 • Nádoba na transplantáciu by mala byť priestranná, najmenej 60 centimetrov vysoká. Polomer od bodu rastu kaly by mal byť najmenej 20 centimetrov.
 • Nemali by ste ignorovať postupy kŕmenia, kvetina na ne reaguje s vďakou. Na tieto účely sú vhodné nielen hotové výživové kompozície, ale aj ľudové metódy. Okolo okrasnej plantáže musíte vytvoriť drážku a vložiť do nej fragmenty šupky z ovocia, plevy zo semien. Mali by byť posypané zmesou pôdy.
 • Zavlažovacie opatrenia sa musia vykonávať výlučne pomocou filtrovanej vody alebo oddelenej teploty miestnosti. Zalievanie a varenie je užitočné.
 • Aby ste sa vyhli problémom pri pestovaní afrického hosťa, je potrebné odstrániť ornicu a nahradiť ju novou, úrodnou. Hlavnou vecou je robiť všetko opatrne, inak existuje vysoká pravdepodobnosť poranenia koreňového systému. Táto technika umožňuje ďalšie zníženie frekvencie prenosových operácií.
 • Biele kala vyžadujú viac vlahy ako farebné, jasné svetlo je pre ne dôležitejšie a nemali by sa vyhodiť, ak počas obdobia odpočinku odhodia listy.

Kaly, nie márne, zaujímajú jednu z popredných pozícií medzi okrasnými plodinami používanými v domácom kvetinárstve. Táto nenáročná rastlina rastie a vyvíja sa vo vnútorných podmienkach celkom normálne, hlavnou vecou je dodržiavať určitý teplotný režim a úroveň vlhkosti.


Pozri si video: GROWSHOW - jak na úspěšné pěstování orchidejí (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Tygozshura

  I believe that you are wrong. Som si istý. I can defend my position. Email me at PM, we'll talk.

 2. Venjamin

  It can't be!

 3. Baldrik

  you the very talented person

 4. Vinris

  rýchlo pochopili))))

 5. Tukazahn

  A beautiful post, meaningful ...Napíšte správu