Rastliny

Hlavné metódy omladzovania jablone

Hlavné metódy omladzovania jablone


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Vekom môže jabloň rodiť ovocie výlučne v hornej časti koruny a výnos rastliny sa výrazne znižuje. Ak ju chcete obnoviť a usporiadať ovocný strom, mali by ste jabloň omladiť, čo znamená silné prerezávanie, vykladanie a zosvetľovanie korunky stromu. Uskutočnenie takéhoto postupu zvyšuje rast stromu a robí ho mladším z hľadiska tvorby plodín.

Známky starnutia jabloní a vymenovanie za omladenie

Narušenie interakcie koreňového systému a vzdušnej časti prispieva k objaveniu sa prvých príznakov starnutia ovocných stromov na apikálnej časti výhonkov, ktoré majú najväčšiu vzdialenosť od koreňov rastliny. Ďalej, vetvy vyššieho poriadku starnú a potom sa pozorujú zmeny v koreňovom systéme a vzdušnej výške.

Starnutie jablone sa vyskytuje v niekoľkých fázach:

  1. Zmena obdobia stabilného a aktívneho rastu a plodu na obdobie progresívneho rastu s oslabením rastu kostrových vetiev a zánikom špinavých vetiev.
  2. Čiastočné zastavenie rastu kostrových vetiev a úplné zastavenie rozvoja skrátených porastov a listnatých odtokov. Kostrové vetvy sú vystavené v oblasti od základne po okraj koruny, čo minimálne ovplyvňuje výnos, ale ovplyvňuje chuť a vzhľad ovocia. Okrem toho môže dôjsť k striedaniu produktívnych a chudých rokov.
  3. Úplné zastavenie rastu kostrových vetiev a odumretie zarastených vetiev so stratou kvalitatívnych ukazovateľov ovocia.
  4. Úplná smrť vzdušné časti ovocného stromu so smrťou koreňového systému rastliny.

Účel omladenia jablone je jasný pre väčšinu záhradkárov, ktorí tieto ovocné stromy pestujú na miestach dlhú dobu. Omladzujúce prerezávanie starého jablone pomáha udržiavať vysokú úroveň výnosu. Kvalita ovocia sa navyše nezhoršuje. V prvom rade by sa mali odstrániť staré aj choré konáre stromu, ktoré zabraňujú chorobám rastlín. Vysoko kvalitné prerezávanie tvorí korunu jablone a prispôsobenie výšky môže výrazne uľahčiť proces zberu a starostlivosti o stromy.

Spôsoby, ako omladiť starý strom

Pred výberom metódy a priamym prerezaním ovocného stromu by sa mala vykonať dôkladná kontrola rastliny. Najčastejšie na starom jabloni môžete pozorovať značné množstvo ďalších výhonkov a na spodnej časti kmeňa je veľa bazálnych výhonkov.

Na požadovanú prácu: záhradnícke nožnice s dlhými držadlami, píla na drevo, záhradná variácia a štafle.

Ako omladiť jabloň

Znížená Apple Crown

Technika redukcie koruny spočíva v tom, že sa vyreže stonka ovocného stromu a pár hustých konárov rastúcich smerom nahor. Táto metóda pomáha otvoriť vnútro koruny slnečnému žiareniu. Vrchol koruny sa má orezávať vo výške dvoch metrov od samice, ktorá sa nachádza úplne na spodnej časti. Vykonáva sa tiež orezávanie v hornej časti najvyšších súk a ich preklad do vetvenia v druhom poradí. Najlepšie je umiestnenie na stranách materských vetiev.

Pre zvýšenie osvetlenia vnútornej časti koruny by malo byť riedenie. Tento postup zvyšuje životnosť ovocných vetiev a zlepšuje ukladanie pukov kvetín, ako aj ukladanie ovocia. Vystrihnuté sú visiace, zakrpatené alebo poškodené alebo choré konáre. Je dovolené rezať vetvy rastúce vo vnútri koruny. Príliš silné zahusťovanie vyžaduje strihanie a extra zdravé, hrubšie konáre. Súčasne sa uskutočňuje orezávanie ovocného stromu proti starnutiu.

Schéma na odrezávanie jabloní proti starnutiu

Hlavnou podstatou omladzujúceho prerezávania ovocných stromov je skrátenie najstarších konárov na trvalých drevinách. V dôsledku takéhoto orezávania sa priemer korunky stromu zmenšuje asi o jeden a pol metra.

Oslabené a nedostatočne rozvinuté dolné vetvy by sa mali orezávať na vetve, ktoré rastú smerom nahor. Horné konáre vyžadujú orezanie výhonkov smerujúcich do strany. Orezanie je dôležité v súlade s pravidlom podriadenosti: hlavná vetva musí mať vždy väčšiu dĺžku ako jej vetvy. Husté vetvy rastúce zdola nie je možné orezávať. Inak sa na strome vyskytujú rozsiahle rany alebo duté formy, čo veľmi často vedie k smrti rastliny.

Maximálne prerezávanie jabĺk

Najčastejšie sa maximálne prerezávanie jabloní uskutočňuje na jar, dokonca ešte pred tokom šťavy v ovocných stromoch. Počas zimného obdobia môžete vykonávať maximálne čiastočné orezanie. Práce by sa mali vykonávať v slnečných a suchých dňoch.

Riedenie začína orezávaním vetiev na tých najrozsiahlejších vetvách. Ďalej sa odstránia najmä zahustené, najdlhšie a najväčšie vetvy. Na miestach odstránených konárov nemôžete zanechať konope, ktoré provokujú hnilobu alebo choroby ovocného stromu. Časti, ktoré sú príliš blízko kmeňa, sa dobre nezdravia. Všetky oblasti čerstvých rezov musia byť ošetrené lakom alebo farbou.

Pri maximálnom prerezávaní sa berie do úvahy zásada trojstupňových stromov, ktorá predpokladá prítomnosť dlhších dolných vetiev. Jednoročné alebo práve vysadené stromy si vyžadujú prerezávanie ihneď po výsadbe. V tomto prípade sa odstráni horná časť kmeňa a načrtne sa budúci tvar koruny ovocného stromu.

Starostlivosť o jablko po prerezávaní

Akékoľvek prerezávanie a ešte silnejšie a omladzujúce vyžaduje osobitnú následnú starostlivosť o ovocné stromy. Rastliny po orezaní sa spravidla musia hnojiť v kruhoch kmeňa. Na tento účel sa odporúča používať organické hnojivá v množstve 8 kilogramov na meter štvorcový pôdy. Dobrý výsledok ukazuje použitie zmesi dusíka vo forme 20 gramov močoviny, 10 gramov dvojitého superfosfátu a 20 gramov chloridu draselného. Namiesto hnojív na báze fosforu a draslíka sa môže použiť drevný popol. Obsahuje dôležité stopové prvky, ktoré pomáhajú neutralizovať kyslosť pôdy.

Zavádzanie organických hnojív, fosforu a potaše je najlepšie na jeseň. Na jar je vhodné uvoľniť kruhy kmeňa, ktoré pomáhajú zachovať vlhkosť v pôde. Na zlepšenie minerálnej výživy ovocných stromov v lete je potrebné použiť roztok močoviny, ako aj stopové prvky, ako je zinok alebo bór.

Ako prerezávať jabloň na jeseň

Vrchný obväz na báze močoviny z listov ukazuje jeho účinnosť pri vytváraní vysokého výťažku. Dusíkové doplnky sú najdôležitejšie vo fáze kladenia kvetných pukov. Postrek sa vykonáva špeciálnymi zlúčeninami alebo slabým roztokom močoviny.

Ďalšia starostlivosť o strom po prerezávaní nemá výrazné rozdiely od normy a vykonáva sa v súlade so všeobecnou poľnohospodárskou technológiou pestovania ovocných drevín.