Rada

Opis odrody čerešňovej slivky Nájdené, technológia výsadby, starostlivosť a prerezávanie

Opis odrody čerešňovej slivky Nájdené, technológia výsadby, starostlivosť a prerezávanie


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

V mnohých regiónoch Ruska je pre svoju nenáročnosť populárna čerešňová slivka. Ako si táto kultúra získala lásku záhradkárov, aké má vlastnosti, aké sú jej výhody a nevýhody - náš článok vám to pomôže zistiť.

História šľachtenia odrody

Čerešňovú slivku Nayden chovali chovatelia na Kryme kombináciou odrôd dvoch sliviek - čínskej Skoroplodnaya a ruskej Dessertnaya.

Táto odroda bola pridaná do štátneho registra v roku 1993. Ovocný strom sa pôvodne pestoval v oblastiach dolnej Volhy a strednej čiernej Zeme, neskôr sa však osvedčila skúsenosť s pestovaním v iných, menej priaznivých poveternostných a klimatických podmienkach.

Popis

Drevo

Strom môže dosiahnuť výšku 3 metre, má hladký sivý kmeň. Koruna je stredne hustá, zaoblená, mierne plochá. Výhonky sú silné, vodorovné, zvyčajne zelené až hnedočervené. Listy sú oválne, veľké, farba listov je svetlozelená, stredne lesklá. Vrchol listu je špicatý, okraje sú zúbkované.

Kvetné puky kvitnú od apríla, u každého puku sa rozvinú dva malé kvety s bielymi okvetnými lístkami a veľkým počtom tyčiniek. Slivka naďalej kvitne asi týždeň.

Ovocie

Plum Nayden má stredne veľké alebo veľké plody. Plody sú oválne, mierne zdeformované. Koža je pevná a elastická. Majú slabo vyjadrený voskový povlak. Farbenie je hlavne červenofialové tóny. Môžete tiež vidieť veľa malých žltých bodiek.

Buničina má priemernú vlákninu a hustotu, oranžový odtieň. Plody čerešňovej slivky sú stredne šťavnaté. Kosť je zo stredu odstránená s malými ťažkosťami. Chuť je viac sladká ako kyslá. Je pozoruhodné, že vďaka hustej a silnej nohe plody ani po dozretí dlho nepadajú na zem, zostávajú čerstvé a kvalitné.

Kultúrne charakteristiky

Odolné voči mrazu a suchu

Odroda sliviek Naydena má vynikajúcu zimnú odolnosť. Nie je to však také tolerantné voči suchu.

Aké choroby a škodcovia sú pre strom nebezpečné

Táto kultúra nie je zvlášť náchylná na choroby alebo poškodenie hmyzom, avšak pri nedodržiavaní pravidiel výsadby a starostlivosti o rastlinu sa môžu nechtiac vytvoriť podmienky pre rozvoj chorôb a výskyt parazitov.

V prípade čerešňovej slivky choroby ako:

 • kokokomykóza (plesňové ochorenie);
 • monilióza;
 • choroba clasterosporium.

Pre strom sú tiež nebezpeční škodcovia:

 • roztoč;
 • slizký kalich;
 • vošky.

Nájdené pevne prežíva choroby a škodcov, ale nezabudnite na preventívne ošetrenie.

Opeľovače a kvitnutie

Odroda slivky Nájdená ako plodná. Ak chcete získať dobrú úrodu, strom potrebuje opeľovače. Aby ste to dosiahli, musí byť čerešňová slivka vysadená na mieste blízkom iným odrodám sliviek.

Nájdené najlepšie opeľovače čerešňovej slivky:

 • Cestovateľ;
 • Darček do Petrohradu;
 • Nesmeje sa;
 • Vitba;
 • Mara.

Je tiež možné samostatné, umelé opelenie pomocou špeciálnych opeľovačov pre záhradu.

Vlastnosti plodenia a úroda odrody

Vysadením tejto odrody sliviek budete každý rok zbierať veľké množstvo ovocia, pretože vysoká úroda je jednou z hlavných vlastností tejto plodiny.

V južných oblastiach boli zaznamenané úrody do 100 kilogramov na strom. Nayden začína prinášať ovocie v polovici júla.

Kde sa plody používajú?

Nájdené ovocie začína prinášať ovocie už 2 roky po výsadbe. Plody čerešňovej slivky sú dostatočne chutné na to, aby sa dali konzumovať čerstvo zozbierané. Sú tiež dobré na konzerváciu pre budúce použitie.

Čerstvé ovocie obsahuje veľa prospešných látok pre telo a zo spracovaného sa pripravujú chutné dezerty.

Možnosti dlhodobého konzervovania ovocia:

 • zmrazenie;
 • džús, kompót;
 • džem, džem, džem.

Výhody a nevýhody

Vyniká medzi ostatnými čerešňovými slivkami Found vďaka nasledujúcim vlastnostiam:

 • chutné ovocie;
 • vysoká úroveň odolnosti voči chladu;
 • plody zostávajú na strome dlho;
 • vysoká úroda každý rok;
 • odolný voči rôznym chorobám;
 • rýchlo rastie;
 • dobrá úroveň prispôsobenia sa počasiu;
 • odolnosť ovocia voči preprave.

Existujú však aj niektoré nevýhody:

 • čerešňová slivka potrebuje opeľovače, pretože je samorodná;
 • kosť je ťažké oddeliť od dužiny.

Technológia pristátia

Určenie podmienok

Spravidla sa v podmienkach uzavretého koreňového systému sadenice vysádzajú medzi aprílom a októbrom. Ak je koreňový systém otvorený, rastlina sa vysádza s príchodom jari.

Optimálne umiestnenie pre odovzdanie

Na zaplavené a podmáčané pôdy by ste nemali sadiť čerešňovú slivku, nadmerná vlhkosť je pre strom ničivá. Pôda by tiež nemala byť ťažká. Vyberte si slnečné miesto chránené pred vetrom. Takou ochranou môže byť svah, plot alebo iné stromy.

Odporúčané a kontraindikované okolie

Dobré susedstvo vám zabezpečí výsadbu blízkej čerešňovej slivky. Strom tiež dobre vychádza s egrešmi, čiernymi ríbezľami a inými kríkmi.

Nesaďte ovocné stromy vedľa slivky. Jabloň však môže byť výnimkou.

Príprava sadeníc

Pri výbere sadenice ju starostlivo preskúmajte. Rastlina musí mať dobrý koreňový systém. Dávajte pozor aj na korunu a kmeň stromu. Olistenie musí byť zdravé a kmeň bez prasklín.

Sadenice by sa mali kupovať na jeseň, vtedy budete mať oveľa väčší výber.Na zimu by sa sadenice mali skladovať na chladnom mieste, kde bude teplota od 0 do +5 stupňov.

Schéma pristátia

Pred výsadbou treba sadenicu opäť skontrolovať. Ak je koreňový systém otvorený, malo by na ňom byť najmenej 5 vetiev. Skontrolujte tiež poškodenie koreňov. Staré korene musia byť odstránené.

Vopred je vykopaná jamka. Odporúčaná hĺbka je asi 70-80 centimetrov. Priemer môže byť približne rovnaký. V závislosti od zloženia a kvality pozemku na vašom webe môžete do jamy pridať:

 • piesok;
 • rašelina;
 • trávnik;
 • vápno.

Hnojivá - draslík a superfosfát - nebudú nadbytočné.

Pri začatí výsadby musíte v strede jamky vytvarovať kôpku a položiť na ňu kolík. Sadenicu pevne pripevnite k čapu a opatrne rozložte korene okolo. Potom je sadenica pokrytá zemou, pôda vedľa rastliny je zhutnená.

Čerešňová slivka ihneď po výsadbe vyžaduje výdatnú zálievku.

Starostlivosť nájdená

Zavlažovanie

Mladá rastlina potrebuje viac vlahy ako dospelý človek. Čerešňová slivka potrebuje v prvom roku života výdatnú zálievku. Od druhého roku by sa mala frekvencia polievania znížiť.

Dávka vody sa musí upraviť v závislosti od poveternostných podmienok. Rastlinu príliš nezvlhčujte. Je dosť dobré ho cez leto 2-3 krát vyhodiť.

V auguste stojí za to dokončiť navlhčenie pôdy. Na zimu sa strom neodporúča polievať.

Vrchný obväz

Vrchný obväz by sa mal vykonať po prvom plodení. Slivka sa prihnojuje na jar, v lete a na jeseň. Na jar sa používa močovina, divina a superfosfát. V lete superfosfát alebo draslík. Na jeseň sa používa kompost a dusičnan amónny.

Starostlivosť o kruh na hlave

Ihneď po výsadbe sadenice čerešňových sliviek sa odporúča mulčovanie a po niekoľkých dňoch uvoľnite zem.

Ak sa vaše stránky nachádzajú v suchých oblastiach, udržujte kruh kufra vždy pod mulčovaním. Ak je nadmerné množstvo vlhkosti, postačí mulčovanie raz za rok alebo dva. V tomto prípade stojí za to nalievať humus, rašelinu asi 8-10 centimetrov na kruhu blízko kmeňa.

Pri zmene mulčovania je predchádzajúca vrstva zapustená do pôdy lopatou do hĺbky 5-6 centimetrov, aby nedošlo k poškodeniu koreňov umiestnených blízko povrchu.

Formatívne prerezávanie

S orezávaním koruny je potrebné až po prvom roku života čerešňovej slivky. Tento postup sa zvyčajne vykonáva na jar. Považuje sa tiež za opatrenie na zistenie zimy. Miesta rezov sú spracované špeciálnym záhradným ihriskom.

Pamätajte, že včasné rezanie vám pomôže získať viac úrody.

Prevencia chorôb a škodcov

Čerešňová slivka Naydena zriedka trpí chorobami a hmyzom, ale nemala by sa znižovať prevencia. V prípade kokcykózy a kloterterosporií sa na jeseň a na jar používa na ošetrenie rastliny roztok zmesi Bordeaux.

Odrezanie poškodených výhonkov a ich ošetrenie fungicídmi vás ušetrí od moniliózy. Proti škodcom pomôže vyčistenie starej kôry a odstránenie postihnutých listov a konárov. Tiež pri boji s parazitmi je strom postriekaný insekticídmi, novokaínom alebo karbofosom. Aby sa zabránilo zraneniu odtoku hlodavcami, musia byť chránené sieťou.

Varenie čerešňovej slivky na zimu

Príprava na zimu je dôležitý postup, ktorý treba brať mimoriadne zodpovedne. Na jeseň je potrebné odstrániť spadnuté ovocie a listy, opatrne vykopať pôdu v blízkosti kmeňa.

Bielením kmeňa slivky pred zimou predídete spáleniu. V zime by hrúbka snehovej pokrývky nemala byť väčšia ako meter, vtedy treba sneh vyšliapať. Odporúča sa tiež položiť na kmeň čerešňovej slivky plechový plášť s priemerom 40 centimetrov. Je dôležité, aby pod krytom neboli žiadne vetvičky.

Zhora je strom zabalený sieťkou a vrecovinou. Takéto zimovanie šetrí čerešňovú slivku pred hlodavcami, podoprevaniya a mrazenie.

Záver

Tento ovocný strom sa z nejakého dôvodu pestuje v mnohých regiónoch Ruska. Čerešňová slivka Naydena je nenáročná kultúra, odolná voči poveternostným a klimatickým podmienkam. Plody rastliny majú príjemnú chuť a dlho si zachovávajú svoj tvar. Starostlivosť o strom nie je náročná a s náležitou starostlivosťou vás čerešňová slivka každoročne poteší vysokými výnosmi.

Aj napriek uvedeným nevýhodám možno túto odrodu čerešňovej slivky odporučiť na výsadbu na danom mieste. Je vhodný pre tých, ktorí milujú ovocie s miernou kyslosťou.


Pozri si video: Ivan Hričovský: ZALOŽENIE KORUNKY ČEREŠNE (Smieť 2022).